Plemená psov

Obrie plemená psov reprezentatívne druhy

Obrie plemená psov reprezentatívne druhy

Obrie plemená psov reprezentatívne druhy. V reálnom svete plnom rozmanitých a úžasných plemien psov je niečo fascinujúce na obrovských plemenách, ktoré sú výrazne väčšie než priemer. Obrie plemena psov, ktoré sú často tak veľké, že sa vyrovnajú niektorým malým koňom, pôsobia impozantne a majú jedinečný šarm, ktorý ich odlišuje od ostatných.

Ich veľkosť je však len jednou stránkou ich osobnosti. Tieto plemená sú často rovnako veľké vo vnútri, s láskavými a vernými povahami, ktoré ich robia ideálnymi rodinnými miláčikmi. Avšak, tak ako ich veľkosť, aj ich potreby sú často “obrovské”, čo z nich robí záväzok, ktorý by si mali potenciálni majitelia dôkladne premyslieť.

Pozrime sa bližšie na niektoré z najznámejších obrovských plemien, ako je nemecká doga, anglický mastif, svätý Bernard, novofundlandský pes a irský vlkodav. Každé z týchto plemien má svoje jedinečné vlastnosti a charakteristiky, ktoré ich robia výnimočnými a zaujímavými. Sú to naozaj reprezentatívne druhy obrovských plemien psov a poskytnú nám skvelý pohľad na rôznorodosť a krásu týchto úžasných štvornohých priateľov.

Kritériá pre klasifikáciu obrovských plemien psov

Keď hovoríme o obrovských plemenách psov, je dôležité si ujasniť, čo presne tieto plemená charakterizuje. Hoci neexistuje úplne jednoznačná definícia, ktorá by určovala, ktoré plemeno sa kvalifikuje ako “obrie”, existujú určité štandardy, ktoré sa bežne používajú.

Hmotnosť

Jedným z najčastejších kritérií pre klasifikáciu obrovských plemien psov je ich hmotnosť. Zatiaľ čo psov môžeme nájsť vo všetkých veľkostiach, od malých 2-kilogramových čivav až po 70-kilogramové anglické mastify, obrovské plemena sú zvyčajne tými, ktoré dosahujú hmotnosť minimálne 45-50 kilogramov. Avšak niektoré obrovské plemená môžu dosahovať hmotnosť až 90 kilogramov alebo viac.

Výška

Výška je ďalším rozhodujúcim faktorom. Obrovské plemena psov sú zvyčajne vysoké najmenej 60-65 cm v kohútiku, s niektorými plemenami, ako je nemecká doga, ktoré môžu dosahovať výšku až 80 cm alebo viac.

Fyzické charakteristiky

Okrem hmotnosti a výšky, aj ďalšie fyzické charakteristiky sa berú do úvahy pri klasifikácii obrovských plemien. Tieto môžu zahŕňať silnú kostnú stavbu a veľkú hlavu. Avšak, je dôležité si uvedomiť, že tieto fyzické charakteristiky sa môžu líšiť medzi rôznymi plemenami.

Je dôležité poznamenať, že hoci obrovské plemena psov majú mnoho spoločných charakteristík, každé plemeno je jedinečné a prináša svoje vlastné špecifické vlastnosti a temperament. Preto je dôležité skúmať každé plemeno individuálne a zvažovať, či je to správna voľba pre vašu situáciu a životný štýl.

Výhody a výzvy chovu obrovských plemien psov

Obrovské plemená psov sú nepochybne ohromujúce a fascinujúce. Ich impozantná postava, láskavý temperament a nekonečná lojalita môžu robiť z nich ideálne rodinné miláčiky. Avšak, vlastniť obrie plemeno psa prináša aj svoje výzvy. Predstavme si niektoré z výhod a výziev, ktoré sú spojené s chovom týchto plemen.

Výhody

 1. Láskavý a verný temperament: Obrovské plemená psov sú často veľmi mierumilovné a oddané svojim rodinám. Sú známe svojou trpezlivosťou a dobrou povahou, čo ich robí skvelými rodinnými psami.
 2. Ochranárske schopnosti: Vďaka ich veľkosti a silnej postave môžu obrovské plemená poskytnúť vynikajúcu ochranu pre domácnosť. Mnoho z nich má silný ochranárske inštinkty, ale sú zároveň lojálne a láskavé k svojim rodinám.
 3. Sociálnosť: Mnoho obrovských plemien je veľmi sociálnych a miluje interakciu s ľuďmi a inými zvieratami. Ich láskavý a mierumilovný temperament často znamená, že sa dobre vychádzajú s deťmi a inými domácimi zvieratami.

Výzvy

 1. Starostlivosť: Obrovské plemená psov často vyžadujú veľa starostlivosti. Môžu potrebovať viac miesta na bývanie a hranie, väčšie postele a väčšiu výbavu ako menšie plemená.
 2. Výživa: Tieto plemená potrebujú veľa potravy pre svoju veľkú hmotnosť a rýchly rast. Ich stravovacie nároky môžu byť nákladné a môžu vyžadovať špeciálnu stravu pre udržanie ich zdravia.
 3. Cvičenie: Hoci nie všetky obrovské plemená vyžadujú veľa cvičenia, niektoré môžu byť aktívnejšie a môžu vyžadovať pravidelnú fyzickú aktivitu.
 4. Zdravotné problémy: Obrovské plemená majú často kratší životný cyklus a sú náchylnejšie na určité zdravotné problémy, ako sú dysplázia bedrového kĺbu a problémy s kĺbmi. Tieto zdravotné problémy môžu vyžadovať špeciálnu starostlivosť a môžu byť nákladné na liečenie.

Chov obrovských plemien psov môže byť veľmi odmeňujúci, ale je dôležité si uvedomiť, že tieto plemená prinášajú svoje vlastné jedinečné výzvy. Predtým, ako si vyberiete obrovské plemeno, je dôležité zvážiť všetky tieto faktory a uistite sa, že ste pripravení na záväzok, ktorý tieto úžasné zvieratá vyžadujú.

Reprezentatívne druhy obrovských plemien psov

Nemecká doga

Popis plemena

Nemecká doga, tiež známy ako Great Dane, je jedno z najvyšších plemien psov na svete. Majú hladký a lesklý kabát, ktorý prichádza v rôznych farbách, vrátane modrej, čiernej, harlekýnskej a plavanej. Sú známe svojím mierumilovným temperamentom a veľkou lojalitou.

Starostlivosť a zdravie

Nemecká doga vyžaduje pravidelný výcvik a sociálnu interakciu. Ich stravovanie musí byť dobre vyvážené a musí obsahovať dostatočné množstvo bielkovín. Toto plemeno je náchylné na niektoré zdravotné problémy, ako sú kardiovaskulárne problémy a dysplázia bedrového kĺbu.

Anglický mastif

Popis plemena

Anglický mastif je obrovské plemeno s masívnym telom a silnou kostnou stavbou. Majú krátký, hladký kabát a veľkú, širokú hlavu. Anglický mastif je obzvlášť známy svojou odvážnou a vernou povahou.

Starostlivosť a zdravie

Toto plemeno vyžaduje pravidelné cvičenie, aby udržalo zdravú hmotnosť. Potrebujú kvalitné jedlo bohaté na bielkoviny a vlákninu. Anglickí mastifi sú náchylní na niektoré zdravotné problémy, ako sú dysplázia bedrového kĺbu a obezita.

Svätobernardský pes

Popis plemena

Svätobernardský pes je silné a robustné plemeno, ktoré je známe svojou láskavou a trpezlivou povahou. Majú dlhú alebo krátku srsť, ktorá je zvyčajne bielej farby s červenými alebo hnedej značkou.

Starostlivosť a zdravie

Svätobernardský pes potrebuje pravidelné cvičenie, ale nie sú tak energetickí ako niektoré iné veľké plemená. Je dôležité, aby ich strava bola bohatá na bielkoviny a nízka na tuky, aby sa predišlo obezite. Sú náchylní na niektoré zdravotné problémy, vrátane dysplázie bedrového kĺbu a ochorení srdca.

Novofundlandský pes

Novofundlandský pes

Popis plemena

Novofundlandský pes, často len skráteno Novofundlanec, je veľké plemeno psov, ktoré je známe svojou silou, dobrou povahou a vynikajúcimi plaveckými schopnosťami. Majú hustú, vodotesnú srsť, ktorá môže byť čierna, hnedá, sivá alebo bielo-čierna.

Starostlivosť a zdravie

Novofundlandci sú veľmi milujúce a trpezlivé plemená, ktoré si vychutnávajú pravidelné cvičenie, najmä plávanie. Vyžadujú kvalitnú stravu a pravidelnú starostlivosť o srsť. Toto plemeno je náchylné na niektoré zdravotné problémy, ako je dysplázia bedrového kĺbu a určité srdcové choroby.

Irský vlkodav

Irský vlkodav

Popis plemena

Irský vlkodav je jedným z najvyšších plemien psov na svete. Sú to silné a mocné plemená s dlhou srsťou, ktorá prichádza v rôznych odtieňoch sivej, od svetlej po tmavú. Irský vlkodav je známy svojou jemnou a priateľskou povahou.

Starostlivosť a zdravie

Irskí vlkodavovia sú pomerne pokojné plemená, ktoré si vychutnávajú pravidelné, ale nie intenzívne cvičenie. Vyžadujú kvalitnú stravu, aby udržali svoju veľkú postavu a zdravie. Majú niektoré zdravotné problémy typické pre veľké plemená, vrátane dysplázia bedrového kĺbu a dilatačnej kardiomyopatie.

Záver

Obrovské plemená psov sú úchvatné a fascinujúce so svojou impozantnou veľkosťou, silou a nekonečnou lojalitou. Vlastniť takéto plemeno je unikátna a odmeňujúca skúsenosť, ale zároveň prináša svoje vlastné výzvy. Ako sme videli, tieto plemená vyžadujú špeciálnu starostlivosť, kvalitnú výživu a často sú náchylné na konkrétne zdravotné problémy.

Ak uvažujete o adopcii obrovského plemena, dôkladne zvážte svoje schopnosti a prostredie, ktoré môžete ponúknuť. Majte na pamäti, že tieto plemená vyžadujú veľa miesta, energie a času.

Avšak, s príslušnou starostlivosťou a pozornosťou, obrovské plemená psov môžu byť neoceniteľnými členmi rodiny, ktoré prinášajú radosť, spoločnosť a ochranu. Vždy je dôležité pripomenúť, že každý pes, bez ohľadu na jeho veľkosť alebo plemeno, si zaslúži lásku, úctu a starostlivosť.

Referencie

 1. American Kennel Club. (2023). Giant Dog Breeds. Dostupné na: www.akc.org
 2. The Kennel Club UK. (2023). Giant Breeds. Dostupné na: www.thekennelclub.org.uk
 3. Vetstreet. (2023). Giant Dog Breeds. Dostupné na: www.vetstreet.com
 4. The Happy Puppy Site. (2023). Giant Dog Breeds. Dostupné na: www.thehappypuppysite.com
...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *