Plemená psov

Bígel (beagle) – 7 dôležitých informácií

Bígel (beagle) - 7 dôležitých informácií

Bígel je stredne veľké plemeno psa, známe svojou priateľskou povahou a výrazným vzhľadom. S ich krátkou, ale hustou srstou, ktorá prichádza v rôznych farbách ako napríklad trojfarebná alebo citrónovo-biela, sú bíglové okamžite rozpoznateľní. Sú to psy s pevným telesným stavom, majú dlhé uši visiace pozdĺž hlavy a veľké, hnedé oči, ktoré často vyjadrujú ich priateľskú a zvedavú povahu.

Pôvod bígla siaha do starovekého Anglicka, kde boli používaní najmä na lov zajacov a králikov vďaka svojej výbornej čuchovej schopnosti. Ich meno je odvodené z gaelickej alebo francúzskej slovné zásoby, ktorá znamená “malý”. Historické záznamy naznačujú, že bíglové boli obľúbení u kráľovskej rodiny v Anglicku počas stredoveku. Plemeno bolo oficiálne uznané Americkým kennel klubom v roku 1885.

Vývoj bígla bol poznačený ich využívaním v lovnom športe, kde ich výnimočný čuch a vytrvalosť v teréne boli vysoko cené. V súčasnosti sú bíglové obľúbení hlavne ako spoločenské psy vďaka ich milému temperamentu a schopnosti dobre vychádzať s deťmi a inými domácimi zvieratami. Zároveň sú využívaní v rôznych profesionálnych úlohách, ako sú vyhľadávanie drog na letiskách alebo terapeutické psy, čo odráža ich univerzálnosť a inteligenciu.

TIP – Jazvečík krátkosrstý – 10 dôležitých informácií

Pôvod a história

Detailný opis pôvodu bígla

Bígel, ako plemeno, má svoje korene v pred-stredovekom Anglicku. Je známe, že lovecké psy podobné dnešným bíglom existovali už v 5. storočí n. l. Tieto rané formy bígla boli vytvorené najmä na lov malých zverí ako sú zajace a králiky. Vzhľad a veľkosť týchto psov sa v priebehu storočí vyvíjali, pričom boli krížené s rôznymi plemenami, aby sa zlepšili ich lovecké schopnosti, najmä čuch.

Historické využitie bíglov

Bíglové boli v stredoveku veľmi obľúbení, najmä v Anglicku a Francúzsku, kde ich využívali na poľovačky. Ich malá veľkosť a výborný čuch im umožňovali sledovať stopu aj v hustých krovoch. Boli ideálni pre tzv. “foot hunting” – lov, pri ktorom poľovníci nasledovali psy pešo, namiesto toho, aby boli na koňoch. Tento typ lovu bol obľúbený najmä u nižšej šľachty a roľníkov, pretože nevyžadoval drahé kone.

Vývoj Plemena a Jeho Šírenie po Svete

V 19. storočí došlo k ďalšiemu vývoju bígla v Anglicku, kde chovatelia začali systematicky selektovať psy s cieľom dosiahnuť konzistentný vzhľad a temperament. V tejto dobe sa bígle začali šíriť aj mimo Veľkej Británie, najmä do Severnej Ameriky. V USA bígle rýchlo získali popularitu, či už ako spoločenské psy alebo ako pracovné psy v rôznych odvetviach, vrátane vyhľadávania drog a výbušnín.

V súčasnosti sú bíglové známe po celom svete a sú cenené pre ich výnimočné lovecké schopnosti, ako aj pre ich priateľskú a pokojnú povahu. Ich schopnosť adaptácie na rôzne prostredia a situácie z nich robí obľúbeného spoločníka v mnohých kultúrach a krajinách.

Anglický a americký bígel
Anglický a americký bígel

Vzhľad

Fyzické charakteristiky bígla

Bígel je stredne veľké plemeno psa s kompaktným a pevným telesným stavbou. Ich výška sa pohybuje od 33 do 41 cm v kohútiku, s hmotnosťou medzi 10 a 20 kg, čo závisí na ich konkrétnej veľkosti a rodokmeni.

Srsť bígla je krátka, ale hustá a odolná voči poveternostným vplyvom. Ich bežné farebné variácie zahŕňajú trojfarebnú (čierna, hnedá a biela), dvojfarebnú (rôzne odtiene hnedej a bielej), a tiež menej bežné variácie ako je citrónovo-biela alebo červeno-biela. Srsť je relatívne ľahká na údržbu a nevyžaduje si časté kúpanie.

Bígle majú charakteristickú “hranatú” hlavu s mierne zaobleným lebkom. Ich veľké, hnedé alebo líščie oči im dodávajú výraz priateľského a dôverčivého vzhľadu. Jednou z ich najvýraznejších vlastností sú dlhé, nízko visiace uši, ktoré dosahujú takmer k špičke nosa, keď sú natiahnuté.

Rozdiely medzi rôznymi typmi bíglov

Existujú dva hlavné typy bíglov, ktoré sa líšia najmä veľkosťou:

 1. Americký bígel: Tento typ je väčšinou menší a štíhlejší s vyššie nastavenými ušami. Americký bígel má tiež mierne odlišný tvar hlavy a je často viac energický a rýchlejší.
 2. Anglický bígel: Tento typ je zvyčajne robustnejší a ťažší s nižšie umiestnenými ušami a viac “hranatou” hlavou. Anglický bígel môže byť tiež trochu väčší než jeho americký protipart.

Hoci tieto rozdiely sú viditeľné, všeobecné charakteristiky a temperament plemena sú konzistentné naprieč oboma typmi. Bíglové všetkých typov sú známi pre svoju priateľskú povahu a vynikajúce schopnosti vo výcviku a ako rodinní spoločníci.

TIP – Americký buldog – 10 dôležitých informácií

Povaha a Správanie

Charakteristické správanie bígla

Bígle sú známe svojou priateľskou a veselou povahou. Sú veľmi energické a hravé, čo z nich robí skvelých spoločníkov pre aktívne rodiny. Jednou z ich hlavných charakteristík je ich silný lovecký inštinkt, preto často sledujú rôzne vône a môžu mať tendenciu unikať, ak nie sú správne dozorované. Sú známe tým, že sú hlasité a často vydávajú typické “bígle zavýjanie”, najmä keď sú vzrušené alebo sledujú stopu.

Temperament, inteligencia a socializačné vlastnosti

Bígle sú obvykle veľmi priateľské a spoločenské psy. Vyznačujú sa vysokou inteligenciou, ale ich zvedavá povaha a náchylnosť sledovať vône môžu niekedy viesť k odlákanosti počas tréningu. Ich priateľský temperament ich robí skvelými psami pre rodiny, ale vyžadujú si konzistentný a trpezlivý výcvik, najmä v oblasti poslušnosti.

Bíglové majú prirodzené sociálne schopnosti, čo znamená, že sa zvyčajne dobre adaptujú na nové prostredia a ľahko sa spriatelí s ľuďmi aj inými zvieratami. Ich prístupná povaha a milosrdný charakter sú ideálne pre domácnosti s deťmi.

Interakcia s deťmi a inými zvieraťami

Bígle sú vynikajúci ako rodinní psi, pretože majú trpezlivosť a lásku k deťom. Ich hravá povaha a výdrž ich robí ideálnymi spoločníkmi pre hry. Vzhľadom na ich lovecký inštinkt je však dôležité ich riadne socializovať od mladého veku, najmä ak sú v domácnosti aj iné malé zvieratá.

Pri správnej socializácii sú bíglové obvykle veľmi priateľskí aj k iným zvieratám. Ich sociálna povaha a túžba hrať sa z nich robí ideálneho spoločníka pre iné psy. Treba však byť opatrný pri zavádzaní bígla do domácnosti s malými zvieratami, ako sú hlodavce alebo vtáky, vzhľadom na ich silný lovecký inštinkt.

Celkovo sú bíglové milujúce, veselé a energické psy, ktoré môžu byť skvelými spoločníkmi vo vhodnej domácnosti. Vyžadujú si však dostatok cvičenia, stimulácie a trpezlivý výcvik na to, aby sa ich potenciál ako domáci miláčikovia plne rozvinul.

Bíglové sú veľmi aktívne psy a vyžadujú si pravidelné cvičenie.
Bíglové sú veľmi aktívne psy a vyžadujú si pravidelné cvičenie.

Starostlivosť a zdravie

Potrebná starostlivosť o bígla

 1. Strava: Bíglové majú tendenciu k nadváhe, preto je dôležité sledovať ich príjem potravy a poskytovať im vyváženú stravu. Kvalitné suché krmivo, prispôsobené ich veku, veľkosti a úrovni aktivity, je ideálnou voľbou. Treba sa vyhnúť prekrmovaniu a poskytnúť im primerané množstvo občerstvení.
 2. Cvičenie: Bíglové sú veľmi aktívne psy a vyžadujú si pravidelné cvičenie. Dlhé prechádzky, behanie a hranie sa sú nevyhnutné pre udržanie ich fyzickej kondície a duševného zdravia. Vzhľadom na ich lovecký inštinkt je dôležité mať ich na verejných miestach na vôdzke alebo v bezpečne ohradených oblastiach.
 3. Hygiena: Pravidelná údržba srsti, ktorá zahŕňa kefovanie aspoň raz týždenne, pomáha udržiavať srsť čistú a zdravú. Bíglové nemusia byť často kúpané, pokiaľ nie sú znečistené. Je dôležité pravidelne kontrolovať a čistiť ich dlhé uši, aby sa predišlo infekciám.

Zdravotné problémy typické pre toto plemeno

 1. Nadváha: Vzhľadom na ich lásku k jedlu, bíglové sú náchylní k nadváhe. Je dôležité monitorovať ich stravu a zabezpečiť dostatok cvičenia.
 2. Problémy s ušami: Ich dlhé visiace uši sú náchylné na infekcie, preto je dôležité ich pravidelne kontrolovať a udržiavať v čistote.
 3. Choroby srdca: Bíglové môžu byť náchylní k určitým kardiovaskulárnym problémom, takže je dôležité pravidelné veterinárne kontroly.
 4. Epilepsia: Toto plemeno môže byť náchylné aj k epilepsii, čo je stav, ktorý vyžaduje veterinárnu pozornosť a liečbu.

Odporúčania pre udržiavanie dobrého zdravia

 1. Pravidelné veterinárne kontroly: Pravidelné návštevy veterinára sú kľúčové pre včasné odhalenie a riešenie zdravotných problémov.
 2. Aktívny životný štýl: Zabezpečenie dostatočného množstva fyzickej aktivity je nevyhnutné pre udržanie zdravej hmotnosti a celkového zdravia.
 3. Vyvážená strava: Poskytovanie kvalitnej a vyváženej stravy, prispôsobenej individuálnym potrebám bígla, je nevyhnutné.
 4. Dôkladná starostlivosť o uši a srsť: Pravidelné kontroly a čistenie uší, spolu s pravidelným kefovaním srsti, môžu pomôcť predchádzať kožným a ušným problémom.

Zabezpečenie týchto aspektov starostlivosti pomôže zabezpečiť, že váš bígel bude viesť dlhý, zdravý a šťastný život.

TIP – Pudel kráľovský (veľký) – 10 dôležitých informácií

Tréning a výchova

Rady a tipy na tréning bígla

 1. Pozitívna posilňovacia metóda: Bíglové sú veľmi citlivé na tón hlasu a reagujú najlepšie na pozitívnu posilňovaciu metódu. Odmeny v podobe pamlskov alebo hračiek môžu byť účinné pri učení nových povely.
 2. Krátke a zábavné tréningové sessiony: Vzhľadom na ich krátku pozornosť sú krátke a zábavné tréningové sessiony najefektívnejšie. Opakujte cvičenia v rôznych prostrediach pre zvýšenie zručností psa.
 3. Využitie čuchu: Ako psov s vynikajúcim čuchom, môžete do tréningu zahrnúť hry a cvičenia založené na vôňach, čím využijete ich prirodzené inštinkty.

Výzvy pri výchove a ako ich prekonávať

 1. Odvrátenie pozornosti vôňami: Bíglové majú silný lovecký inštinkt a môžu byť ľahko rozptýlení vôňami. Dôležité je trénovať poslušnosť v kontrolovanom prostredí a postupne zvyšovať úroveň rušivých podnetov.
 2. Hlasné zavýjanie: Bíglové sú známi svojím hlasným zavýjaním. Učenie “ticho” alebo “štích” povelov môže pomôcť kontrolovať tento správanie.
 3. Útekové tendencie: Vzhľadom na ich sklon k prenasledovaniu vôní, je dôležité naučiť bígla prísť na povel a zaistiť bezpečné ohradené priestory na hranie.

Dôležitosť socializácie a konzistentného tréningu

 1. Socializácia: Začnite socializovať bígla už ako šteňa. Vystavte ho rôznym ľuďom, zvieratám, prostrediam a zvukom. Dobrá socializácia môže zabrániť budúcim problémom s chovaním.
 2. Konzistentný tréning: Konzistentnosť je kľúčová. Všetci členovia domácnosti by mali používať rovnaké príkazy a pravidlá, aby sa zabránilo zmätku u psa.

Tréning a výchova bígla vyžaduje trpezlivosť a konzistentnosť, ale s prístupom založeným na pozitívnej posilňovačnej metóde a dostatočnou socializáciou môže byť bígel poslušným a vyrovnaným spoločníkom.

Bígle sú známe svojou milou a spoločenskou povahou, čo z nich robí ideálneho domáceho miláčika.
Bígle sú známe svojou milou a spoločenskou povahou, čo z nich robí ideálneho domáceho miláčika.

Bígel v rodine a spoločnosti

Správanie v domácom prostredí

Bígle sú známe svojou milou a spoločenskou povahou, čo z nich robí ideálneho domáceho miláčika. V domácom prostredí sú obvykle veľmi prítulné a milujú pozornosť od svojich ľudských spoločníkov. Ich hravá a veselá povaha môže priniesť veľa radosti do domácnosti. Sú to tiež veľmi zvedavé psy, ktoré sa radi zapájajú do rodinných aktivít. Avšak, ich silný lovecký inštinkt môže viesť k tomu, že budú sledovať vône alebo hlasno zavýjať, čo môže byť pre niektoré domácnosti výzvou.

Interakcia s rodinnými členmi a návštevníkmi

Bígle sú zvyčajne veľmi priateľské a dobre vychádzajú s členmi rodiny vrátane detí. Majú tendenciu byť veľmi trpezliví a tolerantní voči deťom, čo ich robí skvelým spoločníkom pre mladé rodiny. Sú tiež pohostinní voči návštevníkom, často ich vítajú s nadšením a zvedavosťou. Avšak, ich priateľská povaha znamená, že nie sú najlepšími strážnymi psami, pretože sú skôr náchylné privítať cudzincov ako ich odohnať.

Úloha bíglov v spoločnosti

 1. Terapeutické psy: Bígle sú často využívané ako terapeutické psy vzhľadom na ich upokojujúcu povahu a schopnosť budovať silné emocionálne väzby s ľuďmi. Sú skvelými spoločníkmi pre ľudí trpiacich úzkosťou, depresiou alebo pre tých, ktorí sú v nemocniciach a starobných domovoch.
 2. Služobné psy: Vďaka ich vynikajúcemu čuchu, sú bíglové často využívané ako služobné psy, najmä v oblastiach vyhľadávania drog, výbušnín a dokonca aj v medicínskej diagnostike, napríklad pri zisťovaní rakoviny.
 3. Spoločníci pre deti a osoby so špeciálnymi potrebami: Ich trpezlivá a tolerantná povaha ich robí ideálnymi spoločníkmi pre deti so špeciálnymi potrebami, vrátane detí s autizmom.

Celkovo sú bíglové milujúce a prístupné plemená, ktoré môžu priniesť veľa radosti a spoločnosti do domácnosti alebo ako súčasť širšej komunity. Ich adaptabilita a schopnosť nadviazať hlboké emocionálne väzby ich robí cennými členmi rodín aj spoločnosti.

Tip

Royal Canin Beagle Adult

Kompletné suché krmivo pre bígle od 12 mesiacov, ľahko stráviteľné bielkoviny, prispôsobený obsah energie, s omega-3 mastnými kyselinami EPA a DHA a vlákninou, špeciálny tvar granúl.

Záver

Bígle sú jedinečné a obľúbené plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou priateľskou povahou, energickým správaním a výnimočným čuchom. Ich vzhľad, s charakteristickými dlhými ušami a výraznými očami, spolu s ich milou a spoločenskou povahou, ich robí obľúbenými po celom svete. Sú vynikajúcimi spoločníkmi pre rodiny, vďaka svojej tolerantnej a hravej povaha, a zároveň majú významnú úlohu aj v širšej spoločnosti ako terapeutické alebo služobné psy.

Pre potenciálnych majiteľov bíglov je dôležité zvážiť nasledujúce body:

 1. Potreba Aktívneho Životného Štýlu: Bígle vyžadujú pravidelné cvičenie a dostatok priestoru na hranie. Ich energická povaha vyžaduje, aby boli fyzicky a mentálne stimulovaní.
 2. Trpezlivosť pri Výchove: Kvôli ich zvedavej povaha a sklonu k odvádzaniu pozornosti môže byť výcvik výzvou, a vyžaduje si trpezlivosť a konzistentnosť.
 3. Pravidelná Starostlivosť: Bígle vyžadujú pravidelnú starostlivosť vrátane kefovania srsti, čistenia uší a udržiavania zdravej stravy na predchádzanie nadváhe.
 4. Socializácia a Spoločenská Povaha: Bíglové sú veľmi spoločenské a milujú byť okolo ľudí. Potenciálni majitelia by mali byť pripravení venovať im veľa času a pozornosti.
 5. Zabezpečenie Bezpečného Prostredia: Vzhľadom na ich lovecké inštinkty je dôležité zabezpečiť bezpečné ohradené prostredie, aby sa zabránilo ich úteku pri sledovaní vôní.

Výber bígla ako domáceho miláčika znamená zaväzovať sa k poskytnutiu lásky, starostlivosti a pozornosti, ktoré si toto plemeno zaslúži. S pravým prístupom a záväzkom môže bígel priniesť veľa radosti a spoločnosti do vášho života.

Zdroje a Referencie

Beagle Dog Breed Information

Beagle Dog Breed Information & Characteristics

Beagle | Overview, Description, Temperament, & Facts

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *