Plemená psov

Pomeranian – 6 dôležitých informácií

Pomeranian - 6 dôležitých informácií

Pomeranian, známy aj ako Trpasličí špic, je jedným z najroztomilejších a najobľúbenejších psích plemien na svete. Tento malý, ale výrazný pes je známy svojou hravou povahou, zvedavým výrazom a bohatou, nadýchanou srstou. Pomeranian patrí do skupiny špicov a je obzvlášť populárny pre svoju malú veľkosť a často farebnú srsť, ktorá môže mať rôzne odtiene od čiernej, cez hnedú, až po oranžovú a bielu.

Historický pôvod Pomeranianov siaha do oblastí Pomerania, regiónu na hraniciach dnešného Poľska a Nemecka, odkiaľ plemeno získalo svoj názov. Pôvodne boli tieto psy oveľa väčšie a používali sa ako pastierske psy. Ich popularita vzrástla v 18. storočí, najmä vďaka kráľovným, ako bola anglická kráľovná Victoria, ktorá mala osobitnú náklonnosť k tomuto plemenu. Počas svojho života kráľovná Victoria chovala viacero Pomeranianov, čo výrazne prispelo k ich popularite a taktiež iniciovalo trend chovu menších jedincov.

S postupom času sa veľkosť Pomeranianov výrazne zmenšila, avšak ich hravá a oddaná povaha zostala nezmenená. Dnes sú Pomeranianovia obľúbenými spoločníkmi v mnohých domácnostiach po celom svete a sú známi svojou inteligenciou, energiou a schopnosťou rýchlo sa učiť nové triky a povely. Toto plemeno pokračuje v získavaní srdcí mnohých milovníkov psov vďaka svojej jedinečnej osobnosti a roztomilému vzhľadu.

TIP – Kólia kratkosrstá – 6 dôležitých informácií

Charakteristiky plemena

Fyzické vlastnosti:

Pomeranian, známy aj ako Trpasličí špic, je malé plemeno psa, ktorého hmotnosť sa zvyčajne pohybuje medzi 1,4 a 3,2 kilogramami, pričom niektorí jedinci môžu vážiť až okolo 4,5 kilogramov. Ich výška sa pohybuje od 20 do 30 centimetrov. Jedným z najcharakteristickejších rysov plemena je jeho nadýchaná, dvojitá srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť a česanie. Srsť môže byť v rôznych farbách vrátane bielej, čiernej, hnedé, oranžovej, krémovej a viacerých kombinácií týchto farieb.

Pomeranian má kompaktný, ale robustný tvar tela s krátkym chrbtom. Jeho tvár je líščia s jasnými, žiarivými očami a malými, vzpriamenými ušami, čo mu dodáva veľmi roztomilý a zvedavý vzhľad. Chvost je typicky nosený nad chrbtom a je bohato osrstený.

Povahové rysy a temperament:

Pomeranianovia sú známi svojou živou, energickou a hravou povahou. Sú veľmi priateľskí a často sa naviažu na svojich majiteľov, čo ich robí vynikajúcimi spoločníkmi. Napriek svojej malej veľkosti majú silný charakter a často sa prejavujú ako veľmi odvážni a sebaistí.

Títo psi sú tiež veľmi inteligentní a zvedaví, rýchlo sa učia nové triky a povely. Majú tendenciu byť hlasití a upozorňovať na neznámy pohyb alebo zvuky, čo ich robí dobrými strážcami, napriek ich malej veľkosti. Je dôležité zabezpečiť im primeranú socializáciu od mladého veku, aby sa predišlo nadmernému štekaní alebo úzkostnému správaniu.

Pomeranianovia milujú byť stredobodom pozornosti a môžu mať tendenciu byť trochu nároční na pozornosť svojich majiteľov. Sú ideálni pre ľudí, ktorí hľadajú spoločníka a sú ochotní venovať čas a energiu ich výchove a starostlivosti. Ich oddanosť a schopnosť prispôsobiť sa rôznym prostrediam ich robí vhodnými pre život v bytoch aj v rodinných domoch.

Pomeranianovia sú známi svojou živou, energickou a hravou povahou.
Pomeranianovia sú známi svojou živou, energickou a hravou povahou.

Starostlivosť a výchova

Základná starostlivosť:

 1. Stravovanie: Pomeranianom by sa mala podávať vyvážená strava s dostatočným množstvom proteínov, tukov a vitamínov. Vhodná je kvalitná suchá granulovaná strava špeciálne určená pre malé plemená. Dôležité je sledovať ich príjem kalórií, pretože majú sklon k nadváhe.
 2. Česanie a starostlivosť o srsť: Ich hustá dvojitá srsť vyžaduje pravidelné česanie, najmenej 2-3 krát týždenne, aby sa predišlo zamotaniu a vzniku kožných problémov. Počas obdobia linutia je potrebné ich česať častejšie.
 3. Hygiena: Základná hygiena zahŕňa pravidelné čistenie zubov, kontrolu a čistenie uší a strihanie pazúrikov. Kúpanie by malo byť obmedzené len na potrebu, aby sa zachovala prirodzená olejová vrstva kože.

Výcvik a socializácia:

 1. Výcvik: Pomeranianovia sú inteligentní a zvedaví, čo uľahčuje ich výcvik. Dôležité je začať s výcvikom už vo veľmi mladom veku, vrátane základných povely ako “sadni”, “ľahni” a “poď”.
 2. Socializácia: Je kľúčová pre zabránenie nadmernému štekaní alebo úzkostnému správaniu. Malé špice by mali byť zoznamované s rôznymi ľuďmi, zvieratami a situáciami, aby sa stali dobre prispôsobenými a vyrovnanými psami.

Zdravotné aspekty:

 1. Bežné zdravotné problémy: Pomeranianovia môžu byť náchylní na zdravotné problémy ako luxácia pately, dentálne problémy, problémy so srdcom a kožné ochorenia.
 2. Prevencia a starostlivosť: Pravidelné návštevy veterinára, správne očkovanie, a udržiavanie vhodnej hmotnosti sú dôležité pre prevenciu a včasné odhalenie zdravotných problémov. Zdravý životný štýl, vrátane primeraného cvičenia a stravovania, je nevyhnutný pre dlhý a zdravý život vášho Pomeranian.

Dodržiavaním týchto zásad starostlivosti a výchovy si môžete byť istí, že váš Pomeranian bude zdravý, šťastný a dobre prispôsobený člen vašej rodiny.

TIP – Jack Russell Teriér

Život s pomeranianom

Život s Pomeranianom môže byť plný radosti a zábavy. Toto malé, energické plemeno prinesie do vašej domácnosti veľa života a pohybu. Pomeranianovia sú známi svojou priateľskou a hravou povahou, a tak sú skvelými spoločníkmi nielen pre jednotlivcov, ale aj pre rodiny.

Vhodné prostredie pre chov:

 1. Veľkosť domova: Pomeranianovia sú ideálnymi psami pre bytové podmienky vďaka svojej malej veľkosti. Sú však aktívne a potrebujú dostatok priestoru na hranie a pohyb.
 2. Bezpečnosť a pohodlie: Dôležité je zabezpečiť, aby bolo ich životné prostredie bezpečné a bez prístupu k nebezpečným predmetom alebo látkam. Mali by mať prístup k pohodlnému miestu na odpočinok a spánok.
 3. Prístup k vonkajšiemu prostrediu: Aj keď sú malé, radi trávia čas vonku, prechádzajú sa a hrajú si. Bezpečný dvor alebo pravidelné prechádzky sú ideálne.

Aktivity vhodné pre pomeranianov:

 1. Hry a zábava: Pomeranianovia milujú rôzne hry ako aportovanie, skrývanie hračiek alebo hry, ktoré stimulujú ich zvedavosť a inteligenciu.
 2. Denné prechádzky: Pravidelné krátke až stredne dlhé prechádzky sú dôležité pre udržanie ich fyzickej kondície a poskytnutie dostatku stimulácie.
 3. Výcvikové aktivity: Vzhľadom na ich inteligenciu, výcvikové aktivity, ako je učenie nových trikov alebo agility tréning, môžu byť nielen zábavné, ale aj prospešné pre ich mentálnu stimuláciu.
 4. Sociálne interakcie: Časté interakcie s ľuďmi a inými zvieratami pomáhajú zabezpečiť, že Pomeranian bude dobre socializovaný a vyrovnaný.

Zabezpečenie dostatočnej fyzickej a mentálnej stimulácie je kľúčové pre šťastného a zdravého Pomeranian. Toto plemeno je vhodné pre tých, ktorí majú čas a energiu venovať sa starostlivosti, hre a výchove tohto roztomilého psíka.

Pomeranianovia milujú rôzne hry ako aportovanie, skrývanie hračiek alebo hry, ktoré stimulujú ich zvedavosť a inteligenciu.
Pomeranianovia milujú rôzne hry ako aportovanie, skrývanie hračiek alebo hry, ktoré stimulujú ich zvedavosť a inteligenciu.

Pomeranian v rodine a spoločnosti

Interakcia pomeranianov s deťmi a inými domácimi zvieratami:

 1. S deťmi: Pomeranianovia sa môžu dobre viesť s deťmi, najmä ak sú správne socializovaní a ak sú deti naučené, ako sa s malým psom správne zaobchádzať. Je dôležité dohliadať na interakcie medzi Pomeranianmi a mladšími deťmi, aby sa predišlo náhodnému zraneniu psa alebo dieťaťa.
 2. S inými domácimi zvieratami: Pomeranianovia sa môžu vychádzať aj s inými domácimi zvieratami, najmä ak sú zvyknutí na ich prítomnosť od mladého veku. Mali by byť však dobre monitorovaní, najmä v prítomnosti väčších zvierat, aby sa zabránilo možným konfliktom.

Vhodnosť pre rôzne typy majiteľov a rodinných situácií:

 1. Pre jednotlivcov a starších ľudí: Pomeranian je ideálnym spoločníkom pre jednotlivcov a seniorov, vďaka svojej malej veľkosti a schopnosti prispôsobiť sa životu v menších priestoroch. Sú vynikajúcimi spoločníkmi, ktorí poskytujú lásku a spoločnosť.
 2. Pre rodiny: Tiež sú vhodní pre rodiny, vzhľadom na ich priateľskú a hravú povahu. Rodiny s malými deťmi by mali byť však ostražité a zaistiť, že interakcie sú vždy bezpečné a pod dohľadom.
 3. Pre aktívnych majiteľov: Aj keď sú malí, Pomeranianovia majú veľa energie a radi sa zapájajú do rôznych aktivít. Preto sú vhodní pre aktívnych majiteľov, ktorí ich môžu zapojiť do svojich aktivít a poskytnúť im dostatočnú fyzickú a mentálnu stimuláciu.
 4. Pre majiteľov s obmedzeným priestorom: Svojou malou veľkosťou sú ideálni aj pre život v bytových podmienkach, pod podmienkou, že majú prístup k pravidelným prechádzkam a hrám.

Pomeranianovia sú teda vhodní pre široké spektrum majiteľov a rodinných situácií. Sú flexibilní, prispôsobiví a dokážu priniesť veľa radosti a spoločnosti do života svojich majiteľov. Je však dôležité mať na pamäti, že ako každé plemeno, aj oni majú svoje špecifické potreby, ktoré je potrebné rešpektovať a napĺňať.

TIP – Bengálska mačka

Záver

Pomeranian, známy tiež ako Trpasličí špic, je roztomilé a energické plemeno, ktoré prináša do každej domácnosti radostnú atmosféru a lásku. S ich malou veľkosťou, hravou povahou a charakteristickou nadýchanou srsťou sú ideálnymi spoločníkmi pre rôzne typy majiteľov, od jednotlivcov a rodín až po seniorov.

Dôležité body o plemene:

 • Pomeranianovia sú malí, ale plní energie a vyžadujú pravidelnú fyzickú a mentálnu stimuláciu.
 • Ich dvojitá srsť si vyžaduje pravidelnú starostlivosť vrátane česania a občasného kúpania.
 • Sú známi ako inteligentní a rýchlo sa učia nové veci, čo uľahčuje ich výcvik.
 • Je dôležité začať s ich socializáciou už od mladého veku, aby boli dobre prispôsobení a vyrovnaní.
 • Zdravotne môžu mať špecifické potreby, vrátane starostlivosti o zuby, pazúriky a prevencie luxácie pately.

Prečo si vybrať pomeranian ako domáceho miláčika:

Pomeranian je skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú malého, ale hravého a oddaného psíka. Ich schopnosť prispôsobiť sa rôznym životným štýlom a prostrediam, spolu s ich nekonečnou láskou a vernosťou voči svojim majiteľom, ich robí ideálnymi domácimi miláčikmi. Ich osobnosť a charakteristický vzhľad prinášajú radostnú energiu do každej domácnosti. S pravidelnou starostlivosťou a láskou vám Pomeranian môže poskytnúť roky radosti a nezabudnuteľných spoločných chvíľ.

Doplnkové informácie (Nepovinné)

Profily významných pomeranianov alebo slávnych majiteľov:

 • Jedným z najznámejších Pomeranianov v histórii bol “Turi”, milovaný pes anglickej kráľovnej Victoria. Kráľovná Victoria mala veľký vplyv na popularizáciu tohto plemena a dokonca aj na jeho miniaturizáciu.
 • V súčasnosti sú Pomeranianovia obľúbenými psíkmi mnohých celebrít, vrátane Paris Hilton, ktorá je známa svojím miláčikom Tinkerbell. Títo malí spoločníci často sprevádzajú svojich slávnych majiteľov na verejných udalostiach a v médiách.

Zaujímavé fakty alebo populárne príbehy:

 • Pomeranian bol jedným zo spolucestujúcich na Titanicu. Pes menom Lady byl medzi pár šťastnými psíkmi, ktorým sa podarilo prežiť katastrofu.
 • Napriek svojej malej veľkosti, Pomeranianovia boli pôvodne chovaní ako pastierske a strážne psy v severnej Európe, čo vysvetľuje ich odvahu a teritoriálny inštinkt.

Informácie o adopciách, záchranných skupinách a chovateľských staniciach:

 • Existuje mnoho organizácií a záchranných skupín, ktoré sa špecializujú na plemeno Pomeranian. Tieto skupiny poskytujú útočisko, starostlivosť a hľadajú nové domovy pre Pomeranianov, ktorí boli opustení, zanedbávaní alebo potrebujú nový domov.
 • Pre tých, ktorí majú záujem o adopciu Pomeranianov, je dôležité obrátiť sa na dôveryhodné záchranné skupiny alebo renomované chovateľské stanice, ktoré dodržiavajú etické postupy chovu a zabezpečujú zdravie a pohodu týchto psov.
 • Záujemcovia by mali vždy vykonať dostatočný výskum a zvážiť svoje životné podmienky a schopnosti, aby sa uistili, že sú schopní poskytnúť vhodný domov pre Pomeranianovia a zvládnuť špecifické požiadavky tohto plemena.

Referencie

Pomeranian Dog Breed Information

Pomeranian Dog Breed Information & Characteristics

Pomeranian (Pom): Dog Breed Characteristics & Care

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *