Plemená psov

Nemecký pinč – 6 dôležitých informácií

Nemecký pinč

Nemecký pinč je stredne veľký, elegantný a svalnatý pes s krátkou, hladkou srsťou a živým temperamentom. Toto plemeno je známe svojou všestrannosťou, inteligenciou a oddanosťou rodine. Pôvodne bol chovaný ako poľovný a strážny pes, ale dnes je obľúbeným rodinným spoločníkom a športovým psom.

Nemecký pinč je aktívny, bystrý a učenlivý pes, ktorý vyžaduje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. Je to verný a ochranársky spoločník, ktorý sa silno viaže na svoju rodinu. Vďaka svojej inteligencii a učenlivosti sa ľahko trénuje a vyniká v rôznych psích športoch a aktivitách.

V tomto článku sa bližšie pozrieme na históriu, vzhľad, povahu, starostlivosť a zdravie nemeckého pinča. Dozviete sa, pre koho je toto plemeno vhodné a čo všetko obnáša jeho chov. Cieľom je poskytnúť vám komplexný prehľad o nemeckom pinčovi a pomôcť vám rozhodnúť, či je to ten pravý pes pre vás.

Pozrite si tiež: Bichon (Bišon) – 7 dôležitých informácií

História a pôvod nemeckého pinča

Nemecký pinč má svoje korene hlboko v nemeckej histórii. Jeho predkovia boli stredne veľké psy, ktoré sa využívali na rôzne účely v domácnostiach a na farmách. Pôvodne boli známe ako “stajňové pinče” a ich úlohou bolo chrániť majetok a loviť hlodavce v stajniach a okolo nich.

V priebehu 18. a 19. storočia sa nemecký pinč začal špecializovať na lov menšej zveri, ako sú králiky a líšky. Jeho rýchlosť, obratnosť a vytrvalosť z neho robili vynikajúceho poľovného psa. Vďaka svojej inteligencii a prispôsobivosti sa však nemecký pinč uplatnil aj v iných oblastiach, ako napríklad stráženie domu a sprievod psa.

Plemeno nemecký pinč bolo oficiálne uznané v roku 1879, kedy bol založený prvý klub chovateľov. V nasledujúcich desaťročiach sa plemeno ďalej rozvíjalo a jeho popularita rástla. Po druhej svetovej vojne sa však počet nemeckých pinčov výrazne znížil a plemeno sa ocitlo na pokraji vyhynutia.

Vďaka úsiliu niekoľkých nadšencov sa podarilo plemeno zachrániť a obnoviť jeho chov. Dnes je nemecký pinč opäť obľúbeným plemenom, ktoré sa cení pre svoju všestrannosť, inteligenciu a oddanosť rodine.

Nemecký pinč má svoje korene hlboko v nemeckej histórii.
Nemecký pinč má svoje korene hlboko v nemeckej histórii.

Vzhľad a štandard plemena

Nemecký pinč je stredne veľký pes s elegantnou a harmonickou stavbou tela. Podľa štandardu plemena by mal byť kvadratický, čo znamená, že jeho výška v kohútiku by mala byť približne rovnaká ako dĺžka tela.

Veľkosť, hmotnosť a proporcie:

 • Výška v kohútiku: Psy 45 – 50 cm, sučky 43 – 48 cm.
 • Hmotnosť: 14 – 20 kg.
 • Telo: Kompaktné, svalnaté s rovným chrbtom a hlbokým hrudníkom.
 • Nohy: Rovné, silné s dobre klenutými labkami.

Srsť:

 • Krátka, hustá, hladká a lesklá.
 • Bez podsady.
 • Prilieha k telu.

Farby srsti:

 • Čierna s pálením: Čierna srsť s jasne ohraničenými pálenými znakmi nad očami, na lícach, hrudi, spodnej strane chvosta a labkách.
 • Červená: Jednofarebná červená srsť v rôznych odtieňoch od svetlej po tmavočervenú.
 • Hnedá: Jednofarebná hnedá srsť v rôznych odtieňoch.

Charakteristické znaky:

 • Hlava: Úzka, dlhá s plochým čelom a výrazným stopom.
 • Oči: Tmavé, oválne, stredne veľké s živým výrazom.
 • Uši: Vysoko nasadené, v tvare písmena V, preklopené dopredu.
 • Chvost: Vysoko nasadený, krátky, nesený šabľovito alebo kosákovito.

Nemecký pinč je pes s elegantným a športovým vzhľadom, ktorý vyžaruje energiu a sebavedomie. Jeho krátka, lesklá srsť a výrazné sfarbenie mu dodávajú jedinečný šarm.

Pozrite si tiež: Moskovský strážny pes – 7 dôležitých informácií

Povaha a temperament nemeckého pinča

Nemecký pinč je pes s výraznou osobnosťou, ktorá sa vyznačuje kombináciou inteligencie, energie, vernosti a ostražitosti. Jeho temperament z neho robí skvelého spoločníka pre aktívnych ľudí a rodiny, ktoré sú ochotné venovať sa jeho výchove a socializácii.

Inteligencia, energia a temperament:

Nemecký pinč je veľmi inteligentný a učenlivý pes, ktorý rýchlo chápe nové povely a triky. Je to živý a temperamentný pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. Ak sa nudí, môže sa stať deštruktívnym alebo hyperaktívnym. Preto je dôležité zabezpečiť mu dostatok fyzickej aktivity a zaujímavých hier, ktoré ho zabavia a zamestnajú jeho myseľ.

Vernosť a oddanosť rodine:

Nemecký pinč je veľmi verný a oddaný svojej rodine. Miluje byť v centre diania a zapájať sa do všetkých rodinných aktivít. Je to ochranársky pes, ktorý bude vždy stáť na strane svojich blízkych a brániť ich pred nebezpečenstvom. Jeho láska a oddanosť sú neoceniteľné a robia z neho skvelého rodinného psa.

Sebavedomie a ostražitosť:

Nemecký pinč je sebavedomý a ostražitý pes, ktorý si vždy zachováva nadhľad. Je to dobrý strážca, ktorý vás upozorní na každého cudzieho človeka alebo zviera, ktoré sa priblíži k vášmu domu. Jeho ostražitosť by však nemala byť prehnaná a mala by byť vyvážená správnou socializáciou, aby sa pes nestal príliš podozrievavým alebo agresívnym.

Vzťah k deťom a iným zvieratám:

Pri správnej socializácii a výchove sa nemecký pinč dobre znáša s deťmi a inými domácimi zvieratami. Je to hravý a trpezlivý pes, ktorý sa rád zapája do hier s deťmi. Je však dôležité naučiť deti, ako správne zaobchádzať so psom a rešpektovať jeho hranice.

Vzťah k iným zvieratám môže byť trochu komplikovanejší, najmä ak ide o psy rovnakého pohlavia. Dôležitá je skorá socializácia a postupná adaptácia na nové zvieratá v domácnosti.

Celkovo možno povedať, že nemecký pinč je skvelý pes s mnohými pozitívnymi vlastnosťami. Jeho inteligencia, energia, vernosť a ostražitosť z neho robia všestranného spoločníka, ktorý sa hodí do aktívnej rodiny. Avšak, vyžaduje si dôslednú výchovu, socializáciu a dostatok pohybu, aby sa jeho potenciál naplno rozvinul.

Nemecký pinč je pes s výraznou osobnosťou, ktorá sa vyznačuje kombináciou inteligencie, energie, vernosti a ostražitosti.
Nemecký pinč je pes s výraznou osobnosťou, ktorá sa vyznačuje kombináciou inteligencie, energie, vernosti a ostražitosti.

Starostlivosť o nemeckého pinča

Starostlivosť o nemeckého pinča je pomerne nenáročná, no vyžaduje si pravidelnú pozornosť a dôslednosť, aby bol váš pes zdravý, šťastný a v dobrej kondícii.

Starostlivosť o srsť:

Krátka, hladká srsť nemeckého pinča nevyžaduje zložitú údržbu. Stačí ju pravidelne kefovať, aby ste odstránili odumreté chlpy a udržali ju lesklú. Kúpanie je potrebné len občas, keď je pes špinavý. Používajte kvalitný šampón pre psy, aby ste predišli podráždeniu pokožky.

Výživa a kŕmenie:

Nemecký pinč potrebuje vyváženú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny pre zdravý rast a vývoj. Kvalitné krmivo pre stredne veľké plemená s primeraným obsahom bielkovín a tukov je ideálnou voľbou. Dávkovanie krmiva prispôsobte veku, aktivite a zdravotnému stavu psa. Vždy dbajte na to, aby mal pes k dispozícii čerstvú vodu.

Cvičenie a pohybové aktivity:

Nemecký pinč je aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu. Denné prechádzky, beh, hry s loptou alebo frisbee sú skvelými spôsobmi, ako ho udržať v dobrej fyzickej a psychickej kondícii. Vďaka svojej inteligencii a učenlivosti sa nemecký pinč rád zapája aj do rôznych psích športov, ako je agility, dogdancing alebo obedience.

Výcvik a socializácia:

Nemecký pinč je inteligentný a učenlivý pes, ale môže byť aj tvrdohlavý a dominantný. Preto je dôležité začať s jeho výcvikom už od útleho veku a byť dôsledný a trpezlivý. Pozornosť venujte najmä socializácii, aby sa pes naučil správne reagovať na iné psy, zvieratá a ľudí. Socializácia je kľúčová pre prevenciu problémového správania a agresivity.

Tipy:

 • Venujte sa výcviku pravidelne a krátkymi intervalmi, aby ste udržali pozornosť psa.
 • Používajte pozitívne metódy výcviku, ako sú odmeny a pochvaly.
 • Vyhýbajte sa trestom a fyzickému nátlaku, ktoré môžu poškodiť vzťah so psom.
 • Navštevujte s nemeckým pinčom rôzne miesta a situácie, aby si zvykol na rôzne podnety a prostredie.
 • Zapisujte ho do kurzov poslušnosti alebo psích športov, kde sa môže socializovať s inými psami a učiť sa nové veci.

Správna starostlivosť o nemeckého pinča mu zabezpečí dlhý, zdravý a šťastný život po vašom boku. Venujte mu dostatok lásky, pozornosti a aktivity a on sa vám odmení svojou vernosťou a oddanosťou.

Nemecký pinč je vo všeobecnosti zdravé plemeno s priemernou dĺžkou života 12 až 16 rokov.
Nemecký pinč je vo všeobecnosti zdravé plemeno s priemernou dĺžkou života 12 až 16 rokov.

Zdravie nemeckého pinča

Nemecký pinč je vo všeobecnosti zdravé plemeno s priemernou dĺžkou života 12 až 16 rokov. Avšak, ako každé plemeno, aj nemecký pinč môže byť náchylný na určité zdravotné problémy.

Bežné zdravotné problémy:

 • Dysplázia bedrového kĺbu: Toto dedičné ochorenie postihuje kĺby a môže spôsobiť bolesť a obmedzenú pohyblivosť. Chovatelia by mali mať svoje psy testované na dyspláziu pred ich zaradením do chovu.
 • Očné problémy: Nemecké pinče môžu trpieť rôznymi očnými problémami, ako je progresívna retinálna atrofia (PRA), katarakta alebo šedý zákal. Pravidelné očné vyšetrenia u veterinára sú preto dôležité.
 • Kožné problémy: Niektoré jedince môžu mať sklony k alergiám alebo kožným infekciám. Dôležitá je správna starostlivosť o srsť a kožu.
 • Epilepsia: Hoci nie je veľmi častá, epilepsia sa môže vyskytnúť aj u nemeckých pinčov.

Preventívna starostlivosť a pravidelné veterinárne prehliadky:

Prevencia je kľúčom k udržaniu zdravia vášho nemeckého pinča. Pravidelné veterinárne prehliadky, očkovanie, odčervovanie a kontrola zubov sú základom preventívnej starostlivosti.

Okrem toho je dôležité dbať na správnu výživu, dostatok pohybu a mentálnu stimuláciu. Udržiavanie zdravej hmotnosti a vyhýbanie sa nadmernému zaťaženiu kĺbov môže pomôcť predchádzať problémom s kĺbmi.

Ak spozorujete akékoľvek zmeny v správaní alebo zdravotnom stave vášho psa, neváhajte kontaktovať veterinára. Včasná diagnostika a liečba môžu výrazne zlepšiť prognózu a kvalitu života vášho nemeckého pinča.

Nemecký pinč ako rodinný pes

Nemecký pinč môže byť skvelým rodinným psom, ale je dôležité zvážiť jeho špecifické potreby a temperament, aby ste sa uistili, že sa hodí do vášho životného štýlu.

Vhodnosť pre aktívnych ľudí a rodiny:

Nemecký pinč je energický a aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a mentálnej stimulácie. Je ideálny pre aktívnych ľudí a rodiny, ktoré radi trávia čas vonku a sú ochotné venovať sa psím športom alebo iným aktivitám, ktoré zamestnajú jeho myseľ a telo. Ak hľadáte psa na gaučové leňošenie, nemecký pinč pre vás nie je vhodnou voľbou.

Potreba dôslednej výchovy a socializácie:

Nemecký pinč je inteligentný a učenlivý, ale môže byť aj tvrdohlavý a nezávislý. Preto je dôležité začať s jeho výchovou a socializáciou už od útleho veku. Dôslednosť, trpezlivosť a pozitívne metódy výcviku sú kľúčové pre úspech. Nemecký pinč potrebuje jasné pravidlá a hranice, aby sa cítil bezpečne a vedel, čo sa od neho očakáva.

Socializácia je rovnako dôležitá ako výcvik. Vystavujte svojho nemeckého pinča rôznym ľuďom, psom a situáciám, aby sa naučil správne reagovať a nebol plachý alebo agresívny. Pravidelné návštevy psích ihrísk, kurzy poslušnosti alebo spoločné prechádzky s inými psami sú skvelým spôsobom, ako podporiť jeho socializáciu.

Zváženie životného štýlu a možností venčenia:

Predtým, ako si zaobstaráte nemeckého pinča, zvážte svoj životný štýl a možnosti venčenia. Tento pes potrebuje dostatok pohybu a priestoru na vybehanie. Ak bývate v byte a nemáte možnosť zabezpečiť mu dostatok pohybu vonku, nemecký pinč nemusí byť pre vás vhodným plemenom.

Nemecký pinč môže byť skvelým rodinným psom, ak mu dokážete poskytnúť dostatok pohybu, mentálnej stimulácie a dôslednú výchovu. Je to verný, oddaný a inteligentný spoločník, ktorý vám prinesie veľa radosti a zábavy.

Záver

Nemecký pinč je očarujúce plemeno, ktoré v sebe spája eleganciu, inteligenciu a športový duch. Jeho pôvod siaha až do dávnej histórie Nemecka, kde bol cenený pre svoju všestrannosť a pracovné schopnosti. Dnes je nemecký pinč obľúbeným rodinným psom a športovým spoločníkom, ktorý sa vyznačuje vernosťou, oddanosťou a živým temperamentom.

Výhody nemeckého pinča:

 • Inteligentný a učenlivý
 • Verný a oddaný rodine
 • Aktívny a energický
 • Všestranný a prispôsobivý
 • Dobrý strážca
 • Nenáročná starostlivosť o srsť

Nevýhody nemeckého pinča:

 • Potrebuje veľa pohybu a mentálnej stimulácie
 • Môže byť tvrdohlavý a nezávislý
 • Vyžaduje dôslednú výchovu a socializáciu
 • Nie je vhodný pre každého (rodiny s malými deťmi, neaktívnych ľudí)

Odporúčania pre potenciálnych majiteľov:

Ak zvažujete kúpu nemeckého pinča, zvážte nasledovné:

 • Ste aktívny človek alebo rodina, ktorá môže poskytnúť psovi dostatok pohybu a zábavy?
 • Ste ochotní venovať čas a energiu výcviku a socializácii psa?
 • Máte skúsenosti s výchovou psov alebo ste ochotní sa učiť nové veci?
 • Máte dostatok času na venčenie a hranie sa so psom?

Ak ste na všetky otázky odpovedali áno, nemecký pinč môže byť pre vás tým pravým psím spoločníkom. Je to pes, ktorý vám prinesie veľa radosti, zábavy a lásky, ak mu poskytnete to, čo potrebuje.

Referencie

Deutscher Pinscher: Charakter, Haltung und Pflege

Deutscher Pinscher: Rassebeschreibung

German Pinscher Dog Breed Information

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *