Plemená psov

Bichon (Bišon) – 7 dôležitých informácií

Bichon (Bišon)

Bichon, známy tiež ako bišon frisé, je malé plemeno psa s pôvodom v Stredomorí. Tento rozkošný psík s charakteristickou bielou, kučeravou srsťou si získal srdcia ľudí po celom svete vďaka svojej veselej, priateľskej a hravej povahe. Bišoni sú obľúbení ako rodinní psi a spoločníci, pretože sú inteligentní, ľahko sa trénujú a milujú byť v spoločnosti svojich ľudských rodín.

V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o plemene bišon. Preskúmame jeho históriu a pôvod, charakteristický vzhľad a temperament, starostlivosť o srsť, výživu, cvičenie a zdravotné potreby. Zameriame sa aj na to, prečo sú bišoni skvelými rodinnými psami a ako si vybrať a starať sa o šteniatko bišona. Cieľom tohto článku je poskytnúť vám komplexný prehľad o tomto obľúbenom plemene a pomôcť vám rozhodnúť, či je bišon tým pravým psím spoločníkom pre vás a vašu rodinu.

Pozrite si tiež: Moskovský strážny pes – 7 dôležitých informácií

História a pôvod bišona

História bišonov siaha až do dávnych čias Stredomoria. Predpokladá sa, že ich predkovia boli malé biele psy typu Barbet, ktoré boli obľúbenými spoločníkmi námorníkov. Tieto psy sa dostali na rôzne ostrovy v Stredozemnom mori, vrátane Tenerife, kde sa vyvinulo plemeno Bichon Tenerife.

V 14. storočí sa bišoni stali obľúbenými spoločníkmi talianskej šľachty a neskôr aj francúzskeho kráľovského dvora. V tomto období sa plemeno rozdelilo na štyri varianty: bišon maltézsky, bolonský, havanézsky a bišon frisé (kučeravý bišon). Bišon frisé sa stal obzvlášť populárnym vo Francúzsku a bol často zobrazovaný na obrazoch a sochách.

Po Francúzskej revolúcii popularita bišonov klesla a plemeno sa ocitlo na pokraji vyhynutia. V 20. storočí však nadšenci plemena začali s jeho obnovou a bišon frisé bol znovu uznaný ako samostatné plemeno. V roku 1933 bol založený prvý klub chovateľov bišonov vo Francúzsku a plemeno sa postupne rozšírilo do ďalších európskych krajín.

Po druhej svetovej vojne sa bišoni dostali aj do Spojených štátov, kde si rýchlo získali popularitu vďaka svojej roztomilosti, inteligencii a príjemnej povahe. V roku 1972 bol bišon frisé uznaný Americkým Kennel Clubom (AKC) a odvtedy sa stal jedným z najobľúbenejších malých plemien psov v USA.

História bišonov siaha až do dávnych čias Stredomoria.
História bišonov siaha až do dávnych čias Stredomoria.

Vzhľad a charakteristika bišona

Bichon je malý, kompaktný pes s výškou v kohútiku okolo 23 až 30 cm a hmotnosťou 5 až 10 kg. Má robustnú postavu s hlbokým hrudníkom a rovným chrbtom. Jeho hlava je mierne zaoblená s tmavými, výraznými očami a čiernym nosom. Uši sú stredne dlhé, previsnuté a pokryté dlhou, kučeravou srsťou. Chvost je vysoko nasadený a nesený nad chrbtom.

Najcharakteristickejším znakom bišona je jeho biela, hustá a kučeravá srsť, ktorá mu dodáva vzhľad plyšovej hračky. Srsť nevyžaduje trimovanie, ale pravidelné česanie a úpravu, aby sa predišlo zacuchávaniu a udržal sa jej krásny vzhľad.

Temperament a povaha bišona

Bišoni sú známi svojou veselou, hravou a spoločenskou povahou. Sú to veľmi priateľskí a láskaví psi, ktorí milujú byť v spoločnosti svojich ľudských rodín a radi sa zapájajú do všetkých rodinných aktivít. Sú to tiež inteligentní a ľahko trénovateľní psi, ktorí sa rýchlo učia nové povely a triky.

Medzi typické vlastnosti bišonov patria:

 • Veselosť a hravosť: Bišoni sú plní energie a radi sa hrajú. Sú ideálnymi spoločníkmi pre aktívne rodiny a deti, ktoré sa s nimi radi zabavia.
 • Láskavosť a prítulnosť: Bišoni milujú byť v blízkosti svojich majiteľov a radi sa túlia. Sú to veľmi oddaní psi, ktorí vytvárajú silné putá so svojimi rodinami.
 • Inteligencia a ľahká trénovateľnosť: Bišoni sú veľmi inteligentní a rýchlo sa učia nové povely. Sú vhodní pre začiatočníkov aj skúsených majiteľov psov.
 • Spoločenskosť: Bišoni sú spoločenskí psi, ktorí sa dobre znášajú s inými psami a domácimi zvieratami. Sú tiež priateľskí k cudzím ľuďom a radi sa s nimi zoznamujú.

Vďaka svojej príjemnej povahe a inteligencii sú bišoni skvelými spoločníkmi pre ľudí všetkých vekových kategórií a životných štýlov. Sú to ideálni psi pre rodiny s deťmi, aktívnych ľudí, ale aj pre seniorov, ktorí hľadajú láskavého a verného spoločníka.

Pozrite si tiež: Ázijský ovčiak – 6 dôležitých informácií

Starostlivosť o bišona

Starostlivosť o bišona si vyžaduje pozornosť a pravidelnosť, no odmenou vám bude zdravý a šťastný psík s krásnou srsťou.

Starostlivosť o srsť:

 • Česanie: Pravidelné česanie je nevyhnutné na zabránenie zacuchávaniu a udržanie srsti v dobrej kondícii. Odporúča sa česať srsť aspoň dvakrát týždenne, ideálne denne.
 • Kúpanie: Bišona by ste mali kúpať podľa potreby, zvyčajne každé 2-4 týždne. Používajte špeciálny šampón a kondicionér pre psy s bielou srsťou.
 • Strihanie: Srsť bišona rastie neustále, preto je potrebné ju pravidelne strihať, aby si pes udržal upravený vzhľad. Strihanie môžete zveriť profesionálnemu groomerovi alebo sa naučiť strihať psa doma.

Výživa a kŕmenie:

 • Kvalitné krmivo: Kŕmte bišona kvalitným krmivom pre malé plemená, ktoré je vyvážené a obsahuje všetky potrebné živiny.
 • Pravidelnosť: Kŕmte psa dvakrát denne v pravidelných intervaloch.
 • Množstvo: Dávkujte krmivo podľa pokynov výrobcu a prispôsobte ju aktivite a veku psa.
 • Pitný režim: Uistite sa, že má pes vždy k dispozícii čerstvú vodu.

Cvičenie a pohyb:

 • Denné prechádzky: Bišon potrebuje pravidelný pohyb a duševnú stimuláciu. Denné prechádzky, hry a aktivity mu pomôžu udržať sa v dobrej kondícii a zabrániť nude.
 • Socializácia: Bišoni sú spoločenskí psi, preto je dôležité ich socializovať s inými psami a ľuďmi už od útleho veku.

Zdravotné problémy a preventívna starostlivosť:

Bichon sú vo všeobecnosti zdravé plemeno, ale môžu byť náchylné na niektoré zdravotné problémy, ako sú:

 • Problémy s očami: Katarakta, progresívna retinálna atrofia (PRA)
 • Alergie: Kožné alergie, potravinové alergie
 • Luxácia pately: Vykĺbenie kolenného kĺbu
 • Zubný kameň a ochorenia ďasien: Pravidelná starostlivosť o zuby je dôležitá pre prevenciu týchto problémov.

Preventívna starostlivosť zahŕňa pravidelné návštevy veterinára, očkovanie, odčervovanie a kontrolu zubov. Včasná diagnostika a liečba zdravotných problémov môže výrazne zlepšiť kvalitu života vášho bišona.

Bišon je vynikajúci rodinný pes, ktorý sa výborne hodí do domácností s deťmi aj inými domácimi zvieratami.
Bišon je vynikajúci rodinný pes, ktorý sa výborne hodí do domácností s deťmi aj inými domácimi zvieratami.

Bišon ako rodinný pes

Bichon je vynikajúci rodinný pes, ktorý sa výborne hodí do domácností s deťmi aj inými domácimi zvieratami. Jeho veselá, hravá a láskavá povaha z neho robí ideálneho spoločníka pre celú rodinu.

Vhodnosť pre rodiny s deťmi:

Bišoni sú známi svojou trpezlivosťou a toleranciou voči deťom. Radi sa s nimi hrajú, sú nežní a zriedkakedy prejavujú agresiu. Avšak, ako pri každom plemene, je dôležité naučiť deti, ako správne zaobchádzať so psom a rešpektovať jeho potreby. Malé deti by nikdy nemali byť ponechané bez dozoru so psom, aby sa predišlo nehodám.

Socializácia a výchova:

Správna socializácia a výchova sú kľúčové pre šťastný a vyrovnaný život bišona. Už od útleho veku by mal byť bišon vystavovaný rôznym prostrediam, ľuďom a iným zvieratám, aby sa naučil správne reagovať a nebol plachý alebo bojazlivý. Pozornosť venujte aj základnej poslušnosti, aby ste predišli problémom s nežiaducim správaním. Bišoni sú inteligentní a rýchlo sa učia, takže tréning by mal byť zábavný a odmeňujúci pre obe strany.

Vzťah k iným domácim zvieratám:

Bišoni sú vo všeobecnosti priateľskí k iným psom a domácim zvieratám, najmä ak sú s nimi socializovaní od mladého veku. Ich spoločenská povaha im umožňuje ľahko sa začleniť do domácnosti s viacerými zvieratami. Avšak, ako pri každom novom prírastku, je dôležité postupovať opatrne a postupne zoznamovať bišona s ostatnými zvieratami, aby sa predišlo konfliktom.

Celkovo možno povedať, že bišon je vynikajúci rodinný pes, ktorý prináša radosť a lásku do každého domova. S jeho veselou povahou, inteligenciou a oddanosťou rodine sa stane nenahraditeľným členom vašej domácnosti.

Pozrite si tiež: Amstaff – 7 dôležitých informácií

Výber a kúpa šteniatka bišona

Výber a kúpa šteniatka bišona je dôležitým krokom, ktorý si vyžaduje dôkladné zváženie a prípravu. Správny výber chovateľa a šteniatka vám zabezpečí zdravého a šťastného spoločníka na mnoho rokov.

Výber zodpovedného chovateľa:

 • Referencie a skúsenosti: Hľadajte chovateľa s dobrými referenciami a skúsenosťami s chovom bišonov. Môžete sa informovať u iných majiteľov bišonov, veterinárov alebo v kynologických kluboch.
 • Registrácia v klube: Overte si, či je chovateľ registrovaný v uznanom kynologickom klube (napríklad Slovenský kynologický zväz).
 • Podmienky chovu: Navštívte chovateľa a pozrite si podmienky, v ktorých sú psy chované. Šteniatka by mali byť chované v čistom a bezpečnom prostredí, s dostatkom priestoru na pohyb a socializáciu.
 • Zdravotné testy: Zodpovedný chovateľ by mal mať vykonané zdravotné testy na dedičné choroby typické pre bišonov (napríklad očné vyšetrenia, vyšetrenie pately).
 • Ochota odpovedať na otázky: Chovateľ by mal byť ochotný odpovedať na všetky vaše otázky týkajúce sa plemena, chovu a starostlivosti o šteniatka.

Zdravotné testy a prehliadky:

Pred kúpou šteniatka si overte, či má všetky potrebné očkovania a odčervenie. Požiadajte chovateľa o potvrdenie od veterinára o zdravotnom stave šteniatka. Ideálne je, ak si môžete šteniatko pred kúpou nechať vyšetriť aj vaším vlastným veterinárom.

Príprava na príchod šteniatka domov:

 • Výbava: Pripravte si základnú výbavu pre šteniatko, ako sú misky na jedlo a vodu, pelech, obojok, vodítko, hračky a pomôcky na starostlivosť o srsť.
 • Zabezpečenie domácnosti: Uistite sa, že váš domov je bezpečný pre šteniatko. Odstráňte nebezpečné predmety, zabezpečte elektrické káble a schovajte toxické látky.
 • Čas a trpezlivosť: Príchod šteniatka si vyžaduje veľa času, trpezlivosti a lásky. Buďte pripravení venovať sa mu a poskytnúť mu dostatok pozornosti a starostlivosti.

Dôležité upozornenie: Nekupujte šteniatka z neoverených zdrojov, ako sú “množírne” alebo inzeráty na internete, kde nie je možné overiť pôvod a zdravotný stav šteniat. Podporou zodpovedných chovateľov prispievate k zdraviu a blahu plemena bišon.

Bišon, s jeho bohatou históriou a neodolateľným šarmom, je skutočným pokladom medzi psími plemenami.
Bišon, s jeho bohatou históriou a neodolateľným šarmom, je skutočným pokladom medzi psími plemenami.

Bichon – Záver

Bišon, s jeho bohatou históriou a neodolateľným šarmom, je skutočným pokladom medzi psími plemenami. Jeho veselá, láskavá a inteligentná povaha z neho robí ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi, aktívnych jednotlivcov i seniorov.

Hoci starostlivosť o jeho kučeravú srsť si vyžaduje pravidelnú pozornosť, odmenou vám bude nielen krásny vzhľad, ale aj radosť zo spoločného života s týmto verným a oddaným psíkom.

Nezabúdajte však, že bišon, ako každé iné plemeno, potrebuje zodpovedného majiteľa, ktorý mu poskytne lásku, starostlivosť, výchovu a dostatok pohybu. Ak ste pripravení prijať bišona do svojej rodiny, získate nielen rozkošného spoločníka, ale aj verného priateľa na celý život.

Referencie

Bichon Frise Dog Breed Information

Bichon Frise: Temperament, Lifespan, Grooming, Training

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *