Plemená psov

Cairn Teriér: Škótsky nezbedník s veľkým srdcom

Cairn teriér

Cairn teriér je malé, robustné plemeno psa pôvodom zo Škótska. Tento energický a inteligentný teriér je známy svojou nezávislou povahou, zvedavosťou a odvahou. S jeho typickou drsnou srsťou, ktorá môže mať rôzne farby od krémovej po tmavosivú, a živým výrazom v očiach je cairn teriér skutočným šarmantným nezbedníkom.

Zaujímavosti o cairn teriéroch:

 • Pôvodne boli chované na lov škodcov na Škótskej vysočine.
 • Toto plemeno sa preslávilo vďaka filmu “Čarodejník z krajiny Oz”, kde cairn teriér menom Terry stvárnil úlohu Toto.
 • Cairn teriéri sú známi svojou dlhovekosťou a často sa dožívajú 14 až 17 rokov.

Pre koho je cairn teriér vhodný?

Cairn teriér je vhodný pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi prechádzky a hry vonku. Vďaka svojej inteligencii a učenlivosti je vhodný aj pre začiatočníkov, ale vyžaduje si dôsledný a pozitívny výcvik. Je to skvelý rodinný pes, ktorý sa dobre znáša s deťmi, ale potrebuje správnu socializáciu od šteniatka. Ak hľadáte verného, zábavného a energického spoločníka, cairn teriér môže byť pre vás tou správnou voľbou.

Pozrite si tiež: Kaukazský vlkodav – 7 dôležitých informácií

História a pôvod cairn teriéra: Od lovu škodcov po filmové hviezdy

Cairn teriér je jedno z najstarších teriérových plemien, ktorého korene siahajú až do drsnej a krásnej Škótskej vysočiny. Pôvodne boli tieto psy chované na ostrove Skye a v oblastiach Argyll a Ross-shire. Ich meno je odvodené od škótskeho slova “cairn”, čo znamená kamenná mohyla, pod ktorými tieto malé, ale odvážne psy lovili líšky, jazvece a iné škodce.

Úloha pri love škodcov:

Cairn teriéri boli cenení pre svoju schopnosť preniknúť do úzkych priestorov medzi skalami a kameňmi, kde sa ukrývali škodce. Ich vytrvalosť, odvaha a húževnatosť im umožňovali vyhnať a zahnať zver do kúta, kde ju mohli lovci uloviť.

Vývoj plemena a uznanie:

V 19. storočí sa začali cairn teriéri chovať aj ako spoločenské psy. Vďaka svojej inteligencii, vernosti a priateľskej povahe si rýchlo získali popularitu. Plemeno bolo oficiálne uznané Kennel Clubom v roku 1910 a odvtedy sa stalo obľúbeným spoločníkom po celom svete.

Cairn teriér sa zapísal do histórie aj vďaka filmu “Čarodejník z krajiny Oz” (1939), kde cairn teriér menom Terry stvárnil úlohu verného psíka Toto. Tento film prispel k celosvetovej popularite plemena a dodnes je cairn teriér často spájaný s touto ikonickou filmovou postavou.

Cairn teriér je jedno z najstarších teriérových plemien, ktorého korene siahajú až do drsnej a krásnej Škótskej vysočiny.
Cairn teriér je jedno z najstarších teriérových plemien, ktorého korene siahajú až do drsnej a krásnej Škótskej vysočiny.

Vzhľad cairn teriéra: Drsný šarm a nezameniteľný výraz

Cairn teriér je malé, kompaktné a robustné plemeno, ktoré vyžaruje energiu a vitalitu. Jeho vzhľad je typický pre teriérov, ale zároveň má svoje jedinečné črty, ktoré ho odlišujú od ostatných plemien.

Veľkosť a hmotnosť:

 • Výška v kohútiku: 28-31 cm
 • Hmotnosť: 6-7,5 kg

Cairn teriér je teda malý pes, ktorý sa ľahko zmestí do bytu, ale zároveň je dostatočne robustný na to, aby zvládol aj náročnejšie terény.

Srsť a farby:

Srsť cairn teriéra je jednou z jeho najcharakteristickejších vlastností. Je drsná, hustá a odolná voči poveternostným vplyvom. Sfarbenie srsti môže byť rôzne:

 • Krémová
 • Pšeničná
 • Červená
 • Sivá (v rôznych odtieňoch)
 • Takmer čierna

Srsť cairn teriéra sa prirodzene obnovuje, preto je potrebné ju pravidelne trimovať, aby si zachovala svoj typický vzhľad a textúru.

Typické znaky:

 • Krátke nohy: Cairn teriér má krátke, silné nohy, ktoré mu umožňujú pohybovať sa obratne v náročnom teréne.
 • Silná stavba tela: Telo je kompaktné a svalnaté, čo svedčí o jeho loveckých koreňoch.
 • Výrazná hlava s hustým obočím: Hlava je široká a silná, s výrazným stopom (prechodom medzi čelom a ňucháčom). Oči sú tmavé, mandľového tvaru a vyžarujú inteligenciu a zvedavosť. Uši sú malé, špicaté a vztýčené. Typickým znakom sú aj husté obočia, ktoré dodávajú cairn teriérovi jeho nezameniteľný výraz.

Cairn teriér je pes s jedinečným a príťažlivým vzhľadom, ktorý odráža jeho históriu a povahu. Jeho drsná srsť, kompaktné telo a živý výraz v očiach z neho robia neprehliadnuteľného spoločníka

Pozrite si tiež: Borderkólia – 7 dôležitých informácií

Povaha a temperament cairn teriéra: Odvážny lovec s hravým srdcom

Cairn teriér je pes s veľkou osobnosťou, ktorá sa skrýva v jeho malom tele. Je to inteligentný, zvedavý a energický spoločník, ktorý miluje hry, dobrodružstvá a objavovanie nových vecí.

Inteligencia a zvedavosť:

Cairn teriéri sú veľmi inteligentní psi, ktorí sa rýchlo učia nové veci. Vďaka svojej zvedavosti a túžbe po objavovaní sú vždy pripravení na nové výzvy a zážitky. Táto inteligencia a zvedavosť však môžu byť aj dvojsečnou zbraňou, pretože cairn teriér sa ľahko naučí aj neželané správanie, ak nie je správne vedený.

Energia a hravosť:

Cairn teriér je plný energie a elánu. Miluje hry, prechádzky a aktivity, ktoré ho udržiavajú v pohybe. Je to vynikajúci spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pobyt v prírode a šport.

Nezávislosť a tvrdohlavosť:

Cairn teriér je známy svojou nezávislou a tvrdohlavou povahou. Pôvodne bol chovaný na samostatný lov škodcov, preto má tendenciu robiť si veci po svojom. To môže byť výzvou pri výcviku, ale s trpezlivosťou, dôslednosťou a pozitívnou motiváciou sa dá cairn teriér naučiť poslúchať.

Vernosť, priateľskosť a hravosť:

Napriek svojej nezávislosti je cairn teriér veľmi verný a oddaný svojej rodine. Miluje spoločnosť ľudí a rád sa zapája do rodinných aktivít. Je to hravý a zábavný pes, ktorý si rád užíva spoločnosť detí, ak je správne socializovaný.

Vhodný pre rodiny s deťmi (pri správnej socializácii):

Cairn teriér môže byť skvelým rodinným psom, ale je dôležité, aby bol od šteniatka správne socializovaný a vychovávaný. Deti by sa mali naučiť, ako sa k psovi správať a rešpektovať jeho potreby. S trpezlivosťou a láskou sa cairn teriér stane verným a milujúcim členom rodiny.

Cairn teriér je energický a inteligentný pes, ktorý potrebuje dostatok fyzickej aj mentálnej stimulácie.
Cairn teriér je energický a inteligentný pes, ktorý potrebuje dostatok fyzickej aj mentálnej stimulácie.

Starostlivosť o cairn teriéra: Kľúč k dlhému a šťastnému životu

Starostlivosť o cairn teriéra nie je náročná, ale vyžaduje si pravidelnosť a dôslednosť. Správna starostlivosť o srsť, výcvik, socializácia, zdravie a výživa sú kľúčové pre zabezpečenie dlhého a šťastného života vášho štvornohého priateľa.

Úprava srsti:

 • Pravidelné kefovanie: Cairn teriér má drsnú, hustú srsť, ktorá vyžaduje pravidelné kefovanie, ideálne dvakrát týždenne, aby sa odstránili odumreté chlpy a zabránilo sa tvorbe chumáčov.
 • Trimovanie: Okrem kefovania je potrebné srsť cairn teriéra aj trimovať, čo znamená odstraňovanie odumretej srsti ručne alebo špeciálnym nožom. Trimovanie sa odporúča 2-3 krát do roka a pomáha udržiavať srsť zdravú a v dobrej kondícii.

Výcvik a socializácia:

 • Dôležitosť dôslednosti a pozitívnej motivácie: Cairn teriéri sú inteligentní a učenliví psi, ale môžu byť aj tvrdohlaví. Preto je dôležitý dôsledný a pozitívny výcvik, ktorý využíva odmeny a pochvaly.
 • Socializácia: Už od šteniatka by mal byť cairn teriér vystavovaný rôznym ľuďom, zvieratám a prostrediam, aby sa naučil správnemu správaniu a vyhol sa problémom s agresivitou alebo strachom.

Zdravie:

 • Potenciálne zdravotné problémy: Cairn teriéri sú všeobecne zdravé plemeno, ale môžu byť náchylné na niektoré ochorenia, ako sú očné problémy (progresívna retinálna atrofia), kožné alergie alebo dysplázia bedrového kĺbu.
 • Preventívne prehliadky: Pravidelné veterinárne prehliadky sú dôležité pre včasné odhalenie a liečbu prípadných zdravotných problémov.

Výživa:

 • Vhodná strava a kŕmenie: Cairn teriér potrebuje vyváženú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Vhodné je kŕmenie kvalitným krmivom pre malé plemená, ktoré je prispôsobené jeho veku a aktivite. Dôležité je tiež dodržiavať pravidelný režim kŕmenia a vyhýbať sa prekrmovaniu, pretože cairn teriéri majú sklon k nadváhe.

Tipy:

 • Venujte pozornosť starostlivosti o zuby vášho cairn teriéra, pravidelne ich čistite a zabezpečte mu dentálne hračky alebo maškrty.
 • Pravidelne kontrolujte uši a pazúriky vášho psa a v prípade potreby ich ošetrite.
 • Zaistite svojmu cairn teriérovi dostatok pohybu a mentálnej stimulácie, aby bol šťastný a zdravý.

S láskou, trpezlivosťou a správnou starostlivosťou sa cairn teriér stane vaším verným a veselým spoločníkom na dlhé roky.

Aktivity a zábava pre cairn teriéra: Udržte svojho nezbedníka v pohybe

Cairn teriér je energický a inteligentný pes, ktorý potrebuje dostatok fyzickej aj mentálnej stimulácie. Pravidelné aktivity a hry sú kľúčové pre jeho šťastie a zdravie.

Prechádzky a hry vonku:

Cairn teriér miluje prechádzky a objavovanie nových miest. Doprajte mu aspoň dve prechádzky denne, ideálne v prírode, kde môže voľne behať a skúmať okolie. Okrem prechádzok si s ním zahrajte rôzne hry, ako napríklad aportovanie, schovávačku alebo preťahovanie lanom.

Psí športy:

Vďaka svojej inteligencii a obratnosti sa cairn teriér výborne hodí pre rôzne psí športy. Agility, flyball a obedience sú skvelými spôsobmi, ako ho zabaviť a zároveň posilniť váš vzájomný vzťah.

 • Agility: Prekážkový beh, pri ktorom pes prekonáva rôzne prekážky pod vedením psovoda.
 • Flyball: Tímová štafeta, pri ktorej psy prekonávajú prekážky a chytajú loptičky.
 • Obedience: Poslušnosť, pri ktorej pes plní rôzne povely psovoda.

Hlavolamy a interaktívne hračky:

Okrem fyzickej aktivity potrebuje cairn teriér aj mentálnu stimuláciu. Hlavolamy a interaktívne hračky sú skvelým spôsobom, ako ho zabaviť a zároveň precvičiť jeho inteligenciu. Vyskúšajte napríklad hračky s ukrytými maškrtami, interaktívne kŕmidlá alebo hlavolamy, ktoré vyžadujú riešenie problémov.

Ďalšie tipy:

 • Návšteva psích ihrísk: Psí ihriská sú skvelým miestom, kde sa váš cairn teriér môže vybehať a socializovať s inými psami.
 • Výlety do prírody: Cairn teriér miluje prírodu a objavovanie nových miest. Zoberte ho na výlet do lesa, na hory alebo k vode.
 • Spoločenské hry: Naučte svojho psa nové triky alebo ho zapojte do spoločenských hier, ako je hľadanie ukrytých predmetov alebo plnenie jednoduchých úloh.

Pamätajte, že každý pes je jedinečný a má svoje vlastné preferencie. Vyskúšajte rôzne aktivity a zistite, čo váš cairn teriér najviac baví.tunesharemore_vert

Cairn teriér a iné zvieratá: Socializácia je kľúčom k úspechu

Cairn teriér je spoločenský pes, ktorý si zvyčajne dobre rozumie s inými zvieratami, ak je od šteniatka správne socializovaný.

Vzťahy s inými psami:

Cairn teriéri sú vo všeobecnosti priateľskí k iným psom, ale môžu mať tendenciu byť dominantní, najmä voči psom rovnakého pohlavia. Dôležitá je skorá a dôsledná socializácia, aby sa pes naučil správnemu správaniu voči iným psom. Odporúča sa navštevovať psí park alebo kurzy socializácie, kde sa pes môže stretávať s inými psami rôznych plemien a veľkostí.

Vzťahy s mačkami a inými domácimi zvieratami:

Cairn teriér môže žiť v harmónii s mačkami a inými domácimi zvieratami, ak sú na seba zvyknutí od šteniatka. Je však dôležité mať na pamäti, že cairn teriér má silný lovecký inštinkt a môže prenasledovať menšie zvieratá, ako sú hlodavce alebo vtáky.

Tipy pre úspešnú socializáciu:

 • Začnite skoro: Socializáciu začnite už od šteniatka, aby si pes zvykol na prítomnosť iných zvierat.
 • Postupujte pomaly: Zoznámte psa s novými zvieratami postupne a v bezpečnom prostredí.
 • Používajte pozitívne posilnenie: Odmeňujte psa za pokojné a priateľské správanie voči iným zvieratám.
 • Dohľad: Nikdy nenechávajte psa bez dozoru s inými zvieratami, najmä ak nie sú na seba zvyknutí.

Dôležité upozornenie: Aj keď je cairn teriér všeobecne priateľský k iným zvieratám, každý pes je individuálny a jeho správanie môže byť ovplyvnené rôznymi faktormi, ako sú genetika, výchova a skúsenosti. Preto je dôležité vždy byť opatrný a dbať na bezpečnosť všetkých zvierat.

Záver: Cairn teriér – verný a energický spoločník pre aktívnych ľudí

Cairn teriér je inteligentný, zvedavý a energický pes s nezávislou a tvrdohlavou povahou. Pôvodom zo Škótska, kde bol využívaný na lov škodcov, je dnes obľúbeným rodinným psom a spoločníkom. Jeho drsná srsť, kompaktné telo a živý výraz v očiach z neho robia neprehliadnuteľného a šarmantného psa.

Výhody chovu cairn teriéra:

 • Inteligencia a učenlivosť: Rýchlo sa učí nové povely a triky.
 • Energia a hravosť: Je vždy pripravený na hru a dobrodružstvo.
 • Vernosť a priateľskosť: Je oddaný svojej rodine a rád trávi čas s ľuďmi.
 • Vhodný pre rodiny s deťmi: Pri správnej socializácii je skvelým spoločníkom pre deti.
 • Relatívne nenáročná starostlivosť: Jeho srsť vyžaduje pravidelné kefovanie a trimovanie, ale nie je náročná na údržbu.

Nevýhody chovu cairn teriéra:

 • Tvrdohlavosť: Môže byť tvrdohlavý a nezávislý, čo vyžaduje trpezlivý a dôsledný výcvik.
 • Lovecký inštinkt: Má silný lovecký pud, ktorý môže viesť k prenasledovaniu malých zvierat.
 • Štekavosť: Niektorí cairn teriéri môžu byť dosť hluční.
 • Potenciálne zdravotné problémy: Môže byť náchylný na niektoré dedičné ochorenia, ako sú očné problémy alebo dysplázia bedrového kĺbu.

Odporúčania pre budúcich majiteľov:

 • Aktívny životný štýl: Cairn teriér potrebuje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie.
 • Dôsledný výcvik: Je dôležité začať s výcvikom a socializáciou už od šteniatka.
 • Trpezlivosť a láska: Cairn teriér je citlivý pes, ktorý potrebuje láskavý a trpezlivý prístup.
 • Pravidelné veterinárne prehliadky: Nezabúdajte na pravidelné kontroly u veterinára a očkovanie.

Ak ste aktívny človek, ktorý hľadá verného, inteligentného a energického spoločníka, cairn teriér môže byť pre vás tou správnou voľbou. S láskou, trpezlivosťou a správnym prístupom sa z neho stane váš najlepší priateľ a člen rodiny.

Doplňujúce informácie: Pre ešte lepšie spoznanie cairn teriéra

Tipy na výber šteňaťa:

 • Navštívte chovateľskú stanicu: Osobne sa zoznámte s chovateľom a rodičmi šteňaťa.
 • Pozorujte správanie šteňaťa: Vyberte si šteňa, ktoré je hravé, zvedavé a priateľské.
 • Overte si zdravotný stav: Uistite sa, že šteňa je očkované, odčervené a má všetky potrebné doklady.

Zaujímavosti a rekordy plemena:

 • Cairn teriér menom Terry stvárnil úlohu Toto vo filme “Čarodejník z krajiny Oz” (1939).
 • Cairn teriéri sú známi svojou dlhovekosťou a často sa dožívajú 14 až 17 rokov.
 • Najmenší cairn teriér na svete meral v kohútiku len 18 cm.

Dúfame, že tieto doplňujúce informácie vám pomohli ešte lepšie spoznať toto úžasné plemeno a rozhodnúť sa, či je cairn teriér tým pravým psom pre vás.

Zdroje a referencie týkajúce sa cairn teriéra:

Odborné organizácie a inštitúcie:

Knihy:

 • “The Cairn Terrier” od Margaret H. Strickland
 • “Cairn Terriers” od D. Caroline Coile

Online zdroje:

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *