Pes

Prečo mačka odvrhne mačiatka – 5 najčastejších dôvodov

Prečo mačka odvrhne mačiatka - 5 najčastejších dôvodov

Prečo mačka odvrhne mačiatka? Mačky sú často vnímané ako symboly nezávislosti a tajomstva, no keď ide o ich potomstvo, prejavujú hlboký inštinkt starostlivosti a ochrany. Väčšina mačiek sa stáva náruživými a oddanými matkami, ktoré sú pripravené urobiť všetko pre svoje mačiatka. Od ich narodenia až po prvých niekoľko týždňov života mačiatok sú mačky neustále pri nich, chránia ich, kŕmia a učia základné životné zručnosti.

V tomto kontexte je odvrhnutie mačiatok matkou považované za veľmi nezvyčajné a často alarmujúce správanie. Je to správanie, ktoré môže byť pre mnohých majiteľov mačiek šokujúce a nepochopiteľné. V tomto článku sa pokúsime pochopiť, prečo sa niekedy stáva, že mačka odvrhne svoje vlastné mačiatka, a ako môžeme pomôcť takýmto mačkám a ich mačiatkam.

Príčiny odvrhnutia mačiatok

a) Zdravotné problémy mačiatok

Mačiatka môžu byť narodené s rôznymi zdravotnými problémami, ktoré môžu ovplyvniť ich schopnosť prežiť. Matka môže inštinktívne cítiť, že niečo nie je v poriadku s jedným alebo viacerými mačiatkami, a môže sa rozhodnúť ich odvrhnúť.

 • Vrodené vady: Niektoré mačiatka sa môžu narodiť s vrodenými vadami, ktoré sú pre matku zrejmé. V takých prípadoch môže mačka inštinktívne cítiť, že mačiatko nemá šancu prežiť, a môže sa rozhodnúť sústrediť svoje úsilie na zdravé mačiatka.
 • Infekcie alebo choroby: Mačiatka sú zraniteľné voči rôznym infekciám a chorobám. Ak matka zistí, že mačiatko je choré, môže ho odvrhnúť, aby chránila zvyšok vrhu.
 • Slabosť alebo nedostatok výživy: Mačiatka, ktoré nie sú dostatočne silné alebo nemajú dostatok výživy, môžu byť odvrhnuté, pretože matka môže cítiť, že nemajú šancu prežiť.

b) Stres matky

Stres je jedným z hlavných dôvodov, prečo mačka môže odvrhnúť svoje mačiatka.

 • Zmena prostredia: Ak je mačka vystavená prudkým zmenám prostredia krátko pred alebo po pôrode, môže to vyvolať stres, ktorý ovplyvní jej správanie voči mačiatkam.
 • Prítomnosť cudzích ľudí alebo zvierat: Mačky sú veľmi teritoriálne, a prítomnosť cudzích ľudí alebo zvierat môže spôsobiť, že sa budú cítiť ohrozené.
 • Nedostatok súkromia pri pôrode: Ak mačka nemá pocit bezpečia a súkromia počas pôrodu, môže to ovplyvniť jej vzťah k mačiatkam.

c) Nedostatok skúseností matky

Niektoré mačky, najmä tie mladšie, nemajú dostatok skúseností s materskými povinnosťami.

 • Prvý pôrod: Mačky, ktoré rodia po prvýkrát, nemusia vedieť, ako sa správne starať o svoje mačiatka.
 • Mladá veková kategória matky: Veľmi mladé mačky môžu mať problémy s materskými inštinktmi a môžu nie byť pripravené na starostlivosť o mačiatka.

d) Zdravotné problémy matky

 • Infekcie alebo choroby: Ak je mačka chorá alebo infikovaná, môže mať obmedzenú schopnosť starať sa o svoje mačiatka.
 • Komplikácie po pôrode: Niektoré mačky môžu zažiť komplikácie po pôrode, ktoré môžu ovplyvniť ich schopnosť starať sa o mačiatka.

e) Nedostatok zdrojov

 • Nedostatok potravy alebo vody: Ak mačka nemá prístup k dostatočnému množstvu potravy alebo vody, môže sa rozhodnúť odvrhnúť mačiatka, aby si zachránila vlastný život.
 • Nedostatočné teplo alebo prístrešie: Mačiatka potrebujú teplo a ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Ak mačka nemá prístup k vhodnému prístrešiu alebo teplu, môže to ovplyvniť jej schopnosť starať sa o mačiatka.

Ako pomôcť mačke a mačiatkam

a) Poskytnutie vhodného prostredia

Jedným z najdôležitejších krokov, ako podporiť mačku a jej mačiatka, je zabezpečiť im vhodné prostredie, kde sa budú cítiť v bezpečí a pohodlí.

 • Tiché, teplé a bezpečné miesto pre mačku a jej mačiatka: Mačky potrebujú pokojné prostredie, kde môžu v pokoji rodiť a starať sa o svoje mačiatka. Zabezpečte im teplé a mäkké miesto, napríklad v podobe košíka s dekou, v tichej časti domu, kde nebudú rušené.
 • Zabezpečenie dostatku potravy a vody: Kŕmte mačku kvalitným krmivom pre dojčiace mačky, aby mala dostatok energie a živín potrebných pre seba a svoje mačiatka. Uistite sa, že má neustály prístup k čistej vode.

b) Konzultácia s veterinárom

Vždy je dobré konzultovať sa s odborníkom, najmä ak si nie ste istí zdravotným stavom mačky alebo mačiatok.

 • Včasná diagnostika a liečba prípadných zdravotných problémov: Ak si všimnete akékoľvek známky choroby alebo slabosti u mačky alebo mačiatok, obráťte sa na veterinára. Včasná diagnostika a liečba môžu zachrániť životy.
 • Rady ohľadom starostlivosti o mačiatka: Veterinár vám môže poskytnúť cenné rady a odporúčania týkajúce sa starostlivosti o mačiatka, najmä ak mačka odvrhla niektoré alebo všetky mačiatka.

c) Manuálna starostlivosť o mačiatka

V prípade, že mačka odvrhne mačiatka alebo nie je schopná sa o ne starať, môže byť potrebné zasiahnuť a postarať sa o mačiatka manuálne.

 • Kŕmenie mačiatok špeciálnym mliekom: Ak mačka nekŕmi svoje mačiatka, môžete ich kŕmiť špeciálnym mliekom pre mačiatka, ktoré je dostupné v obchodoch so zvieracími potrebami alebo u veterinára.
 • Udržiavanie teploty tela mačiatok: Mačiatka nemajú schopnosť udržiavať svoju teplotu tela, takže je dôležité udržiavať ich v teple. Môžete použiť ohrievač vody alebo špeciálnu podložku.
 • Stimulácia trávenia a vylučovania: Mačiatka potrebujú stimuláciu na trávenie a vylučovanie. Môžete použiť mäkkú handričku alebo vatový tampón namočený v teplej vode a jemne masírovať oblasť brucha a genitálií mačiatka po každom kŕmení.

Prečo mačka odvrhne mačiatka – záver

Mačky, ako väčšina zvierat, majú silné materské inštinkty a prirodzenú túžbu starať sa o svoje potomstvo. Keď sa však objaví nezvyčajné správanie, ako je odvrhnutie mačiatok, je dôležité pochopiť, že za týmto rozhodnutím môžu byť konkrétne dôvody a okolnosti. Môže ísť o zdravotné problémy, stres alebo iné faktory, ktoré ovplyvňujú správanie matky.

Je nesmierne dôležité poskytnúť mačke potrebnú podporu v období po pôrode. Ako majitelia a opatrovníci týchto nádherných stvorení by sme mali byť citliví na ich potreby a zabezpečiť im vhodné prostredie, v ktorom sa budú cítiť v bezpečí a pohodlí.

V prípade akýchkoľvek znepokojivých príznakov alebo správania je nevyhnutné obrátiť sa na odborníka, najmä na veterinára. Včasná intervencia a konzultácia s odborníkmi môžu byť kľúčové pre zdravie a pohodu mačky a jej mačiatok.

Na záver je dôležité si pripomenúť, že mačky sú inštinktívne starostlivé matky. Ak mačka odvrhne svoje mačiatka, nie je to prejav nezáujmu alebo nedbanlivosti. Je to skôr výsledkom konkrétnych okolností, ktoré ju viedli k tomuto rozhodnutiu. Ako milovníci zvierat by sme mali pristupovať k takýmto situáciám s empatiou a pochopením, snažiac sa poskytnúť najlepšiu možnú starostlivosť a podporu našim chlpatým priateľom.

Odporúčaná literatúra a zdroje

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *