Plemená psov

Americký kokeršpaniel: Váš sprievodca týmto pôvabným plemenom

Americký kokeršpaniel: Váš sprievodca týmto pôvabným plemenom

Americký kokeršpaniel je menšie plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou veselou, priateľskou a inteligentnou povahou. Je známy svojou nádhernou, hodvábnou srsťou, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Tento pes je ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi, ale aj pre jednotlivcov, ktorí hľadajú aktívneho a oddaného priateľa.

Pôvod a história plemena

Americký kokeršpaniel pochádza z Anglicka, kde bol pôvodne vyšľachtený ako lovecký pes na lov vtákov. V 19. storočí bol dovezený do Spojených štátov, kde sa začal chovať ako samostatné plemeno. Americkí chovatelia sa zamerali na rozvoj jeho vzhľadu a spoločenských vlastností, čo viedlo k vzniku elegantného a pôvabného psa, akého poznáme dnes.

V roku 1946 bol americký kokeršpaniel uznaný Americkým Kennel Clubom (AKC) ako samostatné plemeno. Odvtedy sa stal jedným z najobľúbenejších plemien v USA a postupne si získal popularitu aj v iných častiach sveta.

Popularita a rozšírenie

Americký kokeršpaniel je obľúbený nielen pre svoj pôvabný vzhľad, ale aj pre svoju priateľskú a adaptívnu povahu. Vďaka svojej veľkosti a nenáročnosti na priestor je vhodný aj do mestských bytov, pokiaľ mu je poskytnutý dostatok pohybu a aktivity.

V súčasnosti je americký kokeršpaniel rozšírený po celom svete a patrí medzi najobľúbenejšie plemená psov. Jeho popularita je dôkazom jeho všestrannosti a schopnosti prispôsobiť sa rôznym životným štýlom a potrebám majiteľov.

Pozrite si tiež: Francúzsky buldog: Šarmantný spoločník s nezameniteľným vzhľadom

Vzhľad a štandard plemena

Veľkosť a hmotnosť:

Americký kokeršpaniel je klasifikovaný ako malé plemeno psa. Podľa štandardu plemena by mal mať v kohútiku výšku 35,5 až 38 cm (sučky) a 38 až 39,5 cm (psy). Hmotnosť sa pohybuje medzi 11 až 13 kg.

Tvar hlavy, uší a očí:

 • Hlava: Zaoblená s výrazným stopom (prechod medzi čelom a nosom).
 • Uši: Dlhé, ovisnuté, pokryté bohatou srsťou, siahajúce až k špičke nosa.
 • Oči: Okrúhle, tmavé, plné výrazu, s láskavým a inteligentným pohľadom.

Srsť a farby:

 • Srsť: Stredne dlhá, hodvábna, rovná alebo mierne zvlnená, s bohatou podsadou. Na ušiach, hrudi, bruchu a nohách vytvára výrazné zástavy (dlhšia srsť).
 • Farby: Povolené sú rôzne farby a kombinácie, najčastejšie sú však čierna, hnedá, zlatá, červená a particolor (kombinácia dvoch alebo viacerých farieb).

Pohyb a postoj:

Americký kokeršpaniel sa pohybuje ľahko, elegantne a koordinovane. Jeho pohyb je plynulý a energický, s dobrým záberom zadných končatín. V postoji by mal mať hrdý a sebavedomý výraz, s hlavou nesenou vysoko a chvostom v rovine chrbta alebo mierne nad ňou.

Americký kokeršpaniel je známy svojou veselou, priateľskou a láskyplnou povahou.
Americký kokeršpaniel je známy svojou veselou, priateľskou a láskyplnou povahou.

Povaha a temperament

Všeobecné charakteristiky:

Americký kokeršpaniel je známy svojou veselou, priateľskou a láskyplnou povahou. Je to spoločenský pes, ktorý miluje byť v blízkosti svojej rodiny a aktívne sa zapájať do jej aktivít. Je inteligentný, učenlivý a dychtivý potešiť svojho majiteľa, čo z neho robí vynikajúceho spoločníka a rodinného psa.

Vzťah k rodine a deťom:

Americký kokeršpaniel je veľmi oddaný svojej rodine a vytvára si k nej silné puto. Je trpezlivý, láskavý a hravý, čo z neho robí skvelého spoločníka pre deti. Je dôležité naučiť deti, ako správne zaobchádzať so psom, aby sa predišlo nehodám a zabezpečila sa bezpečnosť oboch strán.

Vzťah k iným zvieratám:

Pri správnej socializácii od šteniatka môže americký kokeršpaniel dobre vychádzať s inými psami a domácimi zvieratami. Je dôležité ho postupne zoznamovať s novými situáciami a zvieratami, aby sa predišlo prípadným konfliktom.

Aktivita a energia:

Americký kokeršpaniel je aktívny a energický pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. Rád sa zapája do rôznych aktivít, ako sú prechádzky, beh, hry s loptou alebo frisbee, ale aj agility alebo dogdancing. Pravidelná aktivita je dôležitá pre udržanie jeho fyzickej a psychickej pohody.

Inteligencia a trénovateľnosť:

Americký kokeršpaniel je inteligentný a učenlivý pes, ktorý sa rýchlo učí novým povelom a trikom. Je citlivý na pozitívnu motiváciu a odmeny, ako sú maškrty a pochvaly. Dôležitá je dôslednosť, trpezlivosť a pozitívny prístup pri výcviku.

Pozrite si tiež: Anglický špringeršpaniel – 7 zaujimavých informácií

Starostlivosť a výchova

Potreba pohybu a aktivity:

Americký kokeršpaniel je aktívny a energický pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. Denné prechádzky, beh, hry s loptou či frisbee, alebo agility sú skvelými spôsobmi, ako ho udržať šťastného a zdravého. Pravidelná aktivita je dôležitá pre udržanie jeho fyzickej kondície a predchádzanie problémom s nadváhou.

Starostlivosť o srsť:

Srsť amerického kokeršpaniela si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby zostala zdravá a krásna. Odporúča sa kefovanie aspoň 2-3 krát týždenne, aby sa predišlo tvorbe chumáčov a splstnateniu. Pravidelné kúpanie je potrebné podľa potreby, zvyčajne každé 4-6 týždňov. Dôležité je tiež čistenie uší, strihanie pazúrikov a kontrola zubov.

Výživa a kŕmenie:

Americký kokeršpaniel by mal dostávať kvalitné krmivo, ktoré je vyvážené a prispôsobené jeho veku, aktivite a zdravotnému stavu. Dôležité je dodržiavať odporúčané dávkovanie a kŕmiť ho pravidelne, najlepšie dvakrát denne. Vyhnite sa prekrmovaniu, pretože kokeršpanieli majú tendenciu k priberaniu.

Výcvik a socializácia:

Výcvik a socializácia sú pre amerického kokeršpaniela kľúčové. Začnite s výcvikom už od šteniatka, aby si osvojil základné povely a pravidlá správania. Používajte pozitívne metódy výcviku, ako sú odmeny, pochvaly a hry. Socializácia je dôležitá pre to, aby sa pes naučil správne reagovať na rôzne situácie, ľudí a zvieratá. Pravidelné návštevy psích ihrísk a stretnutia s inými psami mu pomôžu rozvíjať sociálne zručnosti.

Dôležité upozornenie: Americký kokeršpaniel môže byť citlivý na drsné zaobchádzanie a negatívnu motiváciu. Preto je dôležité pristupovať k nemu s láskou, trpezlivosťou a porozumením.

Americký kokeršpaniel je všeobecne zdravé plemeno, ale ako každé plemeno má aj určité genetické predispozície k niektorým zdravotným problémom.
Americký kokeršpaniel je všeobecne zdravé plemeno, ale ako každé plemeno má aj určité genetické predispozície k niektorým zdravotným problémom.

Zdravie a genetické predispozície

Najčastejšie zdravotné problémy:

Americký kokeršpaniel je všeobecne zdravé plemeno, ale ako každé plemeno má aj určité genetické predispozície k niektorým zdravotným problémom. Medzi najčastejšie patria:

 • Očné ochorenia: Katarakta, glaukóm, progresívna retinálna atrofia (PRA).
 • Ochorenia uší: Zápal vonkajšieho zvukovodu, zápal stredného ucha.
 • Alergie: Kožné alergie, potravinové alergie.
 • Ochorenia srdca: Dilatačná kardiomyopatia.
 • Autoimunitné ochorenia: Autoimunitná hemolytická anémia.
 • Dysplázia bedrových kĺbov: Vývojová porucha bedrových kĺbov.

Preventívne opatrenia a starostlivosť:

 • Pravidelné veterinárne prehliadky: Dôležité sú pravidelné kontroly u veterinára, vrátane očných vyšetrení a testov na genetické ochorenia.
 • Očkovanie: Očkovanie proti bežným infekčným chorobám je nevyhnutné pre udržanie zdravia psa.
 • Odčervenie: Pravidelné odčervenie je dôležité pre prevenciu parazitárnych infekcií.
 • Starostlivosť o uši: Pravidelné čistenie uší pomáha predchádzať zápalom.
 • Starostlivosť o oči: Pravidelná kontrola očí a čistenie okolia očí pomáha udržiavať ich zdravie.
 • Zdravá strava: Kvalitná a vyvážená strava je základom pre celkové zdravie psa.
 • Dostatok pohybu: Pravidelná aktivita pomáha udržiavať psa v dobrej kondícii a predchádzať obezite.

Priemerná dĺžka života:

Priemerná dĺžka života amerického kokeršpaniela je 12 až 15 rokov. Pri správnej starostlivosti a prevencii zdravotných problémov sa však môže dožiť aj vyššieho veku.

Pozrite si tiež: Cairn Teriér: Škótsky nezbedník s veľkým srdcom

Výhody a nevýhody plemena

Pre koho je americký kokeršpaniel vhodný:

 • Aktívne rodiny: Americký kokeršpaniel je skvelým spoločníkom pre rodiny, ktoré majú radi pohyb a aktivity vonku. Rád sa zapája do hier s deťmi a je trpezlivý a láskavý.
 • Jednotlivci a páry: Pre jednotlivcov a páry, ktoré hľadajú aktívneho a oddaného spoločníka, je kokeršpaniel ideálnou voľbou. Je rád v centre pozornosti a miluje spoločné aktivity.
 • Začiatočníci: Vďaka svojej inteligencii a učenlivosti je vhodný aj pre začínajúcich majiteľov psov, ktorí sú ochotní venovať čas jeho výcviku a socializácii.

Pre koho nie je vhodný:

 • Ľudia s nedostatkom času: Americký kokeršpaniel potrebuje dostatok pohybu, aktivity a spoločnosti. Nie je vhodný pre ľudí, ktorí sú väčšinu dňa mimo domu a nemajú čas venovať sa mu.
 • Ľudia, ktorí preferujú pokojné plemená: Kokeršpaniel je energický a hravý pes, ktorý potrebuje dostatok stimulácie. Ak hľadáte pokojného psa, ktorý bude väčšinu dňa odpočívať, toto plemeno nie je pre vás.
 • Ľudia, ktorí nechcú venovať čas starostlivosti o srsť: Krásna srsť kokeršpaniela si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Ak nie ste ochotní venovať čas kefovaniu a úprave srsti, zvážte iné plemeno.

Zaujímavosti

Úspechy v výstavách a súťažiach:

Americký kokeršpaniel je úspešným plemenom na výstavách psov po celom svete. Vďaka svojmu elegantnému vzhľadu a pôvabnému pohybu pravidelne získava ocenenia na prestížnych výstavách, ako je napríklad Crufts alebo Westminster Kennel Club Dog Show. Okrem výstav je kokeršpaniel úspešný aj v rôznych psích športoch, ako sú agility, obedience alebo rally obedience.

Známe osobnosti a ich americkí kokeršpanieli:

Mnohé známe osobnosti si obľúbili toto plemeno pre jeho milú povahu a spoločenský charakter. Medzi nimi nájdeme napríklad:

 • Oprah Winfrey: Americká moderátorka a filantropka je známa svojou láskou k psom a vlastnila niekoľko amerických kokeršpanielov.
 • George W. Bush: Bývalý americký prezident a jeho manželka Laura mali dvoch amerických kokeršpanielov, Spottyho a Barneyho.
 • Charlize Theron: Juhoafrická herečka a producentka je majiteľkou amerického kokeršpaniela menom Tucker.

Zaujímavé fakty o plemene:

 • Americký kokeršpaniel je najmenším plemenom zo skupiny športových psov.
 • Pôvodne bol vyšľachtený ako lovecký pes na lov sluky lesnej, odtiaľ pochádza aj jeho názov “cocker”.
 • Americký kokeršpaniel sa objavil vo viacerých filmoch a televíznych seriáloch, napríklad vo filme “Lady and the Tramp” (Lienka a Tramp) od Disneyho.
 • V roku 1954 sa americký kokeršpaniel menom Champion My Own Brucie stal prvým psom svojho plemena, ktorý vyhral prestížnu výstavu Westminster Kennel Club Dog Show.

Tieto zaujímavosti len potvrdzujú, že americký kokeršpaniel je nielen krásny a pôvabný pes, ale aj všestranný a talentovaný spoločník, ktorý si zaslúži svoje miesto v srdciach mnohých milovníkov psov.

Záver

Zhrnutie hlavných bodov:

Americký kokeršpaniel je očarujúce plemeno psa, ktoré si získalo srdcia mnohých ľudí po celom svete. Jeho veselá, priateľská a inteligentná povaha z neho robí ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi aj jednotlivcov. Jeho nádherná srsť a elegantný vzhľad sú však len jednou z mnohých výhod tohto plemena. Americký kokeršpaniel je tiež aktívny, učenlivý a oddaný pes, ktorý prináša do života svojho majiteľa veľa radosti a lásky.

Odporúčania pre budúcich majiteľov:

Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte amerického kokeršpaniela, je dôležité zvážiť nasledujúce faktory:

 • Aktívny životný štýl: Kokeršpaniel potrebuje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. Uistite sa, že mu môžete poskytnúť dostatok času na hranie, prechádzky a iné aktivity.
 • Starostlivosť o srsť: Krásna srsť kokeršpaniela si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Buďte pripravení venovať čas kefovaniu, kúpaniu a úprave srsti, aby zostala zdravá a lesklá.
 • Výcvik a socializácia: Začnite s výcvikom a socializáciou už od šteniatka, aby ste predišli problémom so správaním a zabezpečili, že váš kokeršpaniel bude dobre vychovaný a spoločenský.
 • Zdravotná starostlivosť: Pravidelné veterinárne prehliadky a preventívne opatrenia sú nevyhnutné pre udržanie zdravia vášho psa.

Ak ste ochotní venovať čas a energiu starostlivosti o amerického kokeršpaniela, získate v ňom verného, láskyplného a zábavného spoločníka na dlhé roky.

Dodatočné informácie

Zdroje a odkazy na chovateľov:

 • Slovenský klub chovateľov španielov: [neplatná webová adresa bola odstránená]
 • Klub chovateľov kokeršpanielov: [neplatná webová adresa bola odstránená]

Tieto kluby poskytujú informácie o chovateľoch, štandarde plemena, výstavách a ďalších aktivitách spojených s americkým kokeršpanielom.

Kluby a organizácie pre amerických kokeršpanielov:

Tieto organizácie ponúkajú informácie o plemene, chovateľoch, výstavách, zdravotných problémoch a ďalších dôležitých aspektoch chovu amerických kokeršpanielov.

Odporúčaná literatúra a filmy:

 • Knihy:
  • The American Cocker Spaniel Handbook od Betty Malloy
  • Cocker Spaniels For Dummies od Nona Kilgore Bauer
  • The Cocker Spaniel Mystery (detská kniha) od Enid Blyton
 • Filmy:
  • Lienka a Tramp (Lady and the Tramp) – animovaný film od Disneyho, v ktorom vystupuje americký kokeršpaniel Lady

Veríme, že tieto dodatočné informácie vám pomôžu získať komplexný prehľad o plemene americký kokeršpaniel a uľahčia vám rozhodnutie, či je tento pes pre vás ten pravý.

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *