Plemená psov

Tibetský teriér – 10 dôležitých informácií

Tibetský teriér - 10 dôležitých informácií

Tibetský teriér je očarujúce plemeno psa, ktorého korene siahajú hlboko do histórie Tibetu, kde bol pôvodne chovaný mníchmi v kláštoroch ako spoločník a strážca. Napriek svojmu názvu, tibetský teriér nie je pravým teriérom; názov bol pravdepodobne daný európskymi prieskumníkmi kvôli jeho veľkosti a vzhľadu, ktorý pripomínal teriéry známe v Západnom svete. Toto plemeno sa vyznačuje svojou dlhou, hustou srstou, ktorá ho chráni pred drsným tibetským podnebím, a jeho rozličnými farbami, ktoré môžu zahŕňať odtiene od bielej cez čiernu po zlatú a mnohé medzi nimi.

Tibetský teriér je známy svojou láskavou a prívetivou povahou, čo ho robí vynikajúcim spoločníkom. Má silný puto s členmi svojej rodiny a je známy tým, že dobre vychádza aj s deťmi a inými domácimi zvieratami, ak je správne socialízovaný. Inteligentný a prispôsobivý, tibetský teriér sa ľahko učí a je ochotný prosím, čo z neho robí potešenie pri výcviku.

Napriek svojej energickej povahy je dostatočne flexibilný na to, aby sa prispôsobil životu v byte, pokiaľ je pravidelne vyvádzaný na prechádzky alebo má prístup k bezpečnému vonkajšiemu priestoru, kde sa môže pohybovať. Jeho srst vyžaduje pravidelnú údržbu, vrátane česania a občasného strihania, aby sa zachovala v dobrom stave a predišlo sa zamotaniu.

Tibetský teriér teda predstavuje výnimočné plemeno, ktoré sa svojou jedinečnou kombináciou fyzických vlastností, temperamentu a prispôsobivosťou stalo milovaným spoločníkom v domácnostiach po celom svete.

TIP – Australský labradoodle – 10 dôležitých informácií

História a pôvod

História a pôvod tibetského teriéra sú tak fascinujúce ako samotné plemeno. Toto plemeno má hlboké korene v tibetskej kultúre a histórii, kde bolo cenene nielen pre svoje fyzické vlastnosti, ale aj pre svoju osobnosť. V Tibetu boli tieto psy považované za šťastné talizmany, symboly šťastia a prosperity. Často boli darované ako vzácne dary; predávanie týchto psov bolo považované za zlé znamenie, a preto sa tradícia ich darovania udržiavala po stáročia.

Tibetský teriér bol pôvodne chovaný v kláštoroch a rodinách vysoko v Himalájach ako spoločník, pastier a strážca. Jeho dlhá, hustá srst ho chránila pred extrémnymi podmienkami, a jeho agilita a inteligencia z neho robili vynikajúceho strážcu klášterných majetkov. Tento pes bol pre mníchov viac ako len spoločník; verilo sa, že prináša šťastie a bola mu pripisovaná aj spirituálna hodnota.

Príbeh, ako sa tibetský teriér dostal z izolovaného Tibetu do iných častí sveta, je rovnako zaujímavý. V 20. storočí Dr. Agnes Greigová, pracujúca pre Indickú lekársku službu, zachránila život tibetskej mníške. Vďačná mníška jej darovala niekoľko tibetských teriérov ako prejav vďaky. Dr. Greigová sa zamilovala do plemena a začala ho chovať v Indii pod názvom “Lamleh”. V roku 1922 boli prví tibetskí teriéri dovezení do Anglicka, čím sa otvorili dvere pre rozšírenie plemena po celom svete.

Vďaka Dr. Greigovej a jej úsiliu bolo plemeno oficiálne uznané Kennel Clubom v Spojenom kráľovstve a neskôr aj American Kennel Clubom a inými organizáciami po celom svete. Odvtedy sa tibetský teriér stal obľúbeným spoločníkom v mnohých krajinách, kde si získal srdcia ľudí svojou prítulnou povahou, inteligenciou a jedinečným vzhľadom.

Plemeno tibetský teriér tak prešlo dlhou cestou od svojich skromných začiatkov v tibetských kláštoroch až po domácnosti po celom svete, pričom si zachovalo svoje charakteristické vlastnosti a šarm, ktoré ho urobili takým obľúbeným.

Tibetský teriér bol pôvodne chovaný v kláštoroch a rodinách vysoko v Himalájach ako spoločník, pastier a strážca.
Tibetský teriér bol pôvodne chovaný v kláštoroch a rodinách vysoko v Himalájach ako spoločník, pastier a strážca.

Fyzické vlastnosti

Tibetský teriér je stredne veľký pes s výraznou, dlhou a hustou dvojitou srstou, ktorá ho chráni pred extrémnymi poveternostnými podmienkami jeho pôvodného tibetského domova. Jeho srst je jednou z najvýraznejších čŕt plemena, ktorá môže byť hladká alebo vlnitá a prichádza v širokom spektre farieb vrátane bielej, čiernej, striebornej, zlatej, krémovej, sivej a dokonca aj viacfarebných kombinácií. Srst vyžaduje pravidelnú údržbu, vrátane česania niekoľkokrát týždenne a občasného kúpania, aby sa predišlo zamotávaniu a udržala čistá a zdravá.

Tibetskí teriéri majú pevnú, kompaktnú stavbu tela s výškou v kohútiku približne 36 až 41 cm a váhou medzi 8 až 14 kg, v závislosti od pohlavia a individuálneho rozdielu. Ich tvár je často zakrytá srstou s typickými “okuliarmi” – tmavšími sfarbeniami okolo očí, ktoré im dodávajú rozpoznateľný vzhľad. Majú silné čeľuste, tmavé, mandľové oči plné výrazu, a stredne dlhé, zavesené uši, ktoré dopĺňajú ich priateľský výraz.

Temperament

Tibetský teriér je známy svojim vyrovnaným a priateľským temperamentom, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre rodiny aj jednotlivcov. Sú inteligentné, prispôsobivé a majú silnú túžbu páčiť sa, čo uľahčuje ich výcvik. Tieto psy sú tiež veľmi citlivé na nálady svojich ľudských spoločníkov, čo z nich robí vynikajúcich spoločníkov a terapeutických psov.

Vzhľadom na svoj pôvod ako spoločníci a strážcovia v tibetských kláštoroch, tibetskí teriéri majú silné sociálne väzby a radi sú súčasťou rodinného života. Sú známe tým, že dobre vychádzajú s deťmi a ak sú správne socializované, môžu vychádzať aj s inými domácimi zvieratami. Ich prítomnosť v domácnosti prináša radosť a zábavu, vďaka ich hravému a občas šibalstvám náchylnému charakteru.

Tibetskí teriéri sú tiež ostražité a bdelé, čo z nich robí dobrých strážcov domova. Hoci nie sú agresívne, upozornia na neznáme zvuky alebo prítomnosť cudzincov, čím ukazujú svoju oddanosť a ochranu svojej rodiny. Napriek ich schopnosti byť ostražitými, sú známe svojou mierumilovnou povahou a nevykazujú nežiaduce agresívne správanie.

Celkovo je tibetský teriér vyvážené, láskavé a verné plemeno, ktoré prináša veľkú radost a spoločnosť svojim ľudským spoločníkom. Ich adaptabilita, priateľská povaha a schopnosť vychádzať s rôznymi ľuďmi a zvieratami ich robia obľúbeným výberom pre mnohé domácnosti po celom svete.

TIP – Krátkosrsté plemená psov – 6 dôležitých informácií

Starostlivosť o tibetského teriéra

Stravovanie

Tibetský teriér by mal dostávať vyváženú stravu, ktorá zodpovedá jeho veku, veľkosti a úrovni aktivity. Vyberajte kvalitné krmivo, ktoré zabezpečí všetky potrebné živiny pre zdravý život. Poraďte sa so svojím veterinárom o najlepšej strave pre vášho psa, pretože niektoré tibetské teriéry môžu byť náchylné na alergie alebo majú špecifické diétne potreby. Dôležité je tiež dodržiavať odporúčané množstvo krmiva a udržiavať pravidelné kŕmne časy, aby ste predišli nadváhe.

Cvičenie

Tibetský teriér je pomerne aktívne plemeno, ktoré vyžaduje pravidelné fyzické a mentálne stimuláciu. Denné prechádzky, hry a príležitostné behanie vo voľnom priestore mu pomôžu udržať dobrú fyzickú kondíciu a zdravú myseľ. Toto plemeno tiež oceňuje rôzne aktivity ako agility, obedience alebo dokonca trekking, ktoré môžu pomôcť posilniť väzbu medzi vami a vaším psom.

Grooming

Tibetský teriér má dlhú dvojitú srst, ktorá vyžaduje pravidelnú údržbu. Česanie niekoľkokrát týždenne je nevyhnutné na prevenciu zamotávania a udržanie srsti v dobrom stave. Pravidelné strihanie okolo očí, uší a labiek môže pomôcť udržať psa čistého a pohodlného. Kúpanie by sa malo robiť len keď je to nevyhnutne potrebné, aby sa zachovala prirodzená olejová vrstva kože. Nezabudnite tiež na pravidelnú starostlivosť o zuby, uši a pazúriky.

Zdravotné aspekty

Tibetskí teriéri sú všeobecne zdravé plemeno, ale ako všetky plemená, aj oni sú náchylní na určité zdravotné problémy. Medzi bežné zdravotné problémy patria:

 • Luxácia pately (vykĺbenie čeľuste kolena): Toto je častý problém u menších plemien, kedy sa patela (kolenná čapica) môže ľahko vykĺbiť zo svojej normálnej pozície.
 • Problémy s očami: Vrátane progresívnej atrofie sietnice (PRA), katarakty a glaukómu, ktoré môžu viesť k oslabeniu zraku alebo slepote.
 • Alergie: Tibetskí teriéri môžu byť náchylní na rôzne alergie, či už na potraviny, kontaktné alergény alebo alergény vo vzduchu.
 • Hypotyreóza: Stav, pri ktorom štítna žľaza neprodukuje dostatočné množstvo hormónov, môže spôsobiť rôzne symptómy vrátane zvýšenia hmotnosti, letargie a zmeny v srsti.

Dôležitá je pravidelná veterinárna kontrola, ktorá môže pomôcť odhaliť a liečiť akékoľvek zdravotné problémy skôr, než sa stanú vážnymi. Rovnako dôležité je udržiavať psa v dobrej fyzickej kondícii, podávať mu vyváženú stravu a dbať na pravidelný grooming, aby sa predišlo kožným problémom a iným zdravotným komplikáciám.

Starostlivosť o tibetského teriéra vyžaduje čas a úsilie, ale láskavá a verná povaha tohto plemena robí túto prácu veľmi odmeňujúcou. S pravidelnou starostlivosťou a pozornosťou môžete zabezpečiť, že váš tibetský teriér bude žiť dlhý, zdravý a šťastný život po vašom boku.

Starostlivosť o tibetského teriéra vyžaduje čas a úsilie, ale láskavá a verná povaha tohto plemena robí túto prácu veľmi odmeňujúcou.
Starostlivosť o tibetského teriéra vyžaduje čas a úsilie, ale láskavá a verná povaha tohto plemena robí túto prácu veľmi odmeňujúcou.

Výcvik a výchova tibetského teriéra

Tibetský teriér je inteligentné a niekedy nezávislé plemeno, čo môže priniesť určité výzvy, ale aj veľké odmeny v procese výcviku. Tu sú niektoré rady a tipy na účinný výcvik a výchovu tibetského teriéra:

1. Začnite čo najskôr

 • Raná sociaizácia a základný poslušnostný výcvik sú kľúčové. Začnite učiť svojho tibetského teriéra základné povely ako “sadni”, “ľahni” a “príď” už od šteniatka. Čím skôr začnete, tým lepšie.

2. Pozitívne posilňovanie

 • Tibetskí teriéri sú veľmi citliví na tón hlasu a reagujú najlepšie na pozitívne posilňovanie. Používajte chválu, pamlasky alebo obľúbené hračky ako odmenu za dobré správanie. Vyhnite sa trestaniu, ktoré môže viesť k strachu alebo neistote.

3. Konzistencia je kľúčová

 • Buďte konzistentní vo svojich príkazoch a očakávaniach. To pomáha vášmu psu lepšie rozumieť, čo od neho chcete, a rýchlejšie sa učiť.

4. Krátke a zábavné tréningové sedenia

 • Tibetskí teriéri môžu rýchlo strácať záujem, takže udržiavajte tréningové sedenia krátke a zábavné. To pomáha udržať ich pozornosť a zvyšuje ich ochotu učiť sa.

5. Socializácia

 • Dôležitosť socializácie nemôže byť dostatočne zdôraznená. Exponujte svojho tibetského teriéra rôznym ľuďom, zvieratám, situáciám a prostrediam už od útleho veku. To pomáha rozvíjať dobre zaokrúhleného, sebavedomého a sociálneho psa.
  • Navštevujte parky pre psov, aby sa váš tibetský teriér mohol učiť, ako správne interagovať s inými psami.
  • Povoľte mu stretnúť rôzne typy ľudí a zažiť rôzne zvuky a prostredia.
  • Zapojte sa do tried pre šteňatá alebo sociálne skupiny, ktoré poskytujú kontrolované prostredie pre socializáciu.

6. Riešenie nezávislosti

 • Využite ich inteligenciu a nezávislý duch k výhode. Nájdite hry a cvičenia, ktoré stimulujú ich myseľ a zároveň posilňujú vašu väzbu. Puzzle hračky, skrývanie pamlaskov, alebo tréning trikov môžu byť skvelým spôsobom, ako zapojiť ich mysle.

7. Trpezlivosť a dôslednosť

 • Buďte trpezliví a dôslední vo svojom prístupe k výcviku. Niektoré veci môžu trvať dlhšie, než sa naučia, ale s trpezlivosťou a konzistentnou praxou váš tibetský teriér môže dosiahnuť významný pokrok.

Výcvik tibetského teriéra môže byť náročný, ale s pravým prístupom a stratégiami môže byť tiež veľmi odmeňujúci. Zapojenie do procesu výcviku s láskou, trpezlivosťou a pochopením pomôže vybudovať silnú a trvalú väzbu medzi vami a vaším tibetským teriérom.

TIP – Boxer (pes) – 7 dôležitých informácií

Tibetský teriér v rodine a spoločnosti

Tibetský teriér je známy svojou priateľskou, oddanou a láskavou povahou, čo ho robí vynikajúcim rodinným psom. Jeho prispôsobivá povaha znamená, že dobre zapadne do rôznych domácností, od aktívnych rodín až po jednotlivcov hľadajúcich spoločníka.

Správanie v rodine

 • V rodinnom prostredí sa tibetský teriér vyznačuje veľkou mierou prispôsobivosti a láskavosti. Tieto psy často vykazujú silné puto so všetkými členmi domácnosti a sú známe svojou schopnosťou cítiť a reagovať na emócie svojich ľudských spoločníkov. Sú trpezlivé a nežné s deťmi, čo z nich robí ideálneho spoločníka pre rodinný život, hoci ako pri každom vzťahu medzi psom a dieťaťom je dôležitý dohľad dospelého, aby sa zabezpečila bezpečnosť oboch strán.

Interakcia s inými domácimi zvieratami

 • Vďaka svojej sociálnej povahe sa tibetský teriér zvyčajne dobre vychádza aj s inými domácimi zvieratami, vrátane iných psov. Ich hravá povaha a schopnosť prispôsobiť sa rôznym situáciám znamená, že môžu vytvárať silné väzby aj s inými zvieratami v domácnosti. Dôležitá je však raná sociálnizácia, aby sa naučili správne sociálne signály a vyvinuli zdravé vzťahy.

Aktivity vhodné pre tibetského teriéra

 • Tibetskí teriéri sú pomerne aktívne psy a užívajú si rôzne aktivity, ktoré stimulujú ich telo aj myseľ. Sú to vynikajúci kandidáti na agility, obedience, tracking, alebo dokonca canisterapiu, vďaka ich inteligencii, prispôsobivosti a túžbe páčiť sa.
 • Prechádzky, túry a hry na voľnom priestranstve sú skvelými spôsobmi, ako udržať tibetského teriéra fyzicky aktívneho a šťastného. Tiež oceňujú mentálnu stimuláciu prostredníctvom interaktívnych hračiek a trikov, ktoré ich udržiavajú zapojených a zabávajú.

Úloha v domácnosti alebo spoločnosti

 • V domácnosti môže tibetský teriér zohrávať viaceré úlohy – od milujúceho spoločníka a hravého kamaráta pre deti až po ostražitého strážcu, ktorý upozorní svoju rodinu na príchod návštevy alebo neobvyklé zvuky.
 • V širšej spoločnosti môžu tibetskí teriéri vyniknúť v rôznych úlohách, vrátane práce ako terapeutickí psi, kde ich citlivá a empatická povaha môže priniesť pohodu a podporu ľuďom v nemocniciach, domovoch dôchodcov alebo školách.

Celkovo, tibetský teriér je všestranný, milujúci a prispôsobivý spoločník, ktorý môže priniesť veľkú radosť a spoločnosť do života rodiny alebo jednotlivca. S ich prítulnou povahou a schopnosťou prispôsobiť sa rôznym prostrediam, tibetskí teriéri sú skutočne hodnotným prídavkom k akémukoľvek domovu.

V domácnosti môže tibetský teriér zohrávať viaceré úlohy – od milujúceho spoločníka a hravého kamaráta pre deti až po ostražitého strážcu.

Záver

Tibetský teriér predstavuje jedinečné spojenie prívetivosti, adaptability a nezávislého ducha, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre mnohé domácnosti. Jeho história a pôvod v drsných podmienkach Tibetu mu dali vlastnosti, ktoré sú obdivuhodné aj v dnešnom modernom svete. Nielenže je tibetský teriér adaptabilný a inteligentný, ale tiež prináša do rodiny lásku, radost a spoločnosť.

Medzi hlavné dôvody, prečo si vybrať tibetského teriéra ako domáceho miláčika, patrí jeho výnimočný temperament. Jeho priateľská a láskavá povaha spolu s trpezlivosťou a hravosťou z neho robí vynikajúceho spoločníka nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Jeho schopnosť dobre vychádzať s inými domácimi zvieratami ďalej umocňuje jeho hodnotu ako rodinného psa.

Starostlivosť o tibetského teriéra, hoci vyžaduje určité záväzky, ako je pravidelný grooming a dostatočné cvičenie, prináša súčasne mnohé radosti. Ich adaptabilita a ochota zapojiť sa do rodinného života znamenajú, že sú schopní zapadnúť do rôznych životných štýlov a prostredí.

Výcvik a výchova tibetského teriéra, zatiaľ čo využívajú jeho inteligenciu a nezávislý duch, posilňujú väzbu medzi psom a jeho majiteľom a zvyšujú jeho schopnosť zapojiť sa do spoločenského života. Sociálnizácia a výchova, ktoré zdôrazňujú pozitívne posilňovanie a trpezlivosť, vedú k vytvoreniu vyrovnaného a šťastného psa.

Majúc tibetského teriéra ako súčasť rodiny prinesie nevyspytateľné množstvo radosti, lásky a spoločnosti. Ich jedinečná kombinácia vlastností – od lojality až po nezávislosť, od hravosti po ostražitosť – robí z nich nielen domácich miláčikov, ale skutočných členov rodiny.

Zhrnutie, tibetský teriér je viac než len plemeno; je to spoločník, ktorý môže obohatiť životy tých, ktorí si ho vyberú. Jeho prítomnosť v domácnosti znamená záväzok k starostlivosti a láske, ktorá sa však násobne vráti v podobe bezpodmienečnej lásky a vernosti.

Dodatky

Pre tých, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o tibetskom teriérovi alebo zvažujú pridanie tohto plemena do svojej rodiny, existuje množstvo zdrojov a komunít, ktoré môžu poskytnúť cenné informácie a podporu.

Odporúčania pre ďalšie čítanie a zdroje

 • Knihy a publikácie: Existuje množstvo kníh zameraných na starostlivosť, výchovu a výcvik tibetských teriérov. Hľadajte tituly s pozitívnymi recenziami a aktuálnymi informáciami o zdravotnej starostlivosti a výchovných praktikách.
 • Webové stránky špecializovaných organizácií: Mnoho krajín má špeciálne kluby a organizácie zamerané na tibetské teriéry, ako napríklad American Tibetan Terrier Association (ATTA) alebo The Tibetan Terrier Club of Canada. Tieto organizácie často poskytujú bohaté online zdroje, vrátane informácií o plemene, zdravotnej starostlivosti a zoznamy odporúčaných chovateľov.
 • Fóra a sociálne siete: Online komunity a skupiny na sociálnych sieťach môžu byť skvelým miestom na získanie skutočných skúseností od majiteľov tibetských teriérov. Diskusné fóra a Facebookové skupiny ponúkajú možnosť klásť otázky a zdieľať rady.

Kontaktné informácie na chovateľské stanice alebo kluby tibetských teriérov

 • Pre nájdenie renomovaného chovateľa alebo klubu vo vašej oblasti je najlepšie navštíviť oficiálne webové stránky národných organizácií plemena. Napríklad:
  • American Tibetan Terrier Association (ATTA): www.ttca-online.org ponúka zdroje a kontakty pre budúcich majiteľov tibetských teriérov v USA.
  • The Tibetan Terrier Association (UK): Poskytuje informácie pre obyvateľov Spojeného kráľovstva záujemcov o plemeno.
 • Miestne kluby a výstavy: Účasť na psích výstavách a miestnych klubových stretnutiach môže byť tiež skvelým spôsobom, ako sa spojiť s chovateľmi a majiteľmi tibetských teriérov. Mnoho klubov organizuje stretnutia a udalosti, ktoré sú otvorené verejnosti.

Keď hľadáte renomovaného chovateľa, je dôležité kladieť otázky o zdravotnom stave rodičov, zdravotných testoch, ktorým boli podrobení, a možnosti navštíviť chovateľskú stanicu. Seriózni chovatelia budú ochotní poskytnúť vám všetky tieto informácie a zaujímajú sa o to, aby ich šteniatka išli do láskyplných a vhodných domovov.

Využitie týchto zdrojov vám môže pomôcť nielen dozvedieť sa viac o tibetskom teriérovi ako plemene, ale aj uľahčiť proces hľadania vášho nového štvornohého priateľa.

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *