Plemená psov

Nemecký stavač – 7 dôležitých informácií

Nemecký stavač - 7 dôležitých informácií


Nemecký stavač, známy svojou eleganciou, všestrannosťou a inteligenciou, patrí medzi najpopulárnejšie lovecké plemená na svete. Toto plemeno, ktoré má hlboké korene v nemeckej histórii, bolo po stáročia uznávané pre svoje vynikajúce lovecké schopnosti, či už v poli, v lese alebo pri vode. Nemecký stavač je rozdelený na dve hlavné varietky: krátkosrstý (Deutsch Kurzhaar), drátkosrstý (Deutsch Drahthaar) a dlhosrstý (Deutsch Langhaar), pričom každý typ má svoje jedinečné charakteristiky prispôsobené rôznym loveckým štýlom a terénom.

Jeho pôvod siaha do 19. storočia, keď sa začali systematické chovy s cieľom vytvoriť plemeno, ktoré by bolo schopné vykonávať rôzne lovecké úlohy. Nemecký stavač bol vyšľachtený tak, aby bol nielen vynikajúcim stopárom a aportérom, ale aby sa tiež vyznačoval vynikajúcou poslušnosťou a schopnosťou pracovať v tesnej spolupráci s ľudským partnerom. Jeho všestrannosť a schopnosť adaptácie na rôzne lovecké situácie mu zabezpečili obľúbenosť nielen v Nemecku, ale aj po celom svete.

Všeobecná charakteristika nemeckého stavača zahŕňa jeho atletickú postavu, silný, no elegantný vzhľad a inteligentný, pozorný výraz. Plemeno je známe svojou vytrvalosťou, energiou a ochotou pracovať, čo ho robí ideálnym spoločníkom pre aktívnych jedincov a rodiny. Nemecký stavač je tiež veľmi lojálny a oddaný svojej rodine, čo ho robí výborným rodinným psom, keď nie je na love. S príslušnou socializáciou a výchovou sa dobre zmieša s deťmi a inými domácimi zvieratami, čím vytvára harmonický domov pre všetkých jeho členov.

TIP – Vodný pes – 5 super plemien

História plemena

História nemeckého stavača je bohatá a fascinujúca, odzrkadľujúca jeho vývoj z viacerých loveckých psov k všestrannému plemenu, ktoré poznáme dnes. Tento vývoj nebol len výsledkom selektívneho chovu, ale aj odrážal meniace sa požiadavky na lovecké psy v priebehu času.

Počiatky a vývoj

 • 19. storočie: Východiskovým bodom pre formovanie plemena bolo Nemecko, kde sa začal sústredený chov s cieľom vytvoriť všestranného loveckého psa. Chovatelia sa zamerali na psy, ktorí excelovali v rôznych loveckých disciplínach – od stopovania a aportovania po prácu vo vode a v hustých porastoch.
 • 1880s: Boli stanovené prvé štandardy plemena pre nemeckého krátkosrstého stavača, čo znamenalo kľúčový míľnik v jeho rozvoji. Tieto štandardy definovali ideálne fyzické a temperamentové vlastnosti plemena.

Rozvoj variet

 • Dlhá a drátkovitá srsť: Postupom času sa vyvinuli aj iné varianty plemena, vrátane dlhosrstého a drátkosrstého nemeckého stavača, aby sa vyhovelo rôznym požiadavkám na loveckú prácu v rôznych prostrediach. Každá varieta má špecifické vlastnosti prispôsobené konkrétnym podmienkam a úlohám.

Medzinárodné uznánie

 • 20. storočie: Nemecký stavač získal medzinárodné uznanie a rozšíril sa mimo Nemecka, čiastočne vďaka svojej všestrannosti a schopnosti prispôsobiť sa rôznym typom lovu a prostrediam. Plemeno sa stalo obľúbeným nielen v Európe, ale aj v Severnej Amerike a iných častiach sveta.

Moderné časy

 • Dnes: Nemecký stavač si zachováva svoje postavenie ako jedno z najobľúbenejších a najuznávanejších loveckých plemien na svete. Jeho popularita prekračuje účely lovu; je tiež ceněný ako rodinný spoločník, vďaka svojej inteligencii, oddanosti a schopnosti adaptácie na život v domácnosti.

Kľúčové milníky

 • Zavedenie prvých štandardov plemena v 1880s.
 • Rozvoj rôznych variet (krátkosrstá, dlhosrstá, drátkosrstá) na základe špecifických loveckých potrieb.
 • Medzinárodné rozšírenie a uznánie v 20. storočí.
 • Udržanie si popularity ako loveckého a rodinného psa v moderných časoch.

Nemecký stavač sa stal symbolom loveckej excelencie a všestrannosti. Jeho schopnosť prispôsobiť sa a excelovať v rôznych loveckých situáciách a jeho povaha činí toto plemeno obľúbeným výberom pre mnohých do dnešného dňa.

Nemecký stavač si zachováva svoje postavenie ako jedno z najobľúbenejších a najuznávanejších loveckých plemien na svete.

Fyzické charakteristiky

Veľkosť: Nemecký stavač je stredne veľké až veľké plemeno. Samci dosahujú výšku v kohútiku približne 58 až 64 cm, zatiaľ čo samice sú mierne menšie s výškou približne 53 až 59 cm. Táto veľkosť umožňuje plemenu efektívne pracovať v rôznych terénoch bez ohľadu na náročnosť úlohy.

Farba srsti: Srst nemeckého stavača sa vyskytuje v rôznych farbách a vzoroch. Najbežnejšie sú pevné farby ako čierna, hnedá alebo pelechová, často s bielymi značeniami alebo pelechovým vzorom. Drátkosrsté a dlhosrsté variety môžu mať aj iné kombinácie farieb.

Typ srsti: Rozlišujeme tri hlavné varianty plemena založené na type srsti: krátkosrstý (Deutsch Kurzhaar) s krátkou, hustou a lesklou srstou; dlhosrstý (Deutsch Langhaar) s dlhou, mäkkou srstou pokrývajúcou celé telo; a drátkosrstý (Deutsch Drahthaar) s tvrdou, drsnou srstou na ochranu pred náročnými vonkajšími podmienkami.

Vzhľad: Nemecký stavač má silné, atletické telo s harmonickými proporcmi, čo mu zabezpečuje vynikajúcu pohyblivosť a vytrvalosť. Má širokú hlavu s výraznými tmavými očami, ktoré odzrkadľujú jeho inteligenciu a ostražitosť. Jeho uši sú stredne dlhé a visia pozdĺž hlavy, čo pridáva na jeho charakteristickom výraze.

Povaha

Temperament: Nemecký stavač je známy svojou vyrovnanosťou, inteligenciou a energičnosťou. Má silný lovecký inštinkt, ale je tiež veľmi ovládateľný a ochotný spolupracovať s ľuďmi. Jeho adaptabilita a túžba po práci ho robia ideálnym pre rôzne druhy tréningu a aktivít.

Správanie s ľuďmi a inými zvieratami: Nemecký stavač je známy svojou priateľskosťou a lojalitou voči svojej rodine. S príslušnou socializáciou sa dobre zmieša s deťmi a inými domácimi zvieratami. Jeho priateľská a otvorená povaha z neho robí výborného rodinného spoločníka.

Vhodnosť pre rodiny: Vďaka svojej adaptabilite a milému temperamentu je nemecký stavač vynikajúcim výberom pre rodiny. Potrebuje však dostatok pohybu a mentálnej stimulácie, aby bol šťastný a zdravý. Jeho ochotný a trpezlivý charakter spolu s vrodenou inteligenciou umožňuje rodinám zažiť radosti spojené s výchovou a tréningom aktívneho psa.

Celkovo nemecký stavač predstavuje plemeno, ktoré dokáže byť nielen vynikajúcim pracovným psom, ale aj milujúcim a oddaným členom rodiny. Jeho všestrannosť a schopnosť prispôsobiť sa rôznym životným situáciám ho robia ideálnym spoločníkom pre aktívne domácnosti, ktoré dokážu uspokojiť jeho fyzické a mentálne potreby.

TIP – Československý vlčiak (ovčiak) – 10 dôležitých informácií

Výchova a tréning

Nemecký stavač je inteligentné a všestranné plemeno, ktoré je ochotné a schopné učiť sa. Jeho výchova a tréning vyžadujú konzistentný prístup, pozitívne posilňovanie a dostatočnú mentálnu stimuláciu. Tu sú niektoré rady a tipy, ktoré vám pomôžu v tréningu nemeckého stavača:

Základy výchovy a tréningu

 1. Skorá socializácia: Začnite socializáciu a základný tréning už vo veľmi mladom veku. Exponujte šteňa rôznym ľuďom, zvieratám, situáciám a zvukom, aby sa stalo vyrovnaným a sebaistým dospelým psom.
 2. Pozitívne posilňovanie: Nemecké stavače sú mimoriadne citlivé na tón hlasu a reagujú najlepšie na pozitívne posilňovanie, ako sú pochvaly, pamlasky alebo hračky, ako odmeny za dobré správanie.
 3. Konzistentnosť: Buďte v tréningu konzistentní. Psy potrebujú jasné a konzistentné signály, aby pochopili, čo od nich očakávate. Neustále menenie pravidiel alebo príkazov môže psa zmiasť.

Efektívne metódy tréningu

 1. Tréning poslušnosti: Začnite s jednoduchými príkazmi, ako sú “sadni”, “ľahni”, “tu” a postupne prechádzajte k zložitejším úlohám. Nemecké stavače majú tendenciu učiť sa rýchlo a radi sa chcu páčiť svojmu majiteľovi.
 2. Tréning klikrom: Táto metóda využíva zvuk klikra na označenie správneho správania v presnom momente, keď k nemu došlo, nasledované odmenou. Je to veľmi účinný spôsob tréningu, ktorý podporuje pozitívnu komunikáciu medzi vami a vašim psom.
 3. Hra a mentálna stimulácia: Vzhľadom na ich inteligenciu a energickú povahu, nemecké stavače vyžadujú veľa mentálnej stimulácie. Hry založené na hľadaní a aportovaní, tréningové hračky a kurzy agility môžu pomôcť udržať ich telo aj myseľ aktívne.

Na čo si dávať pozor

 • Vyhnite sa negatívnemu posilňovaniu: Trestanie alebo príliš tvrdý prístup môže poškodiť vzťah s vašim psom a viesť k nežiaducemu správaniu.
 • Trpezlivosť a dôslednosť: Tréning môže vyžadovať čas a trpezlivosť, najmä pri náročnejších úlohách. Buďte trpezliví a dôslední vo svojich očakávaniach a metodách.

Nemecký stavač, s jeho inteligenciou a túžbou pracovať, môže byť výzvou aj radosťou trénovať. Jeho schopnosť rýchlo sa učiť a túžba spolupracovať robia z tréningu príležitosť na posilnenie väzby medzi vami a vaším psom. S pravým prístupom a metodami môže tréning nemeckého stavača poskytnúť obom stranám veľa spokojnosti a úspechu.

Začnite socializáciu a základný tréning už vo veľmi mladom veku.
Začnite socializáciu a základný tréning už vo veľmi mladom veku.

Starostlivosť o nemeckého stavača

Stravovanie

 • Vyvážená diéta: Nemeckému stavačovi je potrebná vyvážená diéta, ktorá zohľadňuje jeho vek, veľkosť a úroveň aktivity. Kvalitné suché krmivo pre psy, určené pre stredné až veľké plemená s vysokou aktivitou, je dobrým východiskom. Množstvo a frekvencia kŕmenia by mali zodpovedať odporúčaniam výrobcu krmiva a prípadne aj radám veterinára.
 • Čerstvá voda: Zabezpečte, aby mal váš pes neustále prístup k čerstvej pitnej vode.

Čistenie srsti

 • Pravidelná údržba: Typ srsti určuje četnosť a metódy starostlivosti. Krátkosrsté variety vyžadujú minimum údržby, zatiaľ čo dlhosrsté a drátkosrsté variety potrebujú častejšie česanie a prípadné strihanie, aby sa predišlo zamotaniu srsti a udržiavala sa v dobrom stave.
 • Kúpanie: Kúpajte len keď je to nevyhnutne potrebné, aby ste zachovali prirodzené oleje chrániace srst psa.

Fyzická a psychická kondícia

 • Dostatok pohybu: Nemecký stavač potrebuje pravidelný a intenzívny pohyb. Dlhé prechádzky, beh, hry s aportom a agility tréning sú výborné spôsoby, ako udržať psa fyzicky a mentálne stimulovaného.
 • Mentálna stimulácia: Rôzne hračky na žuvanie, puzzle hračky a tréningové hry môžu pomôcť udržať myseľ psa aktívnu a zabrániť nudou.

Zdravotné problémy

Nemecké stavače sú pomerne zdravé plemeno, ale ako všetky plemená, aj oni môžu byť náchylné na určité zdravotné problémy:

 • Kĺbové problémy: Dysplázia bedrového kĺbu a dysplázia lakťového kĺbu patria medzi najčastejšie kĺbové problémy. Udržiavanie zdravej hmotnosti a pravidelná, nie príliš náročná fyzická aktivita môžu pomôcť minimalizovať riziko.
 • Genetické ochorenia: Niektoré genetické ochorenia, ako sú určité formy krvácavých porúch (napr. Von Willebrandova choroba), môžu byť v plemene prítomné. Testovanie rodičov pred chovom môže pomôcť znižovať riziko.
 • Starostlivosť o uši: Vzhľadom na to, že majú visiace uši, môžu byť náchylné k infekciám uší. Pravidelná kontrola a čistenie uší môže predchádzať týmto problémom.

Prevencia

 • Pravidelné veterinárne prehliadky: Umožňujú skoré odhalenie a liečbu potenciálnych zdravotných problémov.
 • Očkovanie a parazitická prevencia: Sú kľúčové pre udržanie zdravia vášho psa.
 • Vyvážená strava a dostatok cvičenia: Sú základom pre udržanie psa v dobrej fyzickej kondícii a predchádzanie obezite, ktorá môže prispieť k zdravotným problémom.

Starostlivosť o nemeckého stavača vyžaduje čas a angažovanosť, ale s pravým prístupom môžete svojmu psovi zabezpečiť dlhý, zdravý a šťastný život.

Historicky boli nemecké stavače vyšľachtené predovšetkým na lov.
Historicky boli nemecké stavače vyšľachtené predovšetkým na lov.

Využitie plemena

Nemecký stavač je plemeno s bohatou históriou a širokým spektrom využitia, ktoré sa vyvíjalo a prispôsobovalo požiadavkám a potrebám ľudí počas storočí. Jeho univerzálnosť, inteligencia a vynikajúce pracovné vlastnosti učinili z tohto plemena cenného spoločníka v rôznych oblastiach.

Historické využitie

Historicky boli nemecké stavače vyšľachtené predovšetkým na lov. Vďaka ich všestrannosti a schopnosti pracovať v rôznych terénoch a poveternostných podmienkach sa stali obľúbenými medzi lovci. Ich úlohy zahŕňali stopovanie, vyháňanie, aportovanie lovu a prácu vo vode. Ich vynikajúce čuchové schopnosti, vytrvalosť a poslušnosť ich predurčili na to, aby excelovali v lovu na pernatú aj drobnú zver.

Súčasné využitie

Dnes sa nemecké stavače využívajú nielen v tradičných úlohách, ako je lov, ale aj v mnohých ďalších oblastiach:

 • Spoločenskí psi: Vďaka svojej priateľskej povaha a vysokému stupňu adaptability sa nemecké stavače stali obľúbenými rodinnými spoločníkmi. Sú známe svojou lojalitou, inteligenciou a schopnosťou vytvárať silné väzby so svojimi ľudskými spoločníkmi.
 • Canisterapia: Ich inteligencia, citlivý prístup k ľuďom a schopnosť učiť sa robia z nemeckých stavačov vynikajúcich terapeutických psov. Sú nasadzovaní v školách, nemocniciach, domovoch pre seniorov a iných zariadeniach, kde poskytujú útechu, spoločnosť a emocionálnu podporu.
 • Záchranné služby: V niektorých prípadoch sa využívajú aj v záchranných službách, kde ich výnimočné čuchové schopnosti a výcvik umožňujú vyhľadávať ľudí zasypaných v lavínach alebo ztratených v prírode.
 • Súťaže a športy: Nemecké stavače sa zúčastňujú na rôznych psích športoch, vrátane agility, obedience (poslušnosť), flyballu a dokonca aj výstav psích plemien. Ich inteligencia, poslušnosť a fyzické schopnosti ich robia konkurencieschopnými v mnohých disciplínach.
 • Práca s políciou a vojenskými zložkami: V niektorých krajinách sú nemecké stavače trénované a nasadené ako policajné psy na detekciu drog, výbušnín alebo ako strážne psy.

Nemecký stavač si udržiava svoju pozíciu ako všestranné plemeno, schopné prispôsobiť sa širokej škále úloh a prostredí. Od tradičných loveckých úloh po moderné služby pre spoločnosť, ich inteligencia, adaptabilita a túžba po práci ich robia cennými a milovanými spoločníkmi vo všetkých oblastiach ich nasadenia.

TIP – Tibetský teriér – 10 dôležitých informácií

Kúpa psa

Pri kúpe šteňaťa nemeckého stavača je dôležité postupovať zodpovedne a vybrať si seriózneho chovateľa, ktorý má zdravie a pohodu psov na prvom mieste. Tu sú kľúčové rady, ktoré by ste mali zvážiť:

Výber seriózneho chovateľa

 1. Reputácia: Hľadajte chovateľa s dobrou reputáciou, ktorý je známy tým, že produkuje zdravé, dobre socializované šteňatá. Odporúčania od predchádzajúcich zákazníkov alebo veterinárnych lekárov môžu byť užitočné.
 2. Skúsenosti a odborné znalosti: Seriózni chovatelia majú hlboké znalosti o plemene a sú ochotní zdieľať informácie o histórii plemena, špecifických potrebách a potenciálnych zdravotných problémoch.
 3. Zdravotné prehliadky: Uznávaní chovatelia podstupujú svoje psy pravidelným zdravotným testom, aby minimalizovali riziko dedičných ochorení. Požiadajte o zdravotné osvedčenia rodičov šteňaťa.
 4. Podmienky chovu: Navštívte chovateľa, ak je to možné, aby ste videli, v akých podmienkach sú psy a šteňatá chované. Zdravé a šťastné šteňatá by mali byť chované v čistej, bezpečnej a stimulujúcej prostredí.
 5. Podpora a záruky: Seriózni chovatelia poskytujú po predaji podporu a poradenstvo a sú ochotní odpovedať na akékoľvek otázky týkajúce sa starostlivosti o šteňa. Mnohí tiež ponúkajú zdravotné záruky na dedičné ochorenia.

Ceny, registrácia a dostupnosť šteňiat

 • Cena: Cena šteňaťa nemeckého stavača sa môže výrazne líšiť v závislosti od mnohých faktorov, vrátane pôvodu, kvality rodičov, chovateľskej stanice a účelu psa (spoločník, pracovný pes, výstavný pes). Ceny sa môžu pohybovať od niekoľkých stoviek do niekoľkých tisíc eur.
 • Registrácia: Seriózne chovateľské stanice registrirujú svoje šteňatá v príslušných kynologických organizáciách, čo zaručuje ich pôvod a kvalitu. Uistite sa, že dostanete všetky potrebné dokumenty, vrátane rodokmeňa a zdravotných osvedčení.
 • Dostupnosť: Kvalitné šteňatá od renomovaných chovateľov môžu byť často rezervované dlho dopredu. Buďte pripravení čakať na vhodné šteňa, najmä ak máte špecifické požiadavky na pohlavie, farbu alebo výkonnosť.

Zodpovedná kúpa šteňaťa znamená robiť domáce úlohy a tráviť čas hľadaním správneho chovateľa. Týmto prístupom si môžete byť istí, že váš nový štvornohý priateľ bude zdravý, šťastný a dobre prispôsobený člen vašej rodiny.

Nemecký stavač je všestranné, inteligentné a energické plemeno

Záver

Nemecký stavač je všestranné, inteligentné a energické plemeno, ktoré si získalo srdcia mnohých ľudí po celom svete svojou lojalitou, pracovnými schopnosťami a výnimočným charakterom. Správna výchova, starostlivosť a vhodné využitie týchto psov sú kľúčové pre ich šťastný a zdravý život, ako aj pre spokojnosť a radost ich majiteľov.

Dôležitosť správnej výchovy a starostlivosti

 • Výchova: Ranná socializácia a konzistentný, pozitívne orientovaný tréning sú nevyhnutné pre vývoj dobre prispôsobeného a poslušného psa. Nemecký stavač, vďaka svojej inteligencii a túžbe páčiť sa, reaguje výborne na pozitívne posilňovanie a je schopný dosiahnuť vynikajúce výsledky v mnohých druhoch tréningu a psích športoch.
 • Starostlivosť: Adekvátne stravovanie, pravidelná fyzická aktivita a dostatočná mentálna stimulácia sú nevyhnutné pre udržanie zdravia a šťastia nemeckého stavača. Pravidelné veterinárne prehliadky a starostlivosť o srst, pazúriky a zuby zabezpečia, že váš pes zostane v optimálnej kondícii.

Vhodné využitie plemena

Nemecký stavač je nadšený a schopný spoločník v mnohých aktivitách, od tradičného lovu až po canisterapiu, záchranné operácie a psie športy. Jeho flexibilita a adaptabilita umožňujú majiteľom spoločne sa zapojiť do širokej škály aktivít, čo ešte viac posilňuje vzťah medzi psom a majiteľom.

Odporúčania pre budúcich majiteľov

 1. Venujte čas výberu správneho šteňaťa od zodpovedného chovateľa, ktorý kladie dôraz na zdravie, temperament a socializáciu svojich psov.
 2. Buďte pripravení na záväzok, ktorý nemecký stavač predstavuje, vrátane času a energie potrebnej na jeho výchovu, tréning a každodennú starostlivosť.
 3. Zapojte sa do aktivít, ktoré vyhovujú prirodzeným inštinktom a schopnostiam vášho psa, či už je to šport, lov alebo akákoľvek iná aktivita, ktorá umožňuje nemeckému stavačovi využiť jeho energiu a inteligenciu.
 4. Nezabúdajte na význam lásky a pozornosti, ktoré sú pre šťastný a vyvážený vzťah nevyhnutné. Nemecký stavač je veľmi sociálne plemeno, ktoré vyžaduje blízky vzťah so svojou rodinou.

Adoptovať nemeckého stavača znamená získať lojálneho, inteligentného a aktívneho spoločníka, ktorý vám môže priniesť roky radosti a spoločných dobrodružstiev. Správnou starostlivosťou, tréningom a láskou sa nemecký stavač stane neoddeliteľnou a neoceniteľnou súčasťou vášho života.

Referencie

German Shorthaired Pointer Dog Breed Information

German Short-Haired Pointer Dog Breed

German Shorthaired Pointer Dog Breed Information

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *