Plemená psov

Anglický špringeršpaniel – 7 zaujimavých informácií

anglický špringeršpaniel

Anglický špringeršpaniel je stredne veľký, atletický pes s pôvodom v Anglicku. Toto plemeno je známe svojou všestrannosťou, inteligenciou a priateľskou povahou. Špringeršpaniel je vynikajúci lovecký pes, ktorý sa však vďaka svojej prispôsobivosti a láske k ľuďom stal aj obľúbeným rodinným spoločníkom.

Zaujímavosti o anglických špringeršpanieloch:

 • Anglický špringeršpaniel je najstaršie zo všetkých španielskych plemien.
 • Pôvodne bol chovaný na vyplašenie a prinášanie pernatej zveri pre lovcov.
 • Bol obľúbeným plemenom britskej kráľovskej rodiny.
 • Špringeršpanieli sú známi svojou vytrvalosťou, energiou a láskou k vode.

Pre koho je anglický špringeršpaniel vhodný?

Anglický špringeršpaniel je ideálnym plemenom pre aktívnych ľudí a rodiny, ktoré sú ochotné venovať mu dostatok času a energie. Potrebuje veľa pohybu, duševnej stimulácie a lásky. Je vhodný pre športovo založených ľudí, ktorí sa venujú napríklad agility, flyballu alebo loveckému výcviku. Vďaka svojej priateľskej a tolerantnej povahe je tiež skvelým spoločníkom pre deti. Ak hľadáte verného, energického a všestranného psa, anglický špringeršpaniel môže byť pre vás tou správnou voľbou.

Pozrite si tiež: Cairn Teriér: Škótsky nezbedník s veľkým srdcom

História a pôvod anglického špringeršpaniela: Cesta od loveckého psa k rodinnému miláčikovi

Anglický špringeršpaniel má bohatú históriu, ktorá siaha až do stredoveku. Jeho predkovia boli využívaní ako lovecké psy pre šľachtu a pomáhali pri vyplašení a prinášaní pernatej zveri.

Korene v stredoveku:

Prvé zmienky o španieloch, predkoch dnešných špringeršpanielov, pochádzajú už z 14. storočia. Tieto psy boli cenené pre svoju vytrvalosť, inteligenciu a schopnosť pracovať v rôznom teréne. Boli využívané na lov rôznej zveri, ako sú zajace, bažanty, kačice a iné vtáky.

Vývoj plemena v 19. storočí:

V 19. storočí sa začal anglický špringeršpaniel formovať do podoby, ako ho poznáme dnes. V roku 1880 bol založený prvý klub chovateľov špringeršpanielov a v roku 1892 bolo plemeno oficiálne uznané Kennel Clubom. V tomto období sa však začali objavovať rozdiely medzi pracovnými a výstavnými líniami. Pracovné línie sa zameriavali na zachovanie loveckých schopností, zatiaľ čo výstavné línie sa zameriavali na vzhľad a exteriér.

Uznanie plemena a jeho popularita v súčasnosti:

V roku 1902 bol založený Anglický špringeršpaniel klub, ktorý sa zaslúžil o ďalší rozvoj a popularizáciu plemena. Anglický špringeršpaniel sa stal obľúbeným nielen medzi lovcami, ale aj medzi rodinami, ktoré ocenili jeho priateľskú povahu a všestrannosť.

Dnes je anglický špringeršpaniel jedným z najpopulárnejších psích plemien na svete. Vďaka svojej inteligencii, energii a láskavosti je vyhľadávaným spoločníkom, športovým psom a rodinným miláčikom.

Anglický špringeršpaniel má bohatú históriu, ktorá siaha až do stredoveku.

Vzhľad anglického špringeršpaniela: Atletický elegán s neodolateľným šarmom

Anglický špringeršpaniel je stredne veľký pes s harmonickou a atletickou stavbou tela. Jeho vzhľad vyjadruje silu, vytrvalosť a eleganciu, čo sú vlastnosti, ktoré ho predurčujú k jeho pôvodnému účelu – lovu.

Veľkosť a hmotnosť:

 • Výška v kohútiku: psy 48-51 cm, sučky 46-48 cm
 • Hmotnosť: psy 20-25 kg, sučky 16-20 kg

Jeho kompaktné telo mu umožňuje ľahký pohyb v rôznom teréne, čo je dôležité pre jeho lovecké schopnosti.

Srsť a farby:

Srsť anglického špringeršpaniela je stredne dlhá, hustá, lesklá a odolná voči nepriaznivému počasiu. Typickým znakom je pernatá srsť na ušiach, hrudi, nohách a bruchu. Farba srsti môže byť:

 • Biela s čiernymi znakmi
 • Biela s hnedými (pečeňovými) znakmi
 • Trikolóra (biela, čierna a hnedá)
 • Modrá belton (biela s modrými znakmi)
 • Pečeňová belton (biela s hnedými znakmi)

Typické znaky:

 • Dlhšie uši: Uši sú dlhé, pokryté jemnou srsťou a visia tesne pri hlave.
 • Výrazné oči: Oči sú stredne veľké, mandľového tvaru a majú priateľský a inteligentný výraz. Farba očí sa mení podľa farby srsti, najčastejšie sú hnedé alebo orieškovo hnedé.
 • Silné nohy: Nohy sú svalnaté a silné, čo umožňuje psovi rýchly beh a skoky.
 • Dlhý chvost: Chvost je nízko nasadený, dosahuje po päty a je neustále v pohybe, najmä keď je pes aktívny alebo vzrušený.

Anglický špringeršpaniel je pes s elegantným a športovým vzhľadom, ktorý vyžaruje energiu a radosť zo života. Jeho vzhľad je dokonale prispôsobený jeho pôvodnému účelu, ale zároveň je to pes, ktorý si získava srdcia svojou priateľskou a veselou povahou.

Pozrite si tiež: Kaukazský vlkodav – 7 dôležitých informácií

Povaha a temperament anglického špringeršpaniela: Verný spoločník s chuťou do života

Anglický špringeršpaniel je pes s výnimočnou povahou, ktorá z neho robí ideálneho spoločníka pre aktívne rodiny a jednotlivcov. Jeho temperament je kombináciou priateľskosti, energie, inteligencie a vrodeného loveckého inštinktu.

Priateľský a spoločenský:

Špringeršpanieli sú známi svojou láskavou a priateľskou povahou. Milujú spoločnosť ľudí a sú radi stredobodom pozornosti. Sú to vynikajúci rodinní psi, ktorí sa dobre znášajú s deťmi a radi sa zapájajú do všetkých rodinných aktivít. Ich priateľská povaha sa prejavuje aj voči cudzím ľuďom, čo z nich robí skôr zlých strážnych psov.

Energický a aktívny:

Špringeršpanieli sú plní energie a elánu. Potrebujú dostatok pohybu a aktivity, aby boli šťastní a zdraví. Milujú dlhé prechádzky, beh, plávanie a aportovanie. Sú to vynikajúci partneri pre športové aktivity, ako je agility, flyball alebo dogtrekking.

Inteligentný a učenlivý:

Vďaka svojej inteligencii a túžbe potešiť svojho majiteľa sú špringeršpanieli ľahko cvičiteľní. Rýchlo sa učia nové povely a triky a radi sa zapájajú do rôznych výcvikových aktivít.

Vrodený lovecký inštinkt:

Anglický špringeršpaniel má stále silný lovecký inštinkt. Rád sleduje stopy, aportuje a prenasleduje malé zvieratá. Je preto dôležité venovať pozornosť jeho výcviku a socializácii, aby sa naučil ovládať svoje lovecké pudy.

Vhodný pre aktívne rodiny a športovo založených ľudí:

Anglický špringeršpaniel je ideálnym spoločníkom pre aktívne rodiny a jednotlivcov, ktorí sú ochotní venovať mu dostatok času a energie. Potrebuje veľa pohybu, duševnej stimulácie a lásky. Ak hľadáte psa, ktorý s vami bude zdieľať vaše športové aktivity a zároveň bude milujúcim členom rodiny, anglický špringeršpaniel je tou správnou voľbou.

Anglický špringeršpaniel je pes s výnimočnou povahou, ktorá z neho robí ideálneho spoločníka pre aktívne rodiny a jednotlivcov.
Anglický špringeršpaniel je pes s výnimočnou povahou, ktorá z neho robí ideálneho spoločníka pre aktívne rodiny a jednotlivcov.

Starostlivosť o anglického špringeršpaniela: Zdravý a šťastný život plný energie

Správna starostlivosť o anglického špringeršpaniela je kľúčová pre jeho zdravie, pohodu a dlhovekosť. V tejto časti sa pozrieme na základné aspekty starostlivosti o toto aktívne plemeno.

Výživa:

 • Kvalitné krmivo: Základom zdravej výživy je kvalitné krmivo pre stredne veľké plemená, ktoré je prispôsobené veku, aktivite a zdravotnému stavu psa. Vhodné je krmivo s vysokým obsahom mäsa a nízkym obsahom obilnín.
 • Vyvážená strava: Strava by mala byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné živiny, vrátane bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. Dôležité je dodržiavať odporúčané dávkovanie krmiva a vyhýbať sa prekrmovaniu, pretože špringeršpanieli majú sklon k nadváhe.
 • Pravidelnosť kŕmenia: Kŕmte psa dvakrát denne v pravidelných intervaloch.

Pohyb a cvičenie:

 • Dostatok pohybu: Anglický špringeršpaniel je veľmi aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu. Zabezpečte mu aspoň dve dlhšie prechádzky denne, ideálne v prírode, kde sa môže voľne vybehať a hrať.
 • Fyzická aktivita: Okrem prechádzok je vhodné zaradiť do programu aj iné aktivity, ako napríklad aportovanie, plávanie, beh pri bicykli alebo psí športy.

Úprava srsti:

 • Pravidelné kefovanie: Srsť anglického špringeršpaniela vyžaduje pravidelné kefovanie, ideálne niekoľkokrát týždenne, aby sa odstránili odumreté chlpy a zabránilo sa tvorbe chumáčov.
 • Trimovanie: Dlhšia srsť na ušiach, hrudi, nohách a bruchu by sa mala pravidelne trimovať, aby sa udržala v dobrej kondícii a zabránilo sa jej splstnateniu.

Zdravie:

 • Potenciálne zdravotné problémy: Hoci sú anglickí špringeršpanieli všeobecne zdravé plemeno, môžu byť náchylné na niektoré dedičné ochorenia, ako sú dysplázia bedrového kĺbu, očné ochorenia (napríklad progresívna retinálna atrofia) alebo alergie.
 • Preventívne prehliadky: Pravidelné veterinárne prehliadky sú dôležité pre včasné odhalenie a liečbu prípadných zdravotných problémov. Odporúča sa absolvovať preventívne prehliadky aspoň raz ročne, u starších psov aj častejšie.
 • Očkovanie a odčervenie: Dodržujte pravidelné očkovanie a odčervenie podľa odporúčaní veterinárneho lekára.

Starostlivosť o anglického špringeršpaniela si vyžaduje čas a pozornosť, ale odmenou vám bude zdravý, šťastný a energický pes, ktorý vám bude robiť radosť dlhé roky.

Pozrite si tiež: Borderkólia – 7 dôležitých informácií

Výcvik anglického špringeršpaniela: Inteligencia a energia v pohybe

Anglický špringeršpaniel je inteligentný a učenlivý pes, ktorý sa rýchlo učí nové veci. Avšak jeho energia a lovecký inštinkt môžu byť výzvou pri výcviku. Preto je dôležité začať s výcvikom už od šteniatka a dodržiavať niekoľko zásad.

Dôležitosť dôslednosti a pozitívnej motivácie:

 • Dôslednosť: Kľúčom k úspešnému výcviku je dôslednosť. Stanovte jasné pravidlá a očakávania a dodržujte ich konzistentne. To pomôže vášmu psovi pochopiť, čo od neho očakávate.
 • Pozitívna motivácia: Špringeršpanieli sú citliví psi, ktorí najlepšie reagujú na pozitívnu motiváciu. Používajte odmeny, pochvaly a hry ako motiváciu pre učenie. Vyhýbajte sa trestom a hrubému zaobchádzaniu, ktoré môžu viesť k strachu a neistote.

Socializácia od šteniatka:

Socializácia je proces, pri ktorom sa pes učí správne reagovať na rôzne podnety, ako sú ľudia, zvieratá a prostredie. Je dôležité začať so socializáciou už od šteniatka, aby sa pes naučil správnemu správaniu a vyhol sa problémom s agresivitou alebo strachom.

 • Vystavovanie rôznym podnetom: Zoznámte svojho špringeršpaniela s rôznymi ľuďmi, psami a inými zvieratami. Navštevujte psí park, choďte na prechádzky do rôznych prostredí a umožnite mu stretávať sa s inými psami v kontrolovaných podmienkach.
 • Kurzy socializácie: Zvážte účasť na kurze socializácie pre šteniatka, kde sa pes naučí základným sociálnym zručnostiam pod vedením skúseného trénera.

Základné povely a poslušnosť:

Výcvik základných povelov, ako sú “sadni”, “ľahni”, “k nohe” a “zostaň”, je dôležitý pre bezpečnosť a kontrolu vášho psa. Dôsledný a pozitívny výcvik pomôže vášmu špringeršpanielovi pochopiť, čo od neho očakávate, a naučí ho reagovať na vaše povely.

Pokročilý výcvik:

Vďaka svojej inteligencii a učenlivosti sa anglický špringeršpaniel výborne hodí aj pre pokročilý výcvik. Môžete ho naučiť rôzne triky, zapojiť ho do psích športov (agility, flyball, dogtrekking) alebo ho vycvičiť na lov.

Lovecký výcvik:

Ak máte záujem o lovecký výcvik, je dôležité začať s ním už od šteniatka. Špringeršpaniel sa môže naučiť vyhľadávať, vyplašiť a prinášať zver. Lovecký výcvik je náročný a vyžaduje si skúseného trénera, ale môže byť veľmi obohacujúci pre vás aj vášho psa.

Anglický špringeršpaniel je všestranný pes, ktorý sa výborne hodí ako rodinný miláčik, lovecký partner aj športový parťák.

Anglický špringeršpaniel ako rodinný pes: Verný priateľ a hravý spoločník

Anglický špringeršpaniel je všestranný pes, ktorý sa výborne hodí ako rodinný miláčik, lovecký partner aj športový parťák. V tejto časti sa zameriame na jeho úlohu v rodine a vzťahy s inými zvieratami.

Vhodnosť pre rodiny s deťmi:

Vďaka svojej priateľskej, trpezlivej a hravej povahe je anglický špringeršpaniel vynikajúcim spoločníkom pre rodiny s deťmi. Miluje spoločnosť detí, rád sa s nimi hrá a je veľmi tolerantný k ich nešikovnosti. Je však dôležité naučiť deti, ako sa k psovi správne správať a rešpektovať jeho potreby.

Vzťah k iným domácim zvieratám:

Anglický špringeršpaniel sa zvyčajne dobre znáša s inými domácimi zvieratami, ak je na ne zvyknutý od šteniatka. S mačkami a inými psami môže vytvoriť pevné priateľstvá. Je však dôležité mať na pamäti jeho lovecký inštinkt, ktorý ho môže viesť k prenasledovaniu menších zvierat, ako sú hlodavce alebo vtáky.

Anglický špringeršpaniel ako lovecký pes:

Anglický špringeršpaniel je všestranný lovecký pes, ktorý sa používa na vyhľadávanie, vyplašenie a prinášanie pernatej zveri. Je známy svojou vytrvalosťou, inteligenciou a schopnosťou pracovať v rôznom teréne. Lovecký inštinkt je u tohto plemena stále silný, preto je dôležité venovať pozornosť jeho výcviku a socializácii, aby sa naučil ovládať svoje pudy.

Dôležité upozornenie: Aj keď je anglický špringeršpaniel všeobecne priateľský a spoločenský pes, každý jedinec je iný a jeho správanie môže byť ovplyvnené rôznymi faktormi, ako sú genetika, výchova a skúsenosti. Preto je dôležité vždy dbať na bezpečnosť detí a iných zvierat a nenechávať ich s psom bez dozoru.

Záver: Anglický špringeršpaniel – aktívny a oddaný spoločník pre život plný dobrodružstiev

Anglický špringeršpaniel je všestranný, inteligentný a energický pes s láskavou a priateľskou povahou. Pôvodne chovaný ako lovecký pes, dnes je obľúbeným rodinným spoločníkom a športovým parťákom. Jeho atletická postava, výrazné oči a stredne dlhá srsť v rôznych farebných kombináciách z neho robia príťažlivého a elegantného psa.

Výhody chovu anglického špringeršpaniela:

 • Inteligencia a učenlivosť: Rýchlo chápe nové povely a triky, čo z neho robí ľahko cvičiteľného psa.
 • Energia a hravosť: Je vždy pripravený na aktivity a hry, čo z neho robí skvelého spoločníka pre aktívnych ľudí a rodiny.
 • Priateľskosť a láskavosť: Je milujúci a oddaný svojej rodine, dobre sa znáša s deťmi a inými zvieratami.
 • Všestrannosť: Vďaka svojej inteligencii a prispôsobivosti sa hodí na rôzne aktivity, od loveckého výcviku až po psí športy.

Nevýhody chovu anglického špringeršpaniela:

 • Vysoká energia: Vyžaduje si dostatok pohybu a aktivity, čo môže byť náročné pre menej aktívnych majiteľov.
 • Lovecký inštinkt: Jeho silný lovecký pud môže byť výzvou pri prechádzkach a vyžaduje si dôsledný výcvik.
 • Potreba starostlivosti o srsť: Jeho stredne dlhá srsť potrebuje pravidelnú údržbu, vrátane kefovania a trimovania.
 • Potenciálne zdravotné problémy: Môže byť náchylný na niektoré dedičné ochorenia, preto je dôležité vybrať si šteňa od zodpovedného chovateľa.

Odporúčania pre budúcich majiteľov:

 • Aktívny životný štýl: Ak uvažujete o anglickom špringeršpanielovi, buďte pripravení venovať mu dostatok času a energie na pohyb a aktivity.
 • Dôsledný výcvik: Začnite s výcvikom a socializáciou už od šteniatka, aby ste predišli problémom so správaním.
 • Pravidelná starostlivosť o srsť: Pravidelné kefovanie a trimovanie sú nevyhnutné pre udržanie zdravej a krásnej srsti.
 • Preventívne prehliadky u veterinára: Dbajte na pravidelné kontroly a očkovanie, aby ste predišli zdravotným problémom.

Ak ste aktívny človek alebo rodina, ktorá hľadá verného, energického a inteligentného spoločníka, anglický špringeršpaniel môže byť pre vás tou správnou voľbou. S láskou, trpezlivosťou a správnym prístupom sa z neho stane váš najlepší priateľ a člen rodiny.

Tipy na výber šteňaťa anglického špringeršpaniela:

 • Výber zodpovedného chovateľa: Overte si, či chovateľ je registrovaný v Slovenskom kynologickom zväze (SKJ) a či dodržiava etické zásady chovu.
 • Zdravotné testy: Uistite sa, že rodičia šteňaťa absolvovali potrebné zdravotné testy na dedičné ochorenia.
 • Povaha a temperament: Pozorujte správanie šteniat a vyberte si to, ktoré je hravé, zvedavé, priateľské a nebojácne.
 • Socializácia: Overte si, či chovateľ venuje dostatočnú pozornosť socializácii šteniat.

Zaujímavosti a rekordy plemena:

 • Anglický špringeršpaniel je najstaršie zo všetkých španielskych plemien.
 • Plemeno bolo oficiálne uznané Kennel Clubom v roku 1892.
 • Anglický špringeršpaniel je všestranný lovecký pes, ktorý sa používa na vyhľadávanie, vyplašenie a prinášanie pernatej zveri.
 • Špringeršpanieli sú známi svojou vytrvalosťou, energiou a láskou k vode.

Ďalšie odkazy:

AKC: https://www.akc.org/dog-breeds/english-springer-spaniel/

PetMD: https://www.petmd.com/dog/breeds/english-springer-spaniel

Dúfame, že tieto doplňujúce informácie vám pomohli ešte lepšie spoznať toto úžasné plemeno a rozhodnúť sa, či je anglický špringeršpaniel tým pravým psom pre vás.

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *