PesChoroby

Hnačka u psa – 5 spôsobov liečby

Hnačka u psa - 5 spôsobov liečby

Hnačka u psa je zdravotný problém, ktorý sa prejavuje zvýšenou frekvenciou, mäkkosťou a/alebo vodnatosťou stolice. Hnačka môže byť dôsledkom rôznych príčin, vrátane:

  1. Stravovacie zmeny alebo nesprávne stravovanie: Zmena stravy, konzumácia ľudských jedál alebo zlá kvalita krmiva môžu spôsobiť hnačku u psov.
  2. Infekcie: Bakteriálne, vírusové alebo parazitické infekcie, ako sú parvoviróza, koronavírus alebo giardióza, môžu spôsobiť hnačku.
  3. Stres: Zmeny v prostredí, úzkosť alebo stres môžu tiež vyvolať hnačku u psov.
  4. Alergie alebo potravinová intolerancia: Niektoré psy môžu mať alergické reakcie alebo intoleranciu na určité potraviny, čo môže spôsobiť hnačku.
  5. Zdravotné problémy: Podráždený črevný syndróm, pankreatitída, kolitída alebo iné črevné ochorenia môžu byť zodpovedné za hnačku.

Ak si všimnete, že váš pes má hnačku, je dôležité sledovať jeho stav a zvážiť návštevu veterinára, najmä ak je hnačka trvalá, sprevádzaná vracaním, stratom chuti do jedla, letargiou alebo ak sa v stolici objaví krv. Veterinár bude schopný diagnostikovať príčinu a predpísať potrebnú liečbu.

Liečba

Ak váš pes trpí hnačkou, dôležité je sledovať jeho stav a v prípade zhoršenia alebo trvania problému navštíviť veterinára. Liečba hnačky u psa závisí od príčiny a závažnosti stavu. Nižšie sú uvedené niektoré bežné metódy liečby hnačky u psov:

  1. Oddych a hydratácia: Zaistite, aby váš pes mal dostatok odpočinku a prístup k čistej vode, aby sa zabránilo dehydratácii.
  2. Diéta: Po krátkom období hladovky (12-24 hodín) môžete začať postupne ponúkať vášmu psovi ľahko stráviteľnú stravu. Kŕmte ho menšími porciami mäkkého, ľahko stráviteľného jedla, ako je napríklad uvarená biela ryža alebo kuracie mäso bez kože a kostí. Postupne reintegrujte jeho bežné krmivo do stravy počas niekoľkých dní.
  3. Probiotiká a prebiotiká: Veterinár môže odporučiť podávanie probiotík a prebiotík na podporu zdravého črevného mikrobiómu a urýchlenie zotavenia.
  4. Lieky: V závislosti od príčiny hnačky môže veterinár predpísať lieky, ako sú antibiotiká (pre bakteriálne infekcie), antiparazitiká (pre parazitické infekcie) alebo protizápalové lieky.
  5. Liečba základnej príčiny: Ak je hnačka spôsobená iným zdravotným problémom, ako je alergia, potravinová intolerancia alebo závažnejšie ochorenie, bude potrebná liečba základnej príčiny.

Vždy je najlepšie konzultovať s veterinárom, ktorý dokáže posúdiť zdravotný stav vášho psa a odporučiť najlepšiu liečbu pre konkrétny prípad.

Krv v hnačke

Krv v hnačke u psa môže byť znepokojujúci príznak a mala by byť dôvodom na návštevu veterinára. Krvavá hnačka môže mať rôzne príčiny, vrátane:

  1. Parazitické infekcie: Parazity, ako sú črevné červy, bičíkovce (giardia) alebo kokaídie, môžu spôsobiť krvavú hnačku u psov.
  2. Infekcie: Bakteriálne a vírusové infekcie, ako sú parvoviróza alebo salmonelóza, môžu spôsobiť krvavú hnačku.
  3. Zápalové ochorenia čriev: Zápalové ochorenia čriev, ako sú napríklad kolitída (zápal hrubého čreva) alebo podráždený črevný syndróm, môžu spôsobiť krvavú hnačku.
  4. Nádory: Nádory v črevách, ako sú polypy alebo rakovina, môžu tiež spôsobiť krvavú hnačku.
  5. Zranenia: Krv v stolici môže byť dôsledkom zranenia v črevnom trakte, napríklad spôsobeného požitím ostrého predmetu alebo zubného čistenia.
  6. Hemoragická gastroenteritída: Toto je závažný stav, ktorý môže spôsobiť krvavú hnačku a vyžaduje okamžitú veterinárnu starostlivosť.

Krv v hnačke môže byť čerstvá a jasná (červená) alebo strávená (tmavá, čiernohnedá). Čerstvá krv naznačuje, že problém je bližšie k východu čreva, zatiaľ čo strávená krv môže pochádzať z vyšších častí zažívacieho traktu.

Je dôležité navštíviť veterinára, aby určil príčinu krvavej hnačky u vášho psa a zahájil adekvátnu liečbu. Krvavá hnačka môže byť pre psa nebezpečná, najmä ak je sprevádzaná dehydratáciou alebo zhoršením celkového stavu.

Hnačka u psa – Kedy ísť veterinárovi?

Pri hnačke u psa je dôležité vedieť, kedy navštíviť veterinára. Tu je zoznam niektorých situácií a príznakov, kedy by ste mali zvážiť návštevu veterinára pri hnačke u vášho psa:

  1. Trvanie: Ak hnačka pretrváva dlhšie ako 24-48 hodín, je potrebné navštíviť veterinára.
  2. Krv v hnačke: Ak sa v stolici objaví červená alebo čiernohnedá krv, navštívte veterinára čo najskôr.
  3. Vracanie: Ak je hnačka sprevádzaná vracaním alebo zvracaním, mali by ste sa obrátiť na veterinára.
  4. Letargia alebo slabosť: Ak váš pes vykazuje známky letargie, slabosti alebo zmeny správania spolu s hnačkou, je dôležité navštíviť veterinára.
  5. Strata chuti do jedla: Ak váš pes odmieta jesť počas hnačky alebo ak strata chuti do jedla pretrváva, navštívte veterinára.
  6. Dehydratácia: Znaky dehydratácie, ako sú suchý nos, suché ďasno, zhoršená elasticita kože a zúžené zreničky, sú dôvodom na návštevu veterinára.
  7. Známky bolesti alebo nepohody: Ak si všimnete, že váš pes prejavuje známky bolesti alebo nepohody, ako sú napätý brušný obvod alebo naťahovanie, mali by ste ho zobrať k veterinárovi.
  8. Zhoršenie stavu: Ak stav vášho psa sa zhoršuje namiesto zlepšenia, je čas navštíviť veterinára.

Vždy je lepšie byť opatrný a konzultovať s veterinárom, ak si nie ste istí závažnosťou situácie. Veterinár dokáže posúdiť zdravotný stav vášho psa a odporučiť vhodnú liečbu alebo ďalšie kroky.

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *