RasyMačky

Ragdoll – 4 dôležité informácie

Ragdoll - 4 dôležité informácie

Ragdoll je plemeno domácej mačky, ktoré pochádza zo Spojených štátov a je známe svojou nežnou povahou, veľkou veľkosťou a fascinujúcim vzhľadom. V tomto článku sa pozrieme na históriu tohto plemena, jeho charakteristické vlastnosti a správanie, ako aj na zdravotné problémy, ktoré môžu postihnúť tieto mačky.

História a pôvod

Ragdoll bol vyšľachtený v Kalifornii v 60. rokoch 20. storočia chovateľkou Ann Bakerovou. Pôvodná matka ragdoll mačiek bola biela domáca mačka s názvom Josephine, ktorá mala krásne dlhosrsté potomstvo s nezvyčajným súborom vlastností. Bakerová začala tieto mačky systematicky chovať a vytvorila základ pre dnešné plemeno Ragdoll (Crawford, 1998).

Vzhľad a veľkosť

Ragdoll je jedno z najväčších plemien domácich mačiek. Samice vážia medzi 3,5 a 6,5 kg, zatiaľ čo samci môžu dosahovať hmotnosť od 5,5 do 9 kg (Hutcherson, 2004). Ragdoll mačky majú silné telo, veľkú hlavu a modré, mandľovité oči. Srst je stredne dlhá, jemná a hodvábna. Ragdoll mačky sú známe svojimi zaujímavými farebnými odrodami, ako sú bicolor, mitted, lynx a colorpoint.

Povaha a správanie

Jednou z najväčších predností plemena Ragdoll je jeho mierumilovná povaha. Tieto mačky sú veľmi oddané a náklonné svojim majiteľom, často ich nasledujú z miestnosti do miestnosti a radi sa maznajú. Ragdoll mačky sú známe svojou zaujímavou schopnosťou úplne sa uvoľniť, keď ich držíte na rukách, čo je pôvod ich názvu (“ragdoll” znamená voľne preložené “handrová bábika”).

Ragdoll mačky sú zväčša veľmi inteligentné a mierne. Vychádzajú dobre so všetkými členmi rodiny, vrátane detí a iných zvierat. Tieto mačky môžu byť aj pomerne prispôsobivé a zvládajú zmenu prostredia alebo nových situácií pomerne dobre. Vďaka svojej kludnej povahy sú ideálnymi spoločníkmi pre starších ľudí alebo pre tých, ktorí hľadajú menej náročné a nežné mačacie plemeno (Hutcherson, 2004).

Zdravie a starostlivosť

Ragdoll mačky sú považované za celkom zdravé plemeno, avšak ako všetky plemena, aj ony môžu byť náchylné na niektoré zdravotné problémy. Patrí sem hypertrofická kardiomyopatia (HCM), ktorá je najčastejšou formou srdcového ochorenia u mačiek (Meurs et al., 2005). Ragdoll mačky môžu byť tiež náchylné na polycystickú obličkovú chorobu (PKD) a urolitiázu (kamene v močovom systéme). Dôležité je pravidelné kontroly u veterinára a genetické testy pre reprodukčné mačky, aby sa minimalizovalo riziko týchto ochorení.

Pokiaľ ide o starostlivosť, ragdoll mačky potrebujú pravidelné česanie, aby sa predišlo zamotávaniu srsti a udržiavala sa v dobrom stave. Pravidelné čistenie zubov a zdravá strava sú tiež dôležité pre udržanie optimálneho zdravia a kondície.

Sociálna interakcia a výcvik

Ragdoll mačky sú veľmi sociálne a ľahko sa prispôsobujú životu s ľuďmi a inými domácimi zvieratami. Ich pokojná povaha a priateľskosť umožňujú rýchle a ľahké zoznámenie sa s novými situáciami a prostrediami. Aj keď nie sú známe tým, že by sa dali ľahko cvičiť na triky, ich inteligencia a túžba po interakcii s ľuďmi umožňujú určitú mieru výcviku.

Ragdoll mačky sú známe svojou schopnosťou naučiť sa používať mačaciu toaletu rýchlo a efektívne. Mnoho majiteľov ragdoll mačiek uvádza, že ich mačky sú veľmi zvedavé a rady sa zúčastňujú domácich činností, často sledujúc ich majiteľov a “pomáhajúc” pri práci.

Potenciálne výzvy

Hoci ragdoll mačky sú celkovo považované za zdravé plemeno, je dôležité byť si vedomý možných problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku ich veľkosti a dlhosrstej srsti. Veľké mačky, ako sú ragdolls, môžu byť náchylné k obezite, a preto je dôležité dodržiavať odporúčanú stravu a dbať na pravidelné cvičenie.

Okrem toho, ragdoll mačky s dlhosrstou srstou môžu byť náchylné k tvorbe guličiek srsti (trichobezoárov). Pravidelné česanie a starostlivosť o srst pomôže minimalizovať tieto problémy. V prípade potreby môže byť užitočné podávať mačke prípravky na zmiernenie tvorby guličiek srsti.

Ragdoll mačky a deti

Vďaka svojej miernej a priateľskej povahy sú ragdoll mačky ideálnymi spoločníkmi pre deti. Tieto mačky sú trpezlivé a tolerantné k hrám, ktoré deti často vykonávajú, a môžu byť skvelými spoločníkmi pre mladších členov rodiny. Vždy je dôležité učiť deti správnemu zaobchádzaniu s mačkami a dohliadať na interakcie medzi deťmi a zvieratami, aby sa predišlo možným zraneniam alebo stresu mačky.

Ragdoll a iné domáce zvieratá

Ragdoll mačky sú známe svojou schopnosťou dobre vychádzať s inými domácimi zvieratami, ako sú psy a iné mačky. Ich mierumilovná povaha znamená, že sa obvykle dokážu prispôsobiť prítomnosti iných zvierat a dokonca s nimi nadviazať priateľstvá. Avšak, ako pri všetkých zvieratách, je dôležité postupovať opatrne a dohliadať na interakcie medzi zvieratami, kým si nie ste istí, že vzťahy medzi nimi sú harmonické.

Záver

Sú úžasným plemenom domácej mačky, ktoré ponúka jedinečnú kombináciu veľkosti, krásy a miernej povahy. Tieto mačky sú ideálnymi spoločníkmi pre rodiny, starších ľudí a tých, ktorí hľadajú nežné a oddané mačacie plemeno. S pravidelnou starostlivosťou a veterinárnou kontrolou môžu ragdoll mačky žiť dlhý a šťastný život.

Referencie:

Crawford, J. (1998). The Ragdoll: A Breed Profile. Cat Fanciers’ Almanac, 17(2), 26-29.

Hutcherson, S. (2004). The Ragdoll: A Breed Apart. Cat Fanciers’ Almanac, 23(2), 36-41.

Meurs, K. M., Norgard, M. M., Ederer, M. M., Hendrix, K. P., & Kittleson, M. D. (2005). A substitution mutation in the myosin binding protein C gene in Ragdoll hypertrophic cardiomyopathy. Genomics, 86(2), 207-213. link

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *