Plemená psov

Francúzsky buldog: Šarmantný spoločník s nezameniteľným vzhľadom

Francúzsky buldog: Šarmantný spoločník s nezameniteľným vzhľadom

Francúzsky buldog je malé, kompaktné plemeno psa s nezameniteľným vzhľadom a veľkou osobnosťou. Tento šarmantný spoločník si získava srdcia ľudí po celom svete vďaka svojej hravej, priateľskej a prispôsobivej povahe. S jeho typickými “netopierími” ušami, plochou tvárou a vráskavou kožou je francúzsky buldog jednoducho neodolateľný.

Popularita francúzskeho buldoga v posledných rokoch výrazne stúpa. Dôvodov je viacero: jeho kompaktná veľkosť ho predurčuje na život v byte, nenáročná starostlivosť o srsť, jeho prispôsobivá povaha a v neposlednom rade jeho roztomilý vzhľad.

Francúzsky buldog je ideálnym spoločníkom pre jednotlivcov aj rodiny s deťmi, ktorí hľadajú psa s veľkým srdcom a zábavnou povahou. Je to pes, ktorý miluje spoločnosť a pozornosť, ale zároveň je nenáročný na pohyb a aktivitu. Ak hľadáte verného priateľa, ktorý vám bude robiť radosť každý deň, francúzsky buldog môže byť tou správnou voľbou.

Pozrite si tiež: Anglický špringeršpaniel – 7 zaujimavých informácií

História a pôvod francúzskeho buldoga: Z Anglicka do Paríža

Hoci názov plemena naznačuje francúzsky pôvod, korene francúzskeho buldoga siahajú až do Anglicka. Toto plemeno vzniklo v 19. storočí krížením anglických buldogov s menšími teriérskymi plemenami, s cieľom vytvoriť menšieho a menej agresívneho psa.

Korene v Anglicku:

Francúzsky buldog je priamym potomkom anglického buldoga, ktorý bol pôvodne chovaný na krvavý šport “bull-baiting” (štvanie býkov). Keď bol tento šport v Anglicku zakázaný, chovatelia začali zmenšovať veľkosť a zmierňovať agresívnu povahu buldogov, aby ich mohli chovať ako spoločenské psy.

Cesta do Francúzska:

V polovici 19. storočia sa mnohí anglickí remeselníci presťahovali do Francúzska za prácou a so sebou si vzali aj svojich malých buldogov. Títo psi si rýchlo získali obľubu medzi francúzskou robotníckou triedou a umelcami, ktorí ich považovali za očarujúce a zábavné spoločníky.

Vývoj plemena a uznanie:

Vo Francúzsku sa začali chovatelia zameriavať na ďalší vývoj plemena a postupne sa francúzsky buldog odlišoval od svojho anglického predka. V roku 1898 bol vo Francúzsku založený prvý klub chovateľov francúzskych buldogov a v roku 1904 bolo plemeno oficiálne uznané Americkým Kennel Clubom (AKC).

Dnes je francúzsky buldog jedným z najpopulárnejších psích plemien na svete. Jeho šarm, inteligencia a priateľská povaha ho predurčujú k tomu, aby bol milovaným spoločníkom a členom rodiny.

Hoci názov plemena naznačuje francúzsky pôvod, korene francúzskeho buldoga siahajú až do Anglicka.
Hoci názov plemena naznačuje francúzsky pôvod, korene francúzskeho buldoga siahajú až do Anglicka.

Vzhľad francúzskeho buldoga: Rozkošný nezbedník s nezameniteľným šarmom

Francúzsky buldog je malé, kompaktné plemeno s robustnou stavbou tela a svalnatým vzhľadom. Jeho najcharakteristickejším znakom je veľká, hranatá hlava s plochou tvárou a krátkym ňufákom, ktorý mu dodáva roztomilý a trochu komický výraz.

Veľkosť a hmotnosť:

 • Výška v kohútiku: 27 – 35 cm
 • Hmotnosť: 8 – 14 kg

Francúzsky buldog je teda pomerne malý pes, ktorý sa ľahko zmestí do bytu a je vhodný aj pre menej aktívnych majiteľov.

Srsť a farby:

Srsť francúzskeho buldoga je krátka, hladká, lesklá a priliehavá. Farba srsti môže byť rôzna, pričom najčastejšie sa vyskytujú tieto farby:

 • Plavá: Svetlá až tmavo plavá, môže byť s čiernou maskou alebo bez nej.
 • Žíhaná: Plavá srsť s čiernymi pruhmi.
 • Biela: Čisto biela srsť, prípadne s malými farebnými znakmi.
 • Strakoš: Biela srsť s veľkými farebnými škvrnami (plavými, žíhanými alebo čiernymi).

Typické znaky:

 • Veľká hlava s plochou tvárou: Hlava je veľká a hranatá, s výrazným stopom (prechodom medzi čelom a ňufákom). Čelo je ploché a vráskavé, čo dodáva psovi typický výraz.
 • Krátky ňufák: Ňufák je krátky a široký, s otvorenými nozdrami.
 • “Netopierie” uši: Uši sú veľké, široké pri základni a zaoblené na koncoch. Sú nesené vysoko a smerujú dopredu, čo im dodáva charakteristický vzhľad “netopierích” uší.
 • Krátky chvost: Chvost je prirodzene krátky, nízko nasadený a môže byť rovný alebo zatočený.

Okrem týchto typických znakov je pre francúzskeho buldoga charakteristická aj jeho kompaktná a svalnatá postava, hlboký hrudník a silné nohy. Vďaka svojmu roztomilému a nezameniteľnému vzhľadu je francúzsky buldog obľúbeným plemenom po celom svete.

Pozrite si tiež: Cairn Teriér: Škótsky nezbedník s veľkým srdcom

Povaha a temperament francúzskeho buldoga: Láskavý spoločník pre každý deň

Francúzsky buldog je známy svojou priateľskou, hravou a spoločenskou povahou. Je to pes, ktorý miluje byť stredobodom pozornosti a užívať si spoločnosť svojich ľudí. Jeho temperament ho predurčuje k tomu, aby bol ideálnym rodinným psom a spoločníkom pre ľudí všetkých vekových kategórií.

Priateľský a spoločenský:

Francúzski buldogovia sú veľmi spoločenskí a milujú byť v blízkosti svojich ľudí. Radi sa zapájajú do rodinných aktivít a sú vždy pripravení na hru a zábavu. Sú to tiež veľmi prítulní psi, ktorí si radi užívajú pozornosť a pohladenie. Ich priateľská povaha sa prejavuje aj voči cudzím ľuďom, čo z nich robí skôr zlých strážnych psov.

Prispôsobivý a nenáročný:

Francúzsky buldog je veľmi prispôsobivý pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym životným štýlom. Je vhodný pre život v byte aj v dome s dvorom. Nie je náročný na pohyb a aktivitu, ale rád sa prejde a zahrá si.

Vhodný pre rodiny s deťmi:

Vďaka svojej trpezlivej a tolerantnej povahe je francúzsky buldog vynikajúcim spoločníkom pre deti. Rád sa s nimi hrá a je veľmi opatrný, aby im neublížil. Je však dôležité naučiť deti, ako sa k psovi správne správať a rešpektovať jeho potreby.

Nie je vhodný pre náročnú fyzickú aktivitu:

Kvôli svojej brachycefalickej stavbe hlavy (krátka lebka a plochá tvár) má francúzsky buldog obmedzenú schopnosť regulovať svoju telesnú teplotu a môže sa ľahko prehriať. Preto nie je vhodný pre náročnú fyzickú aktivitu, najmä v horúcom počasí.

Dôležité upozornenie: Aj keď je francúzsky buldog všeobecne pokojný a vyrovnaný pes, každý jedinec je iný a jeho správanie môže byť ovplyvnené rôznymi faktormi, ako sú genetika, výchova a socializácia. Preto je dôležité venovať pozornosť jeho výchove a socializácii od šteniatka, aby sa predišlo prípadným problémom so správaním.

Francúzsky buldog je známy svojou priateľskou, hravou a spoločenskou povahou.
Francúzsky buldog je známy svojou priateľskou, hravou a spoločenskou povahou.

Starostlivosť o francúzskeho buldoga: Láska, pozornosť a špecifické potreby

Francúzsky buldog je relatívne nenáročné plemeno na starostlivosť, avšak vyžaduje si špecifickú pozornosť v niektorých oblastiach vzhľadom na jeho brachycefalickú stavbu tela.

Výživa:

 • Kvalitné krmivo: Základom zdravia každého psa je kvalitná a vyvážená strava. Pre francúzskeho buldoga je vhodné krmivo pre malé plemená, ktoré je prispôsobené jeho veku, hmotnosti a aktivite.
 • Kontrola hmotnosti: Francúzski buldogovia majú sklon k priberaniu, preto je dôležité sledovať ich hmotnosť a prispôsobiť kŕmnu dávku. Nadváha môže zhoršiť problémy s dýchaním a viesť k ďalším zdravotným komplikáciám.
 • Obmedzenie pamlskov: Pamlsky by mali tvoriť len malú časť denného príjmu potravy. Vyberajte zdravé a nízkokalorické pamlsky.

Pohyb a cvičenie:

 • Mierna aktivita: Francúzski buldogovia nie sú vytrvalostní bežci a rýchlo sa unavia. Doprajte im miernu fyzickú aktivitu, ako sú kratšie prechádzky alebo hry na záhrade.
 • Vyhýbanie sa prehriatiu: Kvôli brachycefalickému syndrómu sú francúzski buldogovia náchylní na prehriatie. Vyhýbajte sa aktivitám v horúcom počasí a zabezpečte im dostatok tieňa a čerstvej vody.

Úprava srsti:

 • Pravidelné kefovanie: Krátka srsť francúzskeho buldoga nevyžaduje náročnú údržbu. Stačí ju pravidelne kefovať, aby sa odstránili odumreté chlpy a udržala sa lesklá.
 • Starostlivosť o záhyby: Venujte pozornosť čisteniu záhybov na tvári a tele, aby ste predišli podráždeniu a infekciám.

Zdravie:

 • Brachycefalický syndróm: Francúzski buldogovia sú brachycefalické plemeno, čo znamená, že majú skrátenú lebku a plochú tvár. Tento syndróm môže spôsobovať problémy s dýchaním, najmä pri námahe alebo v horúcom počasí.
 • Kožné alergie: Francúzski buldogovia sú náchylní na kožné alergie, ktoré sa môžu prejavovať svrbením, začervenaním a vypadávaním srsti.
 • Preventívne prehliadky: Pravidelné veterinárne prehliadky sú dôležité pre včasné odhalenie a liečbu prípadných zdravotných problémov.

Starostlivosť o francúzskeho buldoga si vyžaduje pozornosť a pochopenie pre jeho špecifické potreby. S láskou a starostlivosťou však môžete svojmu francúzskemu buldočkovi zabezpečiť dlhý a zdravý život plný radosti.

Pozrite si tiež: Kaukazský vlkodav – 7 dôležitých informácií

Výcvik francúzskeho buldoga: Trpezlivosť a pozitívna motivácia prinášajú ovocie

Francúzsky buldog je inteligentný pes, ktorý sa dokáže naučiť veľa, ale jeho tvrdohlavosť a nezávislosť môžu výcvik trochu skomplikovať. Kľúčom k úspechu je trpezlivosť, dôslednosť a najmä pozitívna motivácia.

Dôležitosť dôslednosti a pozitívnej motivácie:

 • Dôslednosť: Stanovte si jasné pravidlá a hranice a dodržujte ich. Francúzsky buldog potrebuje vedieť, čo od neho očakávate, a čo je povolené a čo nie.
 • Pozitívna motivácia: Používajte odmeny, pochvaly a hry ako motiváciu pre učenie. Francúzske buldogy sú citlivé a reagujú lepšie na pozitívny prístup ako na tresty.

Socializácia od šteniatka:

Socializácia je kľúčová pre správny vývoj každého psa, a to platí aj pre francúzskeho buldoga. Už od šteniatka by ste ho mali zoznamovať s rôznymi ľuďmi, psami a prostrediami. Pomôže mu to stať sa sebavedomým a vyrovnaným psom.

 • Zoznámenie s rôznymi ľuďmi: Nechajte svojho psa stretávať sa s ľuďmi rôzneho veku, pohlavia a vzhľadu.
 • Návštevy psích ihrísk: Umožnite mu hrať sa s inými psami v bezpečnom prostredí.
 • Zvykanie na rôzne prostredia: Berte ho na prechádzky do mesta, do parku, na výlety do prírody.

Základné povely a poslušnosť:

Výcvik základných povelov, ako sú “sadni”, “ľahni”, “k nohe”, “zostaň” a “fuj”, je nevyhnutný pre bezpečnosť a kontrolu vášho psa. Začnite s jednoduchými cvikmi a postupne zvyšujte náročnosť.

Možnosti pokročilého výcviku:

Francúzsky buldog je inteligentný pes, ktorý sa môže naučiť aj pokročilejšie povely a triky. Ak máte záujem, môžete ho zapísať do kurzov poslušnosti, agility alebo iných psích športov.

Tipy pre výcvik francúzskeho buldoga:

 • Buďte trpezliví a dôslední: Francúzsky buldog sa môže zdať tvrdohlavý, ale s trpezlivosťou a dôslednosťou sa naučí všetko, čo ho chcete naučiť.
 • Používajte pozitívne metódy: Odmeňujte psa za správne správanie a vyhýbajte sa trestom.
 • Udržujte tréning krátky a zábavný: Francúzske buldogy majú krátku pozornosť, preto je lepšie trénovať krátko a často.
 • Nájdite si skúseného trénera: Ak máte problémy s výcvikom, nebojte sa vyhľadať pomoc skúseného trénera.

S trpezlivosťou, láskou a správnym prístupom môžete svojho francúzskeho buldoga vycvičiť na poslušného a šťastného spoločníka.

Francúzsky buldog je inteligentný pes, ktorý sa dokáže naučiť veľa, ale jeho tvrdohlavosť a nezávislosť môžu výcvik trochu skomplikovať.

Život s francúzskym buldogom: Plný lásky, smiechu a špeciálnej starostlivosti

Francúzsky buldog je ideálny spoločník pre život v byte vďaka svojej kompaktnej veľkosti a relatívne nízkej potrebe pohybu. Je to však pes, ktorý si vyžaduje veľa lásky, pozornosti a špecifickú starostlivosť vzhľadom na jeho brachycefalickú stavbu tela.

Vhodný pre život v byte:

Vďaka svojej malej veľkosti a pokojnej povahe sa francúzsky buldog výborne hodí pre život v byte. Nepotrebuje veľký priestor na pohyb a je spokojný aj s kratšími prechádzkami a hrami v interiéri. Je však dôležité zabezpečiť mu pravidelný pohyb a mentálnu stimuláciu, aby sa nenudil a neprejedal sa.

Potreba spoločnosti a pozornosti:

Francúzsky buldog je veľmi spoločenský pes, ktorý miluje byť v blízkosti svojej rodiny. Neznáša samotu a môže trpieť separačnou úzkosťou, ak je ponechaný sám na dlhší čas. Preto je dôležité venovať mu dostatok pozornosti a zahrnúť ho do rodinných aktivít.

Zvláštnosti brachycefalického plemena:

Brachycefalický syndróm je súbor zdravotných problémov spojených so skrátenou lebkou a plochou tvárou. Francúzske buldogy sú brachycefalické plemeno a preto sú náchylné na tieto problémy:

 • Problémy s dýchaním: Kvôli zúženým dýchacím cestám môžu mať francúzske buldogy problémy s dýchaním, najmä pri námahe alebo v horúcom počasí. Je dôležité vyhýbať sa nadmernej fyzickej aktivite a zabezpečiť psovi dostatok tieňa a čerstvej vody.
 • Kožné problémy: Záhyby na tvári a tele môžu byť náchylné na podráždenie a infekcie. Pravidelné čistenie a sušenie týchto oblastí je dôležité pre udržanie zdravej pokožky.
 • Očné problémy: Brachycefalické plemená sú náchylnejšie na niektoré očné ochorenia, ako je napríklad vysychanie rohovky. Pravidelné kontroly u veterinára sú dôležité pre včasné odhalenie a liečbu týchto problémov.

Starostlivosť o dýchacie cesty:

 • Vyhýbanie sa námahe v horúčave: V horúcich dňoch obmedzte fyzickú aktivitu na minimum a zabezpečte psovi dostatok tieňa a čerstvej vody.
 • Používanie postroja namiesto obojku: Obojok môže tlačiť na dýchacie cesty a zhoršovať problémy s dýchaním. Postroj je pre brachycefalické plemená oveľa vhodnejší.
 • Pravidelné čistenie nosných dierok: Pravidelne čistite nosné dierky vášho psa, aby ste odstránili hlieny a nečistoty, ktoré môžu sťažovať dýchanie.
 • Konzultácia s veterinárom: Ak spozorujete u svojho psa problémy s dýchaním, ako je chrápanie, sipenie alebo dýchavičnosť, vyhľadajte veterinárneho lekára.

Život s francúzskym buldogom je plný radosti a lásky, ale vyžaduje si aj zodpovedný prístup a pochopenie pre jeho špecifické potreby. S láskou a starostlivosťou sa váš francúzsky buldoček stane vaším verným a veselým spoločníkom na dlhé roky.

Pozrite si tiež: Borderkólia – 7 dôležitých informácií

Záver: Francúzsky buldog – šarmantný spoločník s jedinečným charakterom

Francúzsky buldog je očarujúce plemeno, ktoré si získalo srdcia mnohých ľudí po celom svete. Jeho roztomilý vzhľad, priateľská povaha a nenáročná starostlivosť z neho robia skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi aj pre jednotlivcov.

Zhrnutie kľúčových informácií:

 • Pôvod: Francúzsky buldog pochádza z Anglicka, ale svoju popularitu získal vo Francúzsku.
 • Vzhľad: Malý, kompaktný pes s veľkou hlavou, plochou tvárou a “netopierími” ušami.
 • Povaha: Priateľský, hravý, spoločenský, prispôsobivý a nenáročný.
 • Starostlivosť: Vyžaduje kvalitnú stravu, miernu fyzickú aktivitu a pravidelnú starostlivosť o srsť a záhyby.
 • Zdravie: Náchylný na brachycefalický syndróm a kožné alergie.

Výhody chovu francúzskeho buldoga:

 • Vhodný pre život v byte
 • Nenáročný na pohyb
 • Priateľský k deťom a iným zvieratám
 • Ľahká údržba srsti
 • Zábavný a milujúci spoločník

Nevýhody chovu francúzskeho buldoga:

 • Zdravotné problémy spojené s brachycefalickým syndrómom
 • Náchylnosť na kožné alergie
 • Citlivosť na vysoké teploty
 • Tvrdohlavosť a nezávislosť
 • Nie je vhodný ako strážny pes

Odporúčania pre budúcich majiteľov:

 • Aktívny životný štýl (s mierou): Zabezpečte svojmu buldočkovi dostatok pohybu, ale vyhýbajte sa prehnanej aktivite, najmä v horúcom počasí.
 • Kvalitná strava: Investujte do kvalitného krmiva pre malé plemená a dbajte na správne dávkovanie.
 • Pravidelná starostlivosť: Pravidelne kefujte srsť, čistite záhyby a sledujte zdravotný stav psa.
 • Trpezlivosť a láska: Francúzsky buldog potrebuje láskavý a trpezlivý prístup, aby sa cítil bezpečne a spokojne.

Ak ste pripravení venovať svojmu francúzskemu buldočkovi dostatok lásky, pozornosti a starostlivosti, získate verného a zábavného spoločníka, ktorý vám bude robiť radosť každý deň.

Doplňujúce informácie: Pre ešte lepší vhľad do sveta francúzskych buldogov

Tipy na výber šteňaťa:

 • Výber zodpovedného chovateľa: Overte si, či chovateľ je registrovaný v Slovenskom kynologickom zväze (SKJ) a či dodržiava etické zásady chovu.
 • Zdravotné testy: Uistite sa, že rodičia šteňaťa absolvovali potrebné zdravotné testy na dedičné ochorenia, najmä tie súvisiace s brachycefalickým syndrómom.
 • Povaha a temperament: Pozorujte správanie šteniat a vyberte si to, ktoré je hravé, zvedavé, priateľské a nebojácne.
 • Socializácia: Overte si, či chovateľ venuje dostatočnú pozornosť socializácii šteniat.

Zaujímavosti a rekordy plemena:

 • Francúzsky buldog je 4. najpopulárnejším psím plemenom v USA podľa American Kennel Club (AKC).
 • Najdrahší francúzsky buldog na svete bol predaný za 1,5 milióna dolárov.
 • Francúzsky buldog menom Manny sa stal hviezdou sociálnych médií s viac ako 1 miliónom sledovateľov na Instagrame.

Dúfame, že tieto doplňujúce informácie vám pomohli ešte lepšie spoznať toto úžasné plemeno a rozhodnúť sa, či je francúzsky buldog tým pravým psom pre vás.

Odborné organizácie a inštitúcie:

Knihy:

 • “The French Bulldog” od Muriel P. Lee
 • “French Bulldogs For Dummies” od D. Caroline Coile

Online zdroje:

Poznámka: Uvedené odkazy sú aktuálne k dátumu 12. júna 2024.

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *