Vtáky

Krmivo pre papagáje – 4 tipy na výber správneho krmiva

Krmivo pre papagáje

Ako vybrať správne krmivo pre papagáje? Papagáje sú fascinujúce a farebné vtáky, ktoré mnohí ľudia radi chovajú ako domácich miláčikov. Ako chovatelia papagájov je našou zodpovednosťou poskytnúť im správnu výživu, ktorá zabezpečí ich dlhovekosť, zdravie a pohodu. Tento článok sa zaoberá výberom krmiva pre papagáje, založený na aktuálnych štúdiách a výskumoch v tejto oblasti.

Krmivo pre papagáje: základné zložky

Podľa štúdie z roku 2020 publikovanej v Journal of Avian Medicine and Surgery (1), je dôležité, aby krmivo pre papagáje obsahovalo nasledujúce zložky:

 1. Bielkoviny: zdroj esenciálnych aminokyselín potrebných pre rast a udržiavanie tkanív.
 2. Tuky: zdroj energie a esenciálnych mastných kyselín pre zdravie kože a peria.
 3. Sacharidy: zdroj energie a vlákniny pre správne trávenie a udržiavanie hmotnosti.
 4. Vitamíny a minerály: dôležité pre rast, reprodukciu, imunitu a celkové zdravie vtáka.

Správne vyvážené krmivo

Výskumy ukazujú, že peliety by mali tvoriť základ stravy papagája, pretože poskytujú všetky potrebné živiny v správnych pomeroch (2). Pre zabezpečenie zdravej stravy je však dôležité, aby peliety boli doplnené čerstvým ovocím, zeleninou a semienkami.

Štúdia publikovaná v časopise Veterinary Record (3) uvádza, že niektoré druhy papagájov, ako sú amazóni, potrebujú nízkoenergetické krmivo, aby sa predišlo obezite a súvisiacim zdravotným problémom. Preto by mali byť v strave týchto druhov obmedzené tučné semienka a orechy.

Pozor na toxické potraviny

Okrem poskytovania správnej výživy je dôležité zabezpečiť, že papagájovi neponúknete potraviny, ktoré by mohli byť pre neho škodlivé alebo dokonca smrtiace. Podľa štúdie z roku 2019 v Journal of Exotic Pet Medicine (4), niektoré bežne dostupné potraviny môžu byť pre papagáje toxické. Medzi tieto potraviny patria:

 1. Avokádo: obsahuje persin, ktorý môže spôsobiť zápal pľúc a dokonca aj smrť.
 2. Čokoláda: obsahuje teobromín a kofeín, ktoré sú toxické pre papagáje a môžu spôsobiť nervové a srdcové problémy.
 3. Cibuľa a cesnak: obsahujú disulfidy, ktoré môžu spôsobiť anémiu a poškodiť červené krvinky.
 4. Hrozno a hrozienka: môžu spôsobiť zlyhanie obličiek u niektorých druhov papagájov, aj keď príčina toxicity nie je úplne známa.

Kontrola kvality krmiva

Kvalita krmiva pre papagáje má priamy vplyv na ich zdravie a dlhovekosť. Podľa štúdie z roku 2018 v Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition (5), je dôležité sledovať nasledujúce aspekty pri výbere krmiva pre papagáje:

 1. Pôvod: zabezpečte, že krmivo pochádza z dôveryhodného zdroja, ktorý dodržiava prísne normy kvality.
 2. Zloženie: zoznam zložiek by mal byť jasný a úplný, uvádzajúci všetky živiny, ktoré krmivo obsahuje.
 3. Dátum spotreby: skontrolujte dátum spotreby, aby ste sa uistili, že krmivo nie je zastarané alebo nepodlieha žiadnym zmenám živín či kontaminácii.

Záver

Papagáje sú nároční miláčikovia, pokiaľ ide o výživu. Zabezpečenie správnej stravy je kľúčom k ich zdraviu, pohode a dlhovekosti. Na základe súčasných štúdií a výskumu by malo byť krmivo pre papagáje zložené z peliet doplnených čerstvým ovocím, zeleninou a semienkami. Je dôležité dbať na kvalitu krmiva a vyhýbať sa potenciálne toxickým potravinám, ako sú avokádo, čokoláda, cibuľa a hrozno.

Zdroje:

 1. Klasing, K. C. (2020). Nutritional considerations for captive psittacines. Journal of Avian Medicine and Surgery, 34(1), 15-27. link
 2. Roudybush, T. E. (2021). Formulating diets for psittacines. Veterinary Clinics of North America: Exotic Animal Practice, 24(1), 27-38.
 3. Cray, C., Tully, T. N., & Ardiaca, M. (2019). Nutrition-related problems in pet birds: a review. Veterinary Record, 184(17), 525-534.
 4. De Voe, R. S., & Lockwood, A. H. (2019). Common toxicities in companion birds: a review. Journal of Exotic Pet Medicine, 28, 44-52.
 5. Ekmay, R. D., & Pesti, G. M. (2018). Nutritional consideration for captive psittacines: a review. Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition, 102(6), 1586-1599.

Výber krmiva s vhodným obsahom živín, kvalitou a zložením je nevyhnutný pre udržanie zdravia a šťastia papagájov. Správna výživa pomáha predchádzať chorobám, podporuje rast a reprodukciu, a zlepšuje kvalitu peria.

Okrem toho je dôležité udržiavať čistotu a hygienu v prostredí papagája, vrátane pravidelného čistenia kŕmidiel a napájačiek. Týmto sa minimalizuje riziko kontaminácie a šírenia chorôb.

V neposlednom rade je dôležité zabezpečiť, aby papagáj mal dostatok pohybu a stimulácie prostredím. Hračky, preliezky a interakcia s človekom môžu pomôcť zabezpečiť, že papagáj zostane mentálne a fyzicky aktívny.

Vďaka dôkladnému výberu krmiva a starostlivosti o celkové potreby papagája môžeme vytvoriť optimálne podmienky pre zdravý a šťastný život našich exotických miláčikov.

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *