Pes

Čo váš pes nesmie jesť? – 7 najhorších vecí

Čo váš pes nesmie jesť? - 7 najhorších vecí

Čo váš pes nesmie jesť? Každý milujúci majiteľ psa vie, že jeho štvornohý priateľ si zaslúži nielen lásku a starostlivosť, ale aj stravu, ktorá ho udrží zdravým a šťastným. Správna výživa je kľúčová pre dlhodobé zdravie a vitalitu vášho psa, avšak nie všetky potraviny, ktoré sú bezpečné pre ľudí, sú vhodné pre našich domácich miláčikov. Zatiaľ čo kvalitné krmivo pre psy je nevyhnutným základom pre ich dobrú výživu, je rovnako dôležité vedieť, ktoré ľudské jedlá môžu byť pre psov nebezpečné.

Aj napriek tomu, že väčšina majiteľov psov chce pre svojich miláčikov len to najlepšie, mnohí nevedomky robia chyby pri ich kŕmení. Niektoré z týchto chýb môžu mať za následok vážne zdravotné problémy, počínajúc tráviacimi ťažkosťami až po vážne otravy. Zdieľanie ľudských potravín, bez pochopenia ich potenciálnych rizík, je bežnou chybou, ktorú majitelia robia, často z lásky alebo prostredníctvom nesprávneho presvedčenia, že to, čo je dobré pre nás, je automaticky dobré aj pre naše psy. Tento článok vám poskytne prehľad o tom, ktoré potraviny by váš pes nikdy nemal jesť, aby ste sa vyhli nebezpečným následkom a zabezpečili, že váš pes bude jesť len to, čo je pre neho naozaj bezpečné a zdravé.

Čokoláda a kofeín:

Čokoláda a produkty obsahujúce kofeín sú medzi najznámejšími nebezpečenstvami pre psov, avšak nie všetci majitelia psov rozumejú, prečo sú tieto látky tak škodlivé. Hlavným dôvodom je prítomnosť stimulantov známych ako teobromín a kofeín, ktoré sú súčasťou týchto potravín. Psy majú oveľa dlhší metabolizmus pre tieto stimulanty, čo znamená, že látky zostávajú v ich systéme dlhšie a môžu spôsobiť toxické účinky.

Príznaky otravy čokoládou alebo kofeínom sa môžu líšiť v závislosti od množstva zkonzumovanej látky a veľkosti vášho psa, ale zvyčajne zahŕňajú:

 • Nadmerné smädenie a močenie
 • Hyperaktivita
 • Dýchavičnosť alebo tachykardia (zrýchlený srdcový tep)
 • Zvracanie a hnačka
 • Tremory alebo kŕče
 • Nadmerné salivovanie

V prípade, že váš pes zkonzumuje čokoládu alebo akýkoľvek produkt obsahujúci kofeín, je nevyhnutné, aby ste okamžite konali. Najprv sa pokúste určiť množstvo a typ zkonzumovanej čokolády alebo produktu s kofeínom. Čím vyšší je obsah kakaa alebo kofeínu, tým väčšie je riziko. Nečakajte na výskyt príznakov. Obráťte sa na svojho veterinárneho lekára alebo najbližšie pohotovostné veterinárne centrum, aby ste dostali špecifické pokyny pre vášho psa.

Veterinár môže odporučiť vyvolanie zvracania doma alebo môže naliehať na to, aby ste priniesli psa na kliniku pre poskytnutie odbornej starostlivosti, ktorá by mohla zahŕňať podávanie aktívneho uhlia na viazanie toxínov, intravenózne tekutiny na podporu hydratácie a eliminácie toxínov, a sledovanie kľúčových životných funkcií. Rýchla reakcia a správna veterinárna starostlivosť sú kľúčové pre zvládnutie takýchto otráv a zabezpečenie zdravia a bezpečnosti vášho psa.

Cibuľa a cesnak:

Cibuľa a cesnak, či už surové, varené alebo v práškovej forme, obsahujú látky známe ako disulfidy a sulfoxidy, ktoré môžu byť škodlivé pre psov. Tieto látky narušujú červené krvné bunky, čo vedie k ich zničeniu, stavu známeho ako hemolytická anémia. Vážne prípady tejto anémie môžu vyžadovať intenzívnu starostlivosť a dokonca môžu ohroziť život psa.

Príznaky otravy cibuľou alebo cesnakom môžu byť subtilné a môžu sa neobjaviť ihneď, pretože môže trvať niekoľko dní, kým sa poškodené červené krvné bunky začnú rozpadať. Majitelia by mali byť ostražití a hľadať nasledujúce signály:

 • Slabosť alebo letargia
 • Červené alebo hnedé sfarbenie moču
 • Nedostatok chuti do jedla
 • Zvracanie alebo hnačka
 • Zadýchanosť alebo ťažkosti s dýchaním
 • Zblednutie alebo žltkasté sfarbenie ďasien (známe ako ikterus alebo žltačka)

Ak si myslíte, že váš pes mohol zjesť cibuľu alebo cesnak, alebo ak vykazuje akékoľvek z vyššie uvedených príznakov, je dôležité, aby ste bezodkladne kontaktovali svojho veterinárneho lekára. Veterinár bude pravdepodobne potrebovať vedieť množstvo a formu cibule alebo cesnaku, ktorý pes zjedol, ako aj čas, kedy k tomu došlo.

Liečba môže zahŕňať podávanie aktívneho uhlia na zníženie absorpcie toxínov (ak je to podané krátko po požití), podpornú starostlivosť, ako sú intravenózne tekutiny, a v závažných prípadoch môže byť potrebná transfúzia krvi alebo oxygenoterapia. Včasná detekcia a reakcia sú kritické pre úspešnú liečbu a zotavenie vášho psa z otravy cibuľou alebo cesnakom.

Hrozno a hrozienka:

Hoci presný mechanizmus toxicity hrozna a hrozienok pre psov zostáva neznámy, je dobre zdokumentované, že ich konzumácia môže viesť k vážnym zdravotným problémom, vrátane akútneho zlyhania obličiek. Zaujímavé je, že nie všetci psy sú rovnako citliví a v niektorých prípadoch malé množstvá týchto plodov spôsobili vážne zdravotné komplikácie, zatiaľ čo iní psi môžu zjesť hrozno alebo hrozienka bez zjavných negatívnych účinkov. Avšak, pretože neexistuje známe “bezpečné” množstvo, je najlepšie úplne ich vyhnúť.

Príznaky otravy hroznom alebo hrozienkami môžu zahŕňať:

 • Zvracanie alebo hnačka (hrozno alebo hrozienka môžu byť viditeľné v zvratkoch alebo stolici)
 • Letargia alebo slabosť
 • Strata chuti do jedla
 • Zvýšené pitie a močenie
 • Dehydratácia a suché ďasná
 • Brušná bolesť

Ak máte podozrenie, že váš pes zjedol hrozno alebo hrozienka, okamžite kontaktujte svojho veterinárneho lekára alebo najbližšie pohotovostné veterinárne centrum. Nečakajte na výskyt príznakov. Rýchla veterinárna intervencia je kľúčová k prevencii možného zlyhania obličiek.

Veterinár môže odporučiť vyvolanie zvracania, ak od konzumácie uplynul len krátky čas. Toto by sa však nikdy nemalo pokúšať doma bez predchádzajúceho odporúčania od veterinára, pretože niektoré okolnosti môžu vyvolanie zvracania urobiť nebezpečným. Veterinárna starostlivosť by mohla tiež zahŕňať podávanie aktívneho uhlia na zníženie absorpcie toxínov a intravenózne tekutiny na podporu fungovania obličiek. Veterinár bude tiež chcieť sledovať funkciu obličiek prostredníctvom krvných testov a možno aj močových testov.

Predchádzanie je však najlepšou stratégiou, takže udržujte hrozno, hrozienka a všetky produkty, ktoré ich obsahujú, mimo dosahu vášho psa.

Alkohol a kvasinkové cesto:

Alkohol a kvasinkové cesto sú dve látky, ktoré môžu mať vážne, dokonca aj smrteľné, účinky na vašeho psa. Alkohol, ktorý je prítomný nielen v alkoholických nápojoch, ale aj v niektorých domácich produktoch ako dezinfekčné prostriedky alebo ústna voda, môže spôsobiť intoxikáciu u psov, ktorá ovplyvňuje ich nervový a dýchací systém. Rovnako kvasinkové cesto, ktoré sa používa pri pečení chleba, môže byť nebezpečné, keď sa zje surové.

Pri požití alkoholu psy môžu vykazovať príznaky, ktoré zahŕňajú:

 • Vracanie
 • Zníženú koordináciu
 • Dezorientáciu alebo zmenené správanie
 • Dýchavičnosť
 • Tremory
 • Zníženú telesnú teplotu
 • Kómu a v extrémnych prípadoch smrť

Kvasinkové cesto predstavuje hrozbu, pretože pokračuje v kvasení v teplom, vlhkom prostredí žalúdka, čím produkuje alkohol a rozpína sa, čo môže viesť k bolesti a distenzii brušnej dutiny a dokonca môže spôsobiť ruptúru žalúdka alebo čriev.

Ak váš pes zjedol alkohol alebo kvasinkové cesto, je dôležité okamžite vyhľadať veterinárnu pomoc. Nečakajte na vývoj príznakov, pretože rýchla reakcia môže byť rozhodujúca pre prežitie vášho psa.

Na predchádzanie neúmyselnému požitiu alkoholu alebo kvasinkového cesta je dôležité:

 1. Udržujte alkoholické nápoje a výrobky obsahujúce alkohol mimo dosahu vášho psa. Uzatvárajte fľaše a nenechávajte alkoholické nápoje nechránené.
 2. Surové kvasinkové cesto ukladajte mimo dosahu psa, ideálne v uzamknutej alebo nedostupnej skrinke alebo chladničke.
 3. Informujte hostí o potenciálnom nebezpečenstve alkoholu a kvasinkového cesta pre vášho psa a požiadajte ich, aby boli opatrní pri ich konzumácii alebo používaní v blízkosti vášho domáceho miláčika.
 4. V prípade nejakých osláv alebo stretávok doma, monitorujte svojho psa a jeho prostredie, aby ste sa uistili, že nie sú prístupné žiadne nebezpečné látky.

Pamätajte, že najlepšou stratégiou je prevencia a vzdelávanie o rizikách, ktoré predstavujú rôzne látky pre zdravie a blaho vášho psa.

Xylitol:

Xylitol je umelé sladidlo často používané v bezcukrových potravinách ako náhrada cukru. Hoci je pre ľudí bezpečný, u psov môže spôsobiť rýchly pokles hladiny cukru v krvi (hypoglykémiu) a dokonca aj zlyhanie pečene, čo môže byť potenciálne smrteľné.

Po požití xylitolu psy rýchlo uvoľňujú inzulín, čo vedie k hypoglykémii. Príznaky môžu nastať už do 30 minút po požití a zahŕňajú letargiu, koordináciu podobnú opitosti, kolaps a v extrémnych prípadoch aj kŕče alebo smrť. V prípade veľkých dávok môže xylitol tiež spôsobiť zlyhanie pečene, čo sa môže prejaviť ako vracanie, znížená aktivita, strata chuti do jedla alebo krvácanie.

Výrobky, ktoré často obsahujú xylitol, zahŕňajú, ale nie sú obmedzené na:

 • Bezlepkové pečivo a sladkosti
 • Bezalkoholové nápoje
 • Žuvačky a mäty na osvieženie dychu
 • Cukrovinky, čokoláda a iné sladkosti
 • Niektoré značky zubných pasty a ústnych vôd
 • Niektoré vitamíny a doplnky stravy
 • Niektoré druhy jogurtu alebo iných bezcukrových potravín

Preventívne kroky, ktoré majitelia psov môžu podniknúť, zahŕňajú:

 1. Kontrolu etikiet výrobkov na prítomnosť xylitolu pred ich poskytnutím psom alebo pred ich nechajú na mieste, kde by ich váš pes mohol dosiahnuť.
 2. Udržiavanie výrobkov obsahujúcich xylitol mimo dosahu vášho psa, podobne ako by ste uchovávali nebezpečné chemikálie.
 3. Informovanie všetkých členov domácnosti a návštev o nebezpečenstve xylitolu pre psy, aby boli opatrní pri manipulácii s výrobkami, ktoré ho môžu obsahovať.

Ak máte podozrenie, že váš pes môže mať xylitol, je absolútne kritické okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť. Veterinár môže poskytnúť liečbu, ktorá môže zahŕňať podávanie glukózy (na zvýšenie hladiny cukru v krvi), monitorovanie hladín pečeňových enzýmov, a v prípade potreby ďalšiu podpornú liečbu, ako je hospitalizácia na intravenózne tekutiny. Rýchla reakcia je kľúčom k zvýšeniu šancí na úspešnú liečbu.

Avokádo:

Avokádo je obľúbeným ovocím, ktoré je zdravé pre ľudí, ale môže predstavovať riziká pre vašeho psa, najmä v závislosti od jeho plemena a množstva zkonzumovaného ovocia. Hlavným dôvodom, prečo je avokádo považované za potenciálne nebezpečné, je látka známa ako persin, ktorá je obsiahnutá vo všetkých častiach rastliny avokáda, vrátane listov, kôry, semien a samotného ovocia.

Persin je fungicídny toxín, ktorý môže byť pre niektoré zvieratá veľmi škodlivý, aj keď väčšina psov ho zvyčajne znáša v malých množstvách. Avšak, niektoré plemená môžu byť citlivejšie a môžu vykazovať negatívne reakcie po požití avokáda. Možné príznaky otravy persínom zahŕňajú:

 • Hnačku
 • Vracanie
 • Srdcové problémy
 • Dýchavičnosť alebo potiaže s dýchaním

Okrem toho semienka, kôra a listy avokáda môžu spôsobiť fyzické obštrukcie v tráviacom trakte vášho psa, čo môže vyžadovať chirurgický zákrok.

Ak váš pes zkonzumoval avokádo, postupujte nasledovne:

 1. Pokúste sa zistiť, koľko avokáda a ktorú časť rastliny váš pes zjedol. Semienko, kôra a listy predstavujú vyššie riziko ako samotné ovocie.
 2. Monitorujte vášho psa na príznaky ako vracanie, hnačka, letargia alebo iné nezvyčajné správanie.
 3. Ak váš pes prejavuje akékoľvek príznaky alebo ak si myslíte, že zjedol veľké množstvo, okamžite kontaktujte svojho veterinára.

Na prevenciu problémov s avokádom:

 • Uchovávajte avokáda a všetky jeho časti mimo dosahu vášho psa.
 • Neponúkajte vášmu psovi avokádo ako súčasť jeho diéty, najmä ak má citlivý tráviaci systém alebo známe alergie.
 • Poučte sa o svojom plemene psa a jeho potenciálnych potravinových citlivostiach alebo rizikách.

Pamätajte, že aj keď niektoré plemená psov môžu zvládnuť malé množstvá avokáda, je vždy najlepšie byť opatrný a konzultovať s odborníkom na výživu psov alebo veterinárom pred zavedením akejkoľvek novej potraviny do ich diéty.

Mliečne výrobky:

Mliečne výrobky ako mlieko, syr, jogurt alebo zmrzlina môžu byť pre niektoré psy problematické, hlavne kvôli obsahu laktózy. Laktóza je cukor prítomný v mliečnych výrobkoch, a mnoho psov má nedostatok enzýmu zvaného laktáza, potrebného na jej trávenie. Tento nedostatok môže viesť k laktózovej intolerancii, ktorá sa prejavuje tráviacimi ťažkosťami.

Príznaky laktózovej intolerancie u psov zahŕňajú:

 • Nadúvanie
 • Hnačka
 • Plynatosť
 • Nevoľnosť a vracanie
 • Brušné kŕče alebo bolesť

Ak váš pes prejavuje niektorý z týchto príznakov po požití mliečnych výrobkov, je dôležité sa poradiť s veterinárom a pravdepodobne tieto potraviny z jeho diéty vylúčiť.

Avšak, nie všetky mliečne výrobky alebo všetci psi sú rovnaké. Niektoré mliečne výrobky obsahujú menej laktózy ako iné (napríklad fermentované výrobky ako niektoré typy syra alebo jogurtu), a niektoré psy môžu tieto výrobky tolerovať lepšie.

Alternatívy a bezpečné možnosti:

Ak si váš pes užíva mliečne pochúťky, existujú spôsoby, ako mu ich bezpečne ponúknuť alebo nájsť vhodné alternatívy.

 1. Mliečne výrobky s nízkym obsahom laktózy: Niektoré typy syra alebo jogurty sú nízkolaktózové alebo bez laktózy a môžu byť vhodnejšou možnosťou pre psy s citlivosťou na laktózu.
 2. Probiotiká pre psov: Ak váš pes má mierne tráviace ťažkosti, probiotiká špeciálne určené pre psov môžu pomôcť zlepšiť zdravie čriev a trávenie.
 3. Rastlinné alternatívy: Rastlinné mlieka, ako napríklad kokosové mlieko alebo mandľové mlieko (bez pridaných sladidiel alebo dochucovadiel), môžu byť bezpečnými alternatívami pre psy, ktoré si nemôžu vychutnávať tradičné mliečne výrobky.

Dôležité je, že ak chcete zaviesť akékoľvek nové potraviny do diéty vášho psa, mali by ste to robiť postupne a pod dohľadom, aby ste videli, ako na ne reaguje. Ak máte akékoľvek obavy alebo otázky o stravovaní vášho psa, najlepšie je konzultovať s kvalifikovaným veterinárom alebo odborníkom na výživu psov. Vždy si tiež overte, že nové potraviny, ktoré ponúkate svojmu psovi, neobsahujú pre neho toxické zložky.

Záver:

Výber správnej stravy pre vášho štvornohého priateľa je kľúčový pre jeho dlhodobé zdravie a pohodu. Ako majiteľ psa je vašou zodpovednosťou uistiť sa, že váš pes dostáva všetky potrebné živiny a vyhýba sa potravinám, ktoré by mohli byť pre neho škodlivé. Tento článok poukázal na niektoré bežné potraviny, ktoré sú nebezpečné pre psy, a hoci zoznam nie je úplný, poskytuje dôležitý základ pre bezpečnú výživu vášho psa.

Je dôležité si uvedomiť, že každý pes je jedinečný a to, čo je bezpečné pre jedného, môže byť nebezpečné pre iného. Preto je nevyhnutné konzultovať so svojím veterinárnym lekárom o všetkých aspektoch diéty vášho psa, vrátane potravín, ktoré by ste mu možno chceli ponúknuť ako pochúťky. Odborníci vám môžu poskytnúť radu prispôsobenú potrebám vášho konkrétneho psa a pomôcť vám zostaviť plán, ktorý zabezpečí, že váš pes dostane vyváženú diétu potrebnú pre zdravý život.

V prípade, že váš pes neúmyselne zkonzumuje niečo potenciálne toxické, je dôležité mať k dispozícii kontakt na toxikologické centrum alebo veterinárnu pohotovosť. Tieto zdroje môžu poskytnúť neoceniteľnú pomoc v núdzových situáciách a môžu byť kľúčové pre rýchle a účinné reakcie, ktoré môžu zachrániť život vášho psa. Uchovávajte tieto kontakty na ľahko dostupnom mieste a neváhajte ich použiť, keď to bude potrebné.

Starostlivosť o vašich domácich miláčikov neznamená len poskytovanie lásky a spoločnosti; zahŕňa tiež ochranu ich zdravia tým, že im dávate to, čo potrebujú, a chránite ich pred tým, čo by im mohlo ublížiť. Buďte informovaní, buďte pripravení a vaši psí priatelia vám budú vďační svojou láskou a vernosťou.

Referencie

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *