Plemená psov

Borderkólia – 7 dôležitých informácií

Borderkólia

Borderkólia je plemeno psa, ktoré si získalo celosvetové uznanie pre svoju výnimočnú inteligenciu, neúnavnú energiu a pozoruhodnú všestrannosť. Pôvodom z drsných kopcov a pastvín na hranici medzi Škótskom a Anglickom, bola border kólia vyšľachtená predovšetkým ako pracovný pes, špecializujúci sa na pasenie oviec a dobytka. Jej vrodené inštinkty, rýchle učenie a neochvejná oddanosť z nej urobili nevyhnutného pomocníka pre farmárov a pastierov.

Dnes je Borderkólia oveľa viac než len pastiersky pes. Jej výnimočné schopnosti ju predurčujú k excelovaniu v rôznych oblastiach, od agility a dogdancingu až po záchranárske práce a asistenčné služby. Svojou inteligenciou a nadšením pre učenie sa border kólia stala obľúbeným spoločníkom pre aktívnych jednotlivcov a rodiny, ktoré dokážu uspokojiť jej potreby po fyzickej a psychickej stimulácii.

Tento článok si kladie za cieľ poskytnúť komplexného sprievodcu pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o toto fascinujúce plemeno. Či už uvažujete o tom, že si zaobstaráte border kóliu, alebo ste už jej hrdým majiteľom, tento článok vám ponúkne cenné informácie o jej histórii, charakteristikách, potrebách a starostlivosti. Dozviete sa, ako správne vychovávať a trénovať border kóliu, ako sa o ňu starať a ako s ňou vybudovať pevný a harmonický vzťah.

Pozrite si tiež: Austrálska kelpia – 7 dôležitých informácií

História a pôvod border kólie:

Borderkólia má svoje korene hlboko v histórii pastierstva a farmárstva na britských ostrovoch. Jej príbeh sa začal odvíjať v drsnom prostredí na hranici medzi Škótskom a Anglickom, kde bola potreba odolného a inteligentného pracovného psa pre pasenie oviec a dobytka.

Názov “borderkólia” odkazuje na oblasť jej pôvodu – “Borders”, pohraničnú oblasť medzi oboma krajinami. Predkovia dnešnej border kólie boli pravdepodobne staroveké pastierske psy, ktoré sa postupne krížili a šľachtili s cieľom vytvoriť psa s výnimočnými pastierskymi schopnosťami.

Jednou z kľúčových udalostí v histórii plemena bola prvá oficiálna výstava oviec v roku 1873 v Bala v severnom Walese. Práve tu sa border kólia menom Hemp predviedla so svojimi vynikajúcimi schopnosťami a upútala pozornosť chovateľov a nadšencov. Hemp sa stal vzorom pre chov a jeho potomkovia sa stali základom pre moderné border kólie.

V roku 1915 bol založený International Sheep Dog Society (ISDS), ktorý sa stal hlavným orgánom pre registráciu a propagáciu border kólií. ISDS vytvoril štandard plemena a organizoval súťaže v pasení, ktoré pomohli upevniť reputáciu border kólie ako špičkového pracovného psa.

Medzi významné osobnosti, ktoré prispeli k rozvoju plemena, patrí James Reid, ktorý je považovaný za “otca” modernej border kólie. Reid bol skúseným chovateľom a trénerom, ktorý významne ovplyvnil štandard plemena a presadzoval jeho všestrannosť.

Ďalšou dôležitou postavou bol Wiston Caplat, ktorý napísal prvú knihu o border kóliách a pomohol popularizovať plemeno na celom svete.

Vďaka svojej inteligencii, energii a oddanosti sa border kólia stala nielen vynikajúcim pastierskym psom, ale aj všestranným športovým a rodinným spoločníkom. Jej schopnosť rýchlo sa učiť a prispôsobiť sa rôznym úlohám z nej robí ideálneho partnera pre aktívnych ľudí, ktorí hľadajú psa s výnimočnými schopnosťami a neochvejnou lojalitou.

Borderkólia má svoje korene hlboko v histórii pastierstva a farmárstva na britských ostrovoch.

Vzhľad a charakteristika:

Borderkólia je stredne veľký pes s harmonickou a atletickou stavbou tela, ktorá odráža jeho pracovnú minulosť a vytrvalosť. Psy dosahujú výšku v kohútiku 48 – 56 cm a sučky 46 – 53 cm. Ich hmotnosť sa pohybuje medzi 14 – 20 kg.

Srsť border kólie môže byť dvojakého typu:

 • Krátka srsť: Hustá, drsná a priliehavá, s mäkkou podsadou.
 • Stredne dlhá srsť: Rovná alebo mierne zvlnená, s výraznejšou podsadou, vytvárajúcou hrivu, nohavice a zástavicu.

Farba srsti je rôznorodá, pričom najčastejšie sa vyskytuje čiernobiela kombinácia. Ďalšie bežné farby zahŕňajú:

 • Blue merle: Mramorovaná modrá s čiernymi fľakmi a pálením.
 • Red merle: Mramorovaná červená s hnedými fľakmi a pálením.
 • Tricolor: Čierna, biela a hnedá.
 • Sable: Odtiene hnedej s bielou.

Najvýraznejším znakom border kólie je jej inteligentný a prenikavý pohľad. Oči sú mandľového tvaru, väčšinou hnedé, ale u merle jedincov sa môžu vyskytnúť aj modré alebo rôznofarebné oči. Ich výraz prezrádza ich bystrosť, energiu a túžbu pracovať.

Charakterovo je borderkólia známa predovšetkým svojou inteligenciou, ktorá ju radí medzi najinteligentnejšie plemená psov. Je to rýchly a nadšený študent, ktorý sa ľahko učí nové povely a triky. Jej vysoká energia a pracovitosť si však vyžadujú dostatok pohybu a mentálnej stimulácie.

Border kólie sú oddané svojej rodine a majú silnú túžbu potešiť svojho majiteľa. Sú citlivé na emócie a potrebujú láskyplný a trpezlivý prístup. Pri správnej výchove a socializácii sa stávajú vernými a spoľahlivými spoločníkmi, ktorí sú vždy pripravení na akciu a dobrodružstvo.

Vzhľad a charakteristika border kólie ju predurčujú k rôznym úlohám a aktivitám. Svojou všestrannosťou a inteligenciou si získala srdcia ľudí po celom svete a stala sa obľúbeným plemenom pre šport, prácu aj rodinný život.

Pozrite si tiež: Belgický ovčiak Malinois – 6 dôležitých informácií

Povaha a temperament:

Borderkólia je plemeno s výnimočnou povahou a temperamentom, ktoré ju robia jedinečnou a zároveň náročnou na výchovu a spolužitie.

Inteligencia a rýchla učiteľnosť: Borderkólia je považovaná za jedno z najinteligentnejších plemien psov na svete. Vyniká rýchlym chápaním, logickým myslením a schopnosťou riešiť problémy. Táto inteligencia sa prejavuje nielen pri výcviku, ale aj v každodennom živote, kde border kólia dokáže prekvapiť svojou vynaliezavosťou a schopnosťou prispôsobiť sa rôznym situáciám.

Vysoká energia a potreba aktivity: Borderkólia je synonymom pre energiu a pohyb. Bola vyšľachtená na celodennú prácu pri pasení, a preto má nevyčerpateľnú zásobu energie, ktorú potrebuje vhodne ventilovať. Bez dostatočného fyzického a psychického vyžitia sa môže stať frustrovanou, znudenou a deštruktívnou.

Silný pracovný pud a potreba mentálnej stimulácie: Borderkólia má vrodený inštinkt pracovať a potrebuje mať úlohu, ktorú môže plniť. Okrem fyzickej aktivity potrebuje aj mentálnu stimuláciu, aby sa cítila naplnená a spokojná. Tréning, agility, dogfrisbee, pasenie alebo iné aktivity, ktoré jej poskytujú výzvy a možnosť premýšľať, sú pre ňu nevyhnutné.

Oddanosť rodine a túžba potešiť majiteľa: Borderkólia je mimoriadne oddaná svojej rodine a vytvára si s ňou silné puto. Je to pes, ktorý chce byť neustále nablízku svojim ľuďom a aktívne sa zapájať do ich života. Jej najväčšou odmenou je pochvala a spokojnosť majiteľa, čo ju robí veľmi motivovanou pri výcviku a spolupráci.

Citlivosť na emócie a potreba pozitívneho výcviku: Hoci je borderkólia inteligentná a učenlivá, je zároveň veľmi citlivá na emócie a náladu svojho majiteľa. Drsné zaobchádzanie alebo negatívne metódy výcviku môžu u nej viesť k strachu, neistote a strate dôvery. Preto je nevyhnutné používať pri výcviku pozitívne metódy založené na odmeňovaní, pochvale a trpezlivosti.

Pochopenie povahy a temperamentu border kólie je kľúčové pre vybudovanie harmonického vzťahu s týmto výnimočným plemenom. Je to pes, ktorý potrebuje aktívneho a zodpovedného majiteľa, ktorý jej dokáže poskytnúť dostatok pohybu, mentálnej stimulácie a láskyplnej starostlivosti.

Border kólia môže byť skvelým rodinným psom, ale jej špecifické potreby a temperament si vyžadujú dôkladné zváženie a zodpovedný prístup.

Border kólia ako rodinný pes:

Border kólia môže byť skvelým rodinným psom, ale jej špecifické potreby a temperament si vyžadujú dôkladné zváženie a zodpovedný prístup.

Vhodnosť:

Border kólia je aktívny a inteligentný pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a mentálnej stimulácie. Ak ste aktívna rodina, ktorá trávi veľa času vonku a rada sa venuje športovým aktivitám, môže byť border kólia pre vás skvelým spoločníkom. Je dôležité si uvedomiť, že border kólia nie je vhodná pre každého. Ak preferujete pokojnejšieho psa, ktorý sa rád túli na gauči, toto plemeno nie je pre vás tou správnou voľbou.

Interakcia s deťmi a inými zvieratami:

Border kólia môže byť skvelým kamarátom pre deti, ak sú deti dostatočne staré a zodpovedné na to, aby sa k psovi správali s rešpektom. Je dôležité naučiť deti, ako sa správne správať k psovi a ako rešpektovať jeho potreby. Border kólia má silný pastiersky inštinkt, čo sa môže prejaviť aj pri hraní s deťmi. Je dôležité dohliadať na ich interakcie a zabezpečiť, aby sa pes necítil ohrozený alebo stresovaný.

S inými domácimi zvieratami môže border kólia vychádzať dobre, ak je od malička socializovaná. V prípade, že už máte doma iné zvieratá, je dôležité ich postupne zoznámiť a zabezpečiť, aby sa všetci cítili bezpečne a pohodlne.

Potreba pohybu a mentálnej stimulácie:

Border kólia potrebuje veľa pohybu a mentálnej stimulácie, aby bola šťastná a spokojná. Ideálne je zabezpečiť jej aspoň dve hodiny aktívneho pohybu denne, či už formou dlhých prechádzok, behu, hier alebo psích športov. Okrem fyzickej aktivity je dôležité venovať sa aj jej mentálnej stimulácii, napríklad tréningom, hlavolamami alebo interaktívnymi hračkami.

Potenciálne problémy:

Ak border kólia nemá dostatok pohybu a mentálnej stimulácie, môže sa stať frustrovanou, znudenou a deštruktívnou. Môže začať prejavovať nežiaduce správanie, ako napríklad štekanie, hryzenie, kopanie alebo ničenie vecí. Ďalším častým problémom je separačná úzkosť, ktorá sa prejavuje nadmerným štekaním, kňučaním, ničením vecí alebo útekmi, keď je pes ponechaný sám doma.

Ak uvažujete o border kólii ako rodinnom psovi, je dôležité si uvedomiť jej špecifické potreby a byť pripravený venovať jej dostatok času, energie a lásky. S trpezlivosťou, dôsledným výcvikom a dostatkom aktivít sa border kólia môže stať skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

Pozrite si tiež: Nemecký pinč – 6 dôležitých informácií

Výcvik a socializácia:

Výcvik a socializácia sú pre border kóliu absolútne kľúčové. Vďaka ich inteligencii a túžbe pracovať sú tieto psy veľmi učenlivé, ale zároveň ich energia a pracovný pud vyžadujú dôsledný a správne nasmerovaný prístup.

Dôležitosť včasného a dôsledného výcviku:

Výcvik border kólie by mal začať už v šteňacom veku. Včasná socializácia a základný výcvik poslušnosti sú nevyhnutné pre to, aby sa z nich stali vyrovnaní a dobre vychovaní psi. Dôležitá je dôslednosť a pravidelnosť tréningu, aby si pes osvojil správne návyky a povely.

Pozitívne metódy výcviku založené na odmeňovaní:

Border kólie sú veľmi citlivé na tón hlasu a náladu majiteľa. Preto je najefektívnejší pozitívny výcvik založený na odmeňovaní. Používajte pochvalu, pamlsky, hračky a iné formy pozitívnej motivácie, aby ste psa povzbudili k správnemu správaniu. Vyhnite sa trestom a drsnému zaobchádzaniu, ktoré môžu viesť k strachu a neistote.

Význam socializácie:

Socializácia je proces, pri ktorom sa pes zoznamuje s rôznymi ľuďmi, zvieratami a prostrediami. Pre border kóliu je dôležité, aby bola od malička vystavená rôznym podnetom, aby sa naučila správne reagovať a neprejavovala strach alebo agresiu. Pravidelne ju berte na prechádzky do rôznych miest, zoznamujte ju s inými psami a ľuďmi, a umožnite jej spoznávať nové situácie.

Tipy na zvládnutie ich vysokej energie a pracovného nasadenia:

 • Pravidelný pohyb: Zabezpečte border kólii dostatok fyzickej aktivity každý deň. Dlhé prechádzky, beh, plávanie, frisbee alebo agility sú skvelými spôsobmi, ako ju unaviť a udržať v dobrej kondícii.
 • Mentálna stimulácia: Okrem fyzickej aktivity potrebuje borderkólia aj mentálne výzvy. Tréning poslušnosti, triky, hlavolamy alebo hry, ktoré ju nútia premýšľať, sú dôležité pre jej duševnú pohodu.
 • Pasenie (voliteľné): Ak máte možnosť, môžete border kóliu zapojiť do pasenia oviec alebo iných zvierat. Je to pre ňu prirodzená aktivita, ktorá jej poskytne nielen fyzickú, ale aj mentálnu stimuláciu.
 • Trpezlivosť a dôslednosť: Borderkólia je inteligentný a učenlivý pes, ale vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť pri výcviku. Buďte trpezliví, ak sa niečo nenaučí hneď, a buďte dôslední v dodržiavaní pravidiel a povelov.

S láskyplným a trpezlivým prístupom, dôsledným výcvikom a dostatkom pohybu a mentálnej stimulácie sa z border kólie stane vyrovnaný, šťastný a poslušný spoločník.

Starostlivosť o border kóliu vyžaduje pozornosť venovanú jej fyzickým aj psychickým potrebám.
Starostlivosť o border kóliu vyžaduje pozornosť venovanú jej fyzickým aj psychickým potrebám.

Borderkólia a starostlivosť:

Starostlivosť o border kóliu vyžaduje pozornosť venovanú jej fyzickým aj psychickým potrebám. Správna starostlivosť zabezpečí, že váš štvornohý spoločník bude zdravý, šťastný a spokojný.

Starostlivosť o srsť:

Borderkólia má dvojaký typ srsti: krátku alebo stredne dlhú. Obe varianty vyžadujú pravidelnú starostlivosť, aby sa predišlo zacuchávaniu a udržala sa srsť zdravá a lesklá.

 • Kefovanie: Krátku srsť stačí kefovať raz týždenne, zatiaľ čo stredne dlhú srsť vyžaduje kefovanie 2-3 krát týždenne. Počas obdobia pĺznutia je potrebné kefovať častejšie, aby sa odstránila odumretá srsť.
 • Kúpanie: Border kóliu kúpajte iba v prípade potreby, napríklad keď je srsť viditeľne znečistená. Používajte špeciálny šampón pre psov, ktorý je šetrný k ich pokožke.

Pohyb a fyzická aktivita:

Border kólia je veľmi aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu. Odporúča sa minimálne 1-2 hodiny intenzívnej fyzickej aktivity denne. Okrem bežných prechádzok môžete border kóliu zapojiť do rôznych aktivít, ako sú:

 • Beh: Border kólie milujú beh a sú skvelými spoločníkmi pri joggingu alebo behu na dlhé trate.
 • Agility: Tento psí šport je ideálny pre border kólie, pretože im umožňuje využiť ich inteligenciu, rýchlosť a obratnosť.
 • Frisbee: Hranie frisbee je zábavný spôsob, ako unaviť border kóliu a zároveň posilniť jej vzťah s majiteľom.
 • Pasenie: Ak máte možnosť, môžete border kóliu zapojiť do pasenia oviec alebo iných zvierat. Je to pre ňu prirodzená aktivita, ktorá jej poskytne nielen fyzickú, ale aj mentálnu stimuláciu.

Výživa:

Správna výživa je dôležitá pre zdravie a vitalitu border kólie. Krmivo by malo byť vyvážené a obsahovať všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály. Množstvo krmiva závisí od veku, aktivity a individuálnych potrieb psa. Poraďte sa s veterinárom, aby vám pomohol vybrať vhodné krmivo pre vašu border kóliu.

Zdravotné problémy:

Border kólie sú všeobecne zdravé psy, ale ako každé plemeno, aj ony sú náchylné na určité zdravotné problémy. Medzi najčastejšie patria:

 • Dysplázia bedrových kĺbov: Ide o dedičné ochorenie, ktoré postihuje kĺby a môže viesť k bolesti a problémom s pohybom.
 • Epilepsia: Neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje záchvatmi.
 • Očné problémy: Border kólie môžu trpieť rôznymi očnými problémami, ako je napríklad progresívna retinálna atrofia (PRA) alebo kolobóm.

Pravidelné veterinárne prehliadky a preventívne opatrenia sú dôležité pre včasné odhalenie a liečbu týchto problémov.

Starostlivosť o border kóliu si vyžaduje čas a energiu, ale odmenou vám bude verný, inteligentný a energický spoločník, ktorý vám prinesie veľa radosti a zábavy.

Záver:

Borderkólia je výnimočné plemeno psa, ktoré vyniká svojou inteligenciou, energiou, pracovitosťou a oddanosťou. Vďaka svojej všestrannosti a schopnosti rýchlo sa učiť sa stala obľúbeným spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí hľadajú psa s výnimočnými schopnosťami a neochvejnou lojalitou.

Ak uvažujete o border kólii ako svojom budúcom spoločníkovi, je dôležité si uvedomiť, že tento pes vyžaduje veľa pohybu, mentálnej stimulácie a láskyplnej starostlivosti. Ak ste pripravení venovať jej dostatok času a energie, odmení vás svojou vernosťou, inteligenciou a neúnavným nadšením pre život.

Ak hľadáte viac informácií o plemene border kólia, môžete sa obrátiť na:

 • Slovenský klub chovateľov kólií a šeltií: Tento klub združuje chovateľov a majiteľov border kólií na Slovensku a poskytuje cenné informácie o plemene, chove, výcviku a výstavách.
 • Klub chovateľov ovčiarskych psov Slovenska: Tento klub sa venuje aj chovu border kólií a organizuje rôzne akcie a súťaže pre toto plemeno.
 • Webové stránky a fóra: Na internete nájdete množstvo webových stránok a fór venovaných border kóliám, kde môžete získať informácie od skúsených chovateľov a majiteľov.

Nezabudnite, že výber správneho plemena psa je dôležitým rozhodnutím. Dôkladne zvážte, či ste schopní poskytnúť border kólii všetko, čo potrebuje pre šťastný a zdravý život.

Referencie / zdroje

Chovateľské kluby a organizácie:

Webové stránky:

 • Border Collie Rescue: Organizácia zameraná na záchranu a adopciu border kólií.
 • American Kennel Club (AKC): Informácie o plemene, štandarde, chovateľoch a podujatiach.
 • The Kennel Club (UK): Britský klub chovateľov psov s informáciami o plemene a chovateľoch.

Ďalšie zdroje:

 • Veterinárni odborníci: Poraďte sa so svojím veterinárom o špecifických otázkach týkajúcich sa zdravia a starostlivosti o border kóliu.
 • Skúsení chovatelia a majitelia: Kontaktujte chovateľov a majiteľov border kólií, ktorí vám môžu poskytnúť cenné rady a informácie z praxe.

Poznámka: Vždy si overte dôveryhodnosť zdrojov a informácií, ktoré nájdete online. Prioritou by mali byť oficiálne webové stránky chovateľských klubov, veterinárne organizácie a overené publikácie.

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *