Ryby a vodné tvory

Akvarijné rybičky – 5 super druhov

Akvarijné rybičky - 5 super druhov

Akvarijné rybičky sú druhy rýb, ktoré sú vhodné pre chov v akváriách. Ľudia ich chovajú pre ich farebnosť, jedinečné tvarovanie alebo zaujímavé správanie. Akvárium je umelé prostredie, ktoré sa snaží napodobniť prirodzené podmienky, v ktorých rybičky žijú. Pre úspešný chov akvarijných rýb je dôležité dodržiavať určité požiadavky na teplotu, kvalitu vody a vhodnú výživu.

Medzi najpopulárnejšie akvarijné rybičky patria:

 1. Gupky (Poecilia reticulata) – drobné a farebné rybičky, ktoré sú veľmi odolné a ľahko sa rozmnožujú.
 2. Tetra rybičky – veľká skupina rýb zaraďujúca neonky, kardinalneonky, čierne tetry a iné.
 3. Pancéřníček (Corydoras) – príjemné dnožijúce rybičky, ktoré sa často vyskytujú v spoločenských akváriách.
 4. Bojovnice (Betta splendens) – nádherné rybičky so zaujímavými plutvami, ktoré sa vyznačujú agresívnym správaním voči iným samcom svojho druhu.
 5. Zlaté rybky (Carassius auratus) – populárne rybičky, ktoré sa vyskytujú v rôznych farbách a tvaroch.

Pri výbere rybičiek do akvária je dôležité zohľadniť ich kompatibilitu, veľkosť a potreby. Niektoré rybičky sú agresívnejšie, zatiaľ čo iné sú mierumilovné a spoločenské. Je potrebné zabezpečiť správne podmienky pre každý druh ryby v akváriu.

Poecilia reticulata

Gupka

Poecilia reticulata, bežne známa ako gupka alebo miliónová rybka, je malá, tropická sladkovodná rybka pochádzajúca z Južnej Ameriky, hlavne z oblastí Trinidadu, Tobaga, Barbadosu, Venezuely a Brazílie. Gupky sú veľmi obľúbené akvarijné rybičky medzi akvaristami, pretože sú nenáročné na chov, farebné a rýchlo sa množia.

Gupky sú akvarijné rybičky živorodky, čo znamená, že ich mláďatá sa rodia živé a plne vyvinuté, namiesto toho, aby sa vyliahli z vajíčok ako väčšina ostatných rýb. Samička gupky je schopná produkovať mláďatá každých 4-6 týždňov.

Akvárium pre gupky by malo mať minimálne 40-60 litrov, s teplotou vody okolo 22-28°C (72-82°F) a pH v rozmedzí 6,8 až 7,8. Gupky sú rastlinojedé ryby, takže ich strava by mala obsahovať zeleninu a rastlinné zložky, ako aj špeciálnu potravu pre gupky, ktorá zahŕňa vločky alebo granule.

Gupky sú spoločenské rybičky a mali by byť chované v skupinách s viacerými samičkami na jedného samca, aby sa predišlo prílišnému obťažovaniu samičiek samcami.

Pokiaľ ide o farebnosť a tvar plutiev, gupky ako akvarijné rybičky sa vyskytujú v širokom spektre variácií, vďaka čomu sú veľmi obľúbené medzi akvaristami. Existuje mnoho rôznych línií gupiek, ktoré boli vyšľachtené pre ich atraktívne vzhľady, ako napríklad kohútiky, hadovky, lyrové chvosty a mnoho ďalších. Vďaka tejto širokej škále farieb a tvarov plutiev si akvaristi môžu vytvoriť veľmi atraktívne a pestré akvárium.

Gupky sú aktívne rybky, ktoré plávajú vo všetkých vrstvách akvária, ale najmä v jeho hornej časti. Radi sa zdržiavajú v blízkosti rastlín, ktoré im poskytujú kryt pred predátormi a stresom. Preto je dôležité poskytnúť im dostatok rastlín, ktoré zároveň prispievajú k stabilizácii vodnej kvality.

Okrem rastlín môžete do akvária pridať pre akvarijné rybičky aj kameňe, korene alebo iné dekorácie, ktoré poskytnú ďalšie úkryty a zaujímavé miesta na prieskum. Gupky sú mierumilovné ryby a zvyčajne sa dobre spájajú s inými drobnými, neagresívnymi spoločenskými rybami, ako sú neonky, platy, mečovky alebo korydory.

Pri kŕmení gupiek je dôležité, aby ste im poskytovali vyváženú stravu. Okrem rastlinnej stravy môžete gupkám podávať aj drobné živé alebo mrazené potraviny, ako sú artemie, dáfnie alebo krvavky. Táto kombinácia zabezpečí, že akvarijné rybičky gupky dostanú všetky potrebné živiny pre zdravý rast a dobrú kondíciu.

Výmena vody a údržba akvária sú dôležité aspekty chovu gupiek. Pravidelná výmena časti vody, približne 25% týždenne, pomôže udržať optimálne podmienky pre vaše ryby. Je tiež potrebné sledovať a udržiavať vhodné parametre vody, ako sú teplota, pH, tvrdosť a amoniak, aby ste zabezpečili zdravé prostredie pre gupky a ostatné obyvateľov akvária.

Gupky sú skutočne obľúbenou a fascinujúcou rybkou, ktorá svojou pestrosťou a jednoduchosťou chovu pritahuje akvaristov na celom svete. Starostlivosťou a správnymi podmienkami im poskytnete ideálne prostredie na život a rozmnožovanie a budú skvelé akvarijné rybičky.

Paracheirodon innesi

Tetra rybičky

Tetra rybičky patria medzi populárne sladkovodné tropické ryby v akvaristike a sú známe svojou živými farbami a školovým správaním. Pochádzajú z Južnej a Strednej Ameriky, najmä z oblastí Amazonky, Orinoka a Paragvaja. Tetra rybičky patrí do čeľade Characidae a zahŕňajú mnoho druhov, z ktorých niektoré sú uvedené nižšie:

 1. Neonka (Paracheirodon innesi) – Má jasne modrý pruh pozdĺž tela a červené zafarbenie na spodnej časti tela. Jej veľkosť sa pohybuje okolo 4 cm a je jednou z najpopulárnejších tetier.
 2. Kardinalka (Paracheirodon axelrodi) – Veľmi podobná neonke, ale celý bočný pruh je jasne červený. Dorastá do veľkosti približne 5 cm.
 3. Čiernonosá tetra (Hemigrammus rhodostomus) – Má červený nos, strieborné telo a čierny pruh pozdĺž tela. Dorastá do veľkosti približne 5 cm.
 4. Citrónová tetra (Hyphessobrycon pulchripinnis) – Má žltkasté telo a čierne oči. Dorastá do veľkosti približne 4 cm.
 5. Diamantová tetra (Moenkhausia pittieri) – Telo tejto ryby je strieborné so zlatými šupinami a fialovým nádychom. Dorastá do veľkosti približne 6 cm.

Tetry sú spoločenské akvarijné rybičky, ktoré žijú vo veľkých skupinách alebo školách, a preto by mali byť chované v skupinách najmenej 6-8 jedincov. Akvárium pre tetry by malo mať minimálne 60-80 litrov, aj keď väčšie akvárium je lepšie pre ich školové správanie. Teplota vody by mala byť v rozmedzí 23-28°C (73-82°F) a pH medzi 6,0 a 7,5.

Tetry si vyžadujú mäkšiu vodu, ktorej tvrdosť by mala byť v rozmedzí 2-12 dGH. Ich akvárium by malo byť dobre osadené rastlinami, ktoré poskytujú úkryty a zmiernia svetlo. Môžete pridať aj korene alebo kameňe na poskytnutie ďalších úkrytov.

Tetry sú všežravé akvarijné rybičky, čo znamená, že ich strava by mala zahŕňať rôzne zdroje potravy, ako sú vločky, granule, živé alebo mrazené potraviny, ako sú artemie, dáfnie a krvavky. Podávanie rôznorodej stravy im pomôže udržať zdravý rast, dobrú kondíciu a živé farby.

Tetry sú mierumilovné akvarijné rybičky, a dobre sa spájajú s inými drobnými, neagresívnymi spoločenskými rybami, ako sú gupky, platy, mečovky, korydory, rasbory a otocinclusy. Je dôležité vyberať spoločenské akvarijné rybičky, ktoré uprednostňujú podobné podmienky ako tetry, aby sa vytvorilo harmonické prostredie v akváriu.

Udržiavanie čistoty akvária je dôležité pre zdravie tetier. Pravidelná výmena časti vody (približne 25% týždenne) a odstraňovanie nečistôt z dna pomáhajú udržať optimálne podmienky pre vaše akvarijné rybičky. Je tiež potrebné sledovať a udržiavať vhodné parametre vody, ako sú teplota, pH, tvrdosť a amoniak, aby ste zabezpečili zdravé prostredie pre tetry a ostatné obyvateľov akvária.

Tetry sú skutočne obľúbenou a fascinujúcou rybkou, ktorá svojou pestrosťou a školovým správaním pritahuje akvaristov na celom svete. Poskytovaním starostlivosti a správnych podmienok im vytvoríte ideálne prostredie na život a rozmnožovanie, a tak si užijete krásu a zábavu z chovu týchto nádherných akvarijných rybičiek.

Corydoras

Pancéřníček

Pancéřníček, známy aj ako Corydoras alebo jednoducho kory, sú mierumilovné, spoločenská akvarijné rybičky patriace do čeľade Callichthyidae. Pochádzajú z Južnej Ameriky, kde sa vyskytujú v rôznych biotopoch vrátane pomalých tokov, potokov a jazier. Existuje viac ako 160 druhov pancéřníčkov, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom a farbou.

Niektoré z najpopulárnejších druhov pancéřníčkov zahŕňajú:

 1. Pancéřníček skvrnitý (Corydoras paleatus) – Má sivasté telo so skvrnami a pruhy. Dorastá do veľkosti približne 7 cm.
 2. Pancéřníček pestrý (Corydoras trilineatus) – Tento druh má pruhy a vzory, ktoré pripomínajú pruhy a dorastá do veľkosti približne 6 cm.
 3. Pancéřníček panda (Corydoras panda) – Má čierne škvrny okolo očí, na chrbte a chvoste, ktoré pripomínajú pandu. Dorastá do veľkosti približne 5 cm.

Pancéřníčky sú dnové akvarijné rybičky a mali by byť chované v skupinách aspoň 5-6 jedincov, aby sa cítili komfortne. Pre skupinu pancéřníčkov by malo akvárium mať minimálne 60-80 litrov, avšak väčšie akvárium je vždy lepšie. Dno akvária by malo byť pokryté jemným substrátom, ako je piesok alebo jemný štrk, aby si rybičky nezranili svoje citlivé bradavice.

Teplota vody by mala byť v rozmedzí 22-26°C (72-79°F) a pH medzi 6,0 a 7,5. Pancéřníčky uprednostňujú mäkšiu vodu s tvrdosťou v rozmedzí 2-12 dGH. Akvárium by malo byť osadené rastlinami, ktoré poskytujú úkryty a zmiernia svetlo. Môžete pridať aj korene alebo kameňe na poskytnutie ďalších úkrytov.

Pancéřníčky sú všežravé akvarijné rybičky, ktoré sa živia rozmanitou stravou zahŕňajúcou vločky, granule, živé a mrazené potraviny, ako sú artemie, dáfnie a krvavky. Je dôležité podávať im potravu dostatočne ťažkú, aby sa dostala na dno akvária, kde pancéřníčky hľadajú jedlo. Môžete použiť špeciálne dno krmivo pre akvarijné rybičky vo forme tablet alebo peletiek, ktoré sa rýchlo ponoria na dno.

Pancéřníčky sú mierumilovné a spoločenské akvarijné rybičky, ktoré sa dobre spájajú s inými drobnými, neagresívnymi spoločenskými rybami, ako sú gupky, platy, mečovky, tetry a rasbory. Je dôležité vyberať spoločenské ryby, ktoré uprednostňujú podobné podmienky ako pancéřníčky, aby sa vytvorilo harmonické prostredie v akváriu.

Pri chove pancéřníčkov je dôležité udržiavať čistotu akvária. Pravidelná výmena časti vody (približne 25% týždenne) a odstraňovanie nečistôt z dna pomáhajú udržať optimálne podmienky pre vaše ryby. Je tiež potrebné sledovať a udržiavať vhodné parametre vody, ako sú teplota, pH, tvrdosť a amoniak, aby ste zabezpečili zdravé prostredie pre pancéřníčky a ostatných obyvateľov akvária.

Pokiaľ ide o rozmnožovanie, pancéřníčky sú oviparózne akvarijné rybičky, čo znamená, že kladú vajcia. Samička kladie vajcia na rôzne povrchy, ako sú listy rastlín, sklo alebo kameň, a samček potom oplodní tieto vajcia. Na zvýšenie šancí na úspešné rozmnožovanie je dobré poskytnúť im dostatočný počet úkrytov a rastlín, kde môžu kľučky ukladať svoje vajcia. Mnoho chovateľov tiež odporúča odstrániť vajcia alebo rodičov do samostatného nádrže, aby sa predišlo možnému požieraniu vajec alebo mláďat.

Chov pancéřníčkov prináša mnoho radosti a potešenia, pretože sú veselé a zábavné akvarijné rybičky na sledovanie. Poskytnutím správnych podmienok a starostlivosti im vytvoríte ideálne prostredie na život, rast a rozmnožovanie, čím si užijete krásu a zábavu z chovu týchto očarujúcich rybičiek.

Betta splendens

Betta splendens

Betta splendens, známa aj ako bojová rybka (bojovnica pestrá) alebo jednoducho betta, je malá, tropická sladkovodná rybka pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie. Tieto akvarijné rybičky sú známe svojimi jasnými farbami a nádhernými, veľkými plutvami, ktoré sa vyskytujú v rôznych tvaroch a štýloch. Betta splendens je veľmi obľúbená medzi akvaristami kvôli svojim atraktívnym vzhľadom a osobitosti.

Betta splendens sú labyrintové ryby, čo znamená, že majú schopnosť dýchať vzduch z hladiny vody pomocou svojho labyrintového orgánu. Táto adaptácia im umožňuje prežiť v kyslíkom chudobných vodách, ako sú ryžové polia a mokrade, kde sa v prírode často vyskytujú.

Akvárium pre bettu by malo mať minimálne 20-30 litrov, aby mala rybka dostatok priestoru na pohyb. Teplota vody by mala byť v rozmedzí 24-28°C (75-82°F) a pH medzi 6,5 a 7,5. Betta splendens uprednostňujú mäkšiu vodu s tvrdosťou v rozmedzí 2-12 dGH. Je dobré poskytnúť im aj úkryty, ako sú plavajúce rastliny, korene alebo skaly, kde sa môžu skrývať alebo oddychovať.

Betta splendens sú všežravé ryby, ktoré sa živia rôznymi druhmi potravy vrátane vločiek, granulí, mrazených alebo živých potravín, ako sú artemie, dáfnie alebo krvavky. Je dôležité podávať im pestrofarebnú a vyváženú stravu, aby zostali zdravé a udržali svoje jasné farby.

Pokiaľ ide o spoločenské chovanie, betty sú teritoriálne ryby a samce by sa nemali chovať spolu, pretože by mohli bojovať až do smrti. Samice môžu byť menej agresívne, ale stále je potrebné sledovať ich vzájomné správanie. Betta splendens môže byť chovaná s niektorými mierumilovnými spoločenskými rybami, ako sú neonky, korydory, rasbory a otocinclusy, ale je dôležité sledovať ich vzájomné správanie a zabezpečiť dostatočný počet úkrytov, aby sa predišlo stresu alebo agresii. Je tiež dôležité vyhnúť sa chovu betty s rybami s veľkými alebo jasnými plutvami, ktoré by mohli vyvolať agresiu zo strany betty, ako aj s rybami, ktoré sú príliš aktívne alebo môžu byť náchylné k hryzaniu plutiev.

Rozmnožovanie betty splendens zahŕňa zaujímavý proces, ktorý zahŕňa tzv. bublinkové hniezdo. Samec betty vytvorí hniezdo z bubliniek, ktoré udržuje na hladine vody pomocou svojej sliny. Keď je hniezdo pripravené, samec a samica sa spárujú a samica kladie vajcia, ktoré potom samec oplodní a premiestni do bublinkového hniezda. Po oplodnení sa stará o vajcia a mláďatá, kým mláďatá nedosiahnu štádium, keď dokážu plávať a živiť sa samostatne. Počas tohto obdobia by sa mala samica odstrániť z akvária, pretože samec betty môže byť veľmi ochranársky a agresívny voči nej alebo iným rybám, ktoré sa priblížia k hniezdu.

Úspešné chovanie a rozmnožovanie betty splendens vyžaduje starostlivé plánovanie a riadenie podmienok v akváriu. Pre oddelenie rodičov a mláďat môžete použiť samostatnú nádrž alebo oddelenú časť akvária. Po vyliahnutí mláďat je potrebné podávať im vhodnú potravu, ako sú infuzórie alebo práškové vločky pre jemné kŕmenie, a postupne prechádzať na väčšie potraviny, ako rastú.

Betta splendens je nádherná akvarijná rybička, ktorá môže byť skvelým prídavkom do akvária, ak sa jej poskytuje správne prostredie a starostlivosť. Je dôležité venovať pozornosť potrebám a osobitostiam betty, ako aj jej kompatibilite s inými rybami, aby ste zabezpečili harmonický a zdravý domov pre všetkých obyvateľov akvária.

Carassius auratus

Carassius auratus

Carassius auratus, známy ako zlatá rybka, je sladkovodná rybka pôvodom z východnej Ázie. Zlaté rybky sú jednou z najpopulárnejších a najznámejších akvarijných rybičiek na svete. Sú chované v mnohých variáciách farieb, tvarov a veľkostí, vrátane fantail, oranda, ryukin, telescope, bubble-eye a mnoho ďalších. Majú veľa tvarov a veľkostí, od tých menších až po veľké ryby, ktoré môžu dorásť až do dĺžky 30 cm (12 palcov) alebo viac.

Zlaté rybky sú studenovodné akvarijné rybičky, čo znamená, že preferujú chladnejšie vodné teploty. Akvárium pre zlaté rybky by malo mať teplotu vody okolo 18-23°C (65-74°F). Tvrdosť vody by mala byť v rozmedzí 5-20 dGH a pH hodnota medzi 6,5 a 7,5.

Zlaté rybky potrebujú veľa priestoru na plávanie a dýchanie, preto by mali mať akvárium aspoň 40-60 litrov na jednu rybku, pričom pre každú ďalšiu zlatú rybku by malo byť pridaných ďalších 40 litrov. Je dôležité mať dobrý filter, pretože zlaté rybky vylučujú veľa odpadu a potrebujú čistú vodu na udržanie dobrého zdravia.

Strava zlatých rybiek by mala byť pestrá a vyvážená. Môžete ich kŕmiť suchým krmivom ako sú vločky alebo granule, ale tiež im poskytnúť mrazené alebo živé potraviny, ako sú artemie, dáfnie alebo krvavky. Je tiež dobré pridávať do ich stravy zeleninu, ako napríklad hrášok alebo špenát.

Zlaté rybky sú veľmi spoločenské a môžu byť chované s inými mierumilovnými a studenovodnými rybami, ako sú danios, minnows alebo nejaké druhy jeseterovitých. Dôležité je sledovať kompatibilitu s ostatnými rybami, pretože niektoré môžu byť príliš aktívne alebo agresívne, čo by mohlo stresovať zlaté rybky.

Pokiaľ ide o rozmnožovanie, zlaté rybky sú oviparózne akvarijné rybičky, čo znamená, že kladú vajcia. Samice klade vajcia na rastliny alebo iné povrchy v akváriu a samec potom vajcia oplodní. Vajcia sa zvyčajne vyliahnu do 2 až 7 dní, v závislosti od teploty vody. Po vyliahnutí sa mláďatá živia žĺtkovým vakom, kým nezačnú plávať a hľadať potravu. Na začiatok je dobré kŕmiť mladé ryby drobnou potravou, ako sú infuzórie alebo práškové vločky, a postupne prechádzať na väčšie potraviny, ako rastú.

Pri chove zlatých rybiek ako akvarijné rybičky je dôležité monitorovať kvalitu vody, pretože zlaté rybky sú veľmi citlivé na zmeny vo vodných podmienkach. Pravidelné testovanie vody a výmeny časti vody sú nevyhnutné pre udržanie zdravého prostredia pre vaše ryby.

Zlaté rybky sú populárne pre svoje krásne farby a zaujímavé tvarové varianty, ale je dôležité venovať im dostatočnú starostlivosť a poskytnúť im správne prostredie, aby žili dlhý a šťastný život. Starostlivý výber spoločenských rybičiek, správne kŕmenie a udržiavanie kvality vody sú kľúčové aspekty úspešného chovu zlatých rybiek.

Akvarijné rybičky – záver

Na záver je dôležité pripomenúť, že úspešný chov akvarijných rybičiek si vyžaduje starostlivé plánovanie, vedomosti a zodpovednosť. Zabezpečte, aby vaše akvárium bolo primerane veľké, vybavené potrebnými filtrami, ohrievačmi a príslušenstvom, ktoré zabezpečia zdravé a bezpečné prostredie pre vaše rybičky. Informujte sa o potrebách a nárokoch jednotlivých druhov, ktoré si vyberiete a snažte sa ich uspokojiť čo najlepšie.

Nezabudnite na pravidelnú údržbu akvária a monitorovanie kvality vody, aby ste predišli problémom so zdravím rybičiek. Vždy sa snažte zabezpečiť správnu a vyváženú stravu pre vaše akvarijné obyvateľov, čím zaručíte ich rast, zdravie a krásne farby.

Akvarijné rybičky prinášajú do nášho života nielen relaxáciu a estetický zážitok, ale aj možnosť naučiť sa o zaujímavom svete pod vodou. Zdieľajte svoje skúsenosti a vedomosti s ostatnými akvaristami, aby ste spoločne rozširovali poznatky o týchto fascinujúcich stvorení.

Chov akvarijných rybičiek môže byť náročný, ale zároveň nesmierne odmeňujúci. Ak sa budete držať osvedčených postupov a budete mať na pamäti potreby svojich rybičiek, môžete sa tešiť na dlhodobý úspech a radosť z tohto úžasného koníčka.

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *