Plemená psov

Weimarský stavač – 6 dôležitých informácií

Weimarský stavač - 6 dôležitých informácií

Weimarský stavač je nemecké plemeno psov, ktoré je obľúbené pre svoju inteligenciu, všestrannosť a elegantný vzhľad. Pôvodne bol vyšľachtený na lov v 19. storočí vo Weimarskom kniežatstve, odtiaľ aj jeho meno. Toto plemeno je známe pre svoju sivú až striebornú srst, preto sa niekedy nazýva aj “strieborný duch”.

Weimarský stavač je veľmi aktívny a energický pes, ktorý vyžaduje veľa fyzickej a psychickej stimulácie. Je výnimočne inteligentný, čo z neho robí skvelého spoločníka, ale zároveň to môže byť výzva pre menej skúsených majiteľov. Jeho silný lovecký inštinkt a výnimočné zmysly ho robia vynikajúcim pracovným psom, ale môže to tiež spôsobiť problémy, ak nie je riadne vycvičený a socializovaný.

Tento článok ponúka detailný pohľad na Weimarského stavača, jeho históriu, charakteristiku, temperament a mnoho ďalších faktov, ktoré by mohli byť užitočné pre tých, ktorí uvažujú o adopcii tohto zaujímavého a náročného plemena.

História a pôvod

Weimarský stavač má svoje korene v Nemecku, konkrétne vo Weimarskom kniežatstve, kde bol vyšľachtený v 19. storočí. Jeho presný pôvod je obestieraný tajomstvom, ale je všeobecne akceptované, že sa vyvinul z kombinácie rôznych lovných psov, ktorí boli využívaní v tom čase.

Hlavným cieľom pri šľachtení Weimarského stavača bola snaha vytvoriť plemeno, ktoré by bolo schopné loviť rôzne druhy zveri, od menších zvierat ako je líška až po väčšiu zver ako je jelenia zver. Toto plemeno bolo teda od začiatku vytvárané s dôrazom na jeho schopnosti výdrže, rýchlosti, odolnosti a inteligencie.

Na konci 19. storočia bol Weimarský stavač veľmi obľúbený medzi šľachtou a bol považovaný za “kráľovského lovca”. Vďaka svojej schopnosti pracovať v rôznych terénoch a všestrannosti bol obzvlášť obľúbený medzi aristokratmi, ktorí ho používali na rôzne typy lovu.

Prvý klub Weimarských stavačov bol založený v roku 1897 a pravidlá boli veľmi prísne. Noví členovia museli sľúbiť, že budú plemeno chrániť a nerozširovať ho mimo klubu. Táto exclusivita plemena sa udržala až do polovice 20. storočia.

Weimarský stavač bol do Spojených štátov prvýkrát dovezený v roku 1929. Plemeno bolo uznávané Americkou kynologickou federáciou (AKC) v roku 1943 a rýchlo získalo na popularite. Dnes je toto plemeno známe a obľúbené po celom svete, najmä vďaka svojmu jedinečnému vzhľadu a osobnosti.

Weimarský stavač sa vyvíjal a menil sa počas rokov, ale jeho hlavné charakteristiky a schopnosti zostali rovnaké. Toto plemeno je stále vynikajúcim lovcom a spoločníkom, ktorý vyžaduje aktívny životný štýl a dôkladnú socializáciu a tréning.

Fyzické charakteristiky

Weimarský stavač je veľmi elegantný a atletický pes. Jeho veľkosť sa pohybuje od strednej po veľkú, pričom samci môžu dosahovať výšku 61-69 cm v kohútiku a váhu 30-40 kg, zatiaľ čo samice môžu dosahovať výšku 56-64 cm a váhu 25-35 kg.

Telo Weimarského stavača je dlhé a svalnaté, so silnými končatinami a hlbokým hrudníkom, ktorý poskytuje dostatok priestoru pre srdce a pľúca. To je dôvod, prečo sú tieto psy schopné dlhodobej fyzickej aktivity a výkonnosti.

Hlava je štíhla, s mierne výrazným stopom medzi očami a rovnou čeľusťou. Uši sú stredne dlhé a visiace, oči sú vo farbe od svetlo modrej až po sivú, v závislosti od farby srsti. Tieto psy majú zaujímavý výraz, ktorý často opisujú ako “ľudský”.

Jednou z najvýraznejších charakteristík Weimarského stavača je jeho srst. Farba srsti sa pohybuje od myší sivej po striebornú a je krátka a hladká na dotyk. Existuje aj dlhosrstá verzia, ale tá je menej bežná.

Weimarskí stavači sú známi svojim dlhým životom, pričom mnohí dosahujú vek 10-12 rokov alebo aj viac. Avšak, ako u všetkých plemien, aj u Weimarských stavačov sa môžu vyskytovať určité genetické choroby. Najčastejšie zdravotné problémy, ktoré postihujú toto plemeno, zahŕňajú dyspláziu bedrových kĺbov, dilatovanú kardiomyopatiu (ochorenie srdca), von Willebrandovu chorobu (porucha zrážanlivosti krvi), a očné problémy, ako je progresívna atrofia sietnice. Preto je dôležité, aby potenciálni majitelia tohto plemena hľadali renomovaných chovateľov, ktorí testujú svoje psy na tieto choroby.

Weimarský stavač je vynikajúco inteligentné plemeno, ktoré je známe svojou energiou, odvahou a oddanosťou svojej rodine.
Weimarský stavač je vynikajúco inteligentné plemeno, ktoré je známe svojou energiou, odvahou a oddanosťou svojej rodine.

Povaha a temperament

Weimarský stavač je vynikajúco inteligentné plemeno, ktoré je známe svojou energiou, odvahou a oddanosťou svojej rodine. Sú to veľmi aktívne psy, ktoré vyžadujú veľa fyzickej a mentálnej stimulácie, aby boli šťastné a zdravé. Bez dostatočnej aktivity môžu byť tieto psy náchylné na stres a deštruktívne správanie.

Weimarský stavač je tiež veľmi priateľský a spoločenský. Miluje ľudí a zvyčajne sa dobre rozumie s deťmi. Napriek svojmu lovcovi inštinktu môže byť s ostatnými zvieratami priateľský, pokiaľ je správne socializovaný od mladosti.

Tento pes je vynikajúci strážca a bude chrániť svoj dom a rodinu. Je ostražitý a rezervovaný k cudzím ľuďom, čo ho robí skvelým strážnym psom. Aj keď nie sú agresívni, budú sa postaviť na odpor, ak cítia hrozbu.

Weimarský stavač je tiež známy svojou závislosťou na ľudských spoločníkoch. Často sa k nim veľmi pripútajú a môžu trpieť z oddelenia, ak sú príliš dlho sami. Toto plemeno potrebuje veľa interakcie a času stráveného s ľuďmi.

Aj keď je Weimarský stavač obzvlášť inteligentný, jeho tréning môže byť náročný. Sú to silné osobnosti, ktoré sa môžu stať tvrdohlavými, ak ich tréning nie je správne riadený. Potrebujú konzistentné a pozitívne metódy výcviku, aby dosiahli svoj plný potenciál.

Doma sa Weimarský stavač správa energicky a hravo. Miluje hry a aktivity, ktoré vyžadujú mentálnu stimuláciu, ako sú hádanky a hry so skrytými hračkami. Aj keď môže byť výzvou udržať krok s ich energiou, je to zároveň jedna z vecí, ktoré ich majitelia na nich najviac milujú.

Tréning a socializácia

Tréning Weimarského stavača je esenciálny aspekt jeho starostlivosti. Tieto psy sú vysoko inteligentné a energické, a preto potrebujú tréning, ktorý je konzistentný, pozitívny a stimulujúci.

 1. Pozitívne posilňovanie: Weimarský stavač reaguje najlepšie na metódy tréningu založené na pozitívnom posilňovaní. To znamená, že správne správanie sa odmeňuje chválou, hračkami alebo pochúťkami, zatiaľ čo nesprávne správanie sa ignoruje alebo sa naň reaguje s minimálnym trestom.
 2. Konzistencia: Toto plemeno potrebuje konzistentný prístup k tréningu. To znamená, že musíte byť dôsledný v tom, čo považujete za prijateľné správanie, a to, čo nie. Tento prístup pomáha psu lepšie pochopiť, čo sa od neho očakáva.
 3. Socializácia: Socializácia je nevyhnutná pre zdravý rozvoj Weimarského stavača. Mali by byť vystavení rôznym ľuďom, zvukom, prostrediam a iným zvieratám už od útleho veku, aby sa stali dobre vyváženými a sebaistými dospelými psami.
 4. Tréning zaneprázdnenosti: Vzhľadom na ich vysokú inteligenciu a potrebu mentálnej stimulácie, tréning zaneprázdnenosti, ktorý zahŕňa hádanky a hry, ktoré vyžadujú myslenie, môže byť pre Weimarského stavača veľmi prospešný.
 5. Tréning voľby: Weimarskí stavači sú známi svojou tvrdohlavosťou, takže tréning, ktorý im dáva pocit, že majú určitú mieru kontroly, môže byť efektívny. To môže znamenať ponúkanie viacerých možností a nechávanie psa, aby si vybral tú, ktorá je pre neho najlepšia.

Ako vždy, najlepšie je začať tréning čo najskôr. Šteniatka sú najreceptívnejšie vo veku 8 až 12 týždňov. Avšak, nikdy nie je príliš neskoro na začatie tréningu a aj staršie psy môžu byť úspešne vycvičené s trpezlivosťou a dôslednosťou.

Starostlivosť

Weimarskí stavači sú aktívne a energické psy, ktoré vyžadujú veľa starostlivosti a pozornosti od svojich majiteľov.

 1. Fyzická aktivita: Toto plemeno potrebuje veľa fyzickej aktivity na udržanie svojej kondície a zdravého rozvoja. Minimálne 1 až 2 hodiny intenzívnej fyzickej aktivity denne sú ideálne. To môže zahŕňať dlhé prechádzky, beh, hry na otvorenom priestranstve, plávanie alebo agility tréning. Weimarský stavač je tiež vynikajúci spoločník pre jogging alebo turistiku.
 2. Mentálna stimulácia: Vzhľadom na ich inteligenciu, tieto psy tiež potrebujú mentálnu stimuláciu. To môže zahŕňať tréning poslušnosti, hľadanie hračiek, hádanky pre psov alebo dokonca práca ako pracovný pes.
 3. Starostlivosť o srst: Weimarskí stavači majú krátku a hladkú srst, ktorá je pomerne ľahko udržiavaná. Vyžadujú pravidelné kefovanie, aby sa odstránil odumretý kožušinový vlas a udržala srst čistá a zdravá. Kúpanie by sa malo robiť iba v prípade potreby, aby sa neodstránili prirodzené oleje z kože a srsti.
 4. Strava: Weimarskí stavači by mali byť kŕmení vyváženou stravou, ktorá obsahuje dostatočné množstvo bielkovín pre podporu ich svalového rozvoja a energie. Potreby v oblasti výživy sa môžu líšiť v závislosti od veku, veľkosti, aktivity a zdravotného stavu psa. Je dôležité konzultovať konkrétne stravovacie potreby vášho psa s veterinárom.
 5. Zdravotná starostlivosť: Ako u všetkých psov, aj Weimarský stavač by mal pravidelne navštevovať veterinára na preventívne prehliadky a očkovania. Majitelia by mali byť tiež vedomí možných genetických zdravotných problémov, ktoré môžu postihnúť toto plemeno, a vyhľadať veterinárnu starostlivosť pri prvých známkach problémov.

Celkovo, Weimarský stavač je vynikajúci spoločník pre aktívne osoby alebo rodiny, ktoré majú dostatok času a energie na to, aby sa zaoberali jeho fyzickými a mentálnymi potrebami. Toto plemeno môže priniesť veľa radosti a spoločnosti do domácnosti, ale vyžaduje aj značné množstvo starostlivosti a pozornosti.

Hoci Weimarskí stavači sú vo všeobecnosti zdravé plemená, ako všetky plemená, sú náchylné na určité zdravotné problémy.
Hoci Weimarskí stavači sú vo všeobecnosti zdravé plemená, ako všetky plemená, sú náchylné na určité zdravotné problémy.

Zdravotné problémy a choroby

Hoci Weimarskí stavači sú vo všeobecnosti zdravé plemená, ako všetky plemená, sú náchylné na určité zdravotné problémy. Majitelia by mali byť vedomí týchto potenciálnych problémov a vedieť, ako ich identifikovať:

 1. Dilatačná kardiomyopatia (DCM): Toto je vážna srdcová choroba, ktorá môže postihnúť toto plemeno. Môže viesť k náhlej smrti alebo srdcovému zlyhaniu. Pravidelné veterinárne kontroly a sledovanie príznakov ako letargia, slabosť alebo strata chuti do jedla môžu pomôcť identifikovať túto chorobu včas.
 2. Blokáda žalúdka (Gastric Dilatation Volvulus – GDV): Weimarskí stavači sú náchylní na túto nebezpečnú a potenciálne smrteľnú chorobu, ktorá sa môže vyskytnúť, keď sa žalúdok psa nafúkne a otočí. Ak sa objavia príznaky ako nadúvanie, neúspešné pokusy o zvracanie alebo neklid, je dôležité okamžite vyhľadať veterinárnu pomoc.
 3. Dysplázia bedrových kĺbov: Toto je genetické ochorenie, ktoré môže spôsobiť bolesť a mobilitu u psov. Pravidelné prehliadky a udržiavanie zdravej hmotnosti môžu pomôcť zmierniť príznaky a predísť komplikáciám.
 4. Von Willebrandova choroba: Je to krvná porucha, ktorá môže spôsobiť problémy s krvnou zrážanlivosťou a môže viesť k nadmernému krvácaniu.
 5. Hyperurikóza: Toto je metabolická porucha, ktorá môže spôsobiť výskyt kameňov v močovom mechúri a močových cestách.

Pre tieto choroby, ako aj pre iné možné zdravotné problémy, je dôležité mať psa z overeného chovu, kde sa testuje zdravotný stav rodičov. Pravidelné prehliadky u veterinára a včasná diagnostika môžu tiež pomôcť identifikovať a liečiť tieto choroby včas.

Správna strava a dostatok cvičenia tiež môžu pomôcť udržať vášho psa zdravého a predchádzať niektorým z týchto zdravotných problémov. Je dôležité udržiavať vášho Weimarského stavača v kondícii a zabrániť obezite, ktorá môže prispieť k mnohým zdravotným problémom.

Ako vždy, ak máte obavy o zdravie vášho psa, mali by ste sa poradiť s kvalifikovaným veterinárnym lekárom.

Zhrnutie a záver

Weimarský stavač je plemeno, ktoré je známe svojou inteligenciou, energiou a lojalitou voči svojim majiteľom. Svojím pôvodom ako lovecký pes prináša do rodinného prostredia veľkú dávku aktivity a túžbu po pohybe. Majitelia musia byť pripravení poskytnúť Weimarskému stavačovi dostatok fyzickej a mentálnej stimulácie, aby zabezpečili jeho zdravý rozvoj a šťastie.

Hoci Weimarskí stavači môžu byť nároční na starostlivosť, sú to výnimočné psy, ktoré dokážu priniesť veľa radosti do domácnosti. Ich oddanosť a lojalita voči svojej rodine sú obdivuhodné a sú výnimočne dobri s deťmi, čo ich robí skvelými rodinnými psami.

Potenciálni majitelia by mali však brať do úvahy aj genetické zdravotné problémy, ktoré môžu postihnúť toto plemeno. Vždy je dôležité získať psa z dôveryhodného chovu, kde sa dbá na zdravie rodičovských jedincov a dodržiavajú sa prísne chovatelské štandardy.

Weimarský stavač môže byť skvelou voľbou pre aktívne jednotlivce alebo rodiny, ktoré majú čas a zdroje na to, aby sa starali o tieto náročné, ale obľúbené psy. Tí, ktorí sú ochotní investovať čas a úsilie do výchovy a tréningu tohto plemena, budú odmenení verným a oddaným spoločníkom, ktorý je plný života a energie.

Referencie

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *