Plemená psov

Doberman – 4 dôležité fakty

Doberman - 4 dôležité fakty

Doberman je plemeno, ktoré je celosvetovo známe svojou odvahou, vernosťou a inteligenciou. Počas svojej existencie si toto plemeno získalo reputáciu efektívneho strážcu a verného spoločníka. Prvý Doberman bol vyšľachtený v 19. storočí v Nemecku s úmyslom vytvoriť plemeno, ktoré by spojovalo odvahu, rýchlosť a eleganciu. Pôvodne využívaný ako strážny pes, Doberman sa v súčasnosti nachádza v domácnostiach po celom svete, kde je obľúbeným rodinným psom.

Dobermani sú plemeno plné protikladov. Sú to silní a odvážni strážci, ale zároveň milujúci a oddaní spoločníci, ktorí si vyžadujú množstvo fyzickej aktivity a duševnej stimulácie. Ich výrazná silueta a upravená krása pôsobia v mnohých ohromujúco, ale za ich maskou strážcu sa skrýva láska a oddanosť rodine, ktorú málokedy vidíme u iných plemien.

Doberman je inteligentný a ľahko trénovateľný pes, ktorý si rýchlo osvojí nové povely a je skvelým kandidátom na rôzne psie športy a výcviky. Avšak potreba tejto rasy po fyzickej a mentálnej stimulácii je vysoká a nevhodná pre neaktívne osoby alebo rodiny.

V nasledujúcich častiach sa podrobne pozrieme na históriu plemena, jeho fyzické charakteristiky, povahu, potreby a mnoho ďalšieho. Takže ak uvažujete o adopcii dobermana alebo jednoducho chcete vedieť viac o tomto fascinujúcom plemene, pokračujte v čítaní!

História plemena

História dobermana sa začala v polovici 19. storočia v Nemecku. Plemeno bolo vyšľachtené daňovým výbercom menom Louis Dobermann, ktorý potreboval spoľahlivého strážcu a spoločníka na svoje časté cesty po nebezpečných oblastiach. Louis bol taktiež mestským strážnikom pre zvieratá a mal prístup k rôznym psím plemenám, čo mu umožnilo začať šľachtenie úplne nového plemena.

Hoci presná kombinácia plemien, ktoré Louis použil na vytvorenie Dobermana, nie je známa, medzi možnými predkami sú Rottweiler, Weimarský stavací pes, Nemecký pinč, Greyhound, a možno aj iné. Dobermana šľachtil s cieľom vytvoriť plemeno, ktoré by bolo inteligentné, rýchle, odvážne a spoľahlivé.

Po smrti Louise Dobermanna v roku 1894 pokračovali ďalší chovatelia v jeho práci a pokračovali v rozvoji plemena. Prvý dobermani sa začali objavovať na výstavách na prelome 19. a 20. storočia. Ako plemeno sa postupne zlepšovalo a stabilizovalo, Doberman sa stal všeobecne uznávaným plemenom.

V polovici 20. storočia, počas a po druhej svetovej vojne, sa Dobermani začali šíriť po celom svete. Boli využívaní v mnohých vojenských a policajných silách vďaka svojej inteligencii, odvahe a trénovateľnosti. Súčasne sa však začali objavovať aj v domácnostiach ako rodinní miláčikovia.

Doberman sa od svojho vzniku zmenil nielen vzhľadom, ale aj povahou. Zatiaľ čo prvotné dobermani boli vyšľachtené na to, aby boli neúprosnými strážcami, súčasné dobermani sú oveľa viac sociálne a prispôsobivé. Sú výnimočne verní a oddaní svojej rodine a, hoci si stále zachovávajú svoje schopnosti strážneho psa, sú aj láskyplnými a hrajivými spoločníkmi.

Doberman je stredne veľké plemeno s výraznou a elegantnou siluetou.

Doberman je stredne veľké plemeno s výraznou a elegantnou siluetou.

Fyzické charakteristiky

Všeobecný vzhľad:

Doberman je stredne veľké plemeno s výraznou a elegantnou siluetou. Dobermani sú silne stavanej, ale súčasne gracilnej postavy, čo z nich robí skutočné atléty medzi psami. Samci meriajú v kohútiku približne 68-72 cm, zatiaľ čo samice sú niečo menšie, s výškou v kohútiku približne 63-68 cm. Hmotnosť sa pohybuje medzi 34 až 45 kilogramami pre samcov a 27 až 41 kilogramy pre samice.

Majú hladkú a krátku srst, ktorá je pevná na dotyk. Dobermani sa vyskytujú v štyroch základných farbách: čiernej, červenohnedej, modrej a isabela (svetlohnedej). Bez ohľadu na farbu majú vždy svetlejšie a často mramorové “znaky” nad očami, na lícach, hrudi, nohách a pod chvostom.

Doberman má dlhú, silnú a širokú hlavu. Oči sú zvyčajne tmavohnedé a uši sú často stojace, aj keď to je výsledok operácie, ktorá je v niektorých krajinách kontroverzná a v niektorých dokonca zakázaná. V prírode sú uši dobermana skôr rovné a visiace.

Zdravotné podmienky:

Podobne ako mnoho iných čistokrvných plemien, aj Dobermani sú náchylní na niekoľko genetických chorôb. Medzi najčastejšie patrí dilatovaná kardiomyopatia (DCM), von Willebrandova choroba (vWD), hypotyreóza, a rôzne formy dysplázie kĺbov. Existujú genetické testy na niektoré z týchto chorôb a zodpovední chovatelia by mali testovať svoje chovné psy pred párením.

Je dôležité uvedomiť si, že Dobermani vyžadujú pravidelnú veterinárnu starostlivosť, aby sa udržali v dobrom zdraví. To zahŕňa pravidelné očkovanie, odčervovanie, preventívnu starostlivosť proti parazitom, a pravidelné zdravotné prehliadky. Kvalitná strava a dostatok cvičenia tiež hrajú dôležitú úlohu v udržiavaní dobermana zdravého.

Ak máte dobermana, je dôležité mať veterinára, ktorý je oboznámený s plemenom a jeho špecifickými zdravotnými problémami, aby ste mohli zabezpečiť najlepšiu možnú starostlivosť pre vášho psa.

Povaha a správanie

Povaha dobermana:

Doberman je plemeno známe svojou vysokou inteligenciou, odvahou a lojalitou. Sú aktívne a energické psy, ktoré vyžadujú veľa fyzického cvičenia a duševnej stimulácie, aby zostali šťastné a zdravé. Sú prirodzene ochranári a môžu byť podozrievaví voči cudzím ľuďom, ale správne sociálne vedenie od šteniatka môže pomôcť minimalizovať tento rys.

Dobermani sú extrémne verní a oddaní svojim majiteľom a rodinám. Milujú byť súčasťou rodinných aktivít a nemali by byť dlhodobo izolovaní od rodiny. Sú veľmi citlivé psy, ktoré sú úzko napojené na svojich ľudských spoločníkov a dokážu sa veľmi dobre prispôsobiť nálade a emocionálnemu stavu svojho majiteľa.

Pokiaľ ide o interakciu s deťmi a inými zvieratami, Dobermani sú zvyčajne veľmi tolerantní, ak sú správne socializovaní a trénovaní od útleho veku. Vždy je dôležité dohliadať na interakcie medzi psami a malými deťmi, aby sa predišlo nešťastiam.

Trénovateľnosť a inteligencia:

Dobermani sú veľmi inteligentné a trénovateľné psy. Rýchlo sa učia nové povely a triky a sú skvelými kandidátmi na mnoho psích športov, vrátane poslušnosti, obratnosti, stopovania a ochranárskych disciplín. To však zároveň znamená, že potrebujú veľa duševnej stimulácie a majiteľ by mal byť pripravený investovať čas do ich výcviku a zamestnania.

Jedným z dôležitých aspektov trénovania Dobermana je využívanie pozitívnych metód výcviku. Toto plemeno je veľmi citlivé na tón hlasu a môže byť veľmi nešťastné, ak je príliš prísne alebo agresívne disciplinované. Pozitívne posilňovanie a motivácia cez odmeny fungujú pre dobermany najlepšie a vytvárajú silnú väzbu medzi psom a jeho trénerom.

Dobermani, vďaka svojej vysoké inteligencii a potrebe stimulácie, môžu byť výzvou pre nevyskúšaných majiteľov psov. Je dôležité, aby potenciálni majitelia tohto plemena mali čas a odhodlanie venovať sa potrebám svojho psa.

Dobermani sú veľmi aktívne a energické plemeno, ktoré vyžaduje veľa fyzickej aktivity každý deň.
Dobermani sú veľmi aktívne a energické plemeno, ktoré vyžaduje veľa fyzickej aktivity každý deň.

Starostlivosť a udržiavanie

Potreba fyzickej aktivity:

Dobermani sú veľmi aktívne a energické plemeno, ktoré vyžaduje veľa fyzickej aktivity každý deň. Ideálna je kombinácia dlhých prechádzok, behu a voľného hrania v bezpečnom, oplotenom priestore. Sú tiež skvelí kandidáti na rôzne psie športy, ako je obratnosť, obrana, stopovanie alebo dokonca flyball.

Majte na pamäti, že nedostatok fyzickej aktivity môže viesť k frustrácii, deštruktívnemu správaniu a iným problémom s správaním. Je preto dôležité, aby bol váš Doberman dostatočne fyzicky vyťažený.

Strava a výživa:

Doberman by mal byť kŕmený vyváženou stravou, ktorá obsahuje dostatočné množstvo bielkovín, tukov a komplexných sacharidov. Strava by tiež mala obsahovať dostatočné množstvo vitamínov a minerálov pre celkové zdravie a dobre fungujúci imunitný systém. Možno sa rozhodnúť pre komerčné krmivo alebo domáce varenie, ale vždy sa poraďte s veterinárom alebo certifikovaným výživovým poradcom pre psov, aby ste sa uistili, že strava vášho psa je kompletná a vyvážená.

Niektorí Dobermani môžu byť náchylní na potravinové alergie alebo intolerancie, takže môže byť potrebné vyhnúť sa niektorým ingredienciám, ako sú obilniny alebo určité druhy mäsa. Ak má váš Doberman problémy so zdravím alebo trávením, možno bude potrebná špeciálna diéta.

Starostlivosť o srsť a hygienu:

Dobermani majú krátku, hladkú srst, ktorá vyžaduje minimálnu údržbu. Pravidelné kefovanie pomôže odstraňovať mŕtve chlpy a udržiavať srst čistú a lesklú. Dobermanovia sú známe svojím “čistým” pachom a nemusia byť kúpaní príliš často, iba keď sú skutočne špinaví.

Je dôležité pravidelne kontrolovať uši Dobermana, pretože sú náchylné na infekcie. Zuby by mali byť pravidelne čistené, aby sa predišlo zubnému kazu a paradentóze.

Nezabudnite na pravidelné ošetrenie proti parazitom, vrátane blech, kliešťov a červov. Toto je obzvlášť dôležité, ak váš Doberman trávi veľa času vonku alebo ak má pravidelný kontakt s inými psami.

Zhrnutie

Doberman je nádherné a inteligentné plemeno, známe svojou lojalitou, odvahou a energiou. Sú to vynikajúci spoločníci pre aktívne rodiny a jednotlivcov, ktorí majú dostatok času na to, aby sa venovali ich potrebám vo fyzickej aktivite a duševnej stimulácii.

Sú to prirodzení ochranári, ktorí sú veľmi oddaní svojej rodine. Správne socializovaní a vycvičení Dobermani môžu byť skvelí so deťmi a môžu vychádzať dobre aj s inými zvieratami.

Dobermani sú plemeno, ktoré sa rýchlo učí a má veľkú túžbu páčiť sa. Sú vynikajúci v mnohých psích športoch, a to im pomáha zvládnuť ich vysokú úroveň energie a inteligencie. Ak hľadáte psa, ktorý je ochotný pracovať a ktorý je vždy pripravený na dobrodružstvo, Doberman by mohol byť pre vás skvelý.

Pokiaľ ide o starostlivosť, Dobermani sú pomerne nenároční. Ich krátka srst vyžaduje len minimálnu údržbu, ale ich potreba pohybu a fyzickej aktivity je vysoká. Strava by mala byť vyvážená a plná kvalitných bielkovín a tukov.

Dobermani sa môžu hodit pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s trénovaním psov alebo sú ochotní učiť sa. Potenciálny majiteľ by mal mať čas, zdroje a odhodlanie venovať sa ich potrebám a zabezpečiť, že budú fyzicky a duševne stimulovaní.

S ich odvahou, inteligenciou a lojalitou by Doberman mohol byť skvelým prírastkom pre správne domácnosti. Bez ohľadu na to, či hľadáte psa na spoločné aktivity, psie športy alebo len verného rodinného priateľa, Doberman by mohol byť pre vás ideálnym plemenom.

Zdroje

...
zdieľania:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *