Pes

Jack Russell Teriér a Jeho Povaha

Jack Russell Teriér a Jeho Povaha

Jack Russell Teriér a Jeho Povaha. Jack Russell Teriér je plemeno, ktorého korene siahajú do 19. storočia v Anglicku. Bol pôvodne chovaný na lov líšok a bol vychovaný pre svoju odvahu, rýchlosť a inteligenciu. Pomenovaný bol po svojom zakladateľovi, Reverendovi Johnovi (Jackovi) Russellovi, ktorý hľadal ideálneho pracovného teriéra s vynikajúcimi lovnými schopnosťami.

Jack Russell Teriér je malý, ale energický a odvážny pes. Je to kompaktný, aktívny a veľmi mobilný teriér. Má pevné telo, svalnaté končatiny a charakteristickú tvár plnú výrazu. Svojou výbušnou energiou, zvedavosťou a hravosťou okamžite upúta pozornosť. Srst môže byť hladká, drsná alebo medzi tým (tzv. “broken coat”), s kombináciou bielej farby s čiernymi, hnedými alebo trieslovými znakmi.

Toto plemeno je známe svojou inteligenciou, odvahou a nezávislosťou, čo ho robí skvelým spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí hľadajú psa s veľkou osobnosťou v malom balení. Vďaka svojmu pôvodu ako lovecký pes však Jack Russell potrebuje konzistentnú výchovu a mnoho príležitostí na pohyb a stimuláciu.

Pôvod a história

Začiatky plemena v 19. storočí v Anglicku

Jack Russell Teriér, často len skrátene nazývaný “Jack Russell” alebo “JRT”, má svoje korene v 19. storočí v juhozápadnej časti Anglicka. Reverend John Russell, známy aj ako “Jack”, bol vášnivým milovníkom lovu a chovateľom psov. Bol to práve on, kto v polovici 19. storočia začal s chovom tohto teriéra v snahe vytvoriť ideálny lovecký pes pre lov líšok.

John Russell chcel psa, ktorý by mal odvahu nasledovať líšku do jej nory, ale nemal by túžbu zabíjať ju, skôr ju vystrašiť a vyhnať na povrch, kde by ju lovci mohli chytiť. Z tohto dôvodu sa dôraz kládol na inteligenciu, odvahu a fyzickú kondíciu pri výbere psov pre chov.

Účel pôvodného chovu – lovné účely, hlavne na líšky

Hlavným cieľom pri chove Jack Russell Teriéra bolo vytvoriť plemeno, ktoré by vynikalo pri love líšok. Kým mnohé teriérske plemena boli chované na to, aby zabieli škodnú, Jack Russell bol špeciálne vyšľachtenený tak, aby líšku nezabil, ale vyhnať ju z nory.

Táto vlastnosť bola mimoriadne cenná pre lovci, keďže im umožňovala lov líšok bez ich usmrcenia. Toto jedinečné využitie Jack Russella z neho urobilo obľúbeného spoločníka mnohých anglických lovov v 19. a začiatkom 20. storočia.

Jeho schopnosť pracovať v týme s koňmi a lovčími psami, spolu s jeho neúnavnou energiou a odvahou, ho predurčili k tomu, aby sa stal jedným z najobľúbenejších teriérov na britských ostrovoch a neskôr po celom svete.

Výzor a telesné charakteristiky

Popis veľkosti, typu srsti a farby

 • Veľkosť: Jack Russell Teriér je malý teriér, ale robustnej a pevnej stavby. V kohútiku dosahuje výšku medzi 25 a 30 cm a váži približne 6-8 kg, hoci niektorí jedinci môžu byť mimo týchto parametrov v závislosti od konkrétneho genetického dedičstva.
 • Typ srsti: Jack Russell môže mať tri rôzne typy srsti:
  • Hladká srst: Je mäkká, priliehavá a krátka.
  • Drsná srst: Je hrubšia, mierne dlhšia a má hrubý, “drsný” vzhľad.
  • Broken coat (polodrsná srst): Je kombináciou hladkej a drsnej srsti, často s vousami okolo pyskov a nad očami.
 • Farba: Hoci biele značenie dominuje v srsti Jack Russell Teriéra, často sú prítomné aj čierne, hnedé alebo trieslové škvrny. Tieto škvrny môžu byť lokalizované na rôznych častiach tela, vrátane hlavy, chrbta a/alebo chvosta.

Rozpoznávacie črty plemena

 • Hlava: Je kompaktná s plochým temenom a mierne zvýrazneným stopom medzi očami. Uši sú strednej veľkosti, často zložené dopredu alebo trochu nabok.
 • Oči: Sú tmavé, živé a plné inteligencie a charakteru. Ich výraz často odhaľuje zvedavú a hravú povahu tohto plemena.
 • Chvost: Tradične býva skrátený (aj keď v niektorých krajinách je skracovanie chvostov zakázané), čo v minulosti pomáhalo pri love, keďže umožňoval lovcom ľahšie vytiahnuť psa z líščej nory.
 • Telo: Hoci je malý, je veľmi svalnatý a kompaktný. Má rovný chrbát, hlboký hrudník a silné končatiny, čo zdôrazňuje jeho atletickú stavbu.

Tieto charakteristiky, kombinované s jeho neúnavnou energiou a výrazným výrazom, robia z Jack Russell Teriéra ľahko rozpoznateľné a obľúbené plemeno po celom svete.

Jack Russell Teriér je zosobnením energie v malom balení.
Jack Russell Teriér je zosobnením energie v malom balení.

Povaha a temperament

Energická a živá povaha

Jack Russell Teriér je zosobnením energie v malom balení. Jeho živá a aktívna povaha znamená, že je neustále v pohybe, či už hravou hrou alebo skúmaním svojho okolia. Toto plemeno sa nikdy naozaj neprestane hrať, čo znamená, že aj vo vyššom veku zostáva aktívny a hravý.

Odvážny, odhodlaný a neohrozený

Jeho lovecký pôvod sa prejavuje v jeho odvahe a odhodlaní. Je to pes, ktorý neváha postaviť sa oveľa väčším zvieratám alebo čeliť neznámym situáciám. Jeho neohrozenosť je obdivuhodná, ale môže byť aj dvojsečným mečom, keďže môže vstúpiť do situácií, ktoré by mohli byť preňho nebezpečné.

Inteligentný a rýchlo sa učí

Jack Russell Teriérska inteligencia je nesporná. Toto plemeno sa rýchlo učí, čo môže byť výhodou pri výchove a tréningu. Avšak, ich inteligencia môže byť niekedy aj výzvou, pretože môžu vymýšľať vlastné spôsoby, ako dosiahnuť to, čo chcú, často na prekvapenie svojich majiteľov.

Vzáť na vedomie: môže byť tvrdohlavý a má silný lovný inštinkt

Aj keď Jack Russell je inteligentný a schopný rýchlo sa učiť, jeho tvrdohlavosť môže niekedy stáť v ceste konzistentnému tréningu. Je dôležité byť trpezlivý a dôsledný v prístupe k výchove tohto plemena.

Jeho silný lovný inštinkt tiež znamená, že môže byť sklonený sledovať menšie zvieratá, ako sú vtáky, mačky alebo dokonca menšie psy. Preto je dôležité monitorovať jeho interakcie s inými zvieratami a zaistiť, aby mal dostatok možností vyjadriť tieto inštinkty bezpečným a kontrolovaným spôsobom, napríklad prostredníctvom hry alebo tréningu.

Vo všeobecnosti, pochopenie a rešpektovanie jeho prirodzených inštinktov a povahy je kľúčom k vytváraniu harmonického vzťahu s týmto energickým a odvážnym teriérom.

Vzťah s ľuďmi a inými zvieratami

Láskavý a oddaný rodinám, výborný pre deti

Jack Russell Teriér je známy svojou náklonnosťou k ľuďom a jeho oddanosťou rodine. Jeho veselá a hravá povaha ho robí ideálnym spoločníkom pre deti. S pravým vedením a dohľadom sa môže stať skvelým a lojálnym priateľom pre deti, s ktorými môže tráviť hodiny hraním sa a skúmaním.

Ako sa správa k cudzím

Zatiaľ čo Jack Russell môže byť začiatku opatrný alebo nedôverčivý voči neznámym ľuďom, vo všeobecnosti je to plemeno priateľské a spoločenské. Po správnom zoznámení a zaistení, že sa cíti v bezpečí, môže byť veľmi prítulný aj k tým, ktorých nepozná.

Ako sa správa k iným zvieratám – opatrnosť pri zoznamovaní s inými psami a malými zvieratami

Jack Russell Teriéry majú silný lovný inštinkt, čo môže ovplyvniť ich vzťah s inými zvieratami. Hoci môžu spolužiť s inými psami, je dôležité ich správne a postupne zoznamovať, najlepšie za dohľadu skúseného majiteľa alebo trénera.

Pokiaľ ide o menšie zvieratá, ako sú mačky, morčatá, králiky alebo vtáky, Jack Russell môže mať sklony sledovať alebo naháňať ich vďaka svojmu loveckému inštinktu. Zatiaľ čo niektorí Jack Russells môžu spolužiť mierne s mačkami, s ktorými boli vychovaní od šteňaťa, je dôležité byť opatrný a dohliadať na ich interakcie.

Majitelia by mali vždy dbať na to, aby zabezpečili bezpečné prostredie pre všetky zvieratá v domácnosti a venovať dostatok času správnemu zoznamovaniu a socializácii svojho Jack Russell Teriéra.

Jack Russell Teriéry sú inteligentné a aktívne plemená, ktoré sa môžu stať skvelými spoločníkmi pri správnom výcviku.
Jack Russell Teriéry sú inteligentné a aktívne plemená, ktoré sa môžu stať skvelými spoločníkmi pri správnom výcviku.

Výchova a tréning

Dôležitosť skorého sociálneho výcviku a tréningu poslušnosti

Jack Russell Teriéry sú inteligentné a aktívne plemená, ktoré sa môžu stať skvelými spoločníkmi pri správnom výcviku. Skorý sociálny výcvik je nevyhnutný, aby sa pes naučil, ako správne interagovať s inými psami, ľuďmi a novými situáciami. Taktiež tréning poslušnosti je esenciálny pre to, aby bol Jack Russell Teriér šťastný a vyvážený pes. Pomáha tiež vytvoriť silný vzťah medzi majiteľom a psom.

Odporúčania pre výcvik: pozitívne posilňovanie, konzistencia a trpezlivosť

 • Pozitívne posilňovanie: Vždy oceňte a odmeňte svojho psa za správne správanie. Odmeny môžu byť vo forme pochvaly, pamlskov alebo hry. Týmto spôsobom sa pes naučí spájať správne správanie s pozitívnymi zážitkami.
 • Konzistencia: Je dôležité byť konzistentný vo všetkých aspektoch výcviku. Prikazy, odmeny a korekcie by mali byť vždy rovnaké, aby bol pes schopný rozpoznať a rozumieť tomu, čo sa od neho očakáva.
 • Trpezlivosť: Vzhľadom na tvrdohlavosť Jack Russell Teriéra je trpezlivosť kľúčová. Výcvik môže trvať dlhšie, ale s trpezlivosťou a pochopením sa dá dosiahnuť veľa.

Možné problémy a ako ich riešiť

 • Tvrdohlavosť: Jack Russell Teriéri sú známi svojou nezávislosťou. Ak narazíte na odpor vo výcviku, je dôležité zostať pokojný a trpezlivý. Pracujte v krátkych intervaloch, aby ste psa neunavili.
 • Silný lovný inštinkt: Môže vás prekvapiť, keď váš pes začne naháňať malé zvieratá alebo hračky. Je dôležité presmerovať túto energiu na vhodné aktivity, ako sú apporting alebo hľadanie hračiek.
 • Nadbytok energie: Ak nie je dostatočne vyťažený, môže sa stať deštruktívnym. Pravidelné prechádzky, hry a duševná stimulácia môžu pomôcť zabezpečiť, aby bol váš Jack Russell Teriér šťastný a zdravý.

Keď sa vyskytnú problémy, je vždy dobré konzultovať sa s odborníkom na výcvik psov alebo etológom, ktorý vám môže ponúknuť rady a stratégie prispôsobené vašemu konkrétnemu psu.

Aktivity a potreba pohybu

Vysoká energetická úroveň: potreba pravidelného cvičenia a aktivity

Jack Russell Teriér je plemenom s obrovskou zásobou energie, ktorú potrebuje pravidelne využívať. Ak sa táto energia nevyužije vhodným spôsobom, môže viesť k problematickému správaniu alebo deštruktívnemu konaniu. Je dôležité, aby majiteľ rozpoznal potrebu pohybu tohto teriéra a pravidelne mu poskytoval dostatočnú fyzickú a duševnú stimuláciu.

Doporučené aktivity:

 • Hry na čerstvom vzduchu: Prechádzky po prírode, beh na voľnom teréne alebo jednoduché hranie sa vo dvore môžu stať základnou dennou aktivitou pre vášho Jack Russell Teriéra.
 • Loptičkové hry: Toto plemeno miluje naháňanie loptičiek. Či už ide o jednoduchý apporting alebo intenzívnejšie varianty, ako je flyball, loptičkové hry sú skvelým spôsobom, ako vyčerpať ich energiu a zároveň posilniť vzťah medzi vami a vaším psom.
 • Agility: Jack Russell Teriéry sú vynikajúce v agility vďaka svojej obratnosti, rýchlosti a inteligencii. Tento šport je nielen dobrým fyzickým cvičením, ale aj vynikajúcim spôsobom duševnej stimulácie pre vášho psa.
 • Iné športové disciplíny: Okrem agility môže byť Jack Russell Teriér zapojený aj do iných psích športov, ako je obedience, dog dancing alebo dokonca herding, ak má silný pastiersky inštinkt.

Nezáleží na tom, akú aktivitu si vyberiete, dôležité je, aby bol váš Jack Russell Teriér pravidelne aktívny a spokojný. Tým sa zabezpečí, že bude nielen fyzicky zdravý, ale aj duševne vyrovnaný a šťastný v jeho každodennom živote.

Jack Russell Teriéry, ako všetky plemená psov, môžu byť náchylné na určité zdravotné problémy.
Jack Russell Teriéry, ako všetky plemená psov, môžu byť náchylné na určité zdravotné problémy.

Zdravotné otázky a starostlivosť o plemeno

Typické zdravotné problémy Jack Russell Teriérov:

Jack Russell Teriéry, ako všetky plemená psov, môžu byť náchylné na určité zdravotné problémy. Medzi najbežnejšie patria:

 • Luxačné patele: Toto je stav, pri ktorom sa čepeľ kolenného kĺbu môže posunúť z jeho normálnej pozície. Môže to spôsobiť bolesť alebo nepohodlie.
 • Katarakta: Toto ochorenie oka môže spôsobiť zákal alebo stratu zraku. Je dôležité pravidelne vyšetrovať oči vášho psa.
 • Atopická dermatitída: Alergické reakcie môžu spôsobiť svrbenie a zápal kože. Príznaky môžu zahŕňať červenú, podráždenú kožu, stratu srsti alebo pretrvávajúce škrabanie.
 • Zubné problémy: Pravidelná starostlivosť o zuby môže predchádzať zubnému kameňu a paradentóze.

Správna starostlivosť:

 • Stravovanie: Je dôležité kŕmiť vášho Jack Russell Teriéra vyváženou a výživnou stravou. Vždy sa riadte odporúčaniami veterinára alebo odporúčaniami na obale krmiva a dbajte na prípadné známky alergií alebo intolerancie na určité potraviny.
 • Očkovanie: Aby bol váš pes chránený pred rôznymi chorobami, je dôležité dodržiavať očkovací kalendár. Pravidelné ročné kontroly u veterinára zabezpečia, že váš pes je v dobrej kondícii a má všetky potrebné očkovania.
 • Ošetrovanie srsti: Hoci Jack Russell Teriéry nie sú nároční na údržbu srsti, je dôležité ich pravidelne česať, aby sa odstránili odumreté chlpy a predišlo sa zamotávaniu. Časté kúpanie nie je potrebné, ale je dobré psa kúpať, keď je špinavý alebo má zápach. Pri kúpaní používajte šampón určený pre psy.

Pravidelná starostlivosť a pozornosť k zdraviu vášho Jack Russell Teriéra zabezpečí, že bude zdravý, šťastný a že s vami strávi mnoho rokov.

Jack Russell Teriér a Jeho Povaha – Záver

Jack Russell Teriér je nezameniteľný svojou živou povahou, odvahou a nesmiernou energiou. Je to plemeno, ktoré si získava srdcia mnohých svojím charakterom, inteligenciou a odhodlaním. V mnohom sú tieto malé teriéry ako ohňostroje: malé, ale plné života a entuziazmu.

Tieto vlastnosti však s sebou prinášajú aj zodpovednosť. Ak si vyberiete Jack Russell Teriéra za svojho spoločníka, musíte byť pripravení na jeho vysokú potrebu aktivity, nekonečnú zvedavosť a občasnú tvrdohlavosť. Je to plemeno, ktoré vyžaduje konzistentnú výchovu, trpezlivosť a pochopenie.

Vzájomný rešpekt a pochopenie povahy vášho psa sú kľúčom k harmonickému spolunažívaniu. Ak dokážete rozpoznať a rešpektovať jeho potreby, Jack Russell Teriér vám odmení svojou vernosťou, láskou a nekonečným entuziazmom.

Vo výbere tohto plemena nájdete nielen spoločníka na hry a dobrodružstvá, ale aj verného priateľa na celý život.

Referencie

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *