Plemená psov

Jazvečík krátkosrstý – 10 dôležitých informácií

Jazvečík krátkosrstý - 10 dôležitých informácií

Jazvečík krátkosrstý, známy tiež ako dachshund alebo “wiener dog” v anglicky hovoriacich krajinách, je plemenom s dlhou a fascinujúcou históriou. Tento jedinečný pes je okamžite rozpoznateľný svojím dlhým telom a krátkymi nohami, čo je výsledok špeciálneho chovu zameraného na lov. Pôvodne bol jazvečík vyvinutý v Nemecku na lovenie jazvečíkov, odkiaľ pochádza aj jeho názov – ‘Dachs’ v nemčine znamená jazvečík a ‘Hund’ pes.

Krátkosrstý jazvečík sa odlišuje od svojich dlhosrstých a drsnosrstých bratov nielen dĺžkou srsti, ale aj určitými osobnostnými charakteristikami. Tento typ je obzvlášť známy pre svoju hravú, odvážnu povahu a silný lovčí inštinkt. Napriek ich malému vzrastu sú tieto psy známe svojou odvahou a nezávislosťou, čo ich robí obľúbenými nielen ako domáci miláčikovia, ale aj ako efektívni lovci v minulosti.

V dnešnom svete je krátkosrstý jazvečík obľúbeným spoločníkom v domácnostiach po celom svete. Ich jedinečný vzhľad a charizmatická povaha urobili z tohto plemena jedno z najobľúbenejších a najrozpoznateľnejších plemien psov. V nasledujúcich sekciách sa bližšie pozrieme na ich pôvod, charakteristické rysy, potreby v starostlivosti a ich miesto v rodinách a spoločnosti.

TIP – Jazvečík merle – 6 dôležitých informácií

História a pôvod plemena

Jazvečík krátkosrstý, s jeho nezameniteľným vzhľadom a jedinečným charakterom, má pôvod, ktorý siaha stáročia dozadu. Toto plemeno má korene v Nemecku, kde bol jeho vývoj úzko spojený s potrebami poľovníctva.

 1. Vznik plemena
  • Jazvečík bol vyvinutý už v stredoveku, pričom jeho prvé zmienky sa datujú až do 15. storočia. Cieľom chovateľov bolo vyšľachtiť psa, ktorý by bol ideálny na lov drobnej zveri v hustých lesoch a podzemných norách.
 2. Špecializácia na lov
  • Tento pes bol špeciálne chovaný na lov jazvecov, čo vysvetľuje jeho názov. Jeho dlhé, nízko položené telo a silné pazúry boli ideálne pre vniknutie do nor a boj s jazvecami alebo inými malými zvieratami.
 3. Vývoj plemena
  • Pôvodne sa jazvečík vyskytoval v niekoľkých rôznych veľkostiach, od štandardných po miniatúrne, aby vyhovoval rôznym lovným potrebám. Krátkosrstá varianta bola jednou z prvých a je známa pre svoju odolnosť a adaptabilitu na rôzne terény.
 4. Rozšírenie a popularita
  • V priebehu 19. storočia sa jazvečíci stali populárnymi nielen v Nemecku, ale aj v iných častiach Európy a nakoniec aj v Spojených štátoch. Ich popularita ako domácich miláčikov vzrástla vďaka ich priateľskej povahy a jedinečnému vzhľadu.
 5. Využitie v modernom svete
  • Hoci jazvečík dnes už nie je bežne využívaný na lov, jeho lovčí inštinkt a charakteristické správanie zostávajú nezmenené. Tieto psy sú často zapájané do rôznych kynologických športov a aktivít, kde môžu využiť svoju energiu a inteligenciu.

Jazvečík krátkosrstý teda predstavuje fascinujúci príklad toho, ako historické potreby formovali fyzické a behaviorálne charakteristiky plemena, ktoré dnes poznáme a milujeme. Ich bohatá história a prispôsobivosť im umožnili prejsť od poľovných partnerov k milovaným členom rodiny.

Jazvečík krátkosrstý bol špeciálne chovaný na lov jazvecov, čo vysvetľuje jeho názov.

Fyzické charakteristiky

Krátkosrstý jazvečík je plemenom s niekoľkými výraznými a jedinečnými fyzickými charakteristikami, ktoré ho odlišujú od iných plemien. Tu sú niektoré z jeho najtypickejších vlastností:

 1. Veľkosť
  • Jazvečíky sa vyskytujú vo troch hlavných veľkostiach: štandardná, miniatúrna a králiková (alebo trpasličia). Štandardné jazvečíky vážia zvyčajne medzi 7 až 14 kg, zatiaľ čo miniatúrne a králikové jazvečíky sú menšie.
 2. Telo
  • Ich najvýraznejšou fyzickou charakteristikou je dlhé telo a krátke nohy. Telo je silné a svalnaté, vhodné na pohyb v úzkych priestoroch, ako sú nory.
 3. Hlava a Oči
  • Majú dlhú hlavu so širokým čelom a výrazným nosom. Ich oči sú stredne veľké, mandľového tvaru, vyjadrujúce inteligentný a ostražitý výraz.
 4. Uši
  • Charakteristické sú tiež ich dlhé, zvesené uši, ktoré sú umiestnené blízko hlavy, pridávajúc im typický vzhľad.
 5. Srsť
  • Krátkosrstý jazvečík, ako už názov napovedá, má krátku, hustú a lesklú srst. Farba srsti môže byť rôzna, vrátane jednofarebných, dvojfarebných a dokonca aj tzv. “tigerovaných” vzorov. Najbežnejšie farby zahŕňajú čiernu, červenú, čokoládovú, modrú a isabellu (bledohnedú), často v kombinácii s pálením.
 6. Chvost
  • Majú relatívne dlhý chvost, ktorý držia horizontálne alebo mierne smerom nahor, čo je zvyčajný znak pri výraze pozornosti alebo vzrušenia.
 7. Pohyb
  • Napriek ich neobvyklej konštrukcii tela sa jazvečíky pohybujú s prekvapujúcou obratnosťou a rýchlosťou. Ich chôdza je energická a plynulá.

Tieto fyzické charakteristiky prispievajú k ich jedinečnému vzhľadu a funkčnosti, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre lov v náročných podmienkach. Dnes sú tieto vlastnosti viac cené pre ich estetickú hodnotu a prispievajú k charmu tohto obľúbeného plemena.

TIP – Hrubosrstý jazvečík – 13 vecí, ktoré potrebujete vedieť

Temperament a osobnostné rysy

Krátkosrstý jazvečík je známy svojim jedinečným temperamentom a osobnostnými rysmi, ktoré ho robia obľúbeným medzi milovníkmi psov. Tu sú niektoré z hlavných aspektov ich povahy:

 1. Energetické úrovne
  • Jazvečíky sú pomerne energické psy, ktoré vyžadujú pravidelnú aktivitu. Ich pôvod ako pracovné psy loviace v norách z nich robí odolné a vytrvalé psy, ktoré milujú hru a vonkajšie aktivity.
 2. Hravosť
  • Toto plemeno je známe svojou hravosťou a láskou k zábave. Jazvečíky majú radi hry, ako je aportovanie alebo hľadanie skrytých predmetov, a sú známe svojou schopnosťou zabaviť sa a svojich majiteľov.
 3. Lojalita
  • Sú veľmi lojálni svojim rodinám a môžu byť veľmi ochotní brániť svojich milovaných, hoci ich veľkosť im v tomto smere môže obmedzovať. Táto lojalita môže viesť k výraznej pripútanosti na jednotlivých členov rodiny.
 4. Nezávislosť a tvrdohlavosť
  • Krátkosrsté jazvečíky sú známe svojou nezávislou povahou. Môžu byť niekedy tvrdohlavé, čo môže predstavovať výzvu pri výchove a tréningu. Je dôležité pristupovať k nim s trpezlivosťou a konzistentnosťou.
 5. Interakcia s ľuďmi a inými zvieratami
  • Sú zvyčajne priateľskí k ľuďom, ale môžu byť opatrní voči neznámym osobám. Ich vzťah k iným zvieratám, najmä k psom, závisí veľmi od ich socializácie v mladom veku. Sú známi svojím silným lovčím inštinktom, takže môžu prenasledovať menšie zvieratá, ako sú vtáky alebo hlodavce.
 6. Hlasové prejavy
  • Jazvečíci sú celkom hlasití, môžu štekať, vrčať alebo vydávať iné zvuky, keď chcú vyjadriť svoje emócie alebo potreby. Sú známi svojou schopnosťou “rozprávať” so svojimi majiteľmi.
 7. Citlivosť
  • Sú tiež pomerne citlivé psy, ktoré môžu reagovať na zmeny v prostredí alebo v rodine. Potrebujú stabilné, láskyplné prostredie a rutinu.

Celkovo je krátkosrstý jazvečík plemenom s osobitosťou, ktoré si vyžaduje pozornosť a lásku, ale zároveň poskytuje obrovské množstvo radosti a zábavy svojim majiteľom. Ich energetická povaha a potreba interakcie s ľuďmi ich robia skvelými spoločníkmi pre aktívne domácnosti.

Jazvečík krátkosrstý je známy svojou hravosťou a láskou k zábave.

Starostlivosť a zdravie

Správna starostlivosť o krátkosrstého jazvečíka je kľúčom k ich zdraviu a šťastiu. Tieto psy majú špecifické potreby, pokiaľ ide o stravu, cvičenie, grooming a zdravotnú starostlivosť.

 1. Stravovanie
  • Jazvečíky majú sklon k priberaniu na váhe, preto je dôležité dbať na vyváženú stravu s primeraným množstvom kalórií. Kvalitné suché alebo mokré krmivo pre psov, určené pre malé až stredne veľké plemená, je vhodnou voľbou.
  • Dávajte pozor na nadmerné množstvo pochúťok a ľudského jedla, ktoré môžu viesť k nadváhe.
 2. Cvičenie
  • Napriek ich malému vzrastu potrebujú pravidelné fyzické aktivity. Dlhé prechádzky a hry, ktoré stimulujú ich myseľ a telo, sú dôležité.
  • Kvôli ich dlhému chrbtu je dôležité vyhýbať sa aktivitám, ktoré by mohli spôsobiť zranenie, ako sú skoky z vysokých miest alebo intenzívny beh.
 3. Grooming
  • Krátkosrstý jazvečík vyžaduje relatívne malú údržbu srsti. Pravidelné kefovanie, raz týždenne, pomôže udržiavať srst čistú a zdravú.
  • Dôležitá je aj starostlivosť o uši, nechty a zuby. Pravidelné kontroly a čistenie uší, strihanie nechtov a čistenie zubov sú nevyhnutné pre ich zdravie.
 4. Bežné zdravotné problémy
  • Jazvečíci sú náchylní na určité zdravotné problémy, najmä na problémy s chrbticou a intervertebrálnymi diskami kvôli ich dlhému telu.
  • Obezita je ďalším častým problémom, ktorý môže viesť k ďalším zdravotným komplikáciám ako sú problémy so srdcom a kĺbmi.
  • Je tiež dôležité pravidelne navštevovať veterinára pre preventívne kontroly a vakcinácie.
 5. Zabezpečenie zdravého životného štýlu
  • Zdravý životný štýl pre jazvečíka zahŕňa kombináciu vyváženej stravy, dostatočného cvičenia, duševnej stimulácie a pravidelnej veterinárnej starostlivosti.
  • Vzhľadom na ich hravú povahu, poskytnutie dostatku interaktívnych hračiek a cvičebných výziev môže pomôcť udržať ich myseľ aktívnu a zabrániť nudzie.

Dodržiavaním týchto zásad starostlivosti môžete zabezpečiť, že váš krátkosrstý jazvečík bude žiť dlhý, zdravý a šťastný život.

TIP – Jazvečík – 6 dôležitých informácií

Výchova a tréning

Výchova a tréning krátkosrstého jazvečíka môžu byť výzvou, ale sú zároveň nevyhnutné pre šťastný a harmonický život s týmto plemenom. Tu sú niektoré tipy a techniky, ako efektívne vychovávať a trénovať jazvečíka:

 1. Raná socializácia
  • Začnite s socializáciou už vo veku šteniat. Predstavte jazvečíka rôznym ľuďom, zvieratám, prostrediam a zvukom. Toto pomôže vyvinúť sebavedomé a dobre prispôsobené správanie.
 2. Pozitívne posilňovanie
  • Pri tréningu používajte metódy založené na pozitívnom posilňovaní. Odmeny v podobe pochúťok, chvály alebo hry sú účinné pri výučbe nových povelov a správania.
 3. Trpezlivosť s tvrdohlavosťou
  • Jazvečíky môžu byť tvrdohlavé, takže je dôležitá trpezlivosť a konzistentnosť pri tréningu. Buďte dôslední v požiadavkách a zásadách, aby ste vyvinuli správne správanie.
 4. Tréning poslušnosti
  • Začnite s základnými povelmi ako „sadni“, „ľahni“, „tu“ a „zostaň“. Tieto povelové slová sú základom pre ďalší tréning a pomôžu vytvoriť vzťah založený na rešpekte a porozumení medzi vami a vaším psom.
 5. Riešenie lovčieho inštinktu
  • Vzhľadom na ich lovčí pôvod, môže byť u jazvečíkov silný lovčí inštinkt. Trénujte ich, aby reagovali na povel „zastav“ alebo „tu“, aby ste zabránili nekontrolovanému prenasledovaniu zvierat alebo objektov.
 6. Duševná stimulácia
  • Poskytnite im dostatok duševnej stimulácie prostredníctvom riešenia hlavolamov, hľadania skrytých pochúťok alebo tréningu trikov. To pomáha zabrániť nudzie a deštruktívnemu správaniu.
 7. Vyhnite sa trestaniu
  • Vyhnite sa prísnemu alebo trestnému prístupu k tréningu, keďže to môže viesť k strachu alebo agresii. Vždy sa snažte o pozitívne metódy.
 8. Konzistentnosť a rutina
  • Jazvečíky reagujú dobre na konzistentnú rutinu. Pravidelný tréning, hry a prechádzky im pomôžu cítiť sa bezpečne a orientovať sa vo svojom prostredí.

Výchova jazvečíka môže byť výzvou, ale zároveň je to veľmi odmeňujúca skúsenosť. S trpezlivosťou, láskou a konzistentným prístupom môžete vychovať šťastného, zdravého a dobre prispôsobeného psa.

Vyhnite sa prísnemu alebo trestnému prístupu k tréningu, keďže to môže viesť k strachu alebo agresii.
Vyhnite sa prísnemu alebo trestnému prístupu k tréningu, keďže to môže viesť k strachu alebo agresii.

Jazvečík v rodine a spoločnosti

Jazvečíci sú obľúbenými domácimi miláčikmi v mnohých domácnostiach vďaka ich jedinečnému charakteru a prispôsobivosti. Ich správanie v rodinnom prostredí a zapojenie do spoločenských aktivít závisí od ich osobnosti a výchovy.

 1. Správanie v rodinnom prostredí
  • Jazvečíci sú známi svojou lojalitou a láskou k rodine. Môžu byť veľmi náklonní k svojim ľudským spoločníkom a užívajú si spoločné chvíle.
  • Sú to energické a hravé psy, ktoré milujú interakciu a hry s členmi rodiny, vrátane detí. Je však dôležité dohliadnuť na interakciu medzi psami a malými deťmi, aby sa zabránilo nechceným incidentom.
 2. Zapojenie do aktivít
  • Kvôli svojej energetickej povahy a inteligencii sú jazvečíci skvelými kandidátmi na rôzne psycho-fyzické aktivity. Hodí sa pre ne napríklad agility, obedience (poslušnosť) alebo dokonca aj stopovanie.
  • Sú tiež vhodní na rôzne rodinné aktivity ako sú dlhé prechádzky, túry a výlety do prírody, kde môžu skúmať a bádať.
 3. Vhodnosť pre rôzne typy domácností
  • Jazvečíci sú flexibilní a prispôsobia sa mnohým typom domácností, od bytov až po domy s veľkými dvormi. Avšak je dôležité zabezpečiť im dostatočnú fyzickú aktivitu a stimuláciu.
  • Sú vhodní pre aktívne rodiny, ktoré môžu uspokojiť ich potreby pre cvičenie a hranie. Rovnako sa však môžu prispôsobiť aj pokojnejšiemu životnému štýlu, pokiaľ dostávajú dostatok pozornosti a starostlivosti.
 4. Interakcia s inými zvieratami
  • S pravidelnou socializáciou môžu jazvečíci dobre vychádzať aj s inými domácimi zvieratami. Ich silný lovčí inštinkt však môže byť výzvou pri interakcii s menšími zvieratami.
 5. Pozornosť a starostlivosť
  • Ako všetky psy, aj jazvečíci vyžadujú pozornosť, lásku a starostlivosť. Je dôležité venovať im dostatok času a poskytnúť im stabilné a láskyplné prostredie.

V závere, jazvečíci sú skvelými spoločníkmi pre rôzne typy rodín. S ich hravým a energickým duchom môžu priniesť veľa radosti a zábavy do každej domácnosti. Avšak, ako pri všetkých plemenách, je dôležité zvážiť ich špecifické potreby a zabezpečiť, aby ste im mohli poskytnúť najlepšiu možnú starostlivosť.

TIP

Royal Canin Dachshund Mousse

Mokré krmivo Royal Canin Dachshund Mousse môže podporiť zdravie kostí a kĺbov a pomôcť znížiť nadmerný apetít.

Royal Canin Dachshund Adult

Krmivá radu Breed Health Nutrition sa vyznačujú vysokou kvalitou bielkovín a vyváženým profilom živín. Okrem toho sú veľkosť, tvar a štruktúra granúl prispôsobené príslušnému plemenu psa.

Royal Canin Dachshund Puppy

Krmivá radu Breed Health Nutrition sa vyznačujú vysokou kvalitou bielkovín a vyváženým profilom živín. Okrem toho sú veľkosť, tvar a štruktúra granúl prispôsobené príslušnému plemenu psa.

Jazvečík krátkosrstý – záver

Krátkosrstý jazvečík je plemeno s bohatou históriou, osobitým vzhľadom a jedinečným charakterom, ktoré ho robí obľúbeným vo svete psích milovníkov. Zhrnieme si hlavné body, ktoré vystihujú toto fascinujúce plemeno:

 1. Pôvod a história
  • Krátkosrstý jazvečík má svoje korene v Nemecku, kde bol pôvodne chovaný na lov drobnej zveri. Jeho dlhé telo a krátke nohy sú výsledkom špecifického chovu pre túto úlohu.
 2. Fyzické charakteristiky
  • Toto plemeno je známe svojím dlhým, svalnatým telom a krátkymi nohami. Má krátku, hustú a lesklú srst, ktorá môže byť rôznych farieb a vzorov.
 3. Temperament a osobnostné rysy
  • Jazvečíci sú energickí, hraví a veľmi lojálni voči svojim rodinám. Sú známi svojou nezávislosťou a niekedy aj tvrdohlavosťou, čo vyžaduje trpezlivý a konzistentný prístup pri výchove a tréningu.
 4. Starostlivosť a zdravie
  • Vyžadujú primeranú starostlivosť vrátane vyváženej stravy, pravidelného cvičenia, groomingu a preventívnej veterinárnej starostlivosti. Sú náchylní na určité zdravotné problémy, najmä spojené s ich dlhým chrbtom.
 5. Výchova a tréning
  • Efektívny tréning vyžaduje pozitívne posilňovanie a konzistentnosť, pričom raná socializácia je kľúčová pre dobre prispôsobené správanie.
 6. Role v rodine a spoločnosti
  • Sú skvelými spoločníkmi pre rôzne typy domácností a môžu sa zapojiť do množstva aktivít vrátane kynologických športov.

Krátkosrstý jazvečík je teda viac než len jeho výrazný vzhľad; je to plemeno plné energie, charakteru a lásky. Jeho jedinečná osobnosť a schopnosť prispôsobiť sa rôznym domácnostiam robia z neho ideálneho spoločníka pre mnohých milovníkov psov. Zaslúži si pozornosť nielen pre svoje historické dedičstvo, ale aj pre nekonečné množstvo radosti a spoločnosti, ktorú môže poskytnúť svojim majiteľom.

Zdroje a Doporučená Literatúra

Meet the Dachshund (Miniature Smooth Haired)!

Dachshund (Smooth Haired) Dog Breed Information

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *