Pes

Írsky seter: Elegantný lovec s ohnivým srdcom

Írsky seter

Írsky seter, známy svojou elegantnou postavou a ohnivo červenou srsťou, je pôvodom z Írska. Toto plemeno sa vyznačuje nielen svojou krásou, ale aj výnimočnými loveckými schopnosťami a živým temperamentom. Írsky seter je aktívny, inteligentný a spoločenský pes, ktorý si vyžaduje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie.

V tomto článku sa bližšie pozrieme na históriu a pôvod írskeho setra, jeho charakteristický vzhľad, temperament a využitie v poľovníctve. Dozviete sa tiež, akú starostlivosť toto plemeno vyžaduje, ako ho správne vycvičiť a či je vhodným rodinným psom. Cieľom tohto článku je poskytnúť vám komplexný prehľad o tomto krásnom a talentovanom plemene a pomôcť vám rozhodnúť, či je írsky seter tým pravým psím spoločníkom pre vás.

Pozrite si tiež: Borderkólia – 7 dôležitých informácií

História a pôvod írskeho setra

Írsky seter, známy aj ako írsky červený seter, má svoje korene hlboko v histórii Írska. Jeho predkovia boli pravdepodobne rôzne typy španielov a setrov, ktoré sa v priebehu 18. a 19. storočia krížili a šľachtili s cieľom vytvoriť všestranného loveckého psa s vynikajúcim čuchom, rýchlosťou a vytrvalosťou.

Vývoj plemena v Írsku:

Prvé záznamy o írskych setroch pochádzajú z 17. storočia, no štandardizácia plemena prebehla až v 19. storočí. Írski chovatelia sa snažili vytvoriť psa, ktorý by bol nielen výborným lovcom, ale aj elegantným a atraktívnym spoločníkom. Výsledkom ich práce bol pes s charakteristickou gaštanovou srsťou, atletickou postavou a živým temperamentom.

Úloha v poľovníctve:

Írsky seter sa pôvodne využíval na lov vtákov, najmä jarabíc a bažantov. Jeho úlohou bolo vyhľadať a označiť zver pre lovca, ktorý ju následne zastrelil. Vďaka svojmu vynikajúcemu čuchu, rýchlosti a vytrvalosti bol írsky seter veľmi ceneným pomocníkom pri love.

Popularita a rozšírenie po svete:

V 19. storočí sa írsky seter stal veľmi populárnym plemenom nielen v Írsku, ale aj v iných krajinách Európy a Ameriky. Jeho elegancia, lovecké schopnosti a priateľská povaha si získali srdcia mnohých milovníkov psov. Írsky seter sa stal obľúbeným spoločníkom a rodinným psom, ale aj úspešným výstavným psom.

Dnes je írsky seter stále obľúbeným plemenom, hoci jeho popularita v poľovníctve mierne klesla v porovnaní s minulosťou. Napriek tomu sa stále využíva na lov vtákov a je cenený pre svoje lovecké schopnosti a vytrvalosť.

Írsky seter, známy aj ako írsky červený seter, má svoje korene hlboko v histórii Írska.
Írsky seter, známy aj ako írsky červený seter, má svoje korene hlboko v histórii Írska.

Vzhľad a charakteristika

Írsky seter je stredne veľký až veľký pes s elegantnou a atletickou postavou, ktorá mu umožňuje rýchly beh a obratnosť pri love.

Veľkosť, hmotnosť a celkový vzhľad:

 • Výška: Psy dosahujú výšku v kohútiku 58-67 cm, sučky sú o niečo menšie, 55-62 cm.
 • Hmotnosť: Hmotnosť sa pohybuje od 25 do 32 kg u psov a 20 do 27 kg u súk.
 • Celkový vzhľad: Írsky seter má štíhle a svalnaté telo s hlbokým hrudníkom a dlhými nohami. Hlava je dlhá a úzka, s výrazným stopom a dlhým ňufákom. Oči sú mandľového tvaru, tmavohnedé a vyžarujú inteligenciu a priateľskosť. Uši sú stredne veľké, nízko nasadené a previsnuté. Chvost je dlhý, nízko nasadený a pokrytý dlhou, hodvábnou srsťou.

Charakteristická gaštanová srsť:

Najvýraznejším znakom írskeho setra je jeho krásna, lesklá srsť gaštanovej farby. Srsť je dlhá a hodvábna, mierne zvlnená na ušiach, hrudi, nohách a chvoste. Vyžaduje si pravidelnú starostlivosť, aby sa predišlo zacuchávaniu a udržal sa jej lesk.

Temperament a povaha:

 • Energický a živý: Írsky seter je plný energie a nadšenia. Miluje beh, hry a aktivity, ktoré ho zamestnajú fyzicky aj psychicky.
 • Priateľský a spoločenský: Je to veľmi priateľský a spoločenský pes, ktorý miluje ľudí a rád sa zapája do rodinných aktivít.
 • Inteligentný a učenlivý: Írsky seter je inteligentný a rýchlo sa učí. Je však aj trochu tvrdohlavý, takže výcvik si vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť.
 • Milujúci a oddaný rodine: Je to veľmi láskavý a oddaný pes, ktorý vytvára silné putá so svojou rodinou.
 • Vhodný pre aktívnych ľudí: Vďaka svojej energii a potrebe pohybu je írsky seter ideálnym spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí sa venujú športu, turistike alebo iným outdoorovým aktivitám.

Írsky seter je pes s veľkým srdcom a nekonečnou energiou. Je to skvelý rodinný pes, lovecký partner a športový kamarát pre tých, ktorí sú ochotní venovať mu dostatok času a lásky.

Pozrite si tiež: Austrálska kelpia – 7 dôležitých informácií

Starostlivosť o írskeho setra

Starostlivosť o írskeho setra si vyžaduje určitú pozornosť a pravidelnosť, no odmenou vám bude zdravý, šťastný a krásny pes.

Starostlivosť o srsť:

 • Pravidelné česanie: Írsky seter má dlhú, hodvábnu srsť, ktorá si vyžaduje pravidelné česanie, aby sa predišlo zacuchávaniu a udržal sa jej lesk. Odporúča sa česať srsť aspoň dvakrát týždenne, ideálne denne.
 • Kúpanie: Írskeho setra kúpajte podľa potreby, zvyčajne každé 4-6 týždňov alebo keď je srsť znečistená. Používajte kvalitný šampón a kondicionér určený pre psy s dlhou srsťou.
 • Profesionálna úprava: Pravidelné návštevy psieho salónu sú odporúčané pre udržanie srsti v optimálnej kondícii. Profesionálny groomer dokáže srsť správne upraviť a zastrihnúť, aby vynikla jej krása a elegancia.

Výživa a kŕmenie:

 • Kvalitné krmivo: Írsky seter je aktívny pes, ktorý potrebuje kvalitné krmivo s vysokým obsahom bielkovín a energie. Vyberajte krmivo určené pre stredne veľké až veľké plemená s vysokou aktivitou.
 • Dávkovanie: Dávkujte krmivo podľa pokynov výrobcu a prispôsobte ju veku, hmotnosti a aktivite psa.
 • Pravidelnosť: Kŕmte dospelého psa dvakrát denne v pravidelných intervaloch.

Cvičenie a pohyb:

 • Dostatok pohybu: Írsky seter je veľmi energický pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu, aby bol šťastný a vyrovnaný. Zaistite mu dlhé prechádzky, beh, hry s loptou alebo iné aktivity, ktoré mu umožnia vybiť energiu.
 • Mentálna stimulácia: Okrem fyzickej aktivity potrebuje írsky seter aj mentálnu stimuláciu. Tréning poslušnosti, agility, dogfrisbee alebo iné psí športy sú skvelým spôsobom, ako ho zabaviť a udržať jeho myseľ aktívnu.

Zdravotné problémy:

Írsky seter je vo všeobecnosti zdravé plemeno, ale môže byť náchylný na niektoré dedičné ochorenia:

 • Dysplázia bedrového kĺbu: Ide o ochorenie kĺbov, ktoré môže spôsobiť bolesť a obmedzenú pohyblivosť.
 • Očné ochorenia: Progresívna retinálna atrofia (PRA) a katarakta sú očné ochorenia, ktoré môžu viesť k strate zraku.
 • Epilepsia: Niektorí írski setri môžu trpieť epilepsiou, neurologickým ochorením, ktoré sa prejavuje záchvatmi.

Preventívna starostlivosť:

 • Pravidelné prehliadky u veterinára: Pravidelné kontroly u veterinára sú dôležité pre včasné odhalenie a liečbu prípadných zdravotných problémov.
 • Očkovanie a odčervovanie: Dbajte na pravidelné očkovanie a odčervovanie vášho írskeho setra.
 • Starostlivosť o zuby: Pravidelné čistenie zubov a dentálna hygiena sú dôležité pre prevenciu zubného kameňa a ochorení ďasien.

Starostlivosť o írskeho setra si vyžaduje určitú investíciu času a úsilia, ale odmenou vám bude zdravý, šťastný a krásny pes, ktorý vám bude robiť radosť mnoho rokov.

Írskeho setra kúpajte podľa potreby, zvyčajne každé 4-6 týždňov alebo keď je srsť znečistená.

Výcvik írskeho setra

Írsky seter je inteligentný a učenlivý pes, no jeho energická a nezávislá povaha môže výcvik trochu sťažiť. Preto je kľúčová dôslednosť, trpezlivosť a pozitívny prístup.

Dôležitosť dôslednej a pozitívnej výchovy:

 • Dôslednosť: Írsky seter potrebuje jasné pravidlá a hranice, aby vedel, čo sa od neho očakáva. Dôslednosť vo výchove a výcviku je nevyhnutná pre jeho správny vývoj a predchádzanie problémom so správaním.
 • Pozitívna motivácia: Tento pes najlepšie reaguje na pozitívnu motiváciu, ako sú pochvaly, pamlsky a hračky. Trestanie alebo hrubé zaobchádzanie môže viesť k strachu a neistote, čo sťaží výcvik a môže spôsobiť problémy so správaním.

Vhodné výcvikové metódy:

 • Pozitívne posilňovanie: Odmeňovanie za správne správanie je najúčinnejšou metódou výcviku írskeho setra. Používajte pamlsky, hračky a pochvaly, aby ste ho motivovali k spolupráci a učeniu.
 • Motivácia hrou: Írski setri sú hraví psi, preto je vhodné zahrnúť do výcviku aj prvky hry. To udrží ich záujem a motiváciu.
 • Trpezlivosť a dôslednosť: Výcvik môže byť niekedy náročný, pretože írski setri môžu byť tvrdohlaví. Buďte trpezliví, dôslední a nevzdávajte sa.
 • Socializácia: Včasná socializácia s inými psami a ľuďmi je dôležitá pre správny vývoj setra a predchádzanie problémom so správaním.

Využitie v poľovníctve a psích športoch:

Írsky seter je všestranný pes, ktorý sa uplatní nielen v poľovníctve, ale aj v rôznych psích športoch.

 • Poľovníctvo: Vďaka svojmu vynikajúcemu čuchu, rýchlosti a vytrvalosti je írsky seter výborným loveckým psom na pernatú zver. Je schopný vyhľadať a označiť zver pre lovca.
 • Agility: Írski setri sú rýchli, obratní a majú radi aktivity, ktoré ich fyzicky a mentálne stimulujú. Agility je pre nich skvelým spôsobom, ako vybiť energiu a zároveň sa zabaviť.
 • Canicross: Beh so psom je ďalšou aktivitou, ktorá je pre írskeho setra veľmi vhodná. Vďaka svojej vytrvalosti a energii je skvelým partnerom pre tento šport.
 • Obedience: Írski setri sú inteligentní a učenliví, takže môžu byť úspešní aj v obedience, kde sa posudzuje poslušnosť a presnosť vykonávania povelov.

Írsky seter je všestranný pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym aktivitám a záľubám svojho majiteľa. S jeho inteligenciou, energiou a láskou k ľuďom sa stane nielen vášnivý lovec, ale aj skvelý športový partner a rodinný spoločník.

Pozrite si tiež: Austrálska kelpia – 7 dôležitých informácií

Írsky seter ako rodinný pes

Írsky seter je známy svojou priateľskou a láskavou povahou, čo z neho robí potenciálne skvelého rodinného psa. Avšak, jeho vysoká energia a potreba aktivity si vyžadujú špecifický prístup a starostlivosť.

Vhodnosť pre aktívne rodiny s deťmi:

Írsky seter je veľmi spoločenský pes, ktorý miluje byť v centre diania. Je hravý, trpezlivý a tolerantný k deťom, čo z neho robí skvelého spoločníka pre aktívne rodiny. Avšak, kvôli jeho veľkosti a energii je potrebné dohliadať na interakcie s malými deťmi, aby nedošlo k neúmyselnému zraneniu. Je dôležité naučiť deti, ako sa správne správať k psovi a rešpektovať jeho potreby.

Socializácia a výchova:

Socializácia je pre írskeho setra kľúčová. Už od šteniatka by mal byť vystavovaný rôznym ľuďom, zvieratám a prostrediam, aby sa naučil správne reagovať a nebol plachý alebo bojazlivý. Dôsledná a pozitívna výchova je tiež nevyhnutná. Írsky seter je inteligentný a učenlivý, ale môže byť aj tvrdohlavý, preto je dôležité používať metódy pozitívneho posilňovania a motivácie hrou.

Vzťah k iným domácim zvieratám:

Írsky seter sa zvyčajne dobre znáša s inými domácimi zvieratami, najmä ak je s nimi socializovaný od mladého veku. Jeho lovecký inštinkt však môže byť silný, preto je dôležité ho naučiť, aby rešpektoval ostatné zvieratá v domácnosti.

Dôležité upozornenie: Írsky seter nie je vhodný pre každého. Vyžaduje si aktívnu rodinu, ktorá mu poskytne dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. Ak nemáte dostatok času a energie na venovanie sa tomuto plemenu, môže sa stať frustrovaným a rozvíjať nežiaduce správanie.

Celkovo možno povedať, že írsky seter môže byť skvelým rodinným psom pre aktívne rodiny, ktoré sú ochotné investovať čas a energiu do jeho výchovy a socializácie. S láskou, trpezlivosťou a správnym prístupom sa stane verným a milujúcim členom rodiny.

Výber a kúpa šteniatka írskeho setra

Výber a kúpa šteniatka írskeho setra je dôležitým krokom, ktorý si vyžaduje dôkladné zváženie a zodpovedný prístup. Správny výber chovateľa a šteniatka vám zabezpečí zdravého a šťastného spoločníka na mnoho rokov.

Výber zodpovedného chovateľa:

 • Overená chovateľská stanica: Uistite sa, že chovateľ je registrovaný v Slovenskom poľovníckom zväze alebo v inom uznanom klube chovateľov írskeho setra. Zodpovedný chovateľ sa riadi etickým kódexom a dbá na zdravie a pohodu svojich psov.
 • Zdravotné testy rodičov: Overte si, či rodičia šteniatka absolvovali potrebné zdravotné testy na dedičné ochorenia typické pre írskeho setra, ako sú dysplázia bedrového kĺbu, očné ochorenia a epilepsia.
 • Socializácia šteniat: Zodpovedný chovateľ venuje dostatočnú pozornosť socializácii šteniatok. Šteniatka by mali byť zvyknuté na kontakt s ľuďmi, inými psami a rôznymi podnetmi.
 • Ochota poskytnúť informácie: Chovateľ by mal byť ochotný odpovedať na všetky vaše otázky týkajúce sa plemena, chovu, výchovy a zdravotného stavu šteniatok.

Zdravotné testy a prehliadky:

 • Veterinárna prehliadka: Pred kúpou šteniatka si overte, či bolo veterinárne vyšetrené a či má všetky potrebné očkovania a odčervenie. Požiadajte chovateľa o zdravotný preukaz šteniatka.
 • Zdravotná záruka: Zodpovedný chovateľ poskytne zdravotnú záruku na šteniatko, ktorá vám pokryje náklady na liečbu v prípade, že sa u šteniatka prejaví dedičné ochorenie.

Príprava na príchod šteniatka domov:

 • Výbava: Pripravte si základnú výbavu pre šteniatko, ako sú misky na jedlo a vodu, pelech, obojok, vodítko, hračky a pomôcky na starostlivosť o srsť.
 • Zabezpečenie domácnosti: Uistite sa, že váš domov je bezpečný pre šteniatko. Odstráňte nebezpečné predmety, zabezpečte elektrické káble a schovajte toxické látky.
 • Čas a trpezlivosť: Príchod šteniatka si vyžaduje veľa času, trpezlivosti a lásky. Buďte pripravení venovať sa mu a poskytnúť mu dostatok pozornosti a starostlivosti.

Dôležité upozornenie: Nekupujte šteniatka z neoverených zdrojov, ako sú “množírne” alebo inzeráty na internete, kde nie je možné overiť pôvod a zdravotný stav šteniat. Podporou zodpovedných chovateľov prispievate k zdraviu a blahu plemena írskeho setra.

Írsky seter – Záver

Írsky seter je plemeno so srdcom lovca, dušou športovca a láskou k rodine. Jeho história, siahajúca až do 17. storočia, je úzko spätá s poľovníctvom, kde sa vďaka svojej inteligencii, energii a vytrvalosti stal ceneným pomocníkom.

Jeho výrazný vzhľad, charakterizovaný ohnivo červenou srsťou a elegantnou postavou, ho robí neprehliadnuteľným. Avšak, jeho skutočná krása spočíva v jeho temperamentu – je priateľský, hravý, inteligentný a oddaný svojej rodine.

Starostlivosť o írskeho setra si vyžaduje čas a úsilie, najmä čo sa týka jeho dlhej srsti a potreby pohybu. Avšak, pre aktívnych ľudí a rodiny, ktoré sú ochotné investovať do jeho výchovy a socializácie, sa stane nielen verným spoločníkom, ale aj skvelým partnerom pre rôzne aktivity, vrátane poľovníctva a psích športov.

Ak hľadáte psa s veľkým srdcom, neúnavnou energiou a vášňou pre život, írsky seter môže byť pre vás tou správnou voľbou. Avšak, pamätajte, že toto plemeno si vyžaduje zodpovedného majiteľa, ktorý mu poskytne lásku, starostlivosť a dostatok príležitostí na pohyb a rozvoj jeho potenciálu.

Odborné organizácie a kluby:

Ďalšie zdroje:

 • Veterinárne kliniky a odborníci na chov psov: Poraďte sa s veterinárom alebo skúseným chovateľom o špecifických otázkach týkajúcich sa zdravia, výcviku a starostlivosti o írskeho setra.
 • Online fóra a skupiny: Spojte sa s ostatnými majiteľmi a nadšencami írskeho setra, aby ste získali cenné rady a informácie.

Upozornenie:

Informácie uvedené v tomto článku slúžia len na vzdelávacie účely a nenahrádzajú odbornú radu veterinára alebo skúseného trénera psov. Predtým, ako sa rozhodnete pre chov írskeho setra, dôkladne zvážte svoje možnosti, skúsenosti a životný štýl.

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *