Rasy

Savannah mačka – 9 dôležitých informácií

Savannah mačka - 9 dôležitých informácií

Savannah mačka predstavuje fascinujúci most medzi divokým a domácim svetom. Toto jedinečné plemeno vzniklo krížením divokej africkej servaly a domácich mačiek, čo viedlo k vytvoreniu mačky s nezameniteľným vzhľadom a charizmatickými vlastnosťami. Savannah mačky sú známe svojou veľkolepou stavbou tela, vysokými nohami, veľkými ušami a krásnymi škvrnitými vzormi srsti, ktoré pripomínajú ich divokých predkov.

Tieto mačky sú nielen vizuálne ohromujúce, ale majú aj výnimočnú povahu. Sú extrémne inteligentné, zvedavé a plné energie, čo z nich robí aktívne spoločníky pripravených na rôzne dobrodružstvá. Ich lojálnosť a schopnosť vytvárať hlboké väzby s ľuďmi často pripomínajú správanie psov, vrátane možnosti učiť sa triky a príkazy.

Okrem atraktívneho vzhľadu a osobnosti ponúkajú savannah mačky aj jedinečnú možnosť pre tých, ktorí snívajú o majiteľstve exotického zvieraťa, avšak s menšími požiadavkami na starostlivosť než vyžadujú čisto divoké druhy. Napriek ich čiastočne divokému pôvodu, savannah mačky môžu vytvárať úžasné domáce miláčiky pre správneho majiteľa pripraveného venovať im dostatok pozornosti, lásky a stimulácie.

TIP – Bengálska mačka – 6 dôležitých informácií

História a pôvod

Plemeno savannah mačiek má svoje korene v začiatku 80. rokov 20. storočia, kedy došlo k prvým pokusom o kríženie divokej africkej servaly a domácej mačky. Pôvodným zámerom takéhoto kríženia bolo vytvoriť mačku s exotickým vzhľadom divokej servaly, ale s povahou a správaním vhodným pre život v domácnosti. Prvá úspešne zaznamenaná savannah mačka, nazvaná Savannah, sa narodila v roku 1986 v USA z iniciatívy chovateľky Judee Frank. Tento jedinečný vrh prilákal pozornosť ďalších chovateľov a milovníkov mačiek, čo viedlo k rastúcemu záujmu o šľachtenie a rozvoj tohto plemena.

Rozvoj plemena savannah si vyžadoval čas, trpezlivosť a odhodlanie. Vzhľadom na výzvy spojené s krížením divokých servalov s domácimi mačkami, ako sú rozdiely v veľkosti, správaní a reprodukčných cykloch, si vytvorenie stabilného plemena vyžadovalo viacero generácií. S každou ďalšou generáciou sa chovateľom darilo viac zosúladiť vzhľad, zdravie a temperament mačiek s pôvodnými cieľmi šľachtenia.

S postupným krížením a selekciou sa podarilo získať mačky, ktoré si zachovali impozantný vzhľad servalov s charakteristickými veľkými ušami, dlhými nohami a škvrnitou srstou, zatiaľ čo ich povaha bola viac prispôsobená životu v domácnosti. Cieľom bolo vytvoriť plemeno, ktoré by bolo nielen vizuálne pôsobivé, ale aj inteligentné, hravé a sociálne, schopné vytvárať pevné väzby s ľuďmi.

V roku 2001 bola savannah mačka oficiálne uznaná Medzinárodnou federáciou mačiek (TICA), čo bolo významným krokom k uznaniu a štandardizácii plemena. Odvtedy savannah mačky získali na popularite medzi milovníkmi mačiek po celom svete vďaka svojej jedinečnej kombinácii divokého vzhľadu a prítulnej povahy, čím definitívne zaujali svoje miesto v srdciach a domovoch po celom svete.

Savannah mačky sú pozoruhodné svojim jedinečným a exotickým vzhľadom, ktorý odráža ich divoký pôvod.
Savannah mačky sú pozoruhodné svojim jedinečným a exotickým vzhľadom, ktorý odráža ich divoký pôvod.

Vzhľad

Savannah mačky sú pozoruhodné svojim jedinečným a exotickým vzhľadom, ktorý odráža ich divoký pôvod. Sú to jedny z najväčších domácich plemien mačiek, a ich vzhľad sa môže výrazne líšiť v závislosti od generácie, do ktorej patria.

Veľkosť a stavba tela

Veľkosť savannah mačiek sa môže výrazne líšiť, pričom mačky F1 a F2 generácií (prvá a druhá generácia od divokého predka) sú zvyčajne najväčšie, s hmotnosťou, ktorá môže presiahnuť 20 libier (približne 9 kg), a v niektorých prípadoch dokonca viac. Tieto mačky majú veľmi dlhé nohy, čo im dodáva charakteristický vysoký a štíhly vzhľad, a robustné telo. S každou ďalšou generáciou (F3, F4 a tak ďalej) tenduje veľkosť k poklesu, ale savannah mačky zostávajú väčšie než väčšina domácich plemien.

Farba a vzor srsti

Typickým znakom savannah mačiek je ich krásna škvrnitá srst, ktorá im dáva divoký a elegantný vzhľad. Farby srsti môžu zahŕňať rôzne odtiene zlatožltej, striebornej, čiernej a tmavo hnedé, v závislosti od konkrétnej genetiky mačky. Vzory srsti sú zvyčajne veľmi výrazné, s čiernymi alebo tmavými škvrnami rozmiestnenými na svetlejšom podklade. U niektorých jedincov sa môžu objaviť aj tzv. marbling vzory, ktoré sú viac prúžkované než škvrnité.

Charakteristické črty

Savannah mačky sa vyznačujú veľkými, vysoko nasadenými ušami, ktoré pripomínajú ich divokého predka, servala. Tieto uši sú často označované za jednu z najvýraznejších čŕt plemena. Ich oči môžu byť veľké a mandľovité, s farbou od zelenej cez zlatú až po hnedú. Môžu mať tiež dlhý a štíhly krk a dlhý chvost, ktorý pomáha v rovnováhe pri skákani a behu.

Generačné rozdiely

Vzhľad savannah mačiek sa môže líšiť podľa ich generácie:

 • F1 generácia (50% serval): Tieto mačky sú najbližšie k svojmu divokému predkovi a sú najväčšie. Majú najvýraznejšie divoké črty, vrátane veľkosti, škvrnitéj srsti a výrazných uší.
 • F2 generácia (25% serval): Sú stále veľké, s mnohými divokými črtami, ale môžu byť trochu menšie a menej divoké v správaní než F1.
 • F3 a ďalšie generácie (12,5% serval a menej): Tieto generácie sú vizuálne stále veľmi atraktívne, s niektorými charakteristickými črtami divokých predkov, ale sú menšie a majú viac domáceho temperamentu.

Každá generácia savannah mačiek prináša jedinečnú kombináciu vzhľadu, veľkosti a temperamentu, čo z nich robí fascinujúce a atraktívne plemeno pre mnohých milovníkov mačiek.

TIP – Čo mačky neznášajú – 6 dôležitých informácií

Povaha

Savannah mačky sú známe svojou jedinečnou povahou, ktorá kombinuje prvky divokého ducha s láskavým, spoločenským a inteligentným správaním. Táto fascinujúca kombinácia robí z savannah mačiek neobyčajné domáce miláčiky, ktorí môžu poskytnúť výnimočný zážitok z chovu.

Povaha a správanie

Savannah mačky sú mimoriadne inteligentné a zvedavé, čo znamená, že sú neustále pripravené na objavovanie a hranie. Majú vysokú úroveň energie, čo z nich robí ideálneho spoločníka pre rodiny, ktoré si užívajú aktívny životný štýl a majú dostatok času na interakciu so svojím miláčikom. Tieto mačky milujú hry, ktoré stimulujú ich myseľ a telo, vrátane tých, ktoré napodobňujú lovenie.

Savannah mačky sú tiež veľmi lojálne a môžu vyvinúť hlboké väzby so svojimi ľudskými rodinnými členmi. Sú známe svojou schopnosťou sledovať svojich majiteľov z miestnosti do miestnosti a radi sa zapájajú do rodinných aktivít. Niektoré savannah mačky dokážu prejaviť psovité správanie, vrátane príchodu na volanie alebo dokonca prejavovanie afinity k aportovaniu.

Interakcia s ľuďmi a adaptabilita

Savannah mačky sú zvyčajne veľmi sociálne a dobre sa adaptujú na život v rodinnom prostredí, vrátane domácností s deťmi a inými zvieratami. Je dôležité, aby boli savannah mačky správne socializované od mladého veku, čo im pomôže stať sa dobre prispôsobivými a priateľskými spoločníkmi. Vďaka svojej inteligencii a flexibilite môžu savannah mačky dobre reagovať na tréning a dokážu sa naučiť rôzne triky a pravidlá.

Výzvy

Vzhľadom na ich vysokú úroveň energie a potrebu stimulácie je dôležité zabezpečiť, aby savannah mačky mali dostatok príležitostí na hru a pohyb. Majú radi výšky, takže poskytnutie škrabadla alebo hracej veže, kde sa môžu vyšplhať, je odporúčané. Ich zvedavá povaha tiež znamená, že dom musí byť adekvátne zabezpečený, aby sa predišlo nechceným útekom alebo nebezpečenstvám.

Savannah mačky sú neobyčajné bytosti, ktoré môžu priniesť veľa radosti a vzrušenia do domácnosti. Ich adaptabilita, inteligencia a sociálnosť ich robia skvelými spoločníkmi pre rodiny ochotné investovať čas a energiu do ich fyzickej a mentálnej stimulácie. S pravým prístupom a dostatkom lásky sa savannah mačky môžu stať nezabudnuteľnou súčasťou každej rodiny.

Starostlivosť o savannah mačky si vyžaduje špecifický prístup, aby sa zabezpečilo, že budú zdravé, šťastné a dobre prispôsobené životu v domácnosti.
Starostlivosť o savannah mačky si vyžaduje špecifický prístup, aby sa zabezpečilo, že budú zdravé, šťastné a dobre prispôsobené životu v domácnosti.

Starostlivosť

Starostlivosť o savannah mačky si vyžaduje špecifický prístup, aby sa zabezpečilo, že budú zdravé, šťastné a dobre prispôsobené životu v domácnosti. Tieto mačky sú aktívne a inteligentné, čo znamená, že potrebujú dostatok mentálnej a fyzickej stimulácie.

Stravovanie

 1. Vyvážená Diéta: Savannah mačky profitujú z vysokej kvality, vyváženej diéty bohatej na proteíny. Odporúča sa krmivo, ktoré je čo najbližšie ich prirodzenej strave, čo znamená krmivo s vysokým podielom mäsa. Môžete zvažovať kombináciu kvalitného komerčného granulovaného krmiva a čerstvého alebo mrazeného mäsa.
 2. Dostatok Čerstvej Vody: Vždy zabezpečte, aby mali prístup k čerstvej pitnej vode.

Cvičenie

 1. Aktívny Životný Štýl: Vzhľadom na ich vysokú úroveň energie, savannah mačky vyžadujú dostatok príležitostí na hru a pohyb. Zabezpečte im dostatočný priestor na behanie a skákanie.
 2. Interaktívne Hračky: Používajte hračky, ktoré podporujú lovenie a pohyb, ako sú laserové ukazovátka, perie na šnúrkach alebo inteligentné hračky, ktoré ich nútia mysliet a interagovať.

Zdravotná starostlivosť

 1. Pravidelné Veterinárne Kontroly: Ako pri všetkých domácich miláčikoch, aj savannah mačky by mali byť pravidelne kontrolované veterinárom. To zahŕňa očkovania, preventívne liečby proti parazitom a kontroly zdravia.
 2. Sterilizácia/Kastrácia: Odporúča sa sterilizácia alebo kastrácia, aby sa predišlo nežiaducim tehotenstvám a znížilo riziko niektorých zdravotných problémov.

Duševné Stimulácie

 1. Tréning a Socializácia: Využite ich inteligenciu a zvedavosť na učenie trikov a poslušnosti. Tieto mačky sa môžu učiť rýchlo, čo im poskytuje potrebnú mentálnu stimuláciu. Socializácia od mladého veku pomáha zabezpečiť, že budú dobre prispôsobené a priateľské.
 2. Zmeny Prostredia: Občas zmeniť usporiadanie ich hracích zón môže pomôcť udržať ich zvedavosť a záujem o preskúmavanie.

Bezpečné a šťastné prostredie

 1. Bezpečný Prístup Von: Ak je to možné, poskytnite im bezpečný, ohradený vonkajší priestor, kde môžu bezpečne preskúmavať vonkajšie prostredie.
 2. Výškové Prvky: Mačky milujú výšky, takže poskytnutie škrabadla alebo veže, kde sa môžu vyšplhať, je ideálne pre ich potrebu preskúmavania a pozorovania.

Starostlivosť o savannah mačku vyžaduje záväzok a pozornosť k detailom, aby sa zabezpečila ich fyzická a mentálna pohoda. Aktívne zapojenie do ich života prostredníctvom hry, cvičenia a duševnej stimulácie môže výrazne prispieť k ich celkovému šťastiu a zdraviu. S pravou starostlivosťou a láskou sa savannah mačky môžu stať milujúcimi a vernými členmi rodiny.

TIP – Mačka do bytu – 6 dôležitých informácií

Zdravie a genetika

Savannah mačky, ako plemeno vyšľachtené krížením divokého afrického servala a domácich mačiek, majú špecifický genetický základ, ktorý prináša jedinečné výzvy v oblasti zdravia a genetiky. Ich zdravotné problémy môžu byť čiastočne dedičné alebo vyplynúť z ich unikátnej genetického mixu. Poznanie týchto potenciálnych zdravotných problémov a preventívne opatrenia môže pomôcť udržať ich v optimálnom zdraví.

Typické Zdravotné Problémy

 1. Problémy Srdca: Niektoré savannah mačky môžu byť náchylné na hypertrofickú kardiomyopatiu (HCM), čo je najčastejšia forma srdcového ochorenia u mačiek. Pravidelné veterinárne kontroly sú dôležité na skoré odhalenie a manažment tohto stavu.
 2. Genetické Choroby: Vzhľadom na ich hybridnú povahu môžu niektoré savannah mačky byť náchylnejšie k genetickým chorobám, ako sú tie, ktoré ovplyvňujú obličky a pečeň. Je dôležité si uvedomiť históriu zdravia ich predkov, pokiaľ je to možné.
 3. Problémy s Trávením: Niektoré jedince môžu mať citlivý žalúdok alebo potreby špecifické pre ich diétu. Zabezpečenie vysokej kvality stravy, ktorá zodpovedá ich nutričným požiadavkám, je kľúčové.
 4. Reprodukčné Komplikácie: V prípade chovu môžu savannah mačky čeliť špecifickým reprodukčným výzvam, najmä v prípade kríženia rôznych generácií alebo s inými plemenami.

Genetické Aspekty Plemena

Savannah mačky sú definované svojou blízkosťou k divokému servalovi, ktorý je odzrkadlený v ich F-generačnom označení (F1, F2, atď.), kde F1 označuje prvé generácie priamo krížené s servalom. Tento genetický mix prispieva k ich unikátnym charakteristikám, ale môže tiež prinášať špecifické zdravotné výzvy.

 • Dedičné Choroby: Výskum genetiky savannah mačiek je stále v raných fázach, ale je dôležité byť si vedomý možného dedenia špecifických chorôb od servalov alebo domácich mačiek.
 • Genetické Testovanie: Odporúča sa genetické testovanie, aby sa identifikovali možné dedičné choroby, čo môže byť obzvlášť užitočné pre chovateľov pri plánovaní zdravých vrhov.

Prevencia a Starostlivosť

 • Pravidelné Veterinárne Kontroly: Sú nevyhnutné na monitorovanie zdravia savannah mačiek a na predchádzanie alebo včasné riešenie potenciálnych zdravotných problémov.
 • Kvalitná Diéta: Vyvážená, vysoko kvalitná strava, ktorá zodpovedá ich vysokým nutričným potrebám, je kľúčová pre ich celkové zdravie.
 • Očkovanie a Prevencia Parazitov: Dôležitá je aj pravidelná prevencia proti vnútorným a vonkajším parazitom, ako aj udržiavanie očkovacieho kalendára.
 • Dostatok Cvičenia a Mentálnej Stimulácie: Udržiavanie ich telesnej a duševnej pohody môže významne prispieť k ich celkovému zdraviu.

Výber savannah mačky od zodpovedného chovateľa, ktorý poskytuje informácie o genetike a zdravotnom stave rodičov, môže pomôcť minimalizovať riziko genetických a zdravotných problémov. Zdravé životné prostredie, kvalitná starostlivosť a láskyplný domov sú základom pre dlhý a šťastný život savannah mačky.

TIP – Kastrácia kocúra – 6 dôležitých informácií

Kúpa savannah mačky

Pri kúpe savannah mačky je dôležité byť dobre informovaný a opatrný, aby ste si vybrali zdravého a šťastného miláčika od zodpovedného chovateľa. Tu sú niektoré kľúčové rady, na čo si dať pozor, a informácie o cenách, ktoré vám pomôžu v procese výberu.

Overenie serióznosti chovateľa

 1. Reputácia a referencie: Hľadajte chovateľa s dobrou reputáciou. Odporúča sa hľadať recenzie na internete a požiadať o referencie od predchádzajúcich zákazníkov.
 2. Registrácia a certifikácie: Seriózni chovatelia by mali byť registrovaní v príslušných chovateľských organizáciách, ako je Medzinárodná federácia mačiek (TICA). Tieto organizácie často vyžadujú dodržiavanie určitých štandardov starostlivosti a etiky.
 3. Návšteva chovateľskej stanice: Ak je to možné, navštívte chovateľa osobne, aby ste si prezreli podmienky, v ktorých mačky žijú. Zdravé a čisté prostredie, ako aj sociálne a dobre ošetrené mačky sú dobrými indikátormi zodpovedného chovateľa.
 4. Zdravotné záznamy: Požiadajte o zdravotné záznamy mačiatka, vrátane informácií o očkovaniach, preventívnych opatreniach proti parazitom a genetických testoch rodičov.

Cena savannah mačiek

Cena savannah mačky sa môže výrazne líšiť v závislosti od viacerých faktorov, vrátane generácie (F1, F2, atď.), vzhľadu, vzácnych farieb srsti, a samozrejme, reputácie a politiky chovateľa.

 • Generácia: Mačky F1 generácie, ktoré sú najbližšie k ich divokému predkovi (servalovi), sú zvyčajne najdrahšie, pričom ich cena môže presiahnuť 10 000 USD. Mačky F2 a F3 generácie sú tiež pomerne drahé, s cenami od 5 000 do 8 000 USD. Cena potom klesá s každou ďalšou generáciou.
 • Vzhľad a farba srsti: Vzácne farby alebo vzory srsti môžu cenu zvýšiť. Čím je vzhľad mačky viac v súlade s plemennými štandardmi, tým môže byť cena vyššia.

Záverečné odporúčania

 • Nekupujte mačku “nevidenú”: Vždy sa snažte mačiatko vidieť osobne alebo aspoň prostredníctvom videohovoru pred kúpou.
 • Zmluva: Uistite sa, že máte podpísanú zmluvu so chovateľom, ktorá pokrýva záruky na zdravie, možné vrátenie mačiatka v prípade zdravotných problémov a iné dôležité podmienky.
 • Edukujte sa: Pred kúpou savannah mačky sa informujte o potrebách a povahách tohto plemena, aby ste boli istí, že je to správna voľba pre váš životný štýl a domácnosť.

Výber savannah mačky by mal byť premyslený proces, ktorý zahŕňa výber zodpovedného chovateľa, pripravenosť na dlhodobé záväzky a pochopenie potrieb a starostlivosti o toto jedinečné plemeno.

Savannah mačky sú jedinečným a fascinujúcim plemenom, ktoré ponúka neobyčajnú kombináciu divokej krásy a prítulnej povahy.
Savannah mačky sú jedinečným a fascinujúcim plemenom, ktoré ponúka neobyčajnú kombináciu divokej krásy a prítulnej povahy.

Savannah mačka – Záver

Savannah mačky sú jedinečným a fascinujúcim plemenom, ktoré ponúka neobyčajnú kombináciu divokej krásy a prítulnej povahy. S ich exotickým vzhľadom, impozantnou veľkosťou a inteligentným, energickým správaním môžu byť savannah mačky obohacujúcim prídavkom k správnej domácnosti. Pri zvažovaní pridania savannah mačky do vašej rodiny je dôležité zvážiť nasledujúce hlavné body:

 1. Výber Chovateľa: Je nevyhnutné nájsť zodpovedného a etického chovateľa, ktorý kladie dôraz na zdravie, pohodu a správnu socializáciu mačiatok.
 2. Starostlivosť a Záväzky: Savannah mačky vyžadujú značnú starostlivosť, vrátane kvalitnej stravy, pravidelnej fyzickej a mentálnej stimulácie a preventívnej zdravotnej starostlivosti.
 3. Vzdelávanie a Pripravenosť: Potenciálni majitelia by mali byť dobre informovaní o potrebách a výzvach spojených s držaním takéhoto exotického plemena, vrátane ich vysokých energetických a interaktívnych požiadaviek.

Osobné odporúčanie pre potenciálnych majiteľov savannah mačiek je, aby si uvedomili záväzok, ktorý prichádza s vlastníctvom takéto neobvyklé a aktívne mačky. Ide o dlhodobý záväzok, ktorý zahŕňa nielen finančnú investíciu, ale aj časovú a emocionálnu investíciu do starostlivosti, výchovy a vzdelávania vašej mačky.

Savannah mačky môžu priniesť veľkú radosť a spoločnosť do vášho života, ale je dôležité zvážiť, či je váš životný štýl a domov vhodný pre ich aktívnu povahu a špecifické potreby. S pravým prístupom a záväzkom môžete savannah mačke poskytnúť milujúci a stimulujúci domov, kde sa bude môcť rozvíjať a prosperovať.

Záverečne, držanie savannah mačky je zodpovednosť, ktorá prináša neobyčajné odmeny v podobe ich lojality, krásy a jedinečnej osobnosti. Pre tých, ktorí sú pripravení prijať túto výzvu, savannah mačky môžu byť nezabudnuteľnými a obohacujúcimi členmi rodiny.

Často kladené otázky

1. Ako dlho žijú savannah mačky? Savannah mačky majú priemernú dĺžku života približne 12 až 20 rokov, pričom správna starostlivosť a genetika hrajú dôležitú úlohu v ich dlhovekosti.

2. Sú savannah mačky vhodné pre alergikov? Savannah mačky nie sú považované za hypoalergénne plemeno. Aj keď niektorí jednotlivci s alergiami môžu mať menej reakcií na určité plemená, je dôležité stráviť čas so savannah mačkou pred adopciou, aby ste zistili, ako na ňu vaše alergie reagujú.

3. Ako veľké savannah mačky môžu byť? Veľkosť savannah mačky môže výrazne variť, najmä v závislosti od ich generácie. F1 a F2 generácie môžu vážiť viac ako 20 libier (približne 9 kg), zatiaľ čo neskoršie generácie sú zvyčajne menšie.

4. Sú savannah mačky dobrými domácimi miláčikmi? Áno, savannah mačky môžu byť vynikajúcimi domácimi miláčikmi pre správne domácnosti. Sú inteligentné, lojálne a môžu mať veľmi láskavý vzťah so svojimi ľudskými rodinnými členmi. Je však dôležité zvážiť ich vysokú úroveň energie a potrebu stimulácie.

5. Akú starostlivosť potrebujú savannah mačky? Savannah mačky vyžadujú pravidelnú fyzickú a mentálnu stimuláciu, kvalitnú stravu, dostatok priestoru na pohyb a hranie, ako aj pravidelnú veterinárnu starostlivosť na udržanie ich zdravia.

6. Môžu savannah mačky žiť s inými zvieratami? Savannah mačky môžu žiť s inými zvieratami, pokiaľ sú správne socializované od mladého veku. Je dôležité zabezpečiť postupné a kontrolované zoznamovanie s inými domácimi zvieratami.

7. Je legálne vlastniť savannah mačku? Legislatíva sa líši v závislosti od krajiny a štátu, takže je dôležité overiť si miestne zákony a predpisy týkajúce sa držania hybridných plemien, ako je savannah. V niektorých oblastiach môžu byť požadované špeciálne povolenia.

8. Koľko stojí savannah mačka? Cena savannah mačky závisí od mnohých faktorov vrátane generácie, vzhľadu a chovateľa. F1 generácie môžu byť najdrahšie, s cenami často presahujúcimi 10 000 USD, zatiaľ čo neskoršie generácie a mačky s menej žiadanými vzhľadmi môžu byť cenovo dostupnejšie.

Referencie

Savannah Cat Breed Information

Savannah Cat | Size,Diet,Personality,Price

Savannah Cat: Breed Profile, Characteristics & Care

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *