Plemená psov

Vodný pes – 5 super plemien

Vodný pes - 5 super plemien

Vodný pes je termín, ktorý odkazuje na skupinu plemien psov špeciálne vyšľachtených na prácu vo vode. Tieto psy sú známe svojou schopnosťou plávať a pracovať v rôznych vodných prostrediach, od pomoci rybárom až po záchranárske operácie. Medzi najznámejšie plemená vodných psov patria portugalský vodný pes, španielsky vodný pes, novofundlandský pes, labradorský retriever a mnohé ďalšie. Charakteristickými znakmi týchto psov sú silné plavecké schopnosti, vodoodpudivá srsť a výnimočná inteligencia.

História a pôvod vodných psov siahajú do dávnej minulosti, kde boli tieto psy cenené pre svoju pomoc človeku pri rybolove, ako sprievodcovia na lodiach alebo pri získavaní potravy z vodných zdrojov. V niektorých kultúrach boli dokonca považované za strážcov vodných teritórií. Portugalský vodný pes, napríklad, bol úzko spojený s rybármi, kde pomáhal pri vytiahnutí sietí z vody a dokázal dokonca doručovať správy medzi loďami a pevninou.

S postupom času sa využitie vodných psov rozšírilo aj do iných oblastí. Dnes sú okrem tradičných úloh využívaní aj ako záchranári, v terapeutickej asistencii alebo ako spoločníci v rôznych vodných športoch. Ich neúnavná pracovná morálka, lojalita a schopnosť naučiť sa komplexné úlohy ich robia neoceniteľnými spoločníkmi v mnohých situáciách.

Vodné psy tak predstavujú fascinujúcu skupinu plemien, ktorých bohatá história a všestrannosť sú dôkazom dlhodobej spolupráce medzi psami a ľuďmi. Ich príbeh je svedectvom toho, ako môžu byť psy nielen milovanými domácimi miláčikmi, ale aj cennými pracovnými partnermi v širokom spektre činností.

TIP – Československý vlčiak (ovčiak) – 10 dôležitých informácií

Charakteristiky vodných psov

Vodné psy sú plemena psíkov, ktoré sa vyznačujú niekoľkými jedinečnými fyzickými vlastnosťami a temperamentom, prispôsobenými ich práci a životu vo vodnom prostredí.

Fyzické vlastnosti

 • Veľkosť: Veľkosť vodných psov sa môže líšiť od stredne veľkých až po veľké plemená. Napríklad, portugalský vodný pes je stredne veľké plemeno, zatiaľ čo novofundlandský pes patrí medzi veľké plemená.
 • Srsť: Ich srsť je prispôsobená na ochranu pred chladnými vodami a často je vodoodpudivá. Srsť môže byť kučeravá alebo vlnitá a v niektorých prípadoch môže byť hustá a dlhá, aby poskytla izoláciu. Farby srsti sú rôznorodé, od čiernej, bielej, hnedé, striebornej až po kombinácie farieb.
 • Stavba tela: Vodné psy majú silné a muskulózne telo s dobrým kostným rámcom, čo im umožňuje byť vynikajúcimi plavcami. Majú aj silné zadné končatiny, ktoré im pomáhajú efektívne sa pohybovať vo vode.
 • Chvost a labky: Chvost slúži ako kormidlo pri plávaní. Labky sú často väčšie, s blanami medzi prstami, ktoré pomáhajú vodným psom lepšie plávať.

Temperament a povaha

 • Spoločenský: Vodné psy sú obvykle veľmi priateľské a milujú byť súčasťou rodiny. Sú známe svojou láskavou povahou a schopnosťou dobre vychádzať s deťmi a inými zvieratami.
 • Pracovný: Majú silný pracovný inštinkt a sú veľmi inteligentné, čo ich robí skvelými kandidátmi na rôzne druhy práce, vrátane záchranárskych operácií, asistencie a dokonca aj vodných športov.
 • Ochotný učiť sa: Vodné psy sú známe svojou ochotou učiť sa a schopnosťou rýchlo osvojiť si nové povely a úlohy. Ich inteligencia a túžba pracovať v spolupráci s ľuďmi robia z tréningu potešenie.
 • Energetický: Sú to veľmi energické plemená, ktoré vyžadujú pravidelnú fyzickú aktivitu, aby boli šťastné a zdravé. Milujú hry vo vode, plávanie a dlhé prechádzky alebo beh.

Vodné psy sú teda nielen úžasní spoločníci, ale aj cenní pracovníci, ktorých fyzické a temperamentálne vlastnosti ich predurčujú k širokej škále aktivít, od rodinného spoločníka po záchranárske práce. Ich adaptabilita, inteligencia a lojalita robia z týchto psov obľúbený výber pre mnohé rodiny a profesionálov.

Portugalský vodný pes
Portugalský vodný pes

Typy vodných psov

Vodné psy sú pestrá skupina plemien, každé s vlastnými jedinečnými charakteristikami a využitím. Tu je prehľad niektorých z najznámejších plemien vodných psov spolu s krátkym popisom ich vlastností, využitia a charakteristických čŕt:

Portugalský vodný pes

 • Charakteristika: Stredne veľké plemeno s kučeravou alebo vlnitou srsťou, ktorá môže byť čierna, biela alebo hneda. Sú známe svojou inteligenciou a energiou.
 • Využitie: Tradične využívané rybármi v Portugalsku na pomoc pri lov ryb, ovládanie sietí a doručovanie správ medzi loďami.
 • Črty: Láskavý, inteligentný a veľmi oddaný svojej rodine. Vyžaduje pravidelnú aktivitu a stimuláciu.

Španielsky vodný pes

 • Charakteristika: Stredne veľké plemeno s kučeravou, často “corded” srsťou, ktorá poskytuje ochranu vo vode. Farby zahŕňajú čiernu, hnedú a béžovú.
 • Využitie: Používaný v Španielsku pre rôzne účely vrátane pastierstva, pomoci pri rybolove a ako spoločník.
 • Črty: Sú veľmi adaptabilné, pracovité a inteligentné. Majú silný ochranný inštinkt a sú verní svojim majiteľom.

Labradorský retriever

 • Charakteristika: Jedno z najpopulárnejších plemien v mnohých krajinách, známe svojou priateľskou povahou a silnou, vodoodpudivou srsťou. Farby zahŕňajú čiernu, čokoládovú a zlatú.
 • Využitie: Pôvodne vyšľachtený ako lovecký pes na vodu, dnes je často využívaný ako vodný záchranár, asistenčný pes alebo rodinný spoločník.
 • Črty: Extrémne priateľský, inteligentný, a ochotný učiť sa. Labradorský retriever je známy svojou lojalitou a milujúcim správaním.

Novofundlandský pes

 • Charakteristika: Veľké plemeno s hustou, vodoodpudivou srsťou, ktorá ich chráni v chladných vodách. Typicky čierna, hnedá alebo bielo-čierna.
 • Využitie: Pôvodne používaný na pomoc rybárom, známy svojimi schopnosťami pri záchranárskych akciách vo vode.
 • Črty: Novofundlandský pes je obzvlášť známy svojou láskavou povahou, silou a vytrvalosťou. Je to vynikajúci plavec a verný spoločník.

Zlatý retriever

 • Charakteristika: Stredne veľké plemeno s hustou, vodoodpudivou zlatou srsťou. Známe svojou inteligenciou a priateľskosťou.
 • Využitie: Pôvodne vyšľachtený na dovážanie vodných vtákov počas lovu, dnes populárny ako rodinný spoločník, asistenčný pes a v záchranárskych prácach.
 • Črty: Zlatý retriever je známy svojou priateľskou a trpezlivou povahou. Je to veľmi sociálne a milujúce plemeno.

Tieto plemená predstavujú len malú časť rôznorodosti vodných psov, každé s vlastnými unikátnymi schopnosťami a charakteristikami. Spoločné pre všetky je ich vynikajúca adaptabilita, inteligencia a ochota slúžiť, čo ich robí výnimočnými spoločníkmi a pracovnými partnermi v mnohých situáciách.

TIP – Tibetský teriér – 10 dôležitých informácií

Význam a využitie

Vodné psy majú bohatú históriu využitia v rôznych oblastiach, od tradičných úloh pri rybolove až po moderné záchranárske misie a terapeutické použitie. Ich adaptabilita, sila a inteligencia ich robia ideálnymi kandidátmi pre široké spektrum činností.

Historické a súčasné využitie

 • Pomoc pri rybolove: Historicky boli vodné psy neoceniteľnými pomocníkmi rybárov. Napríklad, portugalský vodný pes bol používaný na ovládanie sietí, dovážanie úlovkov z vody a dokonca na doručovanie správ medzi loďami a pevninou. Tieto schopnosti zabezpečovali efektívnejší rybolov a zjednodušovali komunikáciu.
 • Záchranárske práce: Vodné psy sú známe svojimi záchranárskymi schopnosťami, najmä v náročných vodných prostrediach. Novofundlandský pes, napríklad, je známy svojou vynikajúcou schopnosťou plávať a bol používaný pri záchranárskych akciách, kde svojou silou a odvahou zachraňoval ľudské životy.
 • Terapia: V súčasnosti sú vodné psy často využívané aj v terapeutických programoch. Ich milujúca povaha a schopnosť vnímať emócie ľudí ich robia vynikajúcimi terapeutickými alebo asistenčnými psami, ktorí pomáhajú ľuďom s fyzickými či psychickými ťažkosťami.

Vodné psy v športe a súťažiach

 • Plavecké súťaže: Vďaka svojej prirodzenej láske k vode a vynikajúcim plaveckým schopnostiam, vodné psy excelujú v rôznych vodných športoch a súťažiach. Tieto môžu zahŕňať plavecké preteky, skoky do vody alebo dokonca surfovanie.
 • Agility a poslušnosť: Okrem vodných disciplín sú vodné psy tiež aktívne zapojené do agility a súťaží v poslušnosti, kde môžu preukázať svoju inteligenciu, rýchlosť a obratnosť. Ich ochota učiť sa a pracovný inštinkt ich robia v týchto súťažiach veľmi úspešnými.
 • Záchranné súťaže: Niektoré organizácie a skupiny organizujú záchranné súťaže, kde psy a ich vodiči preukazujú svoje schopnosti v simulovaných záchranných scenároch. Tieto súťaže zdôrazňujú dôležitosť tréningu a pripravenosti v záchranných situáciách.

Význam a využitie vodných psov preto presahuje ich historické úlohy a zahŕňa široké spektrum činností, od záchranárskych akcií a terapie až po športové súťaže. Ich univerzálnosť, spolu s ich neochvejnou lojalitou a inteligenciou, robí z vodných psov cenných a milovaných spoločníkov v mnohých aspektoch ľudského života.

Novofundlandský pes

Starostlivosť a výchova

Starostlivosť a výchova vodných psov vyžadujú osobitnú pozornosť zameranú na ich fyzické a mentálne potreby. Tieto psy sú známe svojou energiou, inteligenciou a pracovnou povahou, preto je dôležité, aby ich starostlivosť a výchova zohľadňovala tieto charakteristiky.

Základy starostlivosti

 • Stravovanie: Vodné psy potrebujú vyváženú stravu bohatú na proteíny a tuky, ktorá podporí ich vysokú energetickú potrebu a udrží ich srsť zdravú a lesklú. Množstvo a typ krmiva by mal závisieť od veku, veľkosti a úrovne aktivity psa. Dôležité je dbať na kvalitu krmiva a vyhýbať sa nadmernému kŕmeniu, aby sa predišlo obezite.
 • Cvičenie: Tieto plemená vyžadujú pravidelné fyzické cvičenie na udržanie zdravia, kondície a šťastia. Okrem dlhých prechádzok a behu sú ideálne aj činnosti vo vode, ako plávanie alebo aportovanie z vody, ktoré im poskytujú príležitosť využiť ich plavecké schopnosti a pracovný inštinkt.
 • Starostlivosť o srsť: Srsť vodných psov vyžaduje pravidelnú údržbu, aby sa predišlo zamotaniu a udržala sa čistá a zdravá. U plemien s dlhšou alebo kučeravou srsťou môže byť potrebné častejšie česanie a prípadné strihanie. Dôležité je aj pravidelné kúpanie, pričom je potrebné používať šampóny vhodné pre vodoodpudivú srsť.

Výchova a tréning

 • Socializácia: Je kľúčová od útleho veku, aby sa psy naučili správne reagovať na rôzne situácie, ľudí a iné zvieratá. Socializácia pomáha predchádzať problémovému správaniu a uľahčuje tréning.
 • Tréning: Vodné psy sú veľmi inteligentné a ochotné učiť sa, čo z nich robí ideálnych kandidátov pre rôzne typy tréningu. Pozitívne posilňovanie a konzistentnosť sú pri tréningu kľúčové. Tréning by mal začať čo najskôr a môže zahŕňať základné poslušnostné povely, ako aj špecifické schopnosti alebo triky.
 • Mentálna stimulácia: Okrem fyzickej aktivity potrebujú vodné psy aj mentálnu stimuláciu, aby sa predišlo nudy a deštruktívnemu správaniu. Hračky na žuvanie, puzzle hračky a tréningové hry môžu pomôcť udržať ich myseľ aktívnu.

Vodné psy sú náročné na starostlivosť a výchovu, ale súčasne nesmierne odmeňujúce. Ich schopnosť učiť sa, pracovný inštinkt a lojalita robia z nich výnimočných spoločníkov. Správna starostlivosť a výchova zabezpečia, že váš vodný pes bude zdravý, šťastný a dobre prispôsobený člen vašej rodiny.

TIP – Australský labradoodle – 10 dôležitých informácií

Zdravotné problémy a starostlivosť

Vodné psy, ako každé plemeno, majú predispozíciu k určitým zdravotným problémom. Avšak, s primeranou prevenciou a starostlivosťou môžu mať dlhý a zdravý život. Tu sú bežné zdravotné problémy, ktoré sa vyskytujú u vodných psov, a odporúčania, ako týmto problémom predchádzať:

Bežné zdravotné problémy

 • Problémy s ušami: Vodné psy sú náchylné na infekcie uší kvôli ich častým aktivitám vo vode a tvaru uší, ktoré môžu zadržiavať vlhkosť. Pravidelná kontrola a čistenie uší môže pomôcť predísť infekciám.
 • Dermatitída: Vlhkosť a neustále mokrá srsť môžu viesť k kožným infekciám alebo podráždeniu. Udržiavanie srsti suchou a čistou po kúpaní alebo plávaní môže zmierniť riziko.
 • Dysplázia bedrového a lakťového kĺbu: Tento genetický stav, ktorý ovplyvňuje kĺby, je bežný u stredných a veľkých plemien. Pravidelné veterinárne kontroly a udržiavanie zdravej hmotnosti môžu pomôcť zmierniť príznaky.
 • Problémy so zrakom: Niektoré vodné plemená sú náchylné k dedičným ochoreniam očí, ako je katarakta alebo progresívna atrofia sietnice. Pravidelné očné vyšetrenia sú dôležité pre skorú diagnostiku a liečbu.
 • Obezita: Vysoká energetická potreba vodných psov znamená, že pri nedostatku dostatočnej fyzickej aktivity môžu ľahko priberať na váhe, čo vedie k ďalším zdravotným problémom.

Doporučenia pre dlhý a zdravý život

 • Pravidelná veterinárna starostlivosť: Pravidelné návštevy veterinára pre očkovanie, preventívne kontroly a ošetrenie proti parazitom sú nevyhnutné.
 • Vyvážená strava: Kvalitné krmivo, ktoré zodpovedá veku, veľkosti a úrovni aktivity vášho psa, je kľúčom k udržaniu zdravej hmotnosti a celkového zdravia.
 • Dostatočná fyzická aktivita: Pravidelné cvičenie pomáha predchádzať obezite, zlepšuje kardiovaskulárnu kondíciu a pomáha udržiavať psychickú rovnováhu psa.
 • Starostlivosť o srsť a kožu: Udržiavanie srsti a kože čistou a suchou, najmä po plávaní alebo v daždivom počasí, je dôležité na predchádzanie kožným infekciám.
 • Mentálna stimulácia: Hlavolamy, tréningové hry a nové aktivity pomáhajú udržiavať mentálne zdravie a zabraňujú nudnej deštruktívnej správanie.
 • Udržiavanie zdravej hmotnosti: Monitorovanie hmotnosti a prispôsobenie diéty a množstva cvičenia na udržanie optimálnej hmotnosti.

Dodržiavaním týchto odporúčaní môžete svojmu vodnému psovi poskytnúť zdravý a šťastný život. Pravidelná starostlivosť a pozornosť k potrebám vášho psa sú kľúčové pre jeho dlhoveké a zdravé spoločné roky.

Zlatý retriever
Zlatý retriever

Záver

Vodné psy sú viac než len spoločníci; sú symbolom oddanosti, adaptability a neochvejnej pracovnej etiky. Ich historické a súčasné využitie v oblastiach ako rybolov, záchranárske operácie, terapeutické pomoci a športové súťaže ukazuje ich všestrannosť a neoceniteľný prínos k ľudským spoločenstvám. Schopnosť týchto psov pracovať v náročných vodných prostrediach, ich neúnavná energia, inteligencia a neobyčajná lojalita robia z nich nezastupiteľných členov mnohých rodín a profesionálnych tímov.

Správna starostlivosť a hlboké porozumenie potrebám vodných psov môže výrazne zlepšiť kvalitu ich života a zároveň posilniť väzbu medzi psami a ich majiteľmi. Zabezpečenie vyváženej stravy, dostatočného množstva cvičenia, pravidelnej starostlivosti o srsť a kožu, ako aj zameranie na mentálnu stimuláciu, sú základnými kameňmi pre zdravé a šťastné životy týchto psov. Pravidelné veterinárne kontroly a preventívne opatrenia zohrávajú kľúčovú úlohu v predchádzaní a skorom zistení možných zdravotných problémov.

Vzájomná komunikácia a spolupráca medzi psom a majiteľom sú nevyhnutné pre úspešnú výchovu a tréning, čo v konečnom dôsledku vedie k vzájomnému obohateniu a zvýšeniu kvality života oboch strán. Vodné psy nám ponúkajú neoceniteľné lekcie o odvahe, odhodlaní a nekonečnej láske.

V konečnom dôsledku, vzťah medzi vodnými psami a ich majiteľmi je oveľa viac než len o starostlivosti a výchove; je to partnerstvo založené na vzájomnom rešpekte, pochopení a bezpodmienečnej láske. Tieto výnimočné tvory nám každodenne pripomínajú hodnotu lojality, radosti z jednoduchých potešení a dôležitosť ochrany a udržiavania našich prirodzených zdrojov a spoločenstiev. Správna starostlivosť a porozumenie tak nie len zlepšujú životy vodných psov, ale aj obohacujú a rozširujú naše vlastné perspektívy a skúsenosti.

Odporúčania pre ďalšie čítanie


Na ďalšie rozšírenie vašich znalostí o vodných psích a o tom, ako sa o nich starať, poskytnúť im najlepšiu možnú starostlivosť a výchovu, a lepšie porozumieť ich potrebám, tu sú niektoré odporúčané zdroje:

Knihy

 • “The Water Dog: Revolutionary Rapid Training Method” od Richarda A. Woltersa: Táto kniha ponúka prehľad tréningových metód špecificky pre vodné psy, zameriavajúc sa na rýchle a efektívne techniky.
 • “New Complete Dog Training Manual” od Brucea Foglea: Hoci nie je zameraná výhradne na vodné psy, táto kniha poskytuje ucelený pohľad na tréning a správanie psov, vrátane sekcií venovaných zdraviu a starostlivosti.

Webové stránky

 • American Kennel Club (AKC.org): AKC poskytuje rozsiahle informácie o rôznych plemenách psov, vrátane sekcií venovaných vodným psom. Nájdete tu údaje o starostlivosti, zdraví a tréningu.
 • The Kennel Club (thekennelclub.org.uk): Podobne ako AKC, aj The Kennel Club poskytuje hodnotné informácie o plemenách, vrátane vodných psov, s dôrazom na zdravie, výchovu a účasť na súťažiach.
 • Water Dog Rescue (waterdogrescue.org): Organizácia zameraná na záchranu a adopciu vodných psov. Ich webová stránka poskytuje informácie o tom, ako sa starať o tieto plemená a ako ich môžete adoptovať.

Referencie

Portuguese Water Dog Dog Breed Information

12 Water Dogs Who Will Splish and Splash Their Way to …

Just Add Water! 16 Dog Breeds That Can Swim Easily

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *