Plemená psov

Austrálska kelpia – 7 dôležitých informácií

Austrálska kelpia

Austrálska kelpia je stredne veľký ovčiarsky pes, ktorý pochádza z Austrálie. Toto plemeno je známe svojou inteligenciou, pracovitosťou a neúnavnou energiou. Kelpie sú vynikajúci pastieri a často sa využívajú na farmách po celom svete. Okrem toho sú obľúbené aj ako športové psy a rodinní spoločníci pre aktívnych ľudí.

Kelpie sú výnimočné svojou vytrvalosťou, schopnosťou pracovať samostatne a rýchlo sa učiť. Ich oddanosť práci a túžba potešiť svojho majiteľa z nich robí cenných partnerov v rôznych oblastiach.

V tomto článku sa bližšie pozrieme na históriu a pôvod austrálskej kelpie, jej charakteristický vzhľad, temperament a pracovné schopnosti. Preskúmame tiež, akú starostlivosť toto plemeno vyžaduje, ako ho správne vycvičiť a či je vhodným rodinným psom. Cieľom tohto článku je poskytnúť vám komplexný prehľad o tomto fascinujúcom plemene a pomôcť vám rozhodnúť, či je austrálska kelpia tým správnym psom pre vás.

Pozrite si tiež: Belgický ovčiak Malinois – 6 dôležitých informácií

História a pôvod austrálskej kelpie

Austrálska kelpia má fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do 19. storočia, kedy sa toto plemeno začalo formovať na rozľahlých pastvinách Austrálie.

Vývoj plemena v Austrálii:

Kelpia vznikla krížením britských pracovných psov, ako sú kólie a psy typu dingo, s cieľom vytvoriť psa, ktorý by bol schopný pracovať v náročných austrálskych podmienkach. Výsledkom bolo plemeno s vynikajúcimi pastierskymi schopnosťami, inteligenciou, vytrvalosťou a odolnosťou voči extrémnemu počasiu.

Pomenovanie “kelpie” pochádza z keltskej mytológie, kde kelpie predstavuje vodného ducha, ktorý sa mení na koňa a láka ľudí do vody. Toto pomenovanie odráža nielen pôvod plemena, ale aj jeho schopnosť pracovať neúnavne a s veľkou odhodlanosťou.

Pôvodné využitie pri pasení oviec:

Austrálska kelpia sa pôvodne využívala predovšetkým na pasenie oviec na rozsiahlych farmách. Jej inteligencia, rýchlosť a obratnosť jej umožňovali efektívne riadiť stáda oviec a chrániť ich pred predátormi. Kelpie sú známe svojou schopnosťou pracovať samostatne a robiť vlastné rozhodnutia, čo z nich robí cenných pomocníkov pre pastierov.

Rozšírenie do celého sveta:

Vďaka svojim výnimočným vlastnostiam sa austrálska kelpia rýchlo stala populárnou nielen v Austrálii, ale aj v iných krajinách sveta. Dnes sa kelpie využívajú nielen na pasenie oviec, ale aj dobytka a iných hospodárskych zvierat. Okrem toho sa uplatňujú aj v rôznych športových disciplínach, ako je agility, obedience, flyball, frisbee a iné. Vďaka svojej inteligencii a učenlivosti sú kelpie tiež vyhľadávané ako záchranárske psy a asistenčné psy.

Austrálska kelpia je teda plemeno s bohatou históriou a všestranným využitím. Jej popularita neustále rastie a stáva sa čoraz viac obľúbenou nielen medzi farmármi a pastiermi, ale aj medzi milovníkmi psov po celom svete.

Austrálska kelpia má fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do 19. storočia, kedy sa toto plemeno začalo formovať na rozľahlých pastvinách Austrálie.
Austrálska kelpia má fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do 19. storočia, kedy sa toto plemeno začalo formovať na rozľahlých pastvinách Austrálie.

Vzhľad a charakteristika

Austrálska kelpia je stredne veľký pes s harmonickou, atletickou stavbou tela, ktorá odráža jeho pracovnú povahu a vytrvalosť. Jeho vzhľad a charakteristika sú výsledkom dlhoročného šľachtenia pre náročné podmienky austrálskeho outbacku.

Vzhľad:

 • Veľkosť: Psy dosahujú výšku v kohútiku 46-51 cm, sučky 43-48 cm. Hmotnosť sa pohybuje medzi 11-20 kg.
 • Srsť: Existujú dva varianty srsti – krátka a hladká alebo dlhšia s miernym zvlnením. V oboch prípadoch je srsť hustá s podsadou, ktorá poskytuje dobrú ochranu pred nepriaznivým počasím.
 • Sfarbenie: Kelpie sa vyskytujú v rôznych farbách, najčastejšie sú čierne, červenohnedé, čokoládové, modré alebo plavé. Môžu mať aj pálenie na končatinách a hrudi.
 • Hlava: Hlava je klinovitá s mierne zaoblenou lebkou. Oči sú mandľového tvaru, hnedé a vyžarujú inteligenciu a ostražitosť. Uši sú stredne veľké, vztýčené a špicaté.
 • Telo: Telo je svalnaté a proporcionálne, s hlbokým hrudníkom a pevným chrbtom. Nohy sú silné a rovné, s dobre vyvinutým svalstvom. Chvost je nízko nasadený a v pokoji visí, pri pohybe sa dvíha do úrovne chrbta.

Temperament a povaha:

 • Inteligentný: Kelpia je mimoriadne inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí a ľahko chápe nové povely. Je schopný riešiť problémy a prispôsobiť sa rôznym situáciám.
 • Učenlivý: Vďaka svojej inteligencii a ochote pracovať je kelpia veľmi učenlivá a ľahko sa trénuje. Potrebuje však dôsledný a pozitívny prístup, pretože môže byť citlivá na hrubé zaobchádzanie.
 • Energický: Kelpia je veľmi energický a aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a duševnej stimulácie. Vyžaduje si pravidelné cvičenie a aktivity, ktoré ho zamestnajú fyzicky aj psychicky.
 • Verný a pracovitý: Kelpia je oddaná svojmu majiteľovi a rada pracuje. Je to vytrvalý a odhodlaný pes, ktorý sa nebojí výziev a vždy sa snaží splniť úlohy, ktoré mu boli zadané.
 • Samostatný: Kelpia bola vyšľachtená na samostatnú prácu pri pasení, preto dokáže robiť rozhodnutia a pracovať bez neustáleho dohľadu.
 • Potrebuje dôslednú výchovu a dostatok pohybu: Vzhľadom na svoju inteligenciu a energiu potrebuje kelpia pevnú ruku a dôslednú výchovu. Je dôležité venovať jej dostatok pohybu a aktivity, aby sa predišlo problémom so správaním spôsobeným nudou a frustráciou.

Austrálska kelpia je skvelý pes pre aktívnych ľudí, ktorí hľadajú inteligentného, pracovitého a verného spoločníka. Avšak, nie je vhodná pre každého, pretože vyžaduje veľa času, energie a skúseností s výcvikom.

Pozrite si tiež: Nemecký pinč – 6 dôležitých informácií

Starostlivosť o austrálsku kelpiu

Starostlivosť o austrálsku kelpiu je relatívne nenáročná, no vyžaduje si pravidelnosť a dôslednosť, aby bol váš pes zdravý, šťastný a v dobrej kondícii.

Starostlivosť o srsť:

 • Kefovanie: Kelpia má dvojitú srsť, ktorá ho chráni pred nepriaznivým počasím. Pravidelné kefovanie raz týždenne postačí na odstránenie odumretej srsti a udržanie srsti zdravej. Počas obdobia pĺznutia (jar a jeseň) je potrebné kefovať častejšie, aby sa zabránilo tvorbe chumáčov.
 • Kúpanie: Kelpiu nie je potrebné kúpať často, iba v prípade, že je srsť viditeľne znečistená. Používajte šampón určený pre psy a vyhnite sa príliš častému kúpaniu, ktoré by mohlo narušiť prirodzenú ochrannú vrstvu kože.

Výživa a kŕmenie:

 • Kvalitné krmivo: Kelpia je aktívny pes, ktorý potrebuje kvalitné krmivo s vysokým obsahom bielkovín a energie. Vyberajte krmivo určené pre stredne veľké plemená s vysokou aktivitou alebo špeciálne krmivo pre pracovné psy.
 • Dávkovanie: Dávkovanie krmiva prispôsobte veku, hmotnosti a aktivite psa. Riaďte sa odporúčaniami výrobcu krmiva a poraďte sa s veterinárom.
 • Režim kŕmenia: Kŕmte dospelú kelpiu dvakrát denne v pravidelných intervaloch. Šteniatka potrebujú častejšie kŕmenie, zvyčajne trikrát až štyrikrát denne.

Cvičenie a pohyb:

 • Pravidelná aktivita: Kelpia je veľmi energický pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a duševnej stimulácie. Zaistite jej dostatok pohybu formou dlhých prechádzok, behu, hier s loptou, plávania alebo iných aktivít, ktoré ju zabavia a unavia.
 • Fyzická a psychická záťaž: Okrem fyzickej aktivity potrebuje kelpia aj psychickú stimuláciu. Tréning poslušnosti, agility, pasenie, dogfrisbee alebo iné psí športy sú skvelým spôsobom, ako ju udržať šťastnú a spokojný.

Zdravotné problémy:

 • Dysplázia bedrového kĺbu: Kelpie môžu byť náchylné na dyspláziu bedrového kĺbu, dedičné ochorenie, ktoré môže spôsobiť bolestivosť a obmedzenú pohyblivosť.
 • Očné ochorenia: Niektoré kelpie môžu trpieť dedičnými očnými ochoreniami, ako je progresívna retinálna atrofia (PRA) alebo katarakta.

Preventívna starostlivosť:

 • Očkovanie a odčervovanie: Pravidelné očkovanie a odčervovanie je dôležité pre ochranu zdravia vašej kelpie.
 • Pravidelné prehliadky u veterinára: Pravidelné kontroly u veterinára sú dôležité pre včasné odhalenie a liečbu prípadných zdravotných problémov.
 • Starostlivosť o zuby: Pravidelné čistenie zubov a dentálna hygiena sú dôležité pre prevenciu zubného kameňa a ochorení ďasien.

Starostlivosť o austrálsku kelpiu si vyžaduje čas a úsilie, ale odmenou vám bude zdravý, šťastný a vyrovnaný pes, ktorý bude skvelým spoločníkom a partnerom pre rôzne aktivity.

Kelpiu nie je potrebné kúpať často, iba v prípade, že je srsť viditeľne znečistená.
Kelpiu nie je potrebné kúpať často, iba v prípade, že je srsť viditeľne znečistená.

Výcvik austrálskej kelpie

Výcvik austrálskej kelpie je kľúčovým faktorom pre jej šťastný a naplnený život. Jej inteligencia, energia a pracovné nadanie si vyžadujú dôsledný a správne vedený výcvik, aby sa predišlo problémom so správaním a aby sa jej potenciál rozvinul naplno.

Dôležitosť včasnej socializácie a výcviku:

Socializácia a výcvik by mali začať už v ranom veku šteniatka. Včasná socializácia, teda vystavovanie šteniatka rôznym ľuďom, zvieratám a prostrediam, je kľúčová pre rozvoj jeho sociálnych zručností a predchádzanie strachu či agresivity. Výcvik poslušnosti je dôležitý pre zvládnutie základných povelov a pre vytvorenie pevného vzťahu medzi psom a majiteľom.

Vhodné výcvikové metódy:

 • Pozitívne posilňovanie: Najúčinnejšou metódou výcviku kelpie je pozitívne posilňovanie, ktoré spočíva v odmeňovaní psa za správne správanie. To môže byť formou pochvaly, pamlskov alebo hry. Kelpie sú veľmi motivované pochvalou a rád plnia úlohy, aby potešili svojho majiteľa.
 • Konzistencia: Konzistencia je kľúčom k úspešnému výcviku. Pravidlá a povely by mali byť jasné a dôsledne dodržiavané všetkými členmi rodiny.
 • Trpezlivosť: Výcvik kelpie si vyžaduje trpezlivosť a porozumenie. Niekedy môže byť tvrdohlavá alebo nezávislá, ale s trpezlivosťou a pozitívnym prístupom sa dá dosiahnuť skvelých výsledkov.

Využitie v rôznych pracovných oblastiach:

Vďaka svojej inteligencii, vytrvalosti a učenlivosti sa kelpia využíva v rôznych pracovných oblastiach:

 • Pasenie: Kelpie sú vynikajúci pastieri, ktorí dokážu efektívne riadiť stáda oviec, dobytka a iných hospodárskych zvierat.
 • Agility: Ich rýchlosť, obratnosť a nadšenie pre prácu z nich robí vynikajúcich športovcov v agility.
 • Dogfrisbee: Kelpie sú známe svojou schopnosťou skákať a chytať frisbee vo vzduchu, čo z nich robí skvelých partnerov pre tento šport.
 • Záchranárska práca: Vďaka svojmu vynikajúcemu čuchu a schopnosti pracovať v náročných podmienkach sa kelpie využívajú aj pri záchranných akciách, napríklad pri vyhľadávaní ľudí v sutinách alebo v lavínach.

Dôležité upozornenie: Výcvik kelpie by mal byť vždy vedený skúseným trénerom, ktorý má skúsenosti s týmto plemenom. Nesprávny výcvik môže viesť k problémom so správaním, ako je nadmerné štekanie, úzkosť alebo agresivita.

Austrálska kelpia ako rodinný pes

Austrálska kelpia, hoci je primárne pracovný pes, môže byť aj skvelým rodinným spoločníkom, avšak len za určitých podmienok.

Vhodnosť pre aktívne rodiny s dostatkom času a skúseností:

Kelpia je veľmi energický a inteligentný pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a mentálnej stimulácie. Preto je najvhodnejšia pre aktívne rodiny, ktoré sú ochotné venovať jej dostatok času a energie. Ideálne prostredie pre kelpiu je vidiek, kde môže mať dostatok priestoru na beh a hry. Ak žijete v meste, musíte byť pripravení na dlhé prechádzky, beh alebo psí športy, aby ste uspokojili jej potrebu aktivity.

Potreba dôslednej výchovy a socializácie:

Kelpia je veľmi inteligentná, ale aj nezávislá a tvrdohlavá. Preto je dôležité začať s jej výchovou a socializáciou už od útleho veku. Potrebuje dôsledného a trpezlivého majiteľa, ktorý jej stanoví jasné hranice a pravidlá. Socializácia s inými psami a ľuďmi je nevyhnutná, aby sa predišlo problémom so správaním, ako je plachosť alebo agresivita.

Nevhodný pre začiatočníkov a ľudí s pasívnym životným štýlom:

Kelpia nie je vhodná pre začiatočníkov alebo ľudí, ktorí preferujú pokojný životný štýl. Jej vysoká energia a potreba aktivity môžu byť pre neskúseného majiteľa náročné na zvládnutie. Ak sa kelpia nudí a nemá dostatok pohybu, môže sa stať deštruktívnou a rozvíjať nežiaduce správanie.

Kelpia ako rodinný pes:

Napriek svojim nárokom môže byť kelpia skvelým rodinným psom, ak jej poskytnete dostatok pohybu, výcviku a pozornosti. Je to verný a oddaný spoločník, ktorý bude chrániť svoju rodinu a domov. Má rada deti a je k nim trpezlivá, ale je dôležité naučiť deti, ako sa k psovi správne správať.

Ak ste aktívny človek alebo rodina, ktorá hľadá inteligentného, energického a verného psa, austrálska kelpia môže byť pre vás skvelým spoločníkom. Ak však nemáte dostatok času a energie na jej výchovu a aktivity, zvážte iné plemeno, ktoré lepšie zodpovedá vášmu životnému štýlu.

Austrálska kelpia – Záver

Austrálska kelpia je fascinujúce plemeno psa s bohatou históriou a pôsobivými schopnosťami. Vďaka svojej inteligencii, energii, vytrvalosti a učenlivosti sa stala nenahraditeľným pomocníkom pri pasení dobytka a oviec, ale aj vynikajúcim športovým partnerom a verným rodinným spoločníkom.

Tento všestranný pes však nie je pre každého. Vyžaduje si skúseného a aktívneho majiteľa, ktorý mu dokáže poskytnúť dostatok pohybu, mentálnej stimulácie a dôslednú výchovu. Kelpia je oddaná a pracovitá, ale zároveň nezávislá a potrebuje jasné vedenie. Ak ste pripravení venovať tomuto plemenu čas a energiu, odmení vás svojou vernosťou, oddanosťou a neobmedzenou láskou.

Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte austrálsku kelpiu, dôkladne zvážte svoje možnosti a schopnosti. Uistite sa, že ste pripravení na výzvu, ktorú toto plemeno predstavuje, a že mu dokážete poskytnúť všetko, čo potrebuje pre šťastný a naplnený život. Len tak si budete môcť naplno vychutnať spoločný život s týmto úžasným psom a využiť jeho potenciál naplno. Pamätajte, že zodpovedné vlastníctvo a starostlivosť sú kľúčom k šťastnému a zdravému životu vašej kelpie.

Referencie

Upozornenie:

Informácie uvedené v tomto článku slúžia len na vzdelávacie účely a nenahrádzajú odbornú radu veterinára alebo skúseného trénera psov. Predtým, ako sa rozhodnete pre chov austrálskej kelpie, dôkladne zvážte svoje možnosti, skúsenosti a životný štýl.

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *